Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Kuchenno-łazienkowa warzelnia Hasintusa

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • anteks
    maruda
    • 08-2003
    • 10738

    #91
    tak patrzę na skład marcowego i myślę ze wyszło chyba strasznie przechnielone
    Last edited by anteks; 15-03-2008, 22:06.
    Mniej książków więcej piwa

    Comment

    • hasintus
      Senior
      • 07-2006
      • 850

      #92
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika anteks Wyświetlenie odpowiedzi
      tak patrzę na skład marcowego i myślę ze wyszło chyba strasznie przechnielone
      Jest to całkiem możliwe ale jeszcze nie próbowałem. Mam jednak nadzieję że, nie będzie tak strasznie, używam chmiel tylko w szyszkach.

      Comment

      • hasintus
        Senior
        • 07-2006
        • 850

        #93
        Warka XXII - belgijskie blonde

        To ma być próba wytworzenia czegoś podobnego do Leffe Blonde, które jakiś czas temu miałem okazje pić i bardzo mi smakowało. Chociaż dla znawców piw belgijskich to pewnie prawie jak "koncernówka".
        Skład:
        pilseński 3,487 kg
        monachijski 75 g
        biscuit 75 g
        aromatic 77 g
        crystal 75 g
        cukier kandyzowany biały 150 g
        chmiel cascade szyszki 16 g
        chmiel lubelski szyszki 9 g
        Całość słodów zalewam 11 litrami wody o temp. 69 st. i utrzymuję temp. 67-66 st. przez godzinę i 15 min. Próba jodowa negatywna. Podgrzewam do 75 st. , filtruję i wysładzam.
        Na koniec otrzymuję 16 litrów brzeczki 14 blg, zagotowuję i dodaję cukier, następnie po 15 min. chmiel cascade i gotuję jeszcze godzinę i 15 min. Na te 15 min. przed końcem daję lubelski.
        Ostatecznie do fermentora poszło 15 litrów o blg 15,5. Zadane Wyeast 3522 Belgian Ardennes.

        Comment

        • huanghua
          Senior
          • 10-2005
          • 1910

          #94
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika hasintus Wyświetlenie odpowiedzi
          (...)Zadane Wyeast 3522 Belgian Ardennes.
          To Twoje pierwsze wykorzystanie tych drożdży, czy już coś więcej możesz o nich powiedzieć?
          W trakcie aktualizacji: Moje receptury (na razie brak casu)

          Comment

          • hasintus
            Senior
            • 07-2006
            • 850

            #95
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika huanghua Wyświetlenie odpowiedzi
            To Twoje pierwsze wykorzystanie tych drożdży, czy już coś więcej możesz o nich powiedzieć?
            Używam ich pierwszy raz, specjalnie do tego piwa i mam nadzieję że, dadzą bogaty estrowo-goździkowy aromat, ale to się okaże. Na razie to nawet nie wystartowały.

            Comment

            • hasintus
              Senior
              • 07-2006
              • 850

              #96
              Warka XXII - belgijskie blonde

              Po tygodniu fermentacji blg spadło do 5,5 i zlałem na cichą. Trochę emocji było, bo wyeasty w formie activator wcale nie chciały się obudzić i wystartowały dopiero na trzeci dzień. Bałem się że przez ten czas coś się przyplącze ale wszystko jest ok.
              Piwo już na tym etapie jest bardzo dobre, aromat i posmak mocno owocowo-kwiatowy. Te drożdże to typowe górniaki, część z nich nie opada tylko do końca wylegują się na powierzchni w postaci grubego korzucha, podobnie jak np. london ale. Teraz zobaczymy czy piwo się ładnie sklaruje. I oby smak sie nie popsuł.

              Comment

              • hasintus
                Senior
                • 07-2006
                • 850

                #97
                Warka XXIII - pszeniczne nie hefeweizen

                Skład:
                pszeniczny 1,4 kg
                pilseński 1,4 kg
                Zalewam 12 l wody o temp 39 st. C i wykonuje dekokcje III-warową.
                I war przerwa 10 min w 62 st. C i potem gotowanie 8 minut (po tym czasie całkowity zanik piany). Zawracam i temp ustala się na 52 st. C - przerwa 10 min.
                II war przerwa 10 min. w 62 st. C i gotowanie 10 min.
                Po zawróceniu temp. jest 58 st. więc podciągam do 62 i robię 30 min. przerwy.
                III war przerwa 10 min. 72 st. , gotowanie 10 min.
                Po zawróceniu temp. jest 70, podgrzewam o 2 stopnie i znowu przerwa 30 min.
                Następnie podgrzewam do 78 i filtruję.
                Wysładzanie 9 litrów do 5 blg. Do gotowania otrzymuję 14 litrów brzeczki o 10 blg.
                Chmielenie: 17 g lubelski w szyszkach bezpośrednio do kotła na 1 godzinę, następnie 8 g na 30 minut i na koniec 8 g na 5 minut.
                W fermentorze ląduje 13 litrów o 12,5 blg.
                Zadane Wyeast 3522 Belgian Ardennes.

