Browar P. Mokrski (Katowice, Szopienice, Rożdzien)

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • boku
    Porucznik Browarny Tester
    • 2002.09
    • 444

    #76
    dokumentacja

    Starałem się dowiedzieć więcej o historii tego browaru. Wstąpiłem najpierw do redakcji miesięcznika "Rozdzień". Tam przeglądałem roczniki ale nic szczególnego nie znalazłem. Jedynie w kwietniowym tegorocznym numerze jest na stronie tytułowej fotografia browaru. Naczelny zaznaczył, że to jest jego zdjęcie i ofiarował mi ten egzemplarz.
    Drugi mój trop to Giesche. Załączyłem już mapkę z tego okresu i będę musiał skontaktować się z autorami tej strony. Może mają więcej danych. Dla niezorientowanych to jest stary ród z Sandomierza, który nie chciał mieć nic wspólnego z Polakami. Uważali widocznie, że z Polakami uczciwych interesów nie da się zrobić. Prusy z kolei promowały utalentowanych ludzi i dali im szlachectwo. W Berlinie jest szkoła imienia Giesche. Jeszcze raz podkreślam, że wtedy musiała być współpraca miedzy firmami i niemożliwe było, aby ktoś zainwestował w gigantyczny browar, a drugi wybrał kilka metrów pokładów pod tą budową jak dzieje się to obecnie. Wtedy nazywano to gospodarką rabunkową.

    Comment

    • boku
      Porucznik Browarny Tester
      • 2002.09
      • 444

      #77
      adres

      http://g13.go.pl Adres gimnazjum w Szopienicach nomen omen 13 .Trochę w tym adresie jest informacji o browarze. Widać, że i młode pokolenie zaczyna interesować się historią.
      Przyszła do mnie znowu myśl. Opisuje się często "browary" które są stodołami lub wręcz pokojami w domach, a prawdziwie wielkie obiekty traktujemy po macoszemu. Jeszcze raz podkreślam, że w starych dokumentach miejsce nazywa się Rosdzin, a współcześnie to Katowice. Ostatecznie Rosdzin jest kilka razy starszy od Katowic.

      Comment

      • boku
        Porucznik Browarny Tester
        • 2002.09
        • 444

        #78
        W dzisiejszym katowickim dodatku "Gazety Wyborczej" jest artykuł o ciekawych obiektach poprzemysłowych na Górnym Śląsku. Spośród kilku zabytków, najwięcej miejsca poświęcono browarowi w Szopienicach. Artykuł ma również fotografię fragmentu tego browaru. Wspomniano miedzy innymi, że tak doskonały stan tego obiektu jest zasługą Johana Brosa.

        Comment

        • pieczarek
          Pułkownik Chmielowy Ekspert
          • 2001.06
          • 5011

          #79
          Myślę, że warto przytoczyć cały fragment dotyczący odnowienia browaru w Szopienicach.

          Wczoraj browar, dziś biurowiec

          Jednym z prekursorów ratowania poprzemysłowego dziedzictwa jest przedsiębiorca Johan Bros. W latach 70. wyjechał z Polski do Niemiec. - Zobaczyłem, że w wielu starych fabryczkach czy halach przemysłowych powstają biura, galerie czy nawet luksusowe mieszkania. Na Zachodzie zapoczątkował tę modę Andy Warhol. Gdy wróciłem na Śląsk w 1989 roku, postanowiłem wykupić jakiś upadły zakład i zrobić coś podobnego - mówi Bros.

          Bros wybrał popadający w ruinę dawny Browar Mokrskich w Katowicach Szopienicach. Rozwijający się od 1880 roku browar był kompleksem ceglanych budynków, każdy z niezwykle oryginalnym detalem. Produkcja piwa zakończyła się już w pierwszej połowie XX wieku. Od tego czasu budynki powoli upadały. - Chciałem, by miejsce było atrakcyjne dla firm, jednak najbardziej zależało mi na ratowaniu zabytków. Najpierw urządzano tu głównie hurtownie, ale stale podnosimy standard budynków. Przybywa więc biur, firm projektowych - wyjaśnia Bros. Teren wokół budynków wybrukowano, powstały place, uliczki i zaułki, które są miejscami ekspozycji sztuki współczesnej. - Zaprosiłem do współpracy krakowskich artystów. Interesuję się sztuką współczesną, od lat kolekcjonuję obrazy i rzeźby. Razem z przyjaciółką Moniką Pacą tworzę instalacje czy kolaże.

