Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Reklamy piwa w starych filmach

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Cooper
    Senior
    • 11-2002
    • 6055

    Reklamy piwa w starych filmach

    Sorka jeśli ten motyw już kiedyś się pojawił ale nie sądzę choć nie szukałem w browarowym archiwum gdyż jego objętość powoli zaczyna mnie przerażać. Temat może nic nie mówi ale generalnie chodzi mi o motywy związane z konkretnymi piwami , browarami w filmach (powiedzmy tylko w polskich) w postaci pojawiających się tam (świadomie lub nie)- np gdzieś w tle- reklamami , etykietami ,firmowym szkłem itp. Od razu mówię iż nie chodzi mi tu o ukrytą sponsorowaną przez dany browar reklamę tylko o to co uważny widz (szczególnie widz-kolekcjoner ) może wypatrzyć w filmach. Szczególnie chodzi mi tu o filmy stare (powiedzmy do lat 60-tych) dawno temu nakręcone lub współczesne ale w których akcja dzieje się np kilkadziesiąt lat temu.
    W tym właściwie miejscu temat ten można podzielić na 2 części: pierwsza to np "Skąd współcześni twórcy biorą ów materiał źródłowy (rekwizyty)?" a druga : "Jakie konkretnie reklamy polskich browarów , piw widzieliście w starych polskich filmach ?". Ja jako fanatyczny kolekcjoner birrofilista zwracam szczególną uwagę na sceny - nazwijmy to - knajpiane. Np przedwczoraj około 20-ej TVP 1 lub 2 zapodała współczesny polski film (tytułu nie pomnę ) którego akcja działa się w małym miasteczku w okresie międzywojennym. Tylko w scenie w knajpie moje uważne oko dostrzegło np słynną 20-litrową butelkę Haberbuscha z etykietą i banderolką (!!) , zółty prostokątny szyld oranżad Haberbuscha z twarzą dziewczyny , butelkę 0,7 litra (tzw. kwasówkę) z etykietą oranżady Haberbuscha "Toddy" , nieznany mi biały szyld Haberbuscha z rysunkiem dzwonka (piwo świąteczne??)oraz prostokątny pionowy szyld Okocimia z facetem w kapeluszu nalewającym piwo. Dało się zauważyć iż (w przeciwieństwie do wielu innych filmów) kamera nie unika owych motywów tak jakby reżyser celowo chciał się nimi "pochwalić". Z innych filów jakie ostatnio miałem na warsztacie podglądacza był "Giusseppe w Warszawie" gdzie zuważyłem lekką kichę gdyż akcja działa się w czasie okupacji a na sklepie wisiały szyldy Grodziska i owalnego zielonego "Krzepkiego" (chyba łódzkiego) z lat 50-ych czyli z okresu gdy ów film był kręcony.
    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku
  • adam16
    Senior
    • 02-2001
    • 9865

    #2
    Odp: Reklamy piwa w starych filmach

    Cooper napisał(a)
    ... Np przedwczoraj około 20-ej TVP 1 lub 2 zapodała współczesny polski film (tytułu nie pomnę ) którego akcja działa się w małym miasteczku w okresie międzywojennym...
    Hm.. taki waśnie film (także tytułu nie pomnę) był kilka dni temu na TV Polonii. Szczególnie zwrócił moją uwagę ten Okocim.
    Jakoś chyba tak w ramach naszego "zboczenia" zawsze wypatruję w starych filmach wszystkiego co z piwem związane
    Browar Hajduki.
    adam16@browar.biz
    Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

    Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D

    Comment

    • Krzysiu
      Krzysiu
      • 02-2001
      • 14936

      #3
      W jednej ze scen serialu "Na kłopoty Bednarski", bohater będąc w gościnie u jakiegoś kolejarza spożywał wrocławskie piwo Kipke, którego butelka wraz z etykietą stała na stole. O tyle ciekawe, że działo się to w Gdańsku.