                Comment

                • hasintus
                  Senior
                  • 07-2006
                  • 850

                  #98
                  Warka XXIV - Grodziskie

                  Skład:
                  jęczmienny wędzony - 1 kg
                  pszeniczny - 1 kg
                  chmiel lubelski szyszki 32 g
                  drożdże wyeast 2565 koelsch
                  Słody mieszam z 3,75 litra wody i wykonuję przerwę 30 min. w 38 st. C. Następnie dodaję 2 litry gorącej wody i przerwa 20 min. w temp. 50 st. C. Znowu dodatek 2,5 litra gorącej wody podnosi temp. do 63 stopni, podciągam gazem do 70 stopni i przerwa 30 minut. kolejny dodatek 1,75 gorącej wody i temp. dochodzi do 75 stopni, tutaj kolejna przerwa 30 minut a potem filtracja i wysładzanie 3 x ok 3 litry wody o temp. 72 stopnie.
                  Gotowanie 1,5 godziny.
                  Chmielenie 18 g tuż przed wrzeniem i 14 gr na 30 minut przed końcem.
                  Chłodzenie chłodnicą podarowaną przez Mapajaka - WIELKIE DZIĘKI - rewelacja, sprawnie, błyskawicznie i oszczędnie. Zanim się zorientowałem temperatura zjechała do 14 stopni.
                  Na koniec w fermentorze znalazło się 15 litrów brzeczki 8,5 blg.

                  Te drożdże to druga połowa saszetki użytej przed prawie rokiem. Nie aktywowane, przeniesione do sterylnego pojemniczka na siuśki i przechowane w lodówce. Zadane brzeczką potrzebowały 3 dni aby się obudzić. Po 24 godzinach w fermentorze jest ładna biała piana.

                  Comment

                  • hasintus
                    Senior
                    • 07-2006
                    • 850

                    #99
                    Warka XXV - kolejne grodziskie

                    Tym razem odwrotnie:
                    pszeniczny wędzony 1 kg
                    pilseński jasny 1 kg
                    marynka szyszki 15 g
                    lubelski szyszki 16 g
                    drożdże 2565 koelsch - gęstwa z poprzedniej warki
                    Zacieranie:
                    dodatek 3,5 l wody o temp 41 st - 30 min przerwy w temp. 38 st.
                    dodatek 1,25 l gorącej wody - 20 min przerwy w temp. 50 st.
                    dodatek 4,75 l gorącej wody - 30 min przerwy w temp. 70 st.
                    dodatek 2,5 l gorącej wody - 30 min przerwy w temp. 75 st.
                    filtracja i wysładzanie około 5 litrów wody o temp. 72 st.
                    Gotowanie 90 min. chmielenie marynka 75 min. lubelski 30 min.
                    W fermentorze wylądowało trochę nieco ponad 15 litrów brzeczki 8 blg.
                    Całość zaplanowałem sobie w beersmith, bardzo fajny i pomocny programik.

                    Comment

                    • anteks
                      maruda
                      • 08-2003
                      • 10738

                      jedno z tych piw należy obowiązkowo wysłac TU
                      Mniej książków więcej piwa

                      Comment

                      • hasintus
                        Senior
                        • 07-2006
                        • 850

                        Warka XXVI - belgijski mocny ciemny eil

                        To ma być piwo "na motywach" Rochefort 8. Z tym że, jest już późno i nie chce mi się pisać więc postanowiłem zrobić kopiuj-wklej z beersmitha który, ostatnio pomaga mi przy warzeniu:
                        Rochefort 8
                        Belgian Dark Strong Ale

                        Type: All Grain Date: 2008-06-01
                        Batch Size: 14,00 L Brewer: Hasintus
                        Boil Size: 13,74 L Asst Brewer:
                        Boil Time: 90 min Equipment: Brew Pot (15litrów)
                        Taste Rating(out of 50): 35,0 Brewhouse Efficiency: 75,0
                        Taste Notes:

