Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Co mnie dziś spotkało w sklepie firmowym browarów łódzkich

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • delvish
    Senior
    • 11-2004
    • 3508

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika arzy Wyświetlenie odpowiedzi
    "palcówka handlu detalicznego"
    Ale się porobilo, no no...
    "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
    (Frank Zappa)

    "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

    Comment

    • sibarh
      PremiumUżytkownik
      • 01-2005
      • 10384

      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Alphonse Wyświetlenie odpowiedzi
      Mam prośbę, podaj ceny butelek zwrotnych w Skandynawii, jeśli pamiętasz.

      Proszę też pozostałych, o podanie cen butelek zwrotnych w innych krajach.
      W Chorwacji piwo kosztuje 3 kuny a kaucja za butelke tez 3 kuny ( chociaz zdarzyło mi sie płacić i 4 kuny). Za to na Ukrainie kaucji za butelki brak( i dlatego walają się wszędzie) Na Litwie kaucja wynosi o.25 lita,
      2800 nowe piwa opisałem na forum
      Moja "kolekcja" wypitych piw zagranicznych na koniec maja 2023 r. liczy 12 810 piw z 180 krajów
      Kolekcja jest na stronie https://sites.google.com/view/sibarh-galeria/galeria

      Comment

      • arzy
        Senior
        • 06-2002
        • 2814

        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Alphonse Wyświetlenie odpowiedzi
        (...)Ale bardzo proszę, zamieść w całości cytowane opinie (jeśli masz). Są tam używane takie pojęcia jak "kaucja" i "paragon fiskalny" - to chyba sprzeczne. No, ale zobaczymy czy ma to sens jako całość.(...)
        Po ukazaniu się w jednej z gazet artykułu dotyczącego opakowań zwrotnych, a w szczególności zwrotu butelek, Częstochowski Krąg Lokalny Bractwa Piwnego wystosował pismo do UOKiK i Głównego Inspektoratu Inspekcji Handlowej o treści:
        „Od dłuższego czasu obserwujemy niepokojące zjawisko polegające na łamaniu prawa konsumentów do przyjmowania zwracanych i na wymianę opakowań wielokrotnego użytku po produktach, które znajdują się w ofercie handlowej jednostek handlu detalicznego, zgodnie z art.14 ustawy z dn. 11.05.2001r. o opakowaniach i odpadach opakowaniowych.
        My jako „Bractwo Piwne” zwracamy szczególną uwagę na temat butelek zwrotnych. Wiele punktów handlowych wprowadza samoistnie ograniczenia polegające m.in. na: nie przyjmowaniu butelek mimo, że sprzedaje napoje w takich opakowaniach, uzależnia przyjęcie butelki od posiadania dowodu zakupu w danym sklepie, płaci sumę mniejszą (np. 1gr) niż wynosi kaucja (np. 40gr) itd. Z punktu widzenia „Bractwa Piwnego” takie praktyki są niedopuszczalne i w sposób oczywisty łamią obowiązujące przepisy prawne, podejmowane przez nas próby wpłynięcia na handlowców w powyższej sprawie nie przynoszą większych efektów.
        Mając więc na uwadze dobro reprezentowanej przez nasze stowarzyszenie rzeszy klientów, zwracamy się z prośbą do UOKiK / Głównego Inspektoratu Inspekcji Handlowej, aby jednoznacznie wypowiedział się na temat obowiązujących w tej materii przepisów.”

        W odpowiedzi otrzymaliśmy:

        UOKiK
        „W odpowiedzi na Pana pismo z dnia 14 maja 2007 r., dotyczące prośby o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 maja 2001 I. o opakowaniach i odpadach opakowaniowych (Dz. U. z 200 I I. Nr 63, poz. 638 ze zm.), zwanej dalej "ustawą o opakowaniach", w sytuacji ograniczania przyjmowania przez sprzedawców opakowań wielokrotnego użytku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uprzejmie wyjaśnia, co następuje
        Na wstępie chcielibyśmy poinformować, iż wszystkie osoby i podmioty stosujące prawo, w tym organy administracji publicznej, dokonują interpretacji przepisów prawa na własną odpowiedzialność i ryzyko, przy czym taka interpretacja podlega potem weryfikacji w ewentualnym postępowaniu odwoławczym bądź też sądowym. Organy administracji publicznej czynią to w szczególności w toku postępowania administracyjnego, w odniesieniu do konkretnego stanu faktycznego.
        W związku z powyższym Urząd chciałby wyraźnie zaznaczyć i zastrzec, że wyrażona w piśmie opinia nie jest wiążąca dla innych osób, organów i sądów.
        Odnosząc się merytorycznie do przedstawionego problemu Urząd informuje, iż zgodnie z treścią art. 14 ustawy o opakowaniach "jednostki handlu detalicznego są obowiązane do przyjmowania zwracanych i na wymianę opakowań wielokrotnego użytku po produktach w takich opakowaniach, które znajdują się w ich ofercie handlowej". Z przepisu tego wynika, iż placówka handlu detalicznego ma obowiązek przyjąć opakowania wielokrotnego użytku (np. butelki), ale jedynie po produktach, które znajdują się w jej ofercie handlowej. Powyższe jest niezależne od posiadania przez nabywcę dowodu zakupu (np. paragonu fiskalnego). Sprzedawca może jednak wymagać potwierdzenia zakupu w przypadku, gdy nabywca żąda zwrotu zapłaconej kaucji za towar w opakowaniu wielokrotnego użytku.
        Wobec powyższego, należy zauważyć, że zasadą jest, iż sprzedawca zawsze ma obowiązek przyjąć opakowania po towarach, które znajdują się jego ofercie, jednak zwrot kaucji za nie może uzależnić od okazania paragonu, celem wykazania przez nabywcę, że towar został zakupiony w tej konkretnej placówce.
        Urząd ponadto wyjaśnia, iż w świetle art. 27 ustawy o opakowaniach" kto, zarządzając jednostką handlu detalicznego, nie przyjmuje zwracanych i na wymianę opakowań wielokrotnego użytku po produktach będących w ofercie handlowej w tej jednostce, podlega karze grzywny". Tym samym informacje o ww. przypadkach winny być kierowane do organów ścigania.
        Niezależnie od powyższego informujemy, że nadzór nad przestrzeganiem przepisów ustawy w przedmiotowym zakresie spoczywa na Inspekcji Handlowej (art. 18 ustawy o opakowaniach).”

        Główny Inspektorat Inspekcji Handlowej
        „W odpowiedzi na e-mail z dnia l czerwca 2007 r. oraz pismo z dnia 11 czerwca 2007 r. w sprawie opakowań zwrotnych, Główny Inspektorat Inspekcji Handlowej uprzejmie informuje, co następuje.
        Ww. problematykę regulują przepisy ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o opakowaniach i odpadach opakowaniowych (Dz. U. z 2001 Nr 63, poz. 638 z późn. zm.).
        Zgodnie z treścią art. 14 ww. ustawy jednostki handlu detalicznego są obowiązane do przyjmowania zwracanych i na wymianę opakowań wielokrotnego użytku po produktach w takich opakowaniach, które znajdują się w ich ofercie handlowej.
        Jednakże treść tego przepisu budzi wątpliwość, czy sprzedawca ma obowiązek przyjąć opakowanie wielokrotnego użytku towaru będącego w ofercie handlowej, lecz zakupionego w innej placówce handlowej oraz czy sprzedawca może uzależnić przyjęcie takiego opakowania od okazania dowodu sprzedaży towaru w jego sklepie, a w przypadku braku okazania takiego dowodu może skutecznie zwolnić się z obowiązku przyjęcia opakowania zwrotnego.
        W świetle uzyskanego stanowiska Ministerstwa Środowiska zawartego w piśmie z dnia 28 marca 2002 r. (nr PEod 024/15/146/02/JG) przepis art. 14 ww. ustawy zobowiązuje jednostki handlu detalicznego do przyjmowania zwracanych i na wymianę opakowań wielokrotnego użytku po produktach w takich opakowaniach, które znajdują się w ofercie handlowej. Brzmienie tego przepisu nie ogranicza przyjmowania przedmiotowych opakowań tylko do zakupionych w danej jednostce handlu detalicznego, a także nie wprowadza wymogu, że klient powinien wylegitymować się dowodem zakupu produktu w takim opakowaniu, które chce oddać w danej jednostce handlowej. W przypadku, gdy klient przyniesie opakowanie wielokrotnego użytku po produkcie w takim opakowaniu, który znajduje się w ofercie handlowej, do zwrotu (bez zakupu produktu) lub na wymianę (z zakupem produktu w takim samym opakowaniu) sprzedawca ma obowiązek przyjąć od niego to opakowanie, ale nie ma podstawy prawnej do żądania od klienta dowodu zakupu (np. paragonu), chyba, że klient chce uzyskać zwrot pobranej od niego przy zakupie kaucji.
        Art. 10 ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych zobowiązuje do ustalania kaucji tylko na opakowaniach po substancjach chemicznych, bardzo toksycznych, toksycznych, rakotwórczych, mutagennych lub niebezpiecznych dla środowiska, które są określone w ustawie o substancjach i preparatach chemicznych. Natomiast w przypadku pozostałych produktów ustawa nie zawiera regulacji w tym zakresie, ale również nie zawiera zakazu pobierania kaucji przez sprzedawcę (jest to element umowy cywilnoprawnej pomiędzy sprzedawcą a klientem).
        W świetle powyższego stanowiska Ministerstwa Środowiska, zwrot kaucji za opakowania wielokrotnego użytku można otrzymać tylko w sklepie, w którym dokonano zakupu, przy czym sprzedawca może uzależnić dokonanie jej zwrotu od okazania dowodu zakupu.”
        "Spotkałem się z kolegą / Bo kolega jest od tego / I wypada czasem spotkać się z nim"

        Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
        Bractwo Piwne
        Skład Piwa
        Piszę poprawnie po polsku!

        Comment

        • krzem82
          Senior
          • 11-2005
          • 113

          Kolejny dziwny pomysł p. Prezes.

          Comment

          • Cooper
            Senior
            • 11-2002
            • 6055

            wg UOKiK:
            "sprzedawca zawsze ma obowiązek przyjąć opakowania po towarach, które znajdują się jego ofercie, jednak zwrot kaucji za nie może uzależnić od okazania paragonu, celem wykazania przez nabywcę, że towar został zakupiony w tej konkretnej placówce."

            wg GIIH:
            "klient przyniesie opakowanie wielokrotnego użytku po produkcie w takim opakowaniu, który znajduje się w ofercie handlowej, do zwrotu (bez zakupu produktu) lub na wymianę (z zakupem produktu w takim samym opakowaniu) sprzedawca ma obowiązek przyjąć od niego to opakowanie, ale nie ma podstawy prawnej do żądania od klienta dowodu zakupu (np. paragonu)"

            nie jestem prawnikiem ale wg mnie tłumacząc na polski obydwa cytaty oznacza to że sprzedawca musi przyjąc flaszki na wymianę od klienta jeśli sprzedaje piwo w takich flaszkach a klient nie musi udowadadniać iż te flaszki u niego kupil poprzez np pokazywanie paragonu. Sprzedawca nie ma jednak obowiązku wypłacić kasę za te flaszki jako zwrot kaucji.Potwierdza to niestety samowolę wielu sprzedawców.
            Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
            1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

            Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

            Comment

            • kopyr
              Senior
              • 06-2004
              • 9475

              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper Wyświetlenie odpowiedzi
              nie jestem prawnikiem ale wg mnie tłumacząc na polski obydwa cytaty oznacza to że sprzedawca musi przyjąc flaszki na wymianę od klienta jeśli sprzedaje piwo w takich flaszkach a klient nie musi udowadadniać iż te flaszki u niego kupil poprzez np pokazywanie paragonu. Sprzedawca nie ma jednak obowiązku wypłacić kasę za te flaszki jako zwrot kaucji.Potwierdza to niestety samowolę wielu sprzedawców.
              Przepraszam bardzo, ale o jakiej samowoli piszesz? Jak prawo jest kretyńskie, to z pretensjami do parlamentarzystów, a nie do sprzedawców. Sprzedawcy, pomimo, że ustawa jest nielogiczna, niespójna itd. postępują zgodnie z jej zapisami. Zapewniam Cię, ze sprzedawcy się o te zapisy nie prosili.
              blog.kopyra.com