      Podobno w magazynach wytwórni filmów we Wrocławiu mieli mnóstwo takich gadżetów. Ktoś mi opowiadał - jakiś student ze szkoły artystycznej - że zazwyczaj kupowano gadżety do filmu, potem wrzucano je do magazynu, i do następnego filmu kupowano nowe.
      Last edited by Krzysiu; 24-07-2004, 07:30.

      Comment

      • ergie
        Senior
        • 05-2004
        • 1041

        #4
        A pomyślałeś o tym, że możnaby poszukać, np. po giełdach, fotosów z takich filmów, z uwiecznionymi "piwariami". Ostatnio w Krakowie pod halą targową na Grzegórzeckiej były do kupienia fotosy ze starych polskich filmów. Było tego na ok 1000 szt. Nie chciało mi się w tym grzebać, ale chyba w najbliższą niedzielę polecę i może cuś znajdę
        Lepiej milcząc uchodzić za idiotę, niż odzywając się rozwiać wszelkie wątpliwości.
        ------------------------------------------------------------------
        Jasne czy ciemne? Jasne, że ciemne!

        Comment

        • cororo
          • 04-2003
          • 766

          #5
          ciekawe są filmy emitowane w niedziele na polonii tak koło godziny 11 teraz ich dawno nie oglądałem ale wczesniej za każdym razem musiałem sobie psuć nerwy co i rusz dostrzegając reklame lwowa lub na półce rozpoznając butelki z etykietam,często przewija sie w filmach właśnie motyw Lwowsikego Tow.Akc.Browarów,Okocimia i Żywca może raz spotkałem sie z szyldem Habusia.
          Skąd biorą rekwizyty do filmów? Np ja osobiście sprzedałem do ''Pianisty''(gdyż kiedyś na kieleckiej giełdzie poszukiwano do niego rekwizytów)etykiety Tyskie,Łuckie,i kilka innych. część etykiet występujących w filmach to są ksera kolorowe.W sumie np w latach 60-tych (do Berdnarskiego)łatwiej było trafić coś z pw do filmu.

          Comment

          • slavoy
            Senior
            • 10-2001
            • 5052

            #6
            Odp: Reklamy piwa w starych filmach

            Cooper napisał(a)
            Np przedwczoraj około 20-ej TVP 1 lub 2 zapodała współczesny polski film (tytułu nie pomnę ) którego akcja działa się w małym miasteczku w okresie międzywojennym
            Czy chodzi może o ten film, który to leciał 21-go na TVPolonii?
            Dick Laurent is dead.

            Comment

            • adam16
              Senior
              • 02-2001
              • 9865

              #7
              Odp: Odp: Reklamy piwa w starych filmach

              slavoy napisał(a)
              Czy chodzi może o ten film, który to leciał 21-go na TVPolonii?
              Ten wlaśnie widzialem
              Browar Hajduki.
              adam16@browar.biz
              Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

              Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D

              Comment

              • grzeber
                Senior
                • 05-2002
                • 2868

                #8
                Słyszałem na jednej z giełd że niektóre birrofilia znalezione w zeszłym roku w Filharmoni Śląskiej mają być wypożyczane z muzeum miejskiego na potrzeby filmów.
                pozdrawiam
                www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

                Comment

                • darek99
                  Senior
                  • 04-2002
                  • 2147

                  #9
                  grzeber napisał(a)
                  Słyszałem na jednej z giełd że niektóre birrofilia znalezione w zeszłym roku w Filharmoni Śląskiej mają być wypożyczane z muzeum miejskiego na potrzeby filmów.
                  Raczej mało prawdopodobne, muzea niechętnie godzą się na wypożyczenia eksponatów a już tymbardziej na plan filmowy.
                  Pamiętam jak wielkie były trudności aby wypożyczyć z archiwum w Radomiu etykiety przedwojenne ze zbioru Rydla na wystawę w Muzeum Woli zorganizowaną specjalnie na giełdę kolekcjonerską.
                  Czymże jesteś śmierci ! Gdzie jest twój oścień?
                  Skoro my istniejemy, śmierć jest nieobecna,
                  skoro tylko śmierć się pojawi nas już nie ma.
                  Epikur z Samos.