                        Ingredients
                        Amount Item Type % or IBU
                        3,58 kg Pilsner (2 Row) Ger (3,9 EBC) Grain 75,7 %
                        0,35 kg Aroma (150,0 EBC) Grain 7,4 %
                        0,25 kg Caraamber (70,0 EBC) Grain 5,3 %
                        0,20 kg Special B Malt (354,6 EBC) Grain 4,2 %
                        34,00 gm Styrian Goldings [4,10%] (75 min) Hops 16,4 IBU
                        19,00 gm Hallertauer Hersbrucker [2,30%] (30 min) Hops 3,8 IBU
                        10,00 gm Hallertauer Hersbrucker [2,30%] (5 min) Hops 0,5 IBU
                        0,35 kg Candi Sugar, Clear (1,0 EBC) Sugar 7,4 %
                        1 Pkgs Belgian Ardennes (Wyeast Labs #3522) [Starter 125 ml] Yeast-Wheat


                        Beer Profile
                        Est Original Gravity: 18,982 Plato Measured Original Gravity: 2,560 Plato
                        Est Final Gravity: 4,935 Plato Measured Final Gravity: 1,290 Plato
                        Estimated Alcohol by Vol: 7,8 % Actual Alcohol by Vol: 0,6 %
                        Bitterness: 20,6 IBU Calories: 90 cal/l
                        Est Color: 41,2 EBC Color: Color


                        Mash Profile
                        Mash Name: Temperature Mash, 1 Step, Light Body Total Grain Weight: 4,38 kg
                        Sparge Water: 0,00 L Grain Temperature: 22,2 C
                        Sparge Temperature: 75,6 C TunTemperature: 22,2 C
                        Adjust Temp for Equipment: FALSE Mash PH: 5,4 PH

                        Name Description Step Temp Step Time
                        Scukrzajaca Add 12,00 L of water at 67,5 C 62,0 C 30 min
                        Scukrzajaca II Heat to 69,0 C over 2 min 69,0 C 60 min
                        Mash Out Heat to 75,6 C over 10 min 75,6 C 10 min


                        Mash Notes: Temperature mash for use when mashing in a brew pot over a heat source such as the stove. Use heat to maintain desired temperature during the mash.
                        Carbonation and Storage
                        Carbonation Type: Corn Sugar Volumes of CO2: 2,9
                        Pressure/Weight: 115,9 gm Carbonation Used: -
                        Keg/Bottling Temperature: 21,0 C Age for: 28,0 days
                        Storage Temperature: 11,1 C

                        Comment

                        • hasintus
                          Senior
                          • 07-2006
                          • 850

                          Warka XXVII - blonde ale

                          To jest drugie podejście do klona Leffe blonde (poprzednio wyszedł raczej klaun a nie klon).
                          Zasyp:
                          3,4 kg pilzneński
                          0,42 monachijski
                          0,12 cara-hell
                          0,08 biscuit
                          chmiel styrian goldings szyszki 25 g
                          chmiel lubelski szyszki 13 g
                          drożdże Wyeast 1762 belgian abaye
                          Zacieranie: całość słodów zalewam 10 litrami wody o temp. 68 st.C i przerwa 30 min. w 63 st.C , następnie podgrzewam do 72 st.C i 30 min. przerwy. Podem podgrzanie do 78 st.C i filtracja. Brzeczka przednia miała 20 blg, wysładzałem ok. 9 litrami wody do 8 blg. w ten sposób otrzymałem 15 litrów o blg 15.
                          Gotowanie 1,5 godziny.
                          Chmielenie styrian 75 min, lubelski 30 min.
                          Ostatecznie w fermentorze znalazło się 14 litrów 16 blg.
                          Zadane drożdżami bezpośrednio z napuchniętej saszetki, brzeczka wcześniej dobrze napowietrzona poprzez przelewanie z jednego fermentora do drugiego.
                          Przez noc postoi w 22 stopniach w łazience i jutro rano do piwnicy w 16 stopni.

                          Comment

                          • hasintus
                            Senior
                            • 07-2006
                            • 850

