Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Einbecker, Einbecker Ur-Bock Hell

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Borysko
    Senior
    • 02-2004
    • 1144

    Einbecker, Einbecker Ur-Bock Hell

    Zawartość alkoholu 6,5%. Piana biała, wysoka, trwała aż miło. Kolor jasny, pilsowy, lekko mętne (opalizujące). Zapach chmielowo-kwiatowy, świeży. Smak - potężna dawka goryczki! Takie stężenie alfakwasów znam w zasadzie wyłącznie z piw domowych. Dopiero po dłuzszym czasie spod goryczki chmielowej wyglądają nieśmiało nutki słodowe, ale zaraz potem znowu się chowają. Zaskakuje lekkością smaku, jak belgijskie jasne klasztorniaki. Posmak długi, goryczka do końca. Ta goryczka jest zaletą piwa i jego wadą, gdyż niestety maskuje jakiekolwiek inne doznania smakowe. Jego smak jest przez to jednowymiarowy. To piwo polecam wyłącznie maniakom goryczki, miłośnicy karmelowo - słodowego charakteru koźlaka niech się trzymaja z daleka! To nie jest piwo dla nich.
    Opakowanie klasyczne dla browaru - firmowa zielona buteleczka, na etykicie dominuje złoty i czarny. Kapsel z nadrukiem.
    Ciekawe piwo i na pewno chętnie sięgnę jeszcze po nie. Taka dawka chmielu to w naszych czasach ewenement.
  • Shlangbaum
    Senior
    • 03-2005
    • 5828

    #2
    Ekstrakt piwa to 16,2%

    Kolor[4]Jest po prostu złoty. Ja wiem, że jest to heel=jasny ale jakoś mi to nie licuje z godnością koźlaka i tak wysokim ekstraktem
    Piana[4]Bielutka i drobnopęcherzykowa. Szybko opada do trwałego dywanika.
    Zapach[4]Lekki chmielowy.
    Smak[4.5]W tym wytrawnym piwie dominuje goryczka. Długa i zalegająca. Nie pochodzi chyba jednak w całości od chmielu lecz również z łuski jakiegoś specjalnego słodu.
    Nasycenie[3.5]W szklance niemrawe i zalegające. W ustach lekko za mocne - powoduje powrót bąbelków z żołądka na górę
    Opakowanie[4.5]Takie jak na zdjęciu, które zapożyczyłem ze strony www.RateBeer.com i zamieściłem poniżej - bardzo mi się podoba i flaszeczka i etykieta. Minus za niepodanie ekstraktu, musiałem go szukać na stronie browaru.


    Spotkanie z tym piwem (wymieniłem je z e-prezesem za sprzęt komputerowy) było bardzo interesujące. Tak sobie nawet pomyślałem, że jeżeli to piwo jest kwintesencją stylu ur-bock hell, to kilka mocnych piw w Polsce mogłoby spokojnie należeć do tej kategorii a nie do jasnych mocnych
    Attached Files

    Krakowski Konkurs Piw Domowych !

    Comment

    • Latarnik
      Premium Lamplighter
      • 06-2004
      • 4998

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Shlangbaum
      (wymieniłem je z e-prezesem za sprzęt komputerowy)

      O rany, co mozna dac za piwo?, .... myszke?
      Last edited by Twilight_Alehouse; 13-04-2006, 09:35. Powód: Poprawienie cytowania.
      5410 kapsli z wypitych piw
      874 nowe piwa opisałem na forum (w tym 774 z USA).
      "Beer is proof that God loves us and wants us to be happy."- Benjamin Franklin
      https://sites.google.com/view/latarniknj-galeria/strona-główna
      Freedom is the right to tell people what they do not want to hear– George Orwell
      https://sites.google.com/view/ety-z-...trona-główna

      Comment

      • e-prezes
        Senior
        • 05-2002
        • 19167

        #4
        14' monitor kolorowy do starego PC-ta

        Comment

        • Dreamer
          Senior
          • 05-2003
          • 1576

          #5
          zaw. alk. 6,5% (ekstr. 16,2%), but. 0,33 l
          do zdobycia w sieci Piotr i Paweł

          Ur- znaczy oryginalny. Przedrostek, często nadużywany w nazwach wielu piw, do rzadko którego piwa tak pasuje jako do opisywanego koźlaka (no, może jeszcze do oryginalnego, czeskiego Pilsnera Urquella). Ur-Bock to legendarne piwo będące pierwowzorem bocka, czyli koźlaka.
          Etymologię wyjaśnia fajna (pewnie wielu znana) historyjka: nazwa "bock" pochodzi od miasta Einbeck w Dolnej Saksonii, które bawarczycy w swoim zaśpiewie przemianowali na "einbock". A że bock to kozioł, wkrótce na etykietach piwnych pojawiły się wizerunki tego sympatycznego zwierzaka. Mocne piwa z Einbeck, dobrze znoszące transport, zapewniły miastu rangę dostawcy piwa dla Ligi Hanzeatyckiej. Początkowo były to piwka górnej fermentacji, nierzadko pszeniczniaki, takie dzisiejsze weizenbocki. Ich sława dotarła wkrótce do konkurującej z Dln Saksonią Bawarii. Bawarczycy zostali nim ugoszczeni podczas ślubu córki jakiegoś bawarskiego arystokraty z księciem Brunszwiku, a zaraz potem ściągnęli do siebie piwowarów z północy i zaczęła się jazda... i tak do dziś.

          Kolor – idealnie złoty
          piana – wysoka, drobnoziarnista, ale – o dziwo! – okazała się bardzo nietrwała i zredukowała się do drobniutkiej warstewki, pod koniec znika do zera;
          nasycenie – mocno szczypie w język, choć pęcherzyki w kuflu raczej leniwie pracują;
          zapach – słodowy, nawet lekko słodkawy;
          smak – w jednym tylko zgodzę się z tym, co pisali przedmówcy: silna, skoncentrowana goryczka każe długo zastanowić się, jakie smaki piwo oferuje oprócz niej; mimo to piwo pozostaje zdecydowanie słodowe w swoim charakterze; słodu jest mnóstwo, nadaje on nawet lekko słodkawe zabarwienie smakowe całości; przeplecione to wszystko jest mocną goryczką , ale niekoniecznie chmielową – tu też stawiam na słód; chmiel, pyszny, aromatyczny pojawia się w końcówce, wzbogacając piwo o świeże kwiatowo-owocowe akcenty, no i goryczkę w posmaku.

          Pyszne, „świeże” piwo. Bez wahania dodaję do: ULUBIONE
          Blog: Piwna Brytania

          Comment

          • sibarh
            PremiumUżytkownik
            • 01-2005
            • 10384

            #6
            Bier:
            Attached Files
            2800 nowe piwa opisałem na forum
            Moja "kolekcja" wypitych piw zagranicznych na koniec maja 2023 r. liczy 12 810 piw z 180 krajów
            Kolekcja jest na stronie https://sites.google.com/view/sibarh-galeria/galeria

            Comment

            • lzkamil
              kierowca bombowca
              • 01-2003
              • 3611

              #7
              Parametry i opakowanie j.w.
              Złociste, dosyć mocno nagazowane, piana po nalaniu z góry wysoka i całkiem trwała.
              Od razu po otwarciu flaszki rozchodzi się wokoło diabelnie intensywny i przyjemny chmielowo-słodowy aromat.
              Smak potężnie treściwy i gęsty, z silną i szlachetną goryczką i solidną słodową podstawą, w posmaku na górnym podniebieniu jednak najdłużej pozostaje goryczka.
              Bardzo smaczny jasny koźlak!
              Lepszy jabol pod okapem
              niż GŻ, CP i KP !


              Kompania Piwowarska obcięła Żubrowi rogi i jaja.

              Wspieraj swój Browar - zostań Premium-Użytkownikiem!

              Moja pierwsza literka to małe L a nie duże I :)

              Comment

              • GaryFisher
                Senior
                • 10-2009
                • 739

                #8
                Kolor: złoty, nie całkiem klarowny [5]

                Piana: drobnoziarnista, trwała, biała, opadając zostawia krzaczki, a podczas picia kręgi na szkle; pod koniec zostaje obrączka [4]

                Zapach: chmielowo słodowy, lekko kwiatowy, lekko słodkawy [4.5]

                Smak: słodkawy, słodowy z mocną goryczką, która prawdopodobnie jak pisali przedmówcy (przedpiścy) pochodzi ze słodu, aromat chmielu i chmielowa goryczka pojawia się przy przełykaniu i pozostaje długo w posmaku razem ze słodowością; w tle nawet jakaś karmelowa nutka i delikatna alkoholowa; dobre [4.5]

                Nasycenie: spore, pasuje [4.5]

                Opakowanie: zielona butelka 0.33 kształtem trochę przypominająca naszego starego Heveliusa, elegancka skośna etykieta, dedykowany kapsel [5]

                Uwagi: zakupione w: Trink Spare w Weeze, Niemcy;
                data ważności: 03.02.2011;
                soundtrack: "Them Crooked Vultures" by Them Crooked Vultures
                Tylko idiota ma porządek, geniusz panuje nad chaosem

                Comment

                • GaryFisher
                  Senior
                  • 10-2009
                  • 739

                  #9
                  Nowa etykieta i kapsel

                  Click image for larger version

Name:	DSC04539.JPG
Views:	1
Size:	49,2 KB
ID:	2033524
                  Tylko idiota ma porządek, geniusz panuje nad chaosem

                  Comment

                  • darekd
                    PremiumUżytkownik
                    • 02-2003
                    • 12205

                    #10
                    Browar w dolnosaksońskim Einbeck to kawał historii koźlaków, o czym wspomniał powyżej Dreamer.



                    Parametry bez zmian: zaw. alk. 6,5% (ekstr. 16,2%),

                    Aromat - słodowy, odrobinę słodszych tonów kandyzowanych owoców, chmielowe muśnięcie
                    Piana - dość wysoka, niezbyt trwała, po dłuższym czasie znika całkowicie
                    Barwa - złota, klarowna
                    Wysycenie - średnie, ale musuje wyraźnie
                    Smak - wyraźna słodowa baza, jest słodycz i tony pieczonego jabłka. Do tego wyraźna goryczkowa kontra chmielowa (przedpijcy wspominali o słodzie, ale tu musiałby być jakiś bardziej podpalany słód, a tak nie jest). Oczywiście przewaga jest po stronie słodowej, ale goryczki jest sporo, a jak na jasnego koźlaka to jeden z najwyraźniej goryczkowych. Czuć, że to niebawarska rogacizna, gdzie chmielu używa się bardziej umiarkowanie, tylko już bardziej północny typ.
                    Treściwość - bardzo solidna

                    Cięższe, mniej sesyjne a bardziej degustacyjne piwo. Bardzo solidne

                    Comment

                    • darekd
                      PremiumUżytkownik
                      • 02-2003
                      • 12205

                      #11
                      Zmieniona eta: Click image for larger version

Name:	P1130263.jpg
Views:	12
Size:	23,0 KB
ID:	2339209

                      Comment

                      Przetwarzanie...
                      X
                      😀
                      🥰
                      🤢
                      😎
                      😡
                      👍
                      👎