Browar P. Mokrski (Katowice, Szopienice, Rożdzien)

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • boku
    Porucznik Browarny Tester
    • 2002.09
    • 444

    #16
    ach te rzędy

    W potocznej mowie nie używa się tych pojęć i dla przeciętnego czytelnika odczucie czasu jest przeciwne. Drogorzęd starszy od trzeciorzędu. Jeśli jeszcze zacznie się to dzielić na jeszcze mniejsze jednostki mętlik zupełny. Dla znawców wystarczy, że woda była gdzieś między drugo, a trzeciorzędem. Tym samym prostuję, że w poście #14 o 7:32 chciałem napisać drugorzęd, a nie czwartorzęd (jednak odbieram czas jak przeciętny człowiek i stąd pomyłka).

    Comment

    • Krzysiu
      D(r)u(c)h nieuchwytny
      • 2001.02
      • 14936

      #17
      Boku, nie brnij już dalej. Nie ma czegoś takiego, jak "drogorzęd" (drugorzęd?). Zaś czwartorzęd dzieli się na plejstocen i holocen i jego długość przyjmuje się 1 milion lat.

      Nie bierz tych uwag za bardzo osobiście i skoncentruj się na browarze.

      Comment

      • boku
        Porucznik Browarny Tester
        • 2002.09
        • 444

        #18
        prostota

        W wielu wypadkach mamy mowę naukową specjalnie skomplikowaną, aby zwykły człowiek nie pojął o co chodzi. A tak jeśli przyjmiemy, że era Kenozoik to trzeciorzęd (wiem już chcesz prostować), Mezozoik drugorzęd, a Paleozoik pierwszorzęd to dla przeciętnego Polaka jest to o wiele strawniejsze. Można do tego dodać prekambr jako zerorzęd. Nie w tym rzecz. Gdyby ktoś czytał Twoje wypowiedzi to odniósłby odczucie, że na Śląsku nic nie ma. A ja właśnie udowodniłem, że na Śląsku jest najwięcej bogactw mineralnych, że jest dostęp do prawie wszystkich okresów geologicznych.

        Comment

        • ART
          mAD'MINd
          🥛🥛🥛🥛🥛
          • 2001.02
          • 23885

          #19
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika boku
          Dlaczego nie załadowała się ta fotka nie wiem. Próbuję kolejny raz. Przypuszczam, że nie mogę już zamieszczać nowych fotek. Widocznie ART przydzielił mi limit. Moje fotki zajmują w serwisie już 1.62 Mega. Od tego postu nie będzie już zdjęć.
          Bardzo bym prosił aby przed snuciem takich insynuacji na forum - jakobym Tobie ograniczał dostęp do serwisu - o sprawdzenie u źródła o co może chodzić, skoro już mnie wywołujesz imiennie.
          - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
          - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
          - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

          Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

          Comment

          • Krzysiu
            D(r)u(c)h nieuchwytny
            • 2001.02
            • 14936

            #20
            Boku, ostatni raz: kenozoik nie jest czwartorzędem, bo era kenozoiczna dzieli się na trzeciorzęd (ok. 69 mln lat) i czwartorzęd (ok. 1 mln lat). Mezozoik nigdy nie był drugorzędem, paleozoik pierwszorzędem, a prekambr zerorzędem.

            Gdybyś czytał moje wypowiedzi ze zrozumieniem, odniósłbyś wrażenie, że poprawiam oczywiste błędy w twoich wypowiedziach. Jeśli próbujesz posługiwać się jezykiem naukowym, stosuj się do przyjętej terminologii i nie wstawiaj neologizmów, bo tylko mieszasz w głowach ludzi, ktorzy akurat na geologii znają się słabo.

            I na koniec - Niecka Górnośląska geologicznie jest bardzo uboga w porównaniu z Sudetami, zarówno pod względem stratygrafii i tektoniki, jak i występujących bogactw mineralnych.

            Comment

            • adam16
              Pułkownik Chmielowy Ekspert
              • 2001.02
              • 9865

              #21
              Trochę o Szopienicach było już tutaj: Dawne browary górnośląskie
              Browar Hajduki.
              adam16@browar.biz
              Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

              Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D

              Comment

              • boku
                Porucznik Browarny Tester
                • 2002.09
                • 444

                #22
                brakująca fotka

                Jak ART mówi, że nie w tym problem to ma rację.
                Attached Files

                Comment

                • boku
                  Porucznik Browarny Tester
                  • 2002.09
                  • 444

                  #23
                  historia

                  Adam16 zwrócił uwagę na wcześniejszą dyskusję. Tutaj przytaczam jej fragment.