                  Comment

                  • darek99
                    Senior
                    • 04-2002
                    • 2147

                    #10
                    Odp: Reklamy piwa w starych filmach

                    [QUOTE]Cooper napisał(a)
                    Tylko w scenie w knajpie moje uważne oko dostrzegło np słynną 20-litrową butelkę Haberbuscha z etykietą i banderolką (!!) , zółty prostokątny szyld oranżad Haberbuscha z twarzą dziewczyny ,

                    Predwojenne rekwizyty do tego akurat filmu były wypożyczone od kolekcjonera z Lublina, Pana Józefa, banderolka na tej butelce to wymysł Pana Józefa , przykleił kawałek kartki (ksero). Etykieta to powiększone ksero etykiety Haberbuscha, butelka oczywiście była jak najbardziej autentyczna tak jak szyld z wizerunkiem kobiety .
                    Szyld ten kilka lat temu zmienił właściciela i wisi teraz u mnie w przedpokoju.
                    Link do szyldu:

                    Czymże jesteś śmierci ! Gdzie jest twój oścień?
                    Skoro my istniejemy, śmierć jest nieobecna,
                    skoro tylko śmierć się pojawi nas już nie ma.
                    Epikur z Samos.

                    Comment

                    • grzeber
                      Senior
                      • 05-2002
                      • 2868

                      #11
                      darek99 napisał(a)
                      Raczej mało prawdopodobne, muzea niechętnie godzą się na wypożyczenia eksponatów a już tymbardziej na plan filmowy.
                      Pamiętam jak wielkie były trudności aby wypożyczyć z archiwum w Radomiu etykiety przedwojenne ze zbioru Rydla na wystawę w Muzeum Woli zorganizowaną specjalnie na giełdę kolekcjonerską.
                      Pisze tylko to co usłyszałem mi też wydawało się to trochę dziewne ale...kto wie .

                      Wydaje mi się, że jak dotychczas rekwizyty te i tak nie miały okazji nigdzie zagrać.
                      pozdrawiam
                      www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

                      Comment

                      • Cooper
                        Senior
                        • 11-2002
                        • 6055

                        #12
                        Odp: Odp: Reklamy piwa w starych filmach

                        darek99 napisał(a)
                        Szyld ten kilka lat temu zmienił właściciela i wisi teraz u mnie w przedpokoju. [/B]
                        A coś tak nawet myślałem Darek99 tyle że wtedy był jeszcze przed malowaniem
                        Jeśli jeszcze mówimy o gadżetach na potrzeby filmu to u jednego kolekcjonera-reżysera swego czasu widziałem butelkę z porcelanką i znanym mi wzorem etykiety PN-60 z Połczyna. Niby wszystko OK ale po dokładnym przyjrzeniu się zobaczyłem iż etykieta jest b. dokładnie namalowana (czy nawet nadrukowana) na butelce. Niestety koleś nie mógł se przypomnieć skąd ją ma.
                        Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                        1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                        Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                        Comment

                        • Krzysiu
                          Krzysiu
                          • 02-2001
                          • 14936

                          #13
                          darek99 napisał(a)
                          Raczej mało prawdopodobne, muzea niechętnie godzą się na wypożyczenia eksponatów a już tymbardziej na plan filmowy...
                          Generalnie nie jest to prawdą. Ja sam kilkakrotnie pozyczałem eksponaty do filmów. Rzecz polega na tym, że budżet filnu wynosi X milionów złotych, a producent chce pożyczyć eksponaty za darmo. I jeszcze nie płacić ubezpieczenia.

                          Zasada jest prosta - jeśli chcesz zarobić, to płać. Jeśli na wystawę darmową - to gratis. Zreszta reguluje to ustawa o muzeach.

                          Comment

                          Przetwarzanie...
                          X
                          😀
                          🥰
                          🤢
                          😎
                          😡
                          👍
                          👎