Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar domowy - Cztery Gwiazdki / Świński Ryjek: Art, Maggyk & przyjaciele

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Maggyk
    Szara Adminiscjencja
    • 05-2004
    • 5615

    No i poszło do butelek - wyszło coś około 14 litrów. Następny w planach jest porter. I mam nadzeję, że uwarzymy go w przyszłym tygodniu, jak temperatura za oknem pozwoli na stanie przy garze.
    BLG bez zmian.
    Last edited by Maggyk; 28-07-2006, 05:54.
    Życie jest jak skrzynka piw rzemieślniczych - nigdy nie wiesz na co trafisz!
    Piwo domowe -
    Centrum Piwowarstwa - sklep dla piwowarów domowych

    Reklama w BROWARZE
    PIWO GDZIE - STREFA Z ZASADAMI :D

    Comment

    • Maggyk
      Szara Adminiscjencja
      • 05-2004
      • 5615

      No i jak wspominaliśmy w innym temacie wczoraj uwarzyliśmy sobie Porterka, no i zrobiliśmy ciemniaczka na wysłodzinach.
      Receptura, podobna do poprzedniej lekko zmodyfikowana:

      3000g pilzeński Strzegom
      3000g monachijski Strzegom
      850g jasny karmel Strzegom
      100g żywiecki palony
      50g karmel ciemny Strzegom

      20 litrów wody

      Zacieranie infuzyjne.

      Chmielenie:
      9a Porter - Marynka 80g 0-60'; Spalter 30 g - 55-60'
      9b Ciemniak - Marynka 30 g 0-60'; Spalter + Marynka 50 g + 10 g 45-60'

      Wyszło nam około:
      13 litrów Portera 20 Blg i 9 litrów Ciemniaka 12,5 Blg.

      Dziś dodamy drożdży od Wielkiego_B - jeszcze raz wielkie dzięki, a drożdże to Wyeast 2001 Urquell Lager.

      Kurcze trzeba jeszcze będzie cos uwarzyć, żeby nam się drożdże od kolegi wg2 mogły wykazać, ale to nie dzisiaj.

      Nie obyło sie bez przygód, w czasie filtracji nam sie kurek poluzował niestety i musiałnastępic szybka akcja dokręcenia go, co z racji temperatury zacieru było uciążliwe, ale daliśmy radę. Pomagał nam Bakłażanek. Dzięki temu, jakby się cuś z piwem nie udało zawsze możemy zwalic na niego
      Last edited by Maggyk; 27-08-2006, 07:11.
      Życie jest jak skrzynka piw rzemieślniczych - nigdy nie wiesz na co trafisz!
      Piwo domowe -
      Centrum Piwowarstwa - sklep dla piwowarów domowych

      Reklama w BROWARZE
      PIWO GDZIE - STREFA Z ZASADAMI :D

      Comment

      • Maggyk
        Szara Adminiscjencja
        • 05-2004
        • 5615

        Pisząc powyższe korzystałam ze ściągi tworzonej przez Arta, także coś może się nie zgadzać. Art pewnie mnie poprawi, jak tylko wstanie.
        Życie jest jak skrzynka piw rzemieślniczych - nigdy nie wiesz na co trafisz!
        Piwo domowe -
        Centrum Piwowarstwa - sklep dla piwowarów domowych

        Reklama w BROWARZE
        PIWO GDZIE - STREFA Z ZASADAMI :D

        Comment

        • ART
          mAD'MINd
          • 02-2001
          • 23782

          wczoraj (18.09) porter poszedł na cichą, a wysłodkowe do butelek.

          wysłodkowy ciemniak raczej nie rokuje najlepiej - z braku czasu z naszej strony - najprawdopodobniej za długo był na cichej - miał nieco octowy zapaszek Do tego na powierzchni zielonego piwa unosiła się jakaś dziwna cieniuteńka półprzezroczysta warstewka nie wiemy czego i nieco (prawdopodobnie) skłaczkowanych drożdży, wyparzonym zedzakiem wyekspediowaliśmy większość do zlewu - pod palcami owa substancja zdawała się być bardzo wlepna i tłusta w odczuciu :/ Końcowe BLG - ~3,5*.

