Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Leikeim, Steinbier Original

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • kopyr
    Senior
    • 06-2004
    • 9475

    Leikeim, Steinbier Original

    Zawartość alkoholu 4,8%. Strona browaru nie funkcjonuje. Z nazwy wnoszę, że albo jest to piwo o stylu steinbier, albo do tego stylu nawiązujące. Chodzi o nawiązanie do archaicznej metody warzenia piwa. W tej metodzie podgrzewanie odbywało się poprzez wrzucenie do zacieru rozgrzanych kamieni, które rozgrzewano w ognisku. Powodowało to miejscowe przypalanie i karmelizowanie zacieru.

    Piana: raczej skąpa, ale drobna i ładna.
    Kolor: mętno bursztynowy, ciemnomiodowy.
    Wysycenie: średnie.
    Smak: karmelowo-herbatnikowy, goryczka średnia. Nieco mdłe.
    Opakowanie: butelka z krachlą, etykieta ma sprawiać wrażenie wyrzeźbionej w kamieniu.

    Ogólnie rzecz biorąc przypomina zwickla. Na pewno nie jest to rauchbier, jak przekonuje ratebeer.com czy piweczko.org.
    Attached Files
    Last edited by kopyr; 11-03-2009, 23:02.
    blog.kopyra.com
  • skitof
    Senior
    • 11-2007
    • 2478

    #2
    Rauchbier to nie jest, chyba że bierzemy pod uwagę rozgrzane, parujące kamienie. Steinbier to raczej odmiana piw piwnicznych (Kellerbier) - niewielkie nagazowanie, górna fermentacja, miedziana barwa i specyficzny, niegładki smak. Pamiętam, że kiedyś jak byłem dzieckiem to polizałem jakiś kamyk - i taką głębszą tonację smakową ma właśnie to piwo. Inaczej niż u kopyra, przed półtora rokiem piwo ma obecnie 5,8% alk., jest więc dość mocne, ale nie czuć alkoholu. Jest delikatnie karmelowe, szczególnie na początku, potem bardziej słodowe z tą kamienno-piaskową nutą w tle i minimalną goryczką służącą bardziej do skontrowania słodowego karmelu niż nadania posmakowi wartości wytrawnych. Ciekawe piwo, idealne dla łowców nietypowych piwnych smaczków.

    Comment

    • Pancernik
      Senior
      • 09-2005
      • 9733

      #3
      Z przyjemnościa wyczaiłem to piwo na zofmarowej półce .
      Piwo wygląda, jak wygląda (tzn. opakowanie). Moje miało kontrę w "ognistych" barwach, opisującą wyjątkowość procesu warzenia.
      Piwo ma piękny, bursztynowozłoty, a nawet bursztynowopomarańczowy, mętne jest jak pszenica. Niezła kremowa piana, niezbyt jednak trwała. Pachnie słodowo-owocowo, lekko winnie. Czuć chyba także karmel.
      W smaku słód i karmel, nawet chyba toffi, lekka dymność (a może to, wspomniana przez skitofa, nuta kamienno-piaskowa?). Hm, liczyłem na nieco więcej sensacji... Nagazowanie delikatne.
      Zdecydowanie polecam wszystkim to piwo w celach poznawczo-degustacyjnych, jest smaczne, ja takie piwa lubię, choć - jak już wspomniałem - myślałem, że wrzucanie kamieni do zacieru powoduje większe "efekty specjalne".

      Comment

      • darekd
        PremiumUżytkownik
        • 02-2003
        • 12202

        #4
        To moje drugie podejście do tego piwa. Przed pary laty pamiętam, że dominował mdławy słód i wydawało mi się takie jednowymiarowe.

        Opisy Kopyra i Skitofa.
        Obecnie, wydaje mi się, że piwo ma większą goryczkę, choć dominuje słód. Jest ta wspominana przez Skitofa kamienna nuta. Dla mnie jest taka trochę ziemista, znana z niektórych polskich piw.
        W aromacie przeważa słód. Alkoholowe "wzmocnienie" służy chyba temu piwu.
        Generalnie to bardziej kategoria keller czy zwickl, ale poszperałem coś na temat "Steinów"

        Zgroza odnalazł piwo tej kategorii w Danii:


        Występuje w wersjach (o ile porównania duńskiego z niemieckim nie zwodzą) jako:

        Thy Påske Stenøl oraz Jule Stenøl, za:



        W Austrii też występuje jeden przedstawiciel:



