Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

F&A Home Brewery

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • fidoangel
    Senior
    • 07-2005
    • 3489

    A dzisiaj pszeniczka na WB-06 poszła prosto z burzliwej do beczek przy 2blg. Goździkowa, bananów prawie brak.
    Nic nie dałem do refermentacji. Sama się powinna porządnie nagazować

    Ta na 3068 też miała 2blg ale smaków pszeniczniaka to tam trzeba głęboko szukać. Miałem coś takiego dawno temu:


    Zgarnąłem z wierzchu warstwę drożdży i poszło na cichą. A dlatego, że postanowiłem zrobić z tego coś a la wit.

    W jednym fermentorze zalałem łyżeczkę zmielonej kolendry i skórkę startą z jednej cytryny i z jednego grejpfruta. Całość zalana szklanką wrzątku. Miało to iść do obu fermentorów ale smak skórki z grejpfruta strasznie paskudny jest i dałem tylko do jednego.

    Do drugiego rozgniotłem w rękach cztery duże mandarynki sparzone wrzątkiem i łyżeczkę mielonej kolendry.

    Początkowe blg 10. Będzie coś leciutkiego do popijania w gorące, letnie wieczory
    "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

    Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

    Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
    Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
    Sprawdź >>>Przewodnik<<<

    Comment

    • fidoangel
      Senior
      • 07-2005
      • 3489

      #17

      A dzisiaj ugotowaliśmy "ejla naszego powszedniego"

      10kg pilsa+5kg monacha

      Zatarłem 10'/10'/50.

      Gotowanie godzinę: 75g Marynki+20g Columbusa "First Wort Hopping"

      Rozpędzoną do 4 litrów saszetkę Nottingamów zadamy jutro rano.



      Wszystka pszeniczka #16 już w beczkach. Dzień macerowania dodatków powinien wystarczyć.
      "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

      Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

      Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
      Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
      Sprawdź >>>Przewodnik<<<

      Comment

      • fidoangel
        Senior
        • 07-2005
        • 3489

        A dzisiaj pszeniczka na WB-06 została solidnie zdegustowana.

        O dziwo, pojawiły się banany jak marzenie. Nie żebym się chwalił, ale całkiem, całkiem ta pszeniczka wyszła. Nie wiem czemu tak ludziska na te drożdżaki narzekają. Może zbyt długie fermentowanie albo długie leżakowanie traci walory pszeniczne i głęboko wytrawia piwo ale jak teraz jest ok.
        Przy tym stosunku jakości do ceny to chyba będą moje ulubione drożdże do pszenicy.
        Last edited by fidoangel; 06-08-2012, 19:03.
        "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

        Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

        Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
        Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
        Sprawdź >>>Przewodnik<<<

        Comment

        • fidoangel
          Senior
          • 07-2005
          • 3489

          "Mandarynkowy wit" to już historia Uproszczona receptura na takie piwo zdała egzamin na 100%. Znów będę nieskromny, ale tak smacznego, lekkiego i orzeźwiającego piwa dawno nie piłem. Trzeba je po prostu pić jak jest świeże, młode a nie leżakowane miesiącami.
          Lato się kończy i powtórki raczej już nie będzie w tym roku. Jeszcze cytrynowo-grejpfrutowe grzecznie czeka na swoją kolej. Na jakieś upalne, sierpniowe dni...
          "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

          Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

          Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
          Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
          Sprawdź >>>Przewodnik<<<

          Comment

          • fidoangel
            Senior
            • 07-2005
            • 3489

            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika fidoangel Wyświetlenie odpowiedzi
            W jednym fermentorze zalałem łyżeczkę zmielonej kolendry i skórkę startą z jednej cytryny i z jednego grejpfruta. Całość zalana szklanką wrzątku. Miało to iść do obu fermentorów ale smak skórki z grejpfruta strasznie paskudny jest i dałem tylko do jednego.
            I się doczekało ...
            Wbrew wcześniejszym obawom, całkiem ładnie się zbalansowało. Zniknęła cierpkość skórki grejpfrutowej, kolendra już daleko w tle. Nadaje się toto do wypicia
            "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

            Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

            Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
            Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
            Sprawdź >>>Przewodnik<<<

            Comment

            • WiHuRa
              • 11-2010
              • 129

              Cześć!

              Kolega Zgoda polecił Cię jako eksperta w Marynce więc walne od razu prosto z mostu. Jaki efekt aromatyczny daje Marynka na zimno ? Czego mogę się spodziewać ? (sorry, być może w wątku o tym pisałeś ale nie jestem wstanie tak na szybko go przewalić).
              Last edited by WiHuRa; 21-09-2012, 09:18.

              Comment

              • fidoangel
                Senior
                • 07-2005
                • 3489

                Witam
                Marynka w zasadzie zawsze daje efekt "marynkowy"
                Przy chmieleniu na zimno daje jakby "przypaloną ziemistość".

                Moim zdaniem najlepszy efekt przy ejlach, daje wrzucenie dwóch garści Marynki w szyszce na trzy dni pod koniec burzliwej fermentacji.

