Przerwa letnia

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Marusia
    Marszałek Browarów Rzemieślniczych
    🍼🍼
    • 2001.02
    • 20221

    #16
    Zresztą, o jakim lecie ja mówię - prognoza pogody na sobotę: we Wrocku 15 stopni
    www.warsztatpiwowarski.pl
    www.festiwaldobregopiwa.pl

    www.wrowar.com.pl



    Comment

    • Makaron
      Major Piwnych Rewolucji
      • 2003.08
      • 2107

      #17
      A nie upchniesz czasem gdzieś małej lodóweczki?? takiej akurat na fermentor?? To by Ci strasznie ułatwiło prace Pozatym widziałem takie lodówczeki za niewielkie pieniądze. Pozatym ładnie przystrojona lodóweczka może ładnie komponować się w dużym pokoju obok telewizora
      Last edited by Makaron; 2004-06-03, 11:41.
      "If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." Michael Jackson

      Comment

      • iron
        Pułkownik Chmielowy Ekspert
        • 2002.08
        • 6717

        #18
        Makaron napisał(a)
        A nie upchniesz czasem gdzieś małej lodóweczki?? takiej akurat na fermentor?? To by Ci strasznie ułatwiło prace Pozatym widziałem takie lodówczeki za niewielkie pieniądze.
        Co to znaczy niewielkie pieniądze?
        bigb@n-s.pl; na Allegro jestem jako "moczu" :)
        Nasze uszatki do podziwiania na stronie www.n-s.pl/bigb
        Rock, Honor, Ojczyzna

        Comment

        • Makaron
          Major Piwnych Rewolucji
          • 2003.08
          • 2107

          #19
          Na allegro widziałem taką za 250zł... przemalować, przystroić... i może służyć jako stolik pod telewizor
          "If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." Michael Jackson

          Comment

          • Krzysiu
            D(r)u(c)h nieuchwytny
            • 2001.02
            • 14936

            #20
            Marusia nie ma telewizora, więc jej taka lodówka zupełnie nie pasuje do wystroju

            Comment

            • Makaron
              Major Piwnych Rewolucji
              • 2003.08
              • 2107

              #21
              A lodówka na balkonie, albo w piwnicy?? MOże gdzieś tam można upchnąć??
              "If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." Michael Jackson

              Comment

              • Marusia
                Marszałek Browarów Rzemieślniczych
                🍼🍼
                • 2001.02
                • 20221

                #22
                250 zł to wcale nie tak mało. Po za tym w innej dyskusji mówione było, że w lodówce jest trochę za zimno - ja dolnej fermentacji nie zamierzam śmigać
                www.warsztatpiwowarski.pl
                www.festiwaldobregopiwa.pl

                www.wrowar.com.pl



                Comment

                • naczelnik
                  Major Piwnych Rewolucji
                  • 2003.08
                  • 1884

                  #23
                  Marusia napisał(a)
                  (...)Nie mam przecież na mysli pełnego gara lodu, tylko kontrolne kostki chłodzące
                  Pięknie to nazwałaś
                  Brzmi prawie tak samo ładnie jak kontrolne piwko

                  Obawy niektórych, że po wrzuceniu lodu do gara brzeczka może zbyt mocno sie schłodzić są niepotrzebne. Gar dość szybko oddaje ciepło(tutaj chłód). W razie potrzeby można przecież zawsze przemieszać zawartość garnka, ew dolać wody. Ale wydaje mi się mało prawdopodobne, że taka potrzeba może w ogóle zachodzić. Wstawienie fermentora do większego pojemnika czy jakiejś wanienki z zimna wodą -jak napisał slavoy - w zupełności powinno wystarczyć.
                  Last edited by naczelnik; 2004-06-03, 14:04.
                  Popieram domowe browary!

                  Polakom gratulujemy naczelnika

                  Zamykam browar.
                  Nie mogę robić tak skandalicznie dobrego piwa.

                  gratulacje wstrzymane:Pogratuluj bolcowi

                  Comment

                  • lukuj
                    Porucznik Browarny Tester
                    • 2003.07
                    • 320

                    #24
                    Marusia napisał(a)
                    250 zł to wcale nie tak mało. Po za tym w innej dyskusji mówione było, że w lodówce jest trochę za zimno - ja dolnej fermentacji nie zamierzam śmigać
                    Duże starte lodówki są super gdy ma się gdzie je upchnąć. Ich termostaty pracują zwykle w zakresie 3-7°C, ale można to obejść.
                    - wersja mechaniczna termostatu wymaga "przestrojenia" na wyższy zakres temperatur - zwykle jest to związane z pokręceniem śrubki sterującej bimetalem
                    - wersja elektroniczna - przeróbka elektroniki
                    Można też zastosować dodatkowy regulator zewnętrzny pracujący niezależnie od tego w lodówce.
                    Stare taniochy mają zwykle regulatory mechaniczne.