        Co do innych wzmianek dotyczących Niemiec i USA zob. tu:



        Kiedyś wydawało mi się, że w procesie produkcji rozgrzewane są olbrzymie głazy (naiwny, na które wysypuje jęczmień lub słód. Ale tu chodzi o zacier o czym wspominał Kopyr,
        a kamienie wyglądają tak:



        Obecnie to piwo nie wydaje mi się tak słodowo-mdłe jak przed laty, jest wyczuwalna goryczka pozostająca w ustach. Czyli trochę zmieniło się przez lata (patrz woltaż). Zmiana wydaje mi się pozytywna, oprócz etykiety, która wygląda dziś tak:

        Einfach gutes Bier. Seit 5 Generationen.


        Ciekawostka, godna polecenia

        Comment

        • skitof
          Senior
          • 11-2007
          • 2478

          #5
          Zmieniła się zawartość alkoholu, obecnie jest 5,8%, a więc dużo więcej. Przypuszczalnie ekstrakt też się zmienił, teraz 12,8%. Jest też inna etykieta, no i inny smak. Przede wszystkim jest mniej "kamienne". Wcześniej pisałem o takim wyraźnie kamiennym smaku, obecnie to raczej smak mętny, zabrudzony, błotnisty, mniej suchy, piaskowy, z nieco większą goryczką. Smak dalej jest ciekawy, ale już na granicy akceptowalności jako poprawny. Jestem pewien, że wielu niewprawionych piwoszy uznałoby go za wadę. Więc w sumie trochę szkoda tej zmiany. Przedtem było to odważne, wyraziste piwo z charakterem. Teraz trochę on zanika.

          Comment

          • wrednyhawran
            Senior
            • 07-2010
            • 1784

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika skitof Wyświetlenie odpowiedzi
            Jest też inna etykieta, no i inny smak. Przede wszystkim jest mniej "kamienne". ...Więc w sumie trochę szkoda tej zmiany. Przedtem było to odważne, wyraziste piwo z charakterem. Teraz trochę on zanika.
            Szkoda, że się nie zdążyłem załapać na tą "starszą wersję", bo faktycznie tej zapowiadanej "kamienności" nijak nie mogłem w tym piwie wyczuć. Niemniej piwo ciekawe, ale sądząc po pierwszych wpisach - straciło nieco na oryginalności.

            Na pocieszenie zamieszczam zdjęcie nowego designu:
            Attached Files
            Czy jest coś lepszego niż piwo? - Dwa piwa!
            Małe Piwko Blog
            Małe Piwko Blog na facebooku
            Domowy Browar Demon

            Comment

            • Kwadri
              Senior
              • 10-2009
              • 1216

              #7
              Kolor: Ładny, pomarańczowo-miedziany, mętny.
              Piana: Drobna, ładna. Po chwili zostaje warstwa, później tylko pierścień.
              Zapach: Średniomocny, przyjemny. Jest delikatnie słodki, lekko karmelowy, słodowy z intrygującym tłem.
              Smak: Lekko słodki początek, karmelowy. Później dociera raczej delikatna goryczka w tle ciekawe posmaczki. Przyjemny i nietypowy, warto spróbować.
              Wysycenie: Raczej drobne, niewysokie.
              Opakowanie: Butelka z krachlą po zmianie etykiety, jak na zdjęciu powyżej. Poprzednia etykieta bardziej mi się podobała.
              www.lkschmielowice.futbolowo.pl

              Comment

              • karol1000
                Senior
                • 09-2007
                • 1823

                #8
                Bardzo ciekawe piwo dla smakoszy

                Kolor: Ładny, weizenowaty, nieprzejzysty, ciemna pomarancz
                Piana: Maslana gesta i potezna, opada jednak dosyc szybko
                Zapach: slodki z charakterystycznymi ziemistymi nutkami, ciekawy
                Smak: delikatnie słodki z ziemisto kamiennym tlem, lekkie tofi lub karmel, smak głębokopiwniczny z goryczka na koncu. Interesujacy lecz pod koniec kufla juz mocno mdly
                Wysycenie: sredniosilne.
                Opakowanie: jak na zdjęciu powyżej. Piwo niefiltrowane, zauwazalny osad na dnie butelki

                Napewno warte sprobowania ale czy powtorzenia?
                LP

                Comment

                • dreads
                  Basowy
                  • 09-2009
                  • 520

                  #9
                  Bardzo ciekawe piwo, przywiezione z Berlina z kultowego już chyba Bierspezialität Laden.