          Odnowiony Browar Mokrskich, nazywany też Factory Centrum, to dziś jeden z najlepiej zachowanych kompleksów zabudowy zakładów spożywczych na Górnym Śląsku. - Budynki poprzemysłowe to szansa dla Śląska. Powinny być objęte specjalnym programem, bo ich rewitalizacja to część walki z bezrobociem. Odnowione hale są doskonałym miejscem dla firm, ale i dla sztuki. Browar wpisuje się w dzielnicę z tradycjami i zależy mi, żeby był żywym fragmentem miasta, powstają tu knajpki, na dziedzińcach odbywają się występy artystyczne. Przestrzenie prywatne firm przenikają się z publicznymi - mówi Bros.

          Comment

          • boku
            Porucznik Browarny Tester
            • 2002.09
            • 444

            #80
            Johann Bross w dalszym ciągu remontuje ten fantastyczny browar. Taka wielka kubatura wymaga nieustających prac. Z ciekawostek podam, że wewnątrz jest ciekawa mozaika jak również zabytkowa pompa. Ponadto niedawno na dziedzińcu browaru wystawiano spektakl teatralny.
            Attached Files

            Comment

            • GDAM
              D(r)u(c)h nieuchwytny
              • 2006.06
              • 36

              #81
              Browar Rosdzin-Schoppinitz

              Browar fantastycznie odnawiany jednak w dyskusji trochę za dużo nie na temat a warto
              podkreślić że w galerii znajduje się kufel z tego browaru (w moim posiadaniu)a na
              giełdzie w Tychach do wzięcia była butelka tłoczona nie wiem czy są etykiety to temat
              dla etykieciarzy ja zbieram kufle i szklanki p/w(w razie takowych zbędnych proszę o
              kontakt na pw).Jednak temat świetny i fotki trochę więcej informacji dla kolekcjonerów.

              Comment

              • boku
                Porucznik Browarny Tester
                • 2002.09
                • 444

                #82
                Duch fabryki

                "Dziennik Zachodni" opublikował artykuł o starym browarze

                "Już 11 z 13 tys. metrów kw. starego browaru w Katowicach-Szopienicach jest wyremontowanych. Johann Bros, właściciel tego kompleksu, udowadnia, że warto inwestować w poprzemysłowe budynki. W wyremontowanej części swoje biura mają 64 firmy - wylicza "Dziennik Zachodni".
                Są tu firmy komputerowe, ale i przychodnia lekarska, biura prawne, wiele firm usługowych... Przyciąga je tu atmosfera - wylicza Monika Paca, która zarządza starym browarem. Szopienicki browar w 1880 roku założył Peter Mokrski, ale piwo produkowano tu tylko 10 lat. W roku 1991 kupił go Johann Bros. Zaraz potem kompleks został objęty ochroną konserwatorską. - Pełne zrozumienie i przykład modelowej współpracy - komentuje remont Adam Szewczyk, który w biurze Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach zajmuje się obiektami poprzemysłowymi.
                W browarze uratowano m.in. kamienny dziedziniec, elewacje budynków z czerwonej cegły, stropy i ich drewniane podpory. Teraz wnętrze tonie w świetle, bo tam gdzie to było możliwe, wykonano świetliki w dachach i pomiędzy piętrami. Wiele biur jest oryginalnie zaaranżowanych, umiejętnie podkreślono ich industrialną przeszłość. Fragmenty starych maszyn zostały wykorzystane przy konstrukcji rzeźb na dziedzińcu i przy budowie żyrandoli.
                Bros chętnie ściąga do siebie artystów. Przed budynkami stoją prace m.in. Andrzeja Sieka i Juliana Tymoszuka, obok tablicy informacyjnej i mapy terenu jest awangardowa mozaika autorstwa Leszka Szendery, a elewacje zdobią żeliwne płaskorzeźby ludzkich głów wykonane przez Pawła Orłowskiego.
                W Katowicach jest jeszcze jedno miejsce, w którym sztuka łączy się z biznesem. To Szyb Wilson w niedalekim Janowie. To miejsce również rewitalizuje Johann Bros. - Dla mnie są dwie ścieżki, jeśli chodzi o prowadzenie życia gospodarczego. Jedna - gdy jest się nastawionym na zysk. I druga - bycie gospodarzem - wyjaśnia Bros. Dumny jest również z tego, że w Szopienicach oprócz budynków ocalił stare brzozy, dęby i kasztany.
                Na Śląsku coraz więcej dawnych kopalni czy hut odzyskuje świetność. Zabudowania kopalni Katowice posłużą w przyszłości Muzeum Śląskiemu. Katowickie centrum handlowe Silesia City Center powstało na terenach dawnej kopalni Gottwald. Wieża wyciągowa stała się logo marketu. Część administracyjna SCC mieści się w dawnej cechowni, a w budynku maszynowni otwarto kaplicę. Natomiast w zabytkowym zabrzańskim szybie Maciej działa zakład produkcji wody.
                PAP"

                Comment

                • boku
                  Porucznik Browarny Tester
                  • 2002.09
                  • 444

                  #83
                  teatr

                  Stary browar żyje. Z okazji XI Dni Szopienic 9 września o godz 15 wystąpi w browarze Orkiestra Dęta KWK Wujek. Szczególnie nastawiam się na godzinę 21:30. O tej porze na dziedzińcu browaru odbędzie się przedstawienie plenerowe Teatru Gry i Ludzie.

