Tajemnicza (jak dla mnie) butelka..czyżby to Żywiec?

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Ćwiara
    Szeregowy Piwny Łykacz
    • 2005.04
    • 9

    Tajemnicza (jak dla mnie) butelka..czyżby to Żywiec?

    Witam Wszystkich Od dwóch lat kolekcjonuję butelki.Nie mam ich wiele,jednak staram się o nich wiedzieć jak najwięcej.Niedawno zakupiłem na giełdzie nieznaną mi butelkę o poj.0.7l wykonaną z ciemnego,brązowego szkła. Butelka z wyglądu jest lekko "pękata",ma wytłoczony napis PATENT PORTER. Na górze napisu widnieje korona z krzyżykiem,natomiast na mocno wklęsłym dnie butelki widnieją jakby podwójne (odwrócone do siebie tyłem) litery "B". Z góry dziękuję za pomoc w identyfikacji. Z piwnym pozdrowieniem, bywajcie!
  • ART
    mAD'MINd
    🥛🥛🥛🥛🥛
    • 2001.02
    • 23860

    #2
    może zdjęcie ułatwiłoby sprawę?
    - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
    - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
    - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

    Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

    Comment

    • Ahumba
      PremiumUżytkownik
      🥛🥛🥛
      • 2001.05
      • 9012

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ART
      może zdjęcie ułatwiłoby sprawę?
      Jak to nie wiesz skąd może być butelka nie mając jej zdjęcia?
      Ja stawiałbym na jakąś hutę szkła.
      Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
      znasz kaszubskie jeziora?- www.stanicacharzykowy.pl

      Comment

      • Ćwiara
        Szeregowy Piwny Łykacz
        • 2005.04
        • 9

        #4
        Nieznana butelka (podejście drugie)

        Cześć! Niedawno prosiłem o pomoc w identyfikacji browaru i okresu z jakiego pochodzi nieznana mi flaszeczka.Niestety,wówczas nie dysponowałem jej zdjęciem.Teraz ponawiam swą prośbę - tym razem dołączam dwie fotki: całej butelki (napis na niej widniejący: PATENT PORTER) oraz jej charakterystycznego spodu. Mam także dodatkowe pytanka..pierwsze dotyczy przeźroczystej butelki o poj.0.4l zamykanej na porcelankę,z wytłoczonym napisem: SP. AKC. DAW. K.SZWEDE CZĘSTOCHOWA Natomiast drugie pytanie odnosi się do butelki z brązowego szkła o poj.0.7l,również zamykanej porcelanką , z napisem: SP.AKC. FR.KARPIŃSKI Zatem cóż za trunki gościły owe butelczyny? Pozdrawiam!
        Attached Files

        Comment

        • pieczarek
          Pułkownik Chmielowy Ekspert
          • 2001.06
          • 5011

          #5
          Gdyby zechciało Ci się uruchomić wyszukiwarkę (tutejszą, lokalną) znalazłbyś krótką, ale wiele wyjaśniającą informację o firmie Fr.Karpiński.


          P-Oset: Mam dwie porcelanki z napisem:
          FR. KARPIŃSKI
          SP AKC.
          w WARSZAWIE
          czy ma to coś wspólnego z piwem, czy może tylko ze środkiem na przeczyszczenie???

          Kałusz: Niestety, Karpiński nie miał nic wspólnego z piwem ( może tylko je pił..). Była to duża wytwórnia wody stołowej i oranżady w Warszawie, z oddziałem w Poznaniu.

          Comment

          • Ćwiara
            Szeregowy Piwny Łykacz
            • 2005.04
            • 9

            #6
            Racja Pieczarku-dzięki,będę pamiętał o Twej radzie. Jakoś nie przyszło mi to do łba W końcu jeszcze ze mnie junior...

            Comment

            • grzeber
              Major Piwnych Rewolucji
              🍼🍼
              • 2002.05
              • 2869

              #7
              Ekspertem nie jestem, ale butelka wygląda na Żywiecką.
              Najlepiej jednak poczekać, aż wypowie się spec od butelek - Kałusz .
              pozdrawiam
              www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

              Comment

              • TomX
                D(r)u(c)h nieuchwytny
                • 2004.09
                • 1035

                #8
                Butelka "K.Szwede" może być piwna, bo z tego co wiem, to taką nazwę nosił kiedyś Browar Kmicic z Częstochowy.

                Comment

                • grzeber
                  Major Piwnych Rewolucji
                  🍼🍼
                  • 2002.05
                  • 2869

                  #9
                  Butelka bez wątpienia jest butelką browarnianą z Częstochowy ale raczej nie piwną. Przeźroczystego szkła nie używano zwykle do piwa tylko do różnych oranżadek i innych tym podobnych napitków, które często było produkowane przez browary ( czy Szwede takie robił niestety nie wiem).
                  pozdrawiam
                  www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

                  Comment

                  • arzy
                    Major Piwnych Rewolucji
                    • 2002.06
                    • 2814

                    #10
                    Jak się nie mylę to Szwede robił oranżadę.
                    "Spotkałem się z kolegą / Bo kolega jest od tego / I wypada czasem spotkać się z nim"

                    Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                    Bractwo Piwne
                    Skład Piwa
                    Piszę poprawnie po polsku!

                    Comment

                    • Kałusz
                      Porucznik Browarny Tester
                      • 2002.02
                      • 302

                      #11
                      Wydaje mi się, że ta porterówka nie pochodzi z browaru żywieckiego. Wszystkie, które znam, mają wytłoczoną w szkle nazwę browaru - Arcyksiążęcy Browar w Żywcu, nawet te najstarsze, z końca XIX wieku. Butelka, o której dyskutujemy, wygląda mi na flaszkę angielską, bardzo zresztą starą - tak sądzę po wyglądzie szkła ( mam identyczną butelkę). Jest podobna do innej porterówki - z napisem "Barclay's porter" i ma taką samą sygnaturę huty na denku.

                      Co do drugiej flaszki - Szwede rzeczywiście robił oranżady. Na butelkach piwnych nazwa firmy jest nieco inna: z reguły tłoczony napis brzmi: Browar w Częstochowie dawniej K. Szwede. Poza tym rzeczywiście piwo zwykle lano do flaszek brązowych lub zielonych, co miało związek z jego trwałością, rzadzej do przezroczystych. Ale moim zdaniem nie była to żelazna reguła.
                      sj

                      Comment

                      • Ćwiara
                        Szeregowy Piwny Łykacz
                        • 2005.04
                        • 9

                        #12
                        Kałusz - dziekuję za wyjaśnienia.Myślę,że jest to bardzo prawdopodobna teza,zwłaszcza biorąc pod uwagę denko butelki (taka sama sygnatura jak na Twojej butelce "Barclay's porter").

                        Co do kwestii kolorystyki piwnych butelek-w rzeczy samej-piwo z powodu trwałości lano zwłaszcza do ciemnych flaszek,ale w pełni się z Tobą zgadzam,co do stwierdzenia,iż nie było to regułą. Dla przykładu dołączam fotkę butelki "Żywiec - Porter". Natomiast moja butelka SZWEDE chyba rzeczywiście będzie po oranżadzie.. Pozdrawiam
                        Attached Files

                        Comment

                        Przetwarzanie...