Dębickie lagery

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • mapajak
    D(r)u(c)h nieuchwytny
    • 2002.12
    • 1187

    Warka nr 17 - Jasne Pełne 10 Blg

    Wierna kopia warki nr 13.
    Właśnie się chłodzi.

    Powracam do numerowania warek, bardzo to wygodne.
    W tym roku były:
    warka nr 13 - Jasne Pełne 10 Blg
    warka nr 14 - Marcowe 14 Blg
    warka nr 15 - Pils 12 Blg
    warka nr 16 - Koźlak Majowy 16 Blg

    Comment

    • huanghua
      Major Piwnych Rewolucji
      • 2005.10
      • 1910

      Czy nie będzie kłopotem dla Ciebie, jeśli poproszę o mały ranking drożdży dolnej fermentacji? Ocena jak najbardziej subiektywna.
      Piszę list do Mikołaja, no i chcę żeby wiedział jakie drożdże ma mi z dalekich krajów przywieźć
      W trakcie aktualizacji: Moje receptury (na razie brak casu)

      Comment

      • mapajak
        D(r)u(c)h nieuchwytny
        • 2002.12
        • 1187

        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika huanghua
        Czy nie będzie kłopotem dla Ciebie, jeśli poproszę o mały ranking drożdży dolnej fermentacji? Ocena jak najbardziej subiektywna.
        Piszę list do Mikołaja, no i chcę żeby wiedział jakie drożdże ma mi z dalekich krajów przywieźć
        Polecam WYEAST Budvar Lager lub White Labs Czech Budejovice Lager.

        Comment

        • mapajak
          D(r)u(c)h nieuchwytny
          • 2002.12
          • 1187

          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika coder
          Wydajność ponad 70%; czy słód śrutujesz bardzo drobno?
          Coder, obiecane zdjęcie śruty.
          Attached Files

          Comment

          • mapajak
            D(r)u(c)h nieuchwytny
            • 2002.12
            • 1187

            Warka nr 16 - Koźlak Majowy

            Bardzo wolna fermentacja koźlaka w 9 st. C.
            Attached Files

            Comment

            • mapajak
              D(r)u(c)h nieuchwytny
              • 2002.12
              • 1187

              Zacieranie dekokcyjne

              Dostaję dużo pytań dotyczących zacierania dekokcyjnego. Krótko opiszę, dla początkujących, jak to robię.
              Do zacierania używam lodóki jak na zdjęciu:

              1. podgrzewam wodę w kotle do 85 st. C biorąc 3 litry na 1 kg słodu
              2. przelewam do lodówki i ustalam temperaturę wody na 75 st. C
              3. wsypuję słód, mieszam, temperatura mieszaniny powinna być 62-64 st. C, zamykam lodówkę na 10 min
              4. mierzę drewnianą łygą ilość zacieru w lodówce i odbieram 1/3 go garnka.
              5. dekokt w garnku podgrzewam do 72 st. C i zostawiam na 10 min, pozostała część zacieru cały czas jest zamknięta w lodówce.
              6. zagotowuję dekokt i gotuję 10 min.
              7. w tym czasie w drugim garnku przygotowuję wrzątek, około 1 litr na 1 kg słodu.
              8. porcjami dolewam wrzący dekokt do zacieru w lodówce cały czas mieszając
              9. po przelaniu całości sprawdzam temperaturę i jeśli jest mniejsza niż 72 st. C podnoszę poprzez dolanie wrzątku.
              10. zamykam lodówkę na 30-40 min. i potym czasie filtruję

              Comment

              • mapajak
                D(r)u(c)h nieuchwytny
                • 2002.12
                • 1187

                Warka nr 14 - Marcowe 14 Blg

                Odfermentowało do 4 Blg.
                Fermentacja burzliwa 14 dni w temp. 9 st. C
                Fermentacja cicha 17 dni w temp. 9 st. C.
                Już zielone jest bardzo smaczne.

                Comment

                • mapajak
                  D(r)u(c)h nieuchwytny
                  • 2002.12
                  • 1187

                  Warka nr 15 - Pils 12 Blg

                  10 dni fermentacja burzliwa w 9 st. C.
                  17 dni fermentacji cichej w 6 st. C.
                  Odfermentowało do 3 Blg.
                  Wczoraj butelkowałem. Piwo w zasadzie już jest bardzo smaczne i nadaje się do normalnego picia. Dzięki leżakowaniu w niskiej temperaturze jest dobrze nasycone CO2 i ładnie się pieni.

                  Comment

                  • muavmf
                    Sierżant Pijalniowy Zaprawiacz
                    • 2007.08
                    • 119

                    Założyłem temat w kołyska http://browar.biz/forum/showthread.php?t=75782, gdzie szukaliśmy odpowiedzi na pytanie Czemu się tak pieni ?
                    Tu piszesz:
                    Dzięki leżakowaniu w niskiej temperaturze jest dobrze nasycone CO2 i ładnie się pieni.

