Suwałki czy Sulimar?

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • arcy
    Pułkownik Chmielowy Ekspert
    • 2002.07
    • 7538

    Suwałki czy Sulimar?

    Kapsel na zdjęciu (przepraszam za kiepską jakość) pochodzi z butelki piwa Wigry warzonego w Browarze Północnym w Suwałkach (piwo zakupione w Suwałkach, więc trudno podejrzewać że było rozlewane w innym miejscu). Kilka osób wskazywało, że jest to wzór Sulimaru. Pytanie - jak klasyfikować ten kapsel? Dla mnie skoro używa takich browar w Suwałkach do własnego piwa (nie jest to pojedyńcza sztuka) to są Suwałki.
    Attached Files
  • becik
    Generał Wszelkich Fermentacji
    🍼🍼
    • 2002.07
    • 14999

    #2
    Odpowiedż na pytanie: i to i to
    Kolektybilia z rozlewni zawsze są zaliczane do tego browaru, którego piwa rozlewają. Kapsel jest z Sulimaru ale kolekcjonersko przynależy do Suwałk.
    Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

    Comment

    • arcy
      Pułkownik Chmielowy Ekspert
      • 2002.07
      • 7538

      #3
      Ba, ale w tym wypadku kapsel nie pochodzi z rozlewni, tylko z browaru.

      Comment

      • becik
        Generał Wszelkich Fermentacji
        🍼🍼
        • 2002.07
        • 14999

        #4
        Mógł z rozlewni trafić do browaru, takie praktyki się zdarzały. Jeśli Ci chodzi o to dla kogo były te kapsle zamawiane to napewno dla Sulimaru, rozlewnia mogła później przekazać dużą ich część do browaru. Skoro polskie piwa były kapslowane niemieckimi kapslami (np Okuniew) to w tym wypadku wcale mnie to nie dziwi, że kaplse Sulimaru znalazły się w Suwałkach.
        Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

        Comment

        • paveuek
          Porucznik Browarny Tester
          • 2001.09
          • 415

          #5
          Kapsel który znajduje się na zdjęciu to reaktywowany dodruk kapsla z roku 2006 używanego przez rozlewnię Sulimar w Piotrkowie Tryb. Aktualnie chodzą na rynku dwie wersje tego kapsla: z sygnaturą biała korona na godz. 6 i bez niej.
          Ja zaliczyłbym kapsel do miejsca gdzie produkowane jest piwo, ale to nie jest do końca wiadome. Piwo może pochodzić z browaru w Suwałkach albo w Piotrkowie Tryb.
          Ten kapsel jest stosowany również do taniego piwa sprzedawanego pod marką EuroShopper w supermarketach Albert.
          Osobiście zaliczam ten kapsel do browaru Kiper w Piotkowie Tryb.
          Last edited by paveuek; 2006-12-20, 16:57.
          Katalog polskich kapsli od piwa: www.kapsle.xon.pl
          Polskie forum kolekcjonerów kapsli: www.forum.kapsle.xon.pl

          Comment

          • becik
            Generał Wszelkich Fermentacji
            🍼🍼
            • 2002.07
            • 14999

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika paveuek
            (...) Osobiście zaliczam ten kapsel do browaru Kiper w Piotkowie Tryb.
            Tak z ciekawości spytam, czemu? Przecież Sulimar (który rozlewał wtedy piwo suwalskie) zamówił te kapsle ze swoim logo.
            Poźniej juz jako browar Kiper miał zupełnie inne, rezygnując przy tym z poprzednich.
            Samo logo na kapslu powinno być wyznacznikiem przynalezności, z tymi kapslami Kiper nie robił swoich piw, no ale to tylko moje zdanie.
            Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

            Comment

            • robox
              D(r)u(c)h nieuchwytny
              • 2002.11
              • 8188

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika becik
              Samo logo na kapslu powinno być wyznacznikiem przynalezności, z tymi kapslami Kiper nie robił swoich piw, no ale to tylko moje zdanie.
              Kiper używa tych kapsli na swoje piwa rozlewane pod nazwą Ambrosius dla sieci Kaufland. Także ten kapsel zaliczam do browaru z Piotrkowa Trybunalskiego.
              Last edited by robox; 2006-12-20, 18:35.

              Comment

              • Doodeck
                Major Piwnych Rewolucji
                • 2003.05
                • 1612

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika becik
                z tymi kapslami Kiper nie robił swoich piw, no ale to tylko moje zdanie.
                Ja mam ten kapsel (sygnowany koroną) zdjęty z Regionalnego Pilsa z Piotrkowa.
                Dalekosiężny
                Obserwator
                Obiektów
                Dynamicznie
                Epatujących
                Ciekawymi
                Koncepcjami

                Comment

                • baklazanek
                  † 2014 Piwosz w Raju
                  • 2001.08
                  • 3562

                  #9
                  Prawda jest taka, że Piotrków walił te kapsle na wszystkie piwa, zarówno te z białym tłem, jak i o czerwonym odcieniu.

                  Comment

                  • ARTHUR
                    Major Piwnych Rewolucji
                    • 2004.07
                    • 2338

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika baklazanek
                    Prawda jest taka, że Piotrków walił te kapsle na wszystkie piwa, zarówno te z białym tłem, jak i o czerwonym odcieniu.

                    Dokladnie mam je w posiadaniu!

                    Comment

                    • dnowok
                      Szeregowy Piwny Łykacz
                      • 2007.02
                      • 2

                      #11
                      Chcecie czy nie chcecie, na tym kapslu jest logo SULIMARu.

                      Comment

                      • Cooper
                        Pułkownik Chmielowy Ekspert
                        🍼🍼
                        • 2002.11
                        • 6055

                        #12
                        Żeby namącić dodatkowo to ja z kolei zaliczam (a właściwie zaliczałem gdyż ostatnio zbieram z kapsli tylko rejon) ten kapsel przedewszystkim NIE JAKO KAPSEL BROWAROWY TYLKO JAKO ROZLEWNANY (w przypadku kolekcjonowania etykiet nie wydziela sie osobno etykiet browarowych , w przypadku kapsli - tak). Ten wzor kapsla pojawił się po raz pierwszy w czasie gdy nie istniał jeszcze BROWAR Piotrków Tryb tylko jedynie ROZLEWNIA Sulimar w Piotrkowie i dlatego tak został zaliczony. Z czasem przy rozlewni Sulimar powstał browar Kiper i tak do tej pory funkcjonują na tym samym terenie 2 firmy będące prawdopodobnie jednym przedsiebiorstwem a już prawie na pewno mające tego samego właściciela. Po powstaniu BROWARU , ten zaczał używać kapsli z rozlewni Sulimar a po połaczeniu się firmy z browarem w Suwałkach (jeśli w ogole jeszcze działa ) ten najprawdopodobniej całe swoje piwo rozlewