CIEKAWOSTKA Z KOSZALINA... KOS-60?

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Grothesk
    Kapitan Lagerowej Marynarki
    • 2005.11
    • 811

    CIEKAWOSTKA Z KOSZALINA... KOS-60?

    Robiąc porządek w kolekcji i identyfikując Broki, natknąłem się na ciekawy wariant podstawki KOS-60. Do tego stopnia mnie to zaintrygowało, że nawet zrobiłem poklatkową animację nakładającą na siebie dwa wzory - wyraz w wyraz - które posiadam. Ten katalogowany i ten, który być może w katalogu znaleźć się powinien. Jak to wygląda, ano tak:

    DWA SKANY NAŁOŻONE NA SIEBIE WZGLĘDEM CZARNYCH NADRUKÓW - KLIKNIJ, ABY ZOBACZYĆ

    Zwróćcie uwagę na dolny napis Sapporo. W wersji "oficjalnej" podstawki pomiędzy napisem Sapporo a napisem bezpośrednio pod nim jest 1.75 mm odstępu. W wersji podstawki, którą ja posiadam jest 3.25 mm pustej i niezadrukowanej białej tektury bezpośrednio pod napisem Sapporo. Nie widać ani trochę uciętego w połowie tekstu (od sztancy wykrojnika) co może świadczyć tylko o jednym - w tej wersji dolny napis w ogóle nie był drukowany.

    Powiecie pewnie, że to przesunięcie... Nie bardzo. Nawet przy krzywym wykrojeniu w odległości 2 mm pod napisem Sapporo powinien przez minimum 1 mm występować ucięty fragment dolnego napisu, którego tam po prostu nie ma. To nie jest krzywy nadruk różnych kolorów, które się rozeszły. To ten sam kolor i ta sama czerń.

    Co o tym myślicie? Od cholery jest przecież wzorów podstawek, gdzie różne napisy są na różnych wysokościach. Żniny, Okocimie, Lublin - moim skromnym zdaniem - idąc tym samym tokiem rozumowania jaki do tej pory był przyjmowany - powinna zostać zaklasyfikowana jako odrębny wzór.

    Sprawdźcie z ciekawości, którą wersję macie. Katalogowanej z dolnym napisem mam dwie sztuki, bez napisu tylko jedną.

    Którą Wy macie i co sądzicie o tej?
  • noodles
    Kapitan Lagerowej Marynarki
    • 2005.09
    • 700

    #2
    Różnica jest ale moim zdaniem niezamierzona. Jak powstała wyjaśni pewnie ktoś kto się zna na starożytnych technikach drukarskich. Kiedyś w zakładach pracy dużo się piło. W drukarniach pewnie też. Tak więc moim zdaniem jest to ciekawostka a nie nowy wzór.
    Moja kolekcja podstawek

    Comment

    • Grothesk
      Kapitan Lagerowej Marynarki
      • 2005.11
      • 811

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika noodles
      Różnica jest ale moim zdaniem niezamierzona. Jak powstała wyjaśni pewnie ktoś kto się zna na starożytnych technikach drukarskich. Kiedyś w zakładach pracy dużo się piło. W drukarniach pewnie też. Tak więc moim zdaniem jest to ciekawostka a nie nowy wzór.
      Nowy z pewnością nie jest, ale jest bez wątpienia inny od wersji oryginalnej. Ewidentnie brakuje tu ostatniej linijki tekstu. Wysokość odstępu (prawie dwa razy większa niż w oryginale) potwierdza, że to nie przesunięcie czerni i niefortunne ucięcie, a wynik bardziej lub mniej zamierzonej ingerencji w sam tekst.

      Poczekam na inne - nie tyle nawet opinie - co informacje, czy macie w zbiorze wersję z dolnym napisem, czy może bez.

      Comment

      • Cooper
        Pułkownik Chmielowy Ekspert
        🍼🍼
        • 2002.11
        • 6055

        #4
        Napracowałeś się Grothesk nad tą animacją i rozpisałeś tyle nt tej różnicy a mogłeś napisać po prostu że brakuje słowa/wersu tekstu pod słowem Sapporo i było by to od razu wiadomo. Na animacji tekst pod słowem Sapporo zdaje się znikać ale mimo to jest zawsze widoczny jako taki "rozmglony" co może nieco mylić jeśli ktoś stara się domyśleć o co Ci chodziło bez czytania długiego tekstu w poście.
        Jeśli więc różnica polega na tym że owego tekstu pod słowem Sapporo nie ma to wg mnie zdecydowanie powinno się to zaliczyć jako inną odmianę (nie "wzór" bo wzór to po prostu zupełnie inna grafika, po prostu zupełnie inna podstawka. Różnice pomiędzy wzorami określamy właśnie jako odmiany a przynajmniej mi tak zwykło się mówić).
        Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
        1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

        Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

        Comment

        • Grothesk
          Kapitan Lagerowej Marynarki
          • 2005.11
          • 811

          #5
          Tak wygląda podstawka katalogowana: http://bit.ly/19gtDqb
          Tak wygląda egzemplarz, który wpadł mi w ręce: http://bit.ly/1DeAcWB
          Tak wygląda nałożenie obu rewersów na siebie: http://bit.ly/1HNIm7i

          Jak na moje, dwie różne podstawki, ze względu na brak dolnego napisu na tej drugiej. Trzy i pół milimetra pustej przestrzeni aż do cięcia, to chyba trochę za dużo (porównując do oryginału), aby nie zmieścić chociaż uciętego fragmentu końcowego tekstu...

          To moja teza, czekam na jej obalenie. ;-)

          Z dedykacją dla Coopera, skróciłem poprzedni tekst. ;-)

          Comment

          • pizmak666
            Major Piwnych Rewolucji
            🍼
            • 2006.12
            • 1898

            #6
            Ten fragment z dołu masz na górze
            „Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić”

            "Pamiętaj, że piwo, które nawarzysz inni pić będą-nawarzone zatem winno być więcej niż dobre".

            Nie jestem certyfikowanym sędzią PSPD.

            Comment

            • Grothesk
              Kapitan Lagerowej Marynarki
              • 2005.11
              • 811

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika pizmak666
              Ten fragment z dołu masz na górze
              Nie bardzo. Na obu podstawkach widać fragment (choćby czarną kropkę) podstawki wyżej i stałą odległość do cyfry 2 w roku 1972. Bez względu na to jak bardzo obcięty jest górny napis, odległość charakterystycznych czarnych punktów się nie zmienia. Nie można tego powiedzieć o napisie na samym dole. Tam go po prostu nie ma, a powinien.

              Comment

              • Krzysiu
                D(r)u(c)h nieuchwytny
                • 2001.02
                • 14936

                #8
                Wg mnie jest to inna odmiana. Zgadzam się z argumentacją Grotheska.

                Comment

                • solfernus
                  Major Piwnych Rewolucji
                  • 2004.08
                  • 1025

                  #9
                  Myślę, że to tylko błąd drukarski. Zobacz jak wygląda pozostały druk na podstawce bez słowa na dole. Tekst w kolorze czarnym ma puste plamy i blade miejsca.
                  Wydaje się, że to tylko przesunięcie matrycy i paprochy czy też nieprawidłowe pokrycie stempla farbą.
                  Ale żeby Cię całkowicie nie dołować mam pomysł. Jeśli masz w kolekcji pozostałe podstawki z tej serii sprawdź jak jest na innych z nadrukiem "rok 1972". Może jak na innych jest tak samo to będzie rewolucja całym zbiorze
                  Zbieram podstawki piwne po 1 szt z każdego browaru powiązanego z Polską, oraz po 1 szt z każdego państwa świata.

                  Comment

                  • Grothesk
                    Kapitan Lagerowej Marynarki
                    • 2005.11
                    • 811

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika solfernus
                    Myślę, że to tylko błąd drukarski. Zobacz jak wygląda pozostały druk na podstawce bez słowa na dole. Tekst w kolorze czarnym ma puste plamy i blade miejsca.
                    Wydaje się, że to tylko przesunięcie matrycy i paprochy czy też nieprawidłowe pokrycie stempla farbą.
                    Ale żeby Cię całkowicie nie dołować mam pomysł. Jeśli masz w kolekcji pozostałe podstawki z tej serii sprawdź jak jest na innych z nadrukiem "rok 1972". Może jak na innych jest tak samo to będzie rewolucja całym zbiorze
                    Błąd drukarski to by był, gdyby wydrukowali niebieski w kolorze czerwonym a zielony na brązowo. Lub ewentualnie rozjechali dwa kolory pół metra od siebie. Dwie "wyblaknięte plamy", o których piszesz, mają 4 mm kwadratowe i prześwieca spod nich tekst. To albo przetarcie, albo faktycznie brak farby. Spód pod Sapporo jest czysty, niedrapany, nieodklejany i mam coraz większą pewność, że po prostu niezadrukowany.

                    Tutaj są inne podstawki z 1972 z serii, które mam:
                    KOS-48
                    KOS-60
                    KOS-81
                    KOS-100

                    Na żadnej z nich nie ma aż tak dużej pustej dziury pod Sapporo jak na tej nietypowej. Skoro do odróżniania unikalnych wzorów przyjęliśmy kiedyś zasadę, że w grę mają wchodzić różnice tego samego koloru i "rozjazd" minimum 2 mm, to śmiem twierdzić, że ten wzór idealnie się wpasowuje w te ramy katalogowe. I tak lewak Kwiecień tego nie doda, bo dla niego jednostronny Racibórz to nie jest podstawka godna uwagi albo kwadratowy Kanclerz jednostronny, więc nie ma o czym dyskutować w takiej "banalnej" różnicy...

                    Wciąż czekam na informację z potwierdzeniem, że chociaż jedna dodatkowa osoba dysponuje analogicznym wzorem podstawki.

                    Comment

                    • solfernus
                      Major Piwnych Rewolucji
                      • 2004.08
                      • 1025

                      #11
                      "lewak Kwiecień"
                      Nie wiedziałem że Beny sympatyzuje z lewicą. Chyba dlatego, ze nie jest ostrzyżony na jeżyka
                      W sumie to też bym tego nie uznał za nowy wzór ale może jako inna odmiana to prędzej.
                      Zbieram podstawki piwne po 1 szt z każdego browaru powiązanego z Polską, oraz po 1 szt z każdego państwa świata.

                      Comment

                      • Mafar
                        Major Piwnych Rewolucji
                        • 2003.04
                        • 1262

                        #12
                        Zwykłe przesunięcie druku . Żadna różnica . Tomek za mocno się podniecasz .
                        Polakom gratulujemy Brackiego

                        Gdy rozum śpi budzą się demony

                        Comment

                        • Grothesk
                          Kapitan Lagerowej Marynarki
                          • 2005.11
                          • 811

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika solfernus
                          "lewak Kwiecień"
                          Nie wiedziałem że Beny sympatyzuje z lewicą. Chyba dlatego, ze nie jest ostrzyżony na jeżyka
                          W sumie to też bym tego nie uznał za nowy wzór ale może jako inna odmiana to prędzej.
                          To już wiesz.
                          A dlaczego byś tego nie uznał za nowy, dopiero co ODKRYTY wzór, skoro różnica jest zauważalna i w myśl dotychczasowych zasad (jeden kolor, minimum dwa milimetry różnicy) ewidentna? Ja wiem, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, i każdy kto jej nie ma nie będzie lobbował za nowym numerem katalogowym. A poza tym, czy sugerujesz, że np. podstawki ze Żnina to też była "inna odmiana"? Tam też było przesunięcie czarnych elementów względem siebie.

                          Ja i tak przestałem zbierać podstawki więc nie zależy mi na tworzeniu kolejnych numerów katalogowych, nie mniej jednak jestem zwolennikiem porządku i konsekwencji. Skoro różnica między nimi jest nie do podważenia, to wzór ten powinien zostać uwzględniony. Czyż nie?

                          Zrobię dzisiaj w nocy skan makro z podłożoną linijką, aby jeszcze lepiej uwidocznić różnicę między nimi. Rozumiem, że póki co, każdy z czytających posiada jedynie wzór z dolnym napisem...

                          Comment

                          • Grothesk
                            Kapitan Lagerowej Marynarki
                            • 2005.11
                            • 811

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Mafar
                            Zwykłe przesunięcie druku . Żadna różnica . Tomek za mocno się podniecasz .
                            To NIE jest przesunięcie. Przypatrz się uważnie animacji nałożonych na siebie wzorów a potem każdej z nich osobno. W tej "oficjalnej" pod Sapporo w odległości 1.75 mm zaczyna się kolejna linijka tekstu, którą wszyscy macie. W mojej wersji jest prawie 3.5 milimetra pustej przestrzeni pod napisem Sapporo i ani pół śladu - ani pół kropki - ściętego wykrojnikiem napisu, jak na górze tej podstawki. Przypatrz się uważnie.

                            Ja się nie podniecam. Próbuję racjonalnie do tego podejść i z konsekwencją dotychczas przyjętej metodologii klasyfikacji - co jest różne, a co takie samo. To nie był PPF tłoczony za Gierka prasą nożną, że każda podstawka była inna, tylko współczesny wzór drukowany na białej tekturze. Masowo i maszynowo.

                            Comment

                            • solfernus
                              Major Piwnych Rewolucji
                              • 2004.08
                              • 1025

                              #15
                              Ja podstawki zbieram ale się tak nad nimi nie napinam.
                              Poza tym jak zawsze podkreślam mi wystarczają 1 góra 2 wzory z danego browaru.
                              Tak jest prościej i nie muszę się doszukiwać takich niuansów.
                              I chyba pierwszy raz zgadzam się z Mafarem. W tym temacie

                              Widzę, że Cię mocno wziął ten temat i nie odpuścisz sobie by udowodnić to do końca.
                              A może było by OK jak beny dopisze obok tej podstawki, ze występuje odmiana bez dolnego napisu?
                              Niestety ale ja nie mam katalogu i nie mogę tego zweryfikować.
                              Zbieram podstawki piwne po 1 szt z każdego browaru powiązanego z Polską, oraz po 1 szt z każdego państwa świata.

                              Comment

                              Przetwarzanie...