przedwojenny kapsel - czyżby czeski?

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • zgrredek
    Senior
    • 10-2002
    • 315

    przedwojenny kapsel - czyżby czeski?

    Kilka lat temu dałem tu do identyfikacji ten zagadkowy kapselek, ale nikt nie potrafił powiedzieć o nim nic konkretnego. Aż tu nagle całkiem niespodziewanie, będąc w Pradze natrafiłem na taki sam herb. Jest on umieszczony nad bramą prowadzącą do Muzeum Zabawek na Hradczanach. Co prawda herb na kapslu jest herbem biskupa (?), a ten jest herbem rycerskim, ale trzy poroża są takie same no i jest to jakaś wskazówka do dalszych poszukiwań. Pod herbem jest napis, ale nie potrafię go odczytać.
    Attached Files
    www.collections.pl
    Forum Kolekcjonerów Rzeczy Najróżniejszych
  • Gacka
    Senior
    • 10-2003
    • 373

    #2
    No coz,mila zagadka,dla lubiacych takie klimaty .Widzac go pierwszy raz,bylem przekonany,ze jest z Niemiec.Teraz widzac te 3 poroza w czeskim herbie,zmienilem zdanie
    Viva Slask Wroclaw!!!

    Comment

    • Shlangbaum
      Senior
      • 03-2005
      • 5828

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Gacka
      No coz,mila zagadka,dla lubiacych takie klimaty .Widzac go pierwszy raz,bylem przekonany,ze jest z Niemiec.Teraz widzac te 3 poroza w czeskim herbie,zmienilem zdanie
      Nie musi to być wcale czeski herb. Wygląda on (ten z detalu architektonicznego) na XVIII wiek więc może być równie dobrze niemiecki jak i austriacki. Przejrzałem kilka herbarzy z czeskimi herbami i nie mogę go znaleźć. Muszę podejść do czytelni Nauk Pomocniczych Historii podejść żeby obejrzeć pewien czeski herbarz, którego nie mam w domu. Zrobię to w przyszłym tygodniu.

      Krakowski Konkurs Piw Domowych !

      Comment

      • blackwitcher
        Junior
        • 02-2006
        • 14

        #4
        Udało mi się znaleźć pochodzenie tego kapsla
        Vítejte na stránkách Kanonie premonstrátů Teplá! Tento klášter s tradicí přes 800 let obývá řeholní komunita, jejímž posláním je práce s lidmi. Proto...

        Trochę tego szukałem ale się udało
        Pozdrawiam
        http://www.elektromedix.eu

        INTERNETOWY SKLEP MEDYCZNY

        Comment

        • darekd
          PremiumUżytkownik
          • 02-2003
          • 12349

          #5
          No to prawie jesteście w domu. Taki sam herb ma jednak miesto Tepla, gdzie znajduje się klasztor.


          W tym mieście funkcjonował browar mieszczański (Měšťanský pivovar Teplá) założony w XVII w. Działalność ukończył w 1949.

          Ale to chyba jednak nie ten browar. Sądząc po tym krzyżu, prawdopodobnie może chodzić o browar premonstrantów w Teplej /ten zakon warzył też piwo również w swoim klasztorze w Żeliwiu, gdzie produkcję wstrzymano po pożarze na początku XX w., a od kilku lat znowu warzy się tam piwa/.
          Otóż browar klasztorny w Teplej (Klášterní pivovar premonstrátů Klášter Teplá) działał już prawdopodobnie od 1200 r. Zakończył działalność też w 1949 będąc częścią państwowego zjednoczenia "Chebsko-karlovarské pivovary".
          Czyli kapsel może pochodzić z okresu do 1949 r.

          Informacja za:

          Comment

          • Cooper
            Senior
            • 11-2002
            • 6055

            #6
            Proponuję (bez sugerowania naszej powyższej odpowiedzi) zadać pytanie o ID tego kapsla na jakimś z czeskich forów birrofilistycznych np tutaj http://www.pivety.com/ choć nie wiem czy strona ta ma dział forum. Ciekawe co na to czescy koledzy powiedzą. Być moze nasz forumowy Borinek będzie coś wiedział gdyż wiem że ma sporą wiedzę nt piwowarstwa czeskiego. Chyba jest kilka tego rodzaju kapsli w obiegu ? Już go gdzieś widziałem ale może to powielona gdzieś w necie kopia tego egzemplarza
            Last edited by Cooper; 06-10-2008, 09:22.
            Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
            1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

            Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

            Comment

            • LenDo
              Senior
              • 09-2006
              • 395

              #7
              Na forum kolekcjonerów: collections.pl zostało wszystko wyjaśnione już jakiś czas temu.

              Naprawdę piękna historia

              Oto link : http://www.collections.pl/viewtopic.php?t=1635
              "Zbieracze to szczęśliwi ludzie" J.W.Goethe

              Comment

              • zbeero
                Member
                • 11-2007
                • 37

                #8
                Ja również jestem posiadaczem takiego kapsla.Miałem w sumie 2szt.ale jednego dałem w prezencie Kaziowi Grzywaczowi.A kupiłem je za 10 złotych od handlarza starociami,tak więc takich kapsli może być więcej.

                Comment

                Przetwarzanie...