                    Pozdrawiam,
                    KETTLER brewery
                    www.lukuj.republika.pl

                    Comment

                    • kangurpl
                      Major Piwnych Rewolucji
                      • 2002.03
                      • 2660

                      #25
                      Większośc wypowiedzi skupia się na samym procesie fermentacji, tutaj dość łatwo poradzić sobie z temperaturą. Problem powstaje z leżakowaniem, jeżeli nie mamy bezpiecznej chłodnej piwnicy to cała praca pójdzie na marne. No chyba że sprawdzą się prognozy pogody na lato, podobno ma być wyjątkowo chłodno.
                      Świat należy do młodzieży, młody robi - stary leży.
                      "W niebie nie ma piwa, więc pijmy je tutaj."

                      "denerwować się - mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych"

                      Comment

                      • Ka_Dar
                        Sierżant Pijalniowy Zaprawiacz
                        • 2003.03
                        • 248

                        #26
                        Marusia napisał(a)
                        Jestem ciekawa, ... kto zaś warzy cały rok będąc w posiadaniu schładzarek. A najbardziej interesuje mnie, czy ktoś warzy piwo bez dodatkowego sprzętu schładzającego i jakie są tego efekty?
                        W ubiegłoroczne rekordowe upały były warzone i "leżakowały" piwa, które chyba miałaś okazję degustować.
                        Marusia napisał(a)
                        Eh, no własnie piwnica - ja nawet jakbym chciała znieść do piwnicy - choć aż strach,..., no ale cóż, może trzeba tak będzie czynić...
                        Zawsze jeszcze mogę wsadzić fermentor do gara z lodem systematycznie wymienianym.
                        Piwnica nie jest potrzebna i lód w garach również.
                        Warz piwo niezależnie od pory roku.

                        Comment

                        • michalh
                          Porucznik Browarny Tester
                          • 2002.12
                          • 284

                          #27
                          A ja będę warzył latem - drożdże ze szczepów belgijskich klasztornych mogą pracować w wyższych temperaturach. Oczywiście będę wybierał mniej upalne okresy lata.

                          Comment

                          • jerzy
                            Major Piwnych Rewolucji
                            • 2001.10
                            • 4707

                            #28
                            A ja raczej sobie daruję warzenie - już w tej chwili mam w mieszkaniu chwilami >28°C, zaś znosić i wnosić fermentor 4 piętra po schodach do brudnej piwnicy nie chce mi się.
                            Chłodzenie wiadra w misce wody fajna rzecz, ale jak się wychodzi rankiem a wraca nocą, to w czasie najgorętszych godzin woda robi się naprawdę ciepła.
                            Przerwa.
                            browerzysta, abstynent i nałogowy piwoholik c[]

                            Światem rządzi miłość. Ja na przykład kocham piwo :]

                            Comment

                            • brloin
                              Kapitan Lagerowej Marynarki
                              • 2002.10
                              • 534

                              #29
                              jednak piwnica. nawet mimo 3 piętra. z tym , że mam windę i to taką co do samej piwnicy zjeżdża a poza tym latem u mnie więcej czasu - no to jak nie browarzyć?
                              brloin; od Szczecina do Wrocławia

                              Comment

                              • Borysko
                                Major Piwnych Rewolucji
                                • 2004.02
                                • 1144

                                #30
                                Ja będę warzył, pewnie rzadziej (pogodne weekendy spędzam na rowerze, na działce), ale nie zaprzestanę. Dzisiaj też warzę, pszeniczne. Upałów na razie nie ma, fermentor wystawię na noc na balkon. Schłodzony wytrzyma dzionek w 25-26 st, 20 litrów ma swoją bezwładność termiczną. Dysponuję chłodną piwnicą na działce, gdzie temp nie rośnie ponad 18 st, najczęsciej latem jest tam koło 15. Tak więc mam gdzie dojrzewać moje wyroby

                                Comment

                                Przetwarzanie...