                Przy lagerach wrzucam łyżeczkę-dwie granulatu na troszkę przyśpieszoną cichą. Chodzi o to aby granulat opadł z resztką drożdży na dno. Efekt jest mniej ziemisty, mniej przypalony, bardziej chmielowy.
                "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

                Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

                Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
                Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
                Sprawdź >>>Przewodnik<<<

                Comment

                • WiHuRa
                  • 11-2010
                  • 129

                  Dzięki za info, może zrobię mały test z niewielką ilością na 1 litrze bo 40l warki na razie nie odważę się tak nachmielić.

                  Comment

                  • fidoangel
                    Senior
                    • 07-2005
                    • 3489

                    #18 &quot;Nie mierzyłem&quot;

                    Zasyp: 10kg pilsa+3kg monacha

                    Zatarłem:10'/10'/60' (albo dłużej - nie mierzyłem)

                    Chmielenie: "First Wort Hopping" 100g Marynki+garść (chyba) Lubelskiego, godzina do półtorej - nie mierzyłem

                    Całość zadana starą gęstwą, która na budowie w słoiku w kącie stała, prawie dwa miechy. Nie było oznak życia w starterze po 12 godzinach ale wlałem to wszystko dziś rano i zobaczymy co będzie.

                    Piwo się kończy więc w tej warce pokładamy naszą nadzieję i jesteśmy dobrej myśli

                    A wspominając smaki wyspiarskich Real Ales zamierzam dwie beczki na zimno nachmielić tylko nie mam jeszcze pomysłu czym i jak? No, wiem że brytyjskie były by dobre ale może ktoś z praktyków podpowie?

                    "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

                    Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

                    Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
                    Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
                    Sprawdź >>>Przewodnik<<<

                    Comment

                    • fidoangel
                      Senior
                      • 07-2005
                      • 3489

                      No i przegiąłem z tą gęstwą, ciężki i długi start drożdży w niskiej temperaturze, jak na ten szczep, i apteka jak w książkach piszą Nie pomogło zadanie po dwóch dniach zdrowej, świeżej gęstwy z Mienic .
                      Może pomoże chmielenie na zimno. Do jednego fermentora wczoraj poszło 50g spalta w granulacie, do drugiego dwie garście Marynki w szyszce a do trzeciego jeszcze nie wiem co dam. Jakiegoś amerykańca może dodam ale raczej całość w kanał pójdzie...
                      "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

                      Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

                      Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
                      Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
                      Sprawdź >>>Przewodnik<<<

                      Comment

                      • fidoangel
                        Senior
                        • 07-2005
                        • 3489

                        No i #18 poszło na kompostownik. Dżdżownice kalifornijskie, tam bytujące, widziałem powiązane w różne skomplikowane węzły słabe głowy chyba mają.

                        Uwarzyłem też #19, ale wszystko robiłem na oko, słodu ani chmielu nie ważyłem, nie wiem ile wyszło i jakie blg ma. Prawie pełny kociołek lidlowski dałem dziś rano na pożarcie Nottinghamom. Chyba już żrą...
                        Last edited by fidoangel; 21-10-2012, 20:00.
                        "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

                        Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

                        Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
                        Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
                        Sprawdź >>>Przewodnik<<<

                        Comment

                        • GRNDpa
                          Senior
                          • 02-2012
                          • 197

                          To jest chyba kwintesencja sloganu "browar to nie apteka" . Szkoda, że #18 nie wypaliła, bo sama nazwa była powalająca... może AleBrowar pokusi się na piwo w podobnym stylu
                          Lubię placki

                          Comment

                          • fidoangel
                            Senior
                            • 07-2005
                            • 3489

                            #21

                            Uwarzyłem kilka dni temu:
                            66% pils
                            33% monach

                            Zatarte 10'/10'/90' bo robotę miałem

                            Chmielenie 35g marynki "First Wort Hopping" na 29l przez 90' (bo robotę miałem )

                            W jednym fermentorze zalałem wrzątkiem 25g First Gold, w drugim dwie garści nie wiem czego w szyszce i oba zadałem gęstwą Nottinghamów

                            W trzecim zalałem wrzątkiem dwie garsci Marynki i dałem na pożarcie Urqelom.

                            Wyszło ok 9blg ale dochmielenie podniesie "pełność" i będą dobre sesyjne piwka.
                            "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

                            Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

                            Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
                            Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
                            Sprawdź >>>Przewodnik<<<

                            Comment

                            • anteks
                              maruda
                              • 08-2003
                              • 10738

                              A jakie temp zacierania.Ten zalany wrzątkiem chmiel dla aromatu?
                              Mniej książków więcej piwa

                              Comment

                              • fidoangel
                                Senior
                                • 07-2005
                                • 3489

                                Aaaa, myślałem, że to oczywiste, że 52°C/62°C/72°C

                                Ten chmiel, zalany gorącą brzeczką, to taki kompromis na aromat i chmielenie na zimno. Nie daje tych dziwnych, czasami trawiasto-słomnianych posmaków chmielenia na zimno i pozwala uzyskać czystą brzeczkę nastawną bo wszystko ładnie dekantuję po wystudzeniu a szyszkę odcedzam sitkiem. I nie boję się zakażenia co przy klasycznym chmieleniu na zimno lekkich piw się zdarzało.
                                "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

                                Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

                                Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
                                Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
                                Sprawdź >>>Przewodnik<<<

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