                            Warka XXVIII - Orval claun

                            To jest takie piwo na motywach produktu z klasztoru w Orval. Jest to z ciekawszych piw belgijskich, tak pod względem walorów smakowych jak i ze względu na technologię jego produkcji.
                            Zaczynamy od składu słodów, z wiadomości jakie zebrałem powinny wejść 3 różne jasne słody i dodatek 2 rodzajów karmelowych, kolor gotowego piwa jest około 18-20 EBC. W angielskojęzycznym internecie spotkałem się z takim składem:
                            26.7 % Pilsener Belgium
                            22.2 % Pale Malt (2-row) Belgium
                            22.2 % Munich Malt Belgium
                            6.7 % CaraVienne Malt Belgium
                            6.7 % Crystal 20L America
                            15.6 % Beet Sugar Generic
                            U mnie, w oparciu tylko i wyłącznie o słody Wayermana będzie: pilzneński, pale ale i monachijski. W przypadku karmelowych zamiennikiem Crystal 20L i CaraVienne jest jeden i ten sam Carared. Zdecydowałem się na Carahell i Caraamber, z cukrem w ogóle nie widzę sensu bo ekstrakt ma być ok.14 blg.
                            Ostatecznie skład wygląda tak:
                            28,33 % pilzneński
                            22,66 % monachijski
                            22,66 % pale ale
                            6,80 % Caraamber
                            6,80 % Carahell
                            Zacieranie - jedna przerwa 90 minut w 66 stopniach.
                            Gotowanie 60 minut, chmielenie na 15 litrów: (chmiele w szyszkach)
                            20,00 g Hallertauer Hersbrucker (40 min)
                            20,00 g Styrian Goldings (40 min)
                            15,00 g Styrian Goldings (15 min)
                            15,00 g Hallertauer Hersbrucker (15 min)
                            Fermentacja w Orval jest dwustopniowa, niespotykana nigdzie indziej: drożdże Bastogne pozostają około tygodnia w temperaturze 15,5-17 C. Następnie większość drożdży jest spuszczana i dodaje się świeży szczep Brett (Brettanomyces Bruxelensis) na około 3 tygodnie w 14 stopniach. Na ostatni tydzień dodaje się małą porcję chmielu, tzw. chmielenie na sucho.
                            U mnie fermentacja główna przeprowadzona na 1762 Belgian Abby Ale w temp. 21 stopni, przez 6 dni, odfertentowało do 5 blg, a następnie na fermentacji wtórnej dodałem starter z 3278 Belgian Lambic (są tam zawarte między innymi Brettanomyces Bruxelensis) w 16 stopniach.
                            W tej chwili jestem na tym etapie, przy przelewaniu na wtórną wspaniałe kwiatowe aromaty, wtórne drożdże już zaczeły pracować co uwidacznia się w produkowanym CO2, pozostaje jeszcze chmielenie za 2 tygodnie 10 g Styrian Goldings na 7 dni i potem do butelek.

                            Comment

                            • hasintus
                              Senior
                              • 07-2006
                              • 850

                              Warka XXIX – przymiarka do danziger jopenbier

                              Miałem już nic nie warzyć przed nowym sezonem, ale postanowiłem jeszcze popełnić jednego małego dziwoląga – coś, co ma się przybliżać do jopenbier.
                              Danziger jopenbier to najsławniejsze gdańskie piwo wspominane w zapiskach już od XIV w. jego historia skończyła się bodajże w 1945 r.
                              Było to piwo bardzo specyficzne, o ekstrakcie powyżej 40 Blg i poddane fermentacji spontanicznej z udziałem dzikich drożdży i pleśni.
                              Moja wersja to zaledwie daleka namiastka, gdzie chciałem się przekonać co to może wyjść.
                              Zasyp 3 kg pilsneńskiego i 2 kg monachijskiego zalałem 12 litrami wody i przerwa w 63 st. przez ½ godziny, następnie robię drugą przerwę w 72 st. Po filtracji otrzymałem brzeczkę przednią o 21 blg, następnie po lekkim przemyciu młóta otrzymałem jeszcze trochę brzeczki 14 blg. Potem gotowanie około 4 godziny (jopenbier był warzony do 10 godzin aż brzeczka osiągnęła miedziany kolor) chmielenie przez ostatnią godzinę, otrzymałem brzeczkę o ekstrakcie około 38 blg. Zadałem drożdżami Wyeast 3278 lambic blend. Po 10 dniach burzliwej blg spadło do 24 i zadałem starter z drożdżami winnymi sherry. Po następnych 2 tygodniach blg spadło tylko o 2 punkty, drożdże winne nie ruszyły, dodając do piwa zawierającego już około 6 % alkoholu należało je wcześniej zahartować. Przelałem na cichą na 2 następne 2 tygodnie. Zielone piwo ma przyjemny owocowo-karmelowy zapach, w smaku bardzo słodkie syropowate. Zabutelkowałem i postawiłem w kącie piwnicy, niech dojrzewa, za jakiś rok zobaczę co z tego wyszło.

                              Comment

                              • mark33
                                Idę po piwo do piwnicy.
                                • 04-2005
                                • 3283

                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika hasintus Wyświetlenie odpowiedzi
                                ... przerwa w 63 st. przez ½ godziny, następnie robię drugą przerwę w 72 st. ....
                                Wykonałeś zacieranie na słodko, przy tak wysokim BLG przerwa scukszająca powinna mieć z godzinę.

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