              Comment

              • Cooper
                Senior
                • 11-2002
                • 6055

                Domyślam się Kopyr że sam prowadzisz sklep dlatego się tak lekko podciśnieniowałeś tym, ale już wyjaśniam o co mi chodzi:
                Samowolę taką że np (już pisalem o tym na forum ale się powtórzę) pajacują patrząc na etykiety na oddawanych butelkach mimo iż butelki te są identycznego typu jak te ktore sprzedają. Jeśli eta jest z innego piwa lub browaru to wtedy często nie biorą owej butelki. Przecież klient oddaje BUTELKE a nie ETYKIETĘ !
                Powyżej poznaliśmy opinię 2 stosownych urzędów w tej kwesti i nie ma nic mowy o jakiejś selekcji na podstawie etykiet. No chyba że koleś ze sklepu ma zapędy kolekcjonerskie i chciałby sobie poodklejać na zapleczu jakieś fajne etki to niech sie nie wstydzi a mu przyniosę parę nowych sztuk.
                To tylko jeden przykład jaki sobie przypomniałem na biegu odpowiadając na Twój post. Nie mówię iż takie fanaberie są wszędzie ale niestety często. Akurat na osiedlu gdzie mieszkam (oczywiście mówię o Polsce) mam fajnych sprzedawców i przeważnie biorą ode mnie praktycznie każdego rodzaju zwrotne flaszki, nawet takie jakich nie mają w danej chwili w ofercie piwnej , często również więcej przyjmują butelek niż sprzedają mi pełnych piw. Od dawna z kolei nie prosiłem o oddanie mi kaucji za butelki tzn nie biorąc kolejnego piwa ale domyslam się że w tym przypadku to już porażka była by sromotna z egzekucją tych pieniędzy. Zresztą ruch w interesie musi być dlatego zawsze biorę kolejne pełne
                Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                Comment

                • Marusia
                  Senior
                  • 02-2001
                  • 20211

                  Po prostu w sklepach interpretują "opakowanie" jako "butelkę z etykietą", co jest oczywistą bzdurą.
                  www.warsztatpiwowarski.pl
                  www.festiwaldobregopiwa.pl

                  www.wrowar.com.pl



                  Comment

                  • e-prezes
                    Senior
                    • 05-2002
                    • 19167

                    Pytanie jak z tym walczyć?

                    Comment

                    • Cooper
                      Senior
                      • 11-2002
                      • 6055

                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marusia Wyświetlenie odpowiedzi
                      Po prostu w sklepach interpretują "opakowanie" jako "butelkę z etykietą", co jest oczywistą bzdurą.
                      No właśnie : INTERPRETUJĄ po swojemu. Jeśli tak to może jeszcze niech na kapsel zwrócą uwagę bo to też element "opakowania". Po wypiciu browara kapsel powinien byc zatknęty ręcznie lub za pomoca kapslownicy recznej na pustą butelkę. Uwaga ! Kapsel nieodpowiednio otworzony tj pogięty lub porysowany nie będzie przyjęty ! Zaleca się używanie odpowiednich homologowanych otwieraczy dostępnych po atrakcyjnych cenach u kierownika sklepu.
                      Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                      1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                      Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                      Comment

                      • arzy
                        Senior
                        • 06-2002
                        • 2814

                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
                        Pytanie jak z tym walczyć?
                        nakleić etykiety z żywca, lecha czy tyskiego na butlę NRW i sprobować oddać w sklepie
                        "Spotkałem się z kolegą / Bo kolega jest od tego / I wypada czasem spotkać się z nim"

                        Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                        Bractwo Piwne
                        Skład Piwa
                        Piszę poprawnie po polsku!

                        Comment

                        • e-prezes
                          Senior
                          • 05-2002
                          • 19167

                          butelki z Okocimia z etykietami Żywca już oddawałem a także ze słowackiego Sarisa z etykietami Tyskiego :P

                          Comment

                          • kopyr
                            Senior
                            • 06-2004
                            • 9475

                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper Wyświetlenie odpowiedzi
                            Domyślam się Kopyr że sam prowadzisz sklep dlatego się tak lekko podciśnieniowałeś tym, ale już wyjaśniam o co mi chodzi:
                            Samowolę taką że np (już pisalem o tym na forum ale się powtórzę) pajacują patrząc na etykiety na oddawanych butelkach mimo iż butelki te są identycznego typu jak te ktore sprzedają. Jeśli eta jest z innego piwa lub browaru to wtedy często nie biorą owej butelki. Przecież klient oddaje BUTELKE a nie ETYKIETĘ !
                            Tak prowadzę sklep. I miałem sytuację, że Żywiec trade nic chiał odebrać ode mnie butelek ŻGB bo miały etykiety Ciechana. Wiem, ze to bzdura, ale tak jest.