                    Z powyższego i z mojego wcześniejszego warzenia piw górnej fermentacji rozumuję, że pienienie jest charakterystyczne przy lagerach (niskich temperaturach).
                    Czy dobrze kombinuję ?

                    Comment

                    • kopyr
                      Pułkownik Chmielowy Ekspert
                      • 2004.06
                      • 9475

                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika muavmf
                      Z powyższego i z mojego wcześniejszego warzenia piw górnej fermentacji rozumuję, że pienienie jest charakterystyczne przy lagerach (niskich temperaturach).
                      Czy dobrze kombinuję ?
                      Im niższa temp. tym więcej CO2 rozpuści się w piwie, a więc mniej wyjdzie przez rurkę. W związku z tym przy przelewaniu, lub gdy wsypiesz jakiś proszek do piwa, to leżakowane w niskiej temp. będzie się bardziej pieniło, niż to leżakowane w wyższej.

                      Z drugiej strony zachodzi odwrotna zależnosc w przypadku piwa już zabutelkowanego. Tutaj im wyższa temp. tym piwo z butelki bardziej się pieni. Zresztą powód jest ten sam.
                      blog.kopyra.com

                      Comment

                      • mapajak
                        D(r)u(c)h nieuchwytny
                        • 2002.12
                        • 1187

                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika muavmf
                        (...)
                        Z powyższego i z mojego wcześniejszego warzenia piw górnej fermentacji rozumuję, że pienienie jest charakterystyczne przy lagerach (niskich temperaturach).
                        Czy dobrze kombinuję ?
                        W zasadzie Kopyr już to fachowo wyjasnił.
                        Ja tylko dla 100% jasności dodam, że to co napisałem to dotyczyło piwa po fermentacji cichej a przed zabutelkowaniem.
                        Po dodaniu pożywki refermentacyjnej i odpowiednim wyleżkowaniu w zamkniętej butelce każde prawidłowo zrobione piwo będzie dobrze nasycone CO2.

                        Comment

                        • mapajak
                          D(r)u(c)h nieuchwytny
                          • 2002.12
                          • 1187

                          Warka nr 13 - Jasne Pełne 10 Blg

                          Próbowałem Jasne Pełne z warki nr 13, po miesiącu od zabutelkowania i jestem w pełni zadowolony. Piwo dużo lepsze od robionych w zeszłym roku na drożdżach S-23. W smaku, mimo że to 10-ka, treściwe, z odpowiednią słodowością złamaną mocną goryczką, zrównoważony. Piękny zapach niepasteryzowanego piwa. Pienistość i wysycenie bez zarzutu.

                          Comment

                          • krogo
                            Kapral Kuflowy Chlupacz
                            • 2007.03
                            • 66

                            Dzięki za informację. Do tej pory wykorzystywałem (z dolnych) tylko S-23 i w zasadzie piwa były w porządku (pod warunkiem, że nie przechmieliłem no i że temperatura brzeczki była utrzymywana we właściwym zakresie). Na podstawie Twoich wcześniejszych wypowiedzi nabyłem Wyeast Budvar Lager i właśnie trwa burzliwa pierwszego piwa na tych drożdżach. Nawiasem mówiąc zasyp i chmielenie wzorowane na Twojej recepturze "Zdrój" ze strony BA. Zmniejszyłem tylko ilość chmielu bo za pierwszym razem wyszło ściekle gorzkie (IBU policzyłem niestety dopiero po fakcie i wyszło mi ponad 80 ).

                            Comment

                            • mapajak
                              D(r)u(c)h nieuchwytny
                              • 2002.12
                              • 1187

                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika krogo
                              (...)
                              Nawiasem mówiąc zasyp i chmielenie wzorowane na Twojej recepturze "Zdrój" ze strony BA. Zmniejszyłem tylko ilość chmielu bo za pierwszym razem wyszło ściekle gorzkie (IBU policzyłem niestety dopiero po fakcie i wyszło mi ponad 80 ).
                              Masz rację, wtedy gdy pisałem tamtą recepturę używałem chmielu w szyszkach i woreczków do chmielenia, które znacznie odniżają stopień wykorzystania chmielu. Obecnie używam granulat i sypię bezpośrednio do kotła i w związku z tym stosuję dużo mniejsze dawki.

                              Comment

                              • jkocurek
                                Major Piwnych Rewolucji
                                • 2006.12
                                • 1030

                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mapajak
                                ...woreczków do chmielenia, które znacznie odniżają stopień wykorzystania chmielu.
                                IMO wystarczy w trakcie gotowania co jakiś czas wycisnąć zawartość woreczków i wykorzystanie chmielu nie powinno znacząco odbiegać od swobodnie pływających w brzeczce szyszek.
                                Pozdrawiam,
                                Jacek
                                Świentechlywiki

                                Comment

                                Przetwarzanie...