          Porter natomiast ma się niźle, oczarował nas miedzy innymi swoim zapachem - taki ciężko-nieco-konfiturowo-dziko-czarno-porzeczkowy obecne BLG - ~6,5*.
          - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
          - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
          - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

          Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

          Comment

          • ART
            mAD'MINd
            • 02-2001
            • 23782

            BLG spadło do 6* i w piątek poszło w butle. w smaku juz było niezłe nieco zmodyfikowana ilość słodów kororowych dała w efekcie nieco jaśniejszą barwę niż w warce #5.
            - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
            - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
            - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

            Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

            Comment

            • ART
              mAD'MINd
              • 02-2001
              • 23782

              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ART
              BLG spadło do 6* i w piątek poszło w butle. w smaku juz było niezłe nieco zmodyfikowana ilość słodów kororowych dała w efekcie nieco jaśniejszą barwę niż w warce #5.
              Wydaje mi się że zdecydowanie za jasne wyszło jak na portera bałytyckiego. chlip chlip. tak więc taką modyfikację zasypu słodów ciemnych jaką nam zafundowałem należy sobie odpuścić przy warzeniu portera. Ewentualnie możnaby zastosować coś pośredniego między tym co ja sobie obmyśliłem w #9 a tym co wykonaliśmy w #5.

              Piwko już jest zresztą całkiem całkiem, nawet bardzo klarowne. Czarna porzeczka dalej do odnalezienia w bukiecie. Nie wiem jak doczekamy do jego pełnej krasy
              - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
              - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
              - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

              Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

              Comment

              • mark33
                Idę po piwo do piwnicy.
                • 04-2005
                • 3283

                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ART
                Wydaje mi się że zdecydowanie za jasne wyszło jak na portera bałytyckiego.
                Sypnąłem w ostatniej warce 400 gram palonego z Żywca i jest ok do piwa 13 BLG. Jeżeli będziesz jutro w Tychach na giełdzie chętnie przekażę w celach zbadania odcienia ciemności

                Comment

                • Maggyk
                  Szara Adminiscjencja
                  • 05-2004
                  • 5615

                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mark33
                  Sypnąłem w ostatniej warce 400 gram palonego z Żywca i jest ok do piwa 13 BLG. Jeżeli będziesz jutro w Tychach na giełdzie chętnie przekażę w celach zbadania odcienia ciemności
                  Tak się składa, że będziemy oboje
                  Życie jest jak skrzynka piw rzemieślniczych - nigdy nie wiesz na co trafisz!
                  Piwo domowe -
                  Centrum Piwowarstwa - sklep dla piwowarów domowych

                  Reklama w BROWARZE
                  PIWO GDZIE - STREFA Z ZASADAMI :D

                  Comment

                  • mark33
                    Idę po piwo do piwnicy.
                    • 04-2005
                    • 3283

                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Maggyk
                    Tak się składa, że będziemy oboje
                    Piwko więc dostaniecie do rąk własnych.

                    Comment

                    • naczelnik
                      Senior
                      • 08-2003
                      • 1884

                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ART
                      Nie wiem jak doczekamy do jego pełnej krasy
                      To proste... Mam jeszcze troche miejsca w moim skladzie(nazywajac tak swa piwnice), jakby to ujal jedne z Forumowiczow
                      Dwie butle z glowy i problem z glowy.jedna moja, druga Wasza. U mnei nei zginie
                      Popieram domowe browary!