                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper Wyświetlenie odpowiedzi
                            Powyżej poznaliśmy opinię 2 stosownych urzędów w tej kwesti i nie ma nic mowy o jakiejś selekcji na podstawie etykiet. No chyba że koleś ze sklepu ma zapędy kolekcjonerskie i chciałby sobie poodklejać na zapleczu jakieś fajne etki to niech sie nie wstydzi a mu przyniosę parę nowych sztuk.
                            Owszem jest mowa o selekcji, stosowny cytat.
                            "(...)jednostki handlu detalicznego są obowiązane do przyjmowania zwracanych i na wymianę opakowań wielokrotnego użytku po produktach w takich opakowaniach, które znajdują się w ich ofercie handlowej(...)"
                            Jeżeli więc, w danym sklepie nie handlują Ciechanem, to nic ich nie interesuje, ze to taka sama butelka jak z Żywca. Prawo jest po ich stronie.

                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper Wyświetlenie odpowiedzi
                            Akurat na osiedlu gdzie mieszkam (oczywiście mówię o Polsce) mam fajnych sprzedawców i przeważnie biorą ode mnie praktycznie każdego rodzaju zwrotne flaszki, nawet takie jakich nie mają w danej chwili w ofercie piwnej , często również więcej przyjmują butelek niż sprzedają mi pełnych piw. Od dawna z kolei nie prosiłem o oddanie mi kaucji za butelki tzn nie biorąc kolejnego piwa ale domyslam się że w tym przypadku to już porażka była by sromotna z egzekucją tych pieniędzy. Zresztą ruch w interesie musi być dlatego zawsze biorę kolejne pełne
                            I tutaj już Ci sie trochę dziwię. Jeżeli tylko te butelki nie są dla nich bezwartościowe typu np. butelki EURO, bo np. nie sprzedają piw w tych butelkach, to śmiało powinieneś się domagać kaucji, albo chociaż jej części. W interesie sklepu jest przychylić się do Twojej prośby, bo "Klient nasz Pan". U mnie płaci się nawet panom zbieraczom, którzy przynoszą butelki reklamówkami.
                            blog.kopyra.com

                            Comment

                            • darek99
                              Senior
                              • 04-2002
                              • 2147

                              Będąc ostatnio na wakacjach na wsi podlaskiej narobiłem niezłego zamętu przywożąc do sklepu skrzynkę butelek pozbawionych etykiet , dziewczyny w sklepie miały dylemat czy te butelki mogą przyjąć na wymianę
                              Czymże jesteś śmierci ! Gdzie jest twój oścień?
                              Skoro my istniejemy, śmierć jest nieobecna,
                              skoro tylko śmierć się pojawi nas już nie ma.
                              Epikur z Samos.

                              Comment

                              • JAckson
                                Senior
                                • 05-2004
                                • 6122

                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika JAckson Wyświetlenie odpowiedzi
                                Teraz sprawdziłem, że Amber ma identyczną wysokość co ŻGB (na oko) natomiast piwo Jagiełło Origo miałem w zielonej butelce o amberowskim kształcie, ale rzeczywiście zauważalnie niższej od tamtych.
                                Jako, że nie pamiętam wysokości tych które próbowałem oddać zakłądam, że sprzedawca się nie pomylił.

                                Mam jednak nieodparte wrażenie, ze browar z Nakła sprzedawał piwo w tych niższych jako kaucjonowane.

                                Jednym słowem - butelki w Polsce to temat rzeka, a może i morze
                                Nauczony sytuacjami opisywanymi przeze mnie wcześniej przed wyjazdem do wrocławskiego sklepu z piwem na ul. Legnickiej
                                przeprowadziłem selekcję butelek zwrotnych. Wszystkie butelki typu 'niski amber' wyrzuciłem do specjalnego kosza przeznaczonego na 'szklaną stłuczkę kolorowa'. Pozostały mi tylko butelki typu "amber o poprawnej wysokości', NRW oraz butelki 0,33dm typu SII i SIII. Wyruszyłem więc do sklepu 'na pewniaka'

                                Jakież było moje zdziwienie gdy sprzedawca stwierdził, że butelek "amber o poprawnej wysokości' już się nie skupuje Na moje wywody o wysokości identycznej z butelką ŻGB itp. sprzedawca usilnie twierdził, że nad morzem widział niedawno, że się takich nie skupuje i już. Na szczęście kobieta, która także sprzedawała w tym sklepie uznała, ze jednak się skupuje takie butelki.
                                Zostawiłem w tym sklepie prawie 100zł więc nie było mowy o jakimkolwiek zwrocie samej kaucji za butelkę.

                                Zaczynam tracić wiarę w sensowność butelek zwrotnych :/
                                Nie dziwię się, że w Polsce puszki są tak bardzo popularne.
                                Last edited by JAckson; 26-09-2007, 07:10.
                                MM961
                                4:-)

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