Czersk / Heiderode - poszukuję różnych birofiliów

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • ART
    mAD'MINd
    • 02-2001
    • 23822

    Czersk / Heiderode - poszukuję różnych birofiliów

    (Admin: prośbę otrzymałem mailowo, więc umieszczam tutaj)


    Heiderode to miasto w Prusach Zachodnich kolo Konitz /czyli miast Czersk lezace na Pomorzu kolo obecnych Chojnic 30 km. w kierunku wschodnim, ktore uzyskalo pierwsze prawa miejskie w 1362 r, utracilo je na skutek zaborow, ponownie zostalo miastem 1 lipca 1926 r. W Czersku w II pol. XIX w. istanial niemiecki browar o nazwie CZERSKER BRAUEREI, od jego zalozyciela niemca, browar kupil polak dr Zemke. Od niego w latach 20-tych XX w. browar kupil p. Jan Czernowski, i zmienil jego nazwe na Browar Pomorski. Jestem w posiadaniu 2 roznych porcelanek z tych browarow - niemieckiego i polskiego. Browar przestal istniec w pocz. l. 70-tych XX w. Mam ogromana prosbe. Chcialbym prosic o dobry skan posiadanych wafli z browaru w Heiderode /Czersku/, zbieram wszystko co dotyczy mego miasta. Wymienie lub kupie. POZDRAWIAM - WJ CZERSK

    kontakt mailowy:
    vitohergen4[małpa]wp.pl ([małpa] -> @)
    - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
    - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
    - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

    Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).
  • Cooper
    Senior
    • 11-2002
    • 6055

    #2
    Tajemniczy kolega Vitohergen trochę przesadzil z datą zamkniecia browaru czyli lata 70. XX wieku
    Nie znam historii tego browaru ale na 100 procent nie dotrwał on do tych lat. Myslę że druga połowa lat 40. , może okolice 1950 roku to maksymalnie najpóźniejsza możliwa data zamknięcia jegoż i chyba właśnie z przełomu 4 i 5 dekady XX wieku pochodzą 2 znane etykiety zamieszczone na stronie J. Skrzyniarza której przedstawiać nie trzeba.
    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

    Comment

    • Marcin76
      Senior
      • 11-2005
      • 235

      #3
      W pierwszym poście jest napisane " ... Browar przestal istniec w pocz. l. 70-tych XX w. ... ", co nie znaczy że musiał do tego czasu działać. Z tego co mi wiadomo działał jeszcze pare lat po wojnie. O jego dalszych losach napewno więcej wie tajemniczy mieszkaniec Czerska.

      Comment

      • Kałusz
        Senior
        • 02-2002
        • 302

        #4
        Czersk / Heiderode - poszukuję różnych birofiliów

        Mam pw butelkę z Browaru Pomorskiego w Czersku - białe szkło, 1/3 litra, zamykana na porcelankę 9 gładką). jesli jestes zainteresowany - wymiana za inną flaszkę od piwa z terenów II RP - pisz na adres: stryj1@gmail.com
        sj

        Comment

        Przetwarzanie...
        X