                      Polakom gratulujemy naczelnika

                      Zamykam browar.
                      Nie mogę robić tak skandalicznie dobrego piwa.

                      gratulacje wstrzymane:Pogratuluj bolcowi

                      Comment

                      • ART
                        mAD'MINd
                        • 02-2001
                        • 23782

                        ok, ale odbiór osobisty w Adminowie
                        - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                        - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                        - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                        Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                        Comment

                        • ART
                          mAD'MINd
                          • 02-2001
                          • 23782

                          Warka #10 - ciemny pszeniczniak

                          Niejaki 10ty jubileusz nas zastał w październiku. padło na ciemną pszenicę

                          Zasyp:
                          pilzneński - 2,00 kg
                          pszeniczny - 2,00 kg
                          monachijski - 0,50 kg
                          karmel jasny - 0,40 kg
                          karmel ciemny - 0,10 kg

                          Chmielenie
                          aromat & goryczka 45' - 55 g Spalter sz. + 15 g Marynka gr. (2005)

                          Zacieranie dekokcyjne,
                          45*C - 15'
                          dekokcja:
                          war A) 62*C - 25'
                          war B) 72*C - 10' + 15' gotowanie
                          razem: 72*C - 15'
                          + wejście na 77*C do filtracji

                          początek: 10l wody, +4l. (@65*C) + 4l (@72*C)

                          Wysładzanie:
                          4l - podbicie
                          4l - wysładzanie "jako takie"

                          postawione dwa fermentory a ~10l dla porównania w efekcie końcowym:
                          a) 13* BLG
                          vs
                          b) 12* BLG

                          drożdże (dzięki Marek-C!) startują razy dwa... wyglądają i pachną dobrze,
                          rano zadanie.

                          uwagi:

                          - na przerwę ferulikową zupełnie nieprzytomie wrzuciłem najpierw słody jęczmienne (padły gromy, bo popierniczyły mi się worki - ) - trzeba wszystko sprawdzać 7 razy
                          - w lidlowskim garze często powstają "kominy temperaturowe" - jak się na dłużej zostawi WYŁĄCZONY z prądu gar - to można się spodziewać że w niektórych miejscach temp. będzie szalenie wysoka :/ trzeba ciągle mieszać :<
                          - oparzyłem sobie palucha
                          - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                          - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                          - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                          Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                          Comment

                          • ART
                            mAD'MINd
                            • 02-2001
                            • 23782

                            Warka #11 - pils warsztatowy

                            Pszeniczniak ciemny z poprzedniej warki już na wylocie, całkiem niezły wyszedł. Byłem zadowolony z naszej roboty

                            w poprzednią sobotę 17.02 - w składzie Maggyk, Bakłażan & Art wreszcie przełamaliśmy impas warzelniczy, spowodowany przez atak klonów kokonów Skażone zasoby słodowe zostały przekazane na wieś opolską, wieś wesołą.

                            ok, do rzeczy: w wyniku działań zgodnie z zaproponowaną recepturą
                            http://www.browar.biz/forum/showpost...37&postcount=1 powstała warka z
                            dolniakiem warsztatowym - 12 BLG i nieco mocniejsza alternatywa - 14BLG.

                            Z drobnych modyfikacji - ponieważ nie udało nam się zdobyć na czas świeżutkiej marynki (sic) użyliśmy ok. 20% większej dawki marynki starowinki w postaci częściowo szyszkowej częściowo zgranulowanej.

                            Zasyp bez zmian oczywiście.
                            4,5 kg słód PLZ z Optimy,
                            0,5kg Monachijskiego ze Strzegomia

                            Zacieranie - 12l wody na początek + 2l w trakcie

                            Zacieranie dekokcyjne:
                            62*C - 15'
                            dekokcja:
                            war A) 62*C - 25'
                            war B) 72*C - 10' podgrzanie i 15' w docelowej temp.
                            razem: 72*C - 20' (do neg. próby)
                            + wejście na ~77*C do filtracji

                            wysładzanie / filtracja:
                            - podbicie 3l
                            - 3 x 3l wody do wysładzania @77-80*C.

                            zawrócone do filtratora dwa razy.