                  1880-1908 PETER MOKRSKI BRAUEREI
                  1908-1912 ROSDZIN-SCHOPPINITZER BRAUEREI UND MALZFABRIK P. MOKRSKI
                  1912-1920 ROSDZIN-SCHOPPINITZER BRAUEREI UND MALZFABRIK P. NEUMANN

                  Znowu upraszczam i proszę to zrozumieć. W dyskusji są dwa przeciwstawne bieguny i wtedy wyrabia się swoje zdanie. Przypuszczam, że mało forumowiczów wie, że po I Wojnie Światowej wojska polskie wjechały od strony "Altreichu" (już widzę to psioczenie ) do Szopienic, gdzie zostały gorąco powitane, a następnie przez Rozdzień do Katowic. Sęk w tym, że znowu 95% Polaków nie wie, że zdarzyło się to w 1922 roku. Wcześniej tu było kilka powstań i dlatego browar zaprzestał produkcji.
                  Attached Files

                  Comment

                  • boku
                    Porucznik Browarny Tester
                    • 2002.09
                    • 444

                    #24
                    wąsko

                    W tym browarze spodobało się mi to wąziutkie przejście z ulicy Westerplatte na Bednorza. Krzysiu my tak mówimy na te ulice, a Herbert tak mi się podobał jako człowiek, że na bierzmowaniu przyjąłem jego imię. Szkoda, że nie bierzmował mnie osobiście.
                    Attached Files

                    Comment

                    • boku
                      Porucznik Browarny Tester
                      • 2002.09
                      • 444

                      #25
                      koniec baterii

                      Wczoraj było zimno i bateria szybko się rozładowała. Zapomniałem wziąć zapasowej. Przypuszczam jednak, że pokazałem, ze ten Niemiec (właściciel tego budynku) opiekuje się należycie tym browarem. Jest on wielkim mecenasem sztuki i długo mówić o jego działalności.
                      Attached Files

                      Comment

                      • adam16
                        Pułkownik Chmielowy Ekspert
                        • 2001.02
                        • 9865

                        #26
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika boku
                        Adam16 zwrócił uwagę na wcześniejszą dyskusję. Tutaj przytaczam jej fragment.

                        1880-1908 PETER MOKRSKI BRAUEREI
                        1908-1912 ROSDZIN-SCHOPPINITZER BRAUEREI UND MALZFABRIK P. MOKRSKI
                        1912-1920 ROSDZIN-SCHOPPINITZER BRAUEREI UND MALZFABRIK P. NEUMANN

                        Znowu upraszczam i proszę to zrozumieć. W dyskusji są dwa przeciwstawne bieguny i wtedy wyrabia się swoje zdanie. Przypuszczam, że mało forumowiczów wie, że po I Wojnie Światowej wojska polskie wjechały od strony "Altreichu" (już widzę to psioczenie ) do Szopienic, gdzie zostały gorąco powitane, a następnie przez Rozdzień do Katowic. Sęk w tym, że znowu 95% Polaków nie wie, że zdarzyło się to w 1922 roku. Wcześniej tu było kilka powstań i dlatego browar zaprzestał produkcji.
                        To już gdzieś było wyjaśniane.
                        Jeśli mogę - mam wręcz pewność że właśnie większość ludzi wie od której strony weszły wojska polskie. Przynajmniej tak jest wśród moich znajomych.
                        Browar Hajduki.
                        adam16@browar.biz
                        Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                        Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D

                        Comment

                        • adam16
                          Pułkownik Chmielowy Ekspert
                          • 2001.02
                          • 9865

                          #27
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika boku
                          W tym browarze spodobało się mi to wąziutkie przejście z ulicy Westerplatte na Bednorza.
                          A to jest rzeczywiście urokliwe miejsce.
                          Browar Hajduki.
                          adam16@browar.biz
                          Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                          Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D

                          Comment

                          • Leonpraga
                            Porucznik Browarny Tester
                            • 2005.02
                            • 468

                            #28
                            ten browar wygląda naprawdę dumnie jest się czym zachwycać

                            znalazłem jeszcze takie zapisy katalogowe;

                            * Browar Rozdieńsko – Szopienicki (Rosdziny Schoppinitzer Bierbrauerei u Malzfabrik,
                            verm. Peter Mokrski GmbH) tel. Katowice 187 -1921/2
                            * Browar – wł. Piotr Mokrski, Sp z o.o. ..........

                            Comment

                            • boku
                              Porucznik Browarny Tester
                              • 2002.09
                              • 444

                              #29
                              Dzięki Leonpraga widać, że browar działał do 1922 roku, ale zmieniła się forma własności na Sp z o.o.. Można zaobserwować zmiany w nazewnictwie miejscowości. Wpadłem też na myśl, że ranga browarów też była różna. W przypadku współczesnych ART dobrze pomyślał na podziale na trzy grupy (ze względu na wielkość produkcji). W przypadku browarów historycznych mamy kłopoty ocenić możliwości wytwórcze. Możemy przyjąć, że produkcja masowa piwa trwa od 200 lat. Na fotografii browar w Szopienicach w zeszłym roku. Widać jak właściciel dba o ten zabytek. W przeciągu roku znaczny postęp.
                              Attached Files

                              Comment

                              • Leonpraga
                                Porucznik Browarny Tester
                                • 2005.02
                                • 468

                                #30
                                znalazłem jeszcze w wzmiankę o browarze w latach po 1919 roku

                                Comment

                                Przetwarzanie...