                  Comment

                  • Cooper
                    Pułkownik Chmielowy Ekspert
                    🍼🍼
                    • 2002.11
                    • 6055

                    #84
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika boku
                    [url]
                    Przyszła do mnie znowu myśl. Opisuje się często "browary" które są stodołami lub wręcz pokojami w domach, a prawdziwie wielkie obiekty traktujemy po macoszemu.
                    Faktycznie wiele starych browarów to teraz ruiny z ktorych część pewnie robi i za stodoły (wydaje mi się np że chyba taką "rolę" pełniły kilka lat temu relikty bodajże browaru w Puczycach w powiecie łosickim na Podlasiu) ale z "browarami w pokojach" to chyba Ci się browary domowe pomyliły
                    Co przeszkadza Ci że opisuje się browary małe ? Każdy zamknięty browar czy maly czy duży wart jest gromadzenia o nim wiedzy i to robimy w dziale Historia. Jakoś nie wydaje mi się ażeby browary duże były tam dyskriminowane pod tym względem
                    Last edited by Cooper; 2007-09-05, 20:35.
                    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                    Comment

                    • Piwowar
                      Major Piwnych Rewolucji
                      🥛🥛🥛🥛
                      • 2001.05
                      • 2554

                      #85
                      Nie pasuje mi informacja z Dziennika Zachodniego, który podaje, że piwo produkowano tutaj tylko przez 10 lat. Peter Mokrski urodził się 22 lutego 1854 roku. Browar założył w 1880 roku, natomiast jeszcze w 1914 roku, na krótko przed wybuchem wojny zarejestrował dla produktów swojego zakładu markę ochronną. Pisze na niej, że produkty browaru i słodowni to: piwa zawierające alkohol, piwa zawierające mało alkoholu, piwa bezalkoholowe oraz brzeczka piwna, piwo barwiące, kiełki słodowe, młóto, drożdże i ekstrakty drożdżowe.
                      Archiwum piwne

                      Poznaj
                      http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                      Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                      Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                      Comment

                      • Piwowar
                        Major Piwnych Rewolucji
                        🥛🥛🥛🥛
                        • 2001.05
                        • 2554

                        #86
                        Trochę na temat zainstalowanej w 1893 roku przez firmę Germania z Chemnitz suszarni słodu:

                        Szopienice, Górny Śląsk, 12 października 1893 roku

                        Do Fabryki maszyn Germania, przedtem Schwalbe i syn

                        Posiadając szanowne zapytanie z 4 tego miesiąca potwierdzam chętnie, że postawiona przez Państwa firmę patentowa suszarnia słodu sprawdziła się znakomicie i pracowała ku memu zupełnemu zadowoleniu. Bez trudności jest się w stanie wyprodukować pierwszorzędnie wysuszony słód zarówno dla jasnych, jak i ciemnych piw. Tym sposobem mogę waszą suszarnię wszystkim kolegom po fachu jak najcieplej polecać.

                        Z poważaniem

                        Peter Mokrski, właściciel browaru
                        Archiwum piwne

                        Poznaj
                        http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                        Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                        Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                        Comment

                        • Piwowar
                          Major Piwnych Rewolucji
                          🥛🥛🥛🥛
                          • 2001.05
                          • 2554

                          #87
                          Patentowa suszarnia firmy Germania. Dokładnie taka widnieje na widokówce z 1911 roku.
                          Archiwum piwne

                          Poznaj
                          http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                          Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                          Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                          Comment

                          • Piwowar
                            Major Piwnych Rewolucji
                            🥛🥛🥛🥛
                            • 2001.05
                            • 2554

                            #88
                            Okazuje się, że Fabryka Maszyn Germania wyposażyła cały browar, a więc warzelnię o rocznym wybiciu 20.000 hl piwa, słodownię z patentową suszarnią o zdolności produkcyjnej 10.000 cetnarów słodu na rok oraz maszynownię.
                            Archiwum piwne

                            Poznaj
                            http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                            Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                            Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                            Comment

                            Przetwarzanie...