                            uwagi:

                            1. zapomniałem że dekokt powinno się doprowadzić do wrzenia, a przynajmniej nie poczułem takiej konieczności stojąc przy garach z Bakłażanem. W efekcie po dodaniu dekoktu z powrotem do dużego gara samo dojechanie do planowanych 72*C - oczywiście trwało dłużej a i dłużej trwało oczekiwanie na negatywną próbę jodową (chyba coś poczułem że jest nie tak, bo zwykle korzystamy tylko od czasu do czasu tak pro forma a tu bęc - pierwszy raz okazała się być pozytywna - przy okazji już wiemy że działa )

                            2. podczas chmielenia brzeczki pierwszy raz w naszym przypadku zaczęły się pojawiać wspominane przez niektórych ostatnio - takie straszne męty że hej. to chyba właściwość słodu z Optimy - po chmieleniu musiałem przepuścić to wszystko jeszcze raz przez filtrator i filtr pończoszany, który wcześniej służył jako jeden z woreczków do chmielenia

                            Zadane następnego dnia dolnymi drożdżami namysłowskimi od GulGula, które ładnie rosły od piątku podkarmiane nowymi dawkami ekstraktu słodowego i porcją świeżej brzeczki, pachniały zdrowo i w ogóle szybko wzięły się do roboty.

                            dwa wiaderka 12*BLG i 14*BLG zostały zadane drożdżami i postały ok. 12 godzin w temp. ~19*C aż pojawiły się oznaki fermentacji.

                            Konkursowe powędrowało do stosunkowo stabilnej temperaturowo lodówki - @8*C
                            Czternastkę pozawijałem w parę betów i poleciała na balkon. Nie jestem pewien czy dobrze jej to posłuży, ale niestety z braku laku musiało to wystarczyć - kilka pomiarów temp. dało zakres operacyjny - 6-10*C. więc nie tak źle. Ale i tak nie jestem spokojny o to balkonowe piwo. Na razie nie tykam, choć niedługo trzeba będzie przelać na cichacza.

                            Wczoraj, tj. 25.II - sprawdzenie ekstraktu lodówkowanej warsztatowej dwunastki - dało 5,5 BLG po korekcie temperatury. W smaku bardzo obiecujące. Było (dla mnie) tak dobre w smaku, z tak dobrą pianą i nagazowaniem że byłem pod wielkim wrażeniem - gdyby nie zupełny brak klarowności i nieco glutów chmielowych - chętnie bym je już wytrąbił Mam nadzieję że jakiś bakcyl się w nim nie zagnieździ i nie zniweczy dobrych rokowań.

                            Ponieważ piana fermentacyjna nieco oklapnęła a BLG stosunkowo niskie już było - tak więc dzisiaj przelałem warsztatowe na cichą.

                            Gwoli jasności - śrutowanie: Maggyk, zacieranie, chmielenie Art & Bakłażan. Dzięki
                            - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                            - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                            - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                            Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                            Comment

                            • Wielki_B
                              Senior
                              • 02-2005
                              • 1968

                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ART
                              Gwoli jasności - śrutowanie: Maggyk
                              Jesli piwo nie stanie na wrocławskim podium, to przynajmiej będzie wiadomo kogo należy za to powiesić...
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ART
                              zacieranie, chmielenie Art & Bakłażan. Dzięki
                              Jak wygra, to wiadomo dzięki komu...

                              Comment

                              • Maggyk
                                Szara Adminiscjencja
                                • 05-2004
                                • 5615

                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Wielki_B
                                Jesli piwo nie stanie na wrocławskim podium, to przynajmiej będzie wiadomo kogo należy za to powiesić...

                                Jak wygra, to wiadomo dzięki komu...
                                I Ty Wielki Brutusie przeciwko mnie?
                                Życie jest jak skrzynka piw rzemieślniczych - nigdy nie wiesz na co trafisz!
                                Piwo domowe -
                                Centrum Piwowarstwa - sklep dla piwowarów domowych

                                Reklama w BROWARZE
                                PIWO GDZIE - STREFA Z ZASADAMI :D

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