Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Zrób to sam - Kettler

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • dziku
    Senior
    • 12-2002
    • 1992

    #46
    lukuj napisał(a)
    (...)W wieku zamontowałem wentyl samochodowy. Po napełnieniu zacierem i zamknięciu układu podłączam mały kompresorek samochodowy (17PLN w markecie). Na razie wypróbowane na sucho. Niedługo mam nadzieję wykonać pierwsze próby z zacierem.
    Sprawdź czy kompresorek nie "parska" drobinkami oleju, bo może będzie trzeba jakiś filtr założyć. Kiedyś zastosowałem podobne rozwiązanie (co prawda akurat nie do filtrowania brzeczki) i kompresor tak dmuchał olejem, że musiałem go sobie odpuścić. Wybrałem wtedy opcje podciśnienia i pompki wodnej... Czyściej i bezwonniej było.
    Dziku


    Comment

    • lukuj
      Senior
      • 07-2003
      • 320

      #47
      filtracja nadciśnienie

      lukuj napisał(a)
      Z tymi filtrami to niezły pomysł. Ponieważ mi też dłuży się filtracja, zbudowałem zamknięty układ filtrujący. Jest to plastikowa beczka szczelnie zamykana na obejmę, u dołu zawór do wypływu brzeczki połączony z wkładem filtracyjnym. W wieku zamontowałem wentyl samochodowy. Po napełnieniu zacierem i zamknięciu układu podłączam mały kompresorek samochodowy (17PLN w markecie). Na razie wypróbowane na sucho. Niedługo mam nadzieję wykonać pierwsze próby z zacierem.

      Jeśli układ zadziała a filtracja będzie szybsza, dorzucę drugi szczelny zbiornik połączony w szereg i będę do filtra wpompowywał nie powietrze ale wodę do wysładzania. Dzięki temu nie będzie trzeba otwierać zbiornika na czas dolania wody przy wysładzaniu.
      Zrobiłem próby ciśnieniowej filtracji zacieru (1/3 pszenicy). Celem testu było określenie czy w ogóle warto podążać dalej w kierunku instalacji do filtracji pod ciśnieniem. Moim zdaniem układ sprawdził się dobrze. Uzyskano tempo filtracji 2litry/75sek. Byłem ciekaw czy filtr da się zapchać i zwiększałem ciśnienie aż do zauważenia efektu wyraźnego zmniejszenia wydajności filtracji.
      Niestety manometr na kompresorku jest przeznaczony do pomiaru wysokich ciśnień w oponach, stąd nie wiem, jakie ciśnienie panowało w zbiorniku podczas prób. Nie chciałem przeginać, bo ciśnienie jakie daje kompresorek mogłoby bez problemu wyrwać wieko beczki z obejmy.
      Następnym krokiem będzie zainstalowanie dodatkowego manometru i odpowiedni dobór parametrów ciśnienie/średnica „oczek” wkładu filtracyjnego tak by osiągnąć zadowalające tempo filtracji bez ryzyka zapychania układu. Jeśli ktoś ma doświadczenia z podobnymi układami to proszę o podzielenie się nimi na forum.

      Fot: Wkład filtracyjny w beczce
      Attached Files
      KETTLER brewery
      www.lukuj.republika.pl

      Comment

      • lukuj
        Senior
        • 07-2003
        • 320

        #48
        filtracja nadciśnienie

        Fot:Widok ogólny
        Attached Files
        KETTLER brewery
        www.lukuj.republika.pl

        Comment

        • lukuj
          Senior
          • 07-2003
          • 320

          #49
          filtracja nadciśnienie

          Fot: Kompresorek i wentyl w wieku
          Attached Files
          KETTLER brewery
          www.lukuj.republika.pl

          Comment

          • lukuj
            Senior
            • 07-2003
            • 320

            #50
            filtracja nadciśnienie

            Układ umożliwia bezpośrednie napełnianie (nadciśnienie) zbiornika do gotowania brzeczki. Dzięki temu zacier jest jeszcze filtrowany a brzeczka już grzeje się do gotowania (oszczędność czasu). W planach instalacja na przewodzie plastikowego zaworu trójdrożnego umożliwiającego łatwe pobieranie prób do pomiaru gęstości brzeczki – określenie końca wysładzania.
            Attached Files
            KETTLER brewery
            www.lukuj.republika.pl

            Comment

            • Lyczek
              Junior
              • 12-2009
              • 1

              #51
              Wielkie brawa, mistrzowska robota. Sam mam zamiar skonstruować podobne urządzenie.
              Ciekaw jestem, jakie są jednorazowe koszty przy stosowaniu grzałki?

              Comment

              Przetwarzanie...
              X
              😀
              🥰
              🤢
              😎
              😡
              👍
              👎