                  Kolor: Bursztynowo-pomarańczowy, intensywny. Mętne jak pszenica, na co zwrócili już uwagę szanowni koledzy.
                  Piana: Obiecująca na początku, niestety znika szybko i niespodziewanie.
                  Zapach: Jest ciekawie. Niby słodowe, ale nieugładzone. Sporo nut karmelowych, lekko palonych, wyczuwam też tosty, zapach prażonego słonecznika oraz lekko kwaskową nutę - ogólnie rzecz biorąc nietuzinkowe piwo.
                  Smak: Z pazurem. Znów tosty, są też herbatniki, ale brak słodyczy. Zaskakująco wytrawne. Na zakończenie goryczka, która z biegiem czasu coraz wyraźniej daje o sobie znać. Smakuje mi, choć ostatnia "tercja" trochę wodnista, gdyż...:
                  Wysycenie: nikłe, praktycznie brak, pod koniec zero gazu. Ja rozumiem, że to coś podobnego do kellera, ale nie przesadzajmy piłem ich kilka i żaden nie był tak słaby jeżeli chodzi o tę cechę. Zdecydowanie do poprawy.

                  Reasumując: dobre, oryginalne piwo, po które z chęcią sięgał bym częściej, gdyby była taka możliwość. Ogólne wrażenie psuje zerowe wysycenie. Kamienia nie wyczułem, chociaż do kalibracji wybrałem dorodnego otoczaka wyrzuconego przez Bałtyk

                  Comment

                  • darekd
                    PremiumUżytkownik
                    • 02-2003
                    • 12202

                    #10
                    Z przyjemnością sięgnąłem po raz kolejny po to piwo. Wysycenie jest niewysokie, ale moim przypadku mieści się w kanonach kellerowych. W smaku słodowość, taka karmelowo-ciastkowa, ale nie słodka; wspomniana ziemista goryczka nienachalna.

                    Ich strona już działa:



                    i dzięki temu znamy ekstrakt:

                    12,8 %

                    Po nalaniu widać już, że piwo nietuzinkowe. Mi smakuje.

                    Dostępne w Drink-Hali we Wrocławiu

                    Comment

                    • Pancernik
                      Senior
                      • 09-2005
                      • 9733

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darekd Wyświetlenie odpowiedzi
                      Ich strona już działa:



                      Działa, ale ta: www.leikeim.de

                      Comment

                      • darekd
                        PremiumUżytkownik
                        • 02-2003
                        • 12202

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pancernik Wyświetlenie odpowiedzi
                        Działa, ale ta: www.leikeim.de
                        Oczywiście, przepraszam

                        Podoba mi się ich hasło reklamowe: I leik it

                        Comment

                        • Pancernik
                          Senior
                          • 09-2005
                          • 9733

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darekd Wyświetlenie odpowiedzi
                          Podoba mi się ich hasło reklamowe: I leik it
                          Powinni mieć stronę zarejestrowaną we Włoszech

                          Comment

                          • Hedin
                            Senior
                            • 02-2011
                            • 370

                            #14
                            Piłem go w dość ciepły dzień. Na gaszenie pragnienie wybrałbym inne piwo. Może taki charakter stylu, ale dla mnie było zdecydowanie za słodkie, chmielu prawie że nie dało się wyczuć.
                            Zakupione w małym sklepiku w Erfurcie.

                            Comment

                            • Twilight_Alehouse
                              Chmielowisko.pl
                              • 06-2004
                              • 6310

                              #15
                              Kupione w Rodzince-Bis za 7,50 zł.

                              Pite 29 lutego 2012.

                              Kolor: Mętny, miedziany.
                              Piana: Niska, szybko opada do dziurawej warstwy.
                              Zapach: Silny i ciekawy, taki karmelowo-owocowy. Kojarzy się z górną fermentacją.
                              Smak: Dużo treści, dużo słodowości, minimum goryczki, wyraźna chlebowość, trochę akcentów owocowo-orzechowo-karmelowych.
                              Opakowanie: Krachla, etykieta pasująca do innych produktów browaru. Zamieszczam nowe zdjęcie, poprzednie jest trochę niewyraźne.
                              Uwagi: Całość wrażeń smakowo-zapachowych w połączeniu z lekkim nagazowaniem sprawiają, że piwo jest raczej jak keller. Smaczne, ale czy rzeczywiście "stein"?
                              Attached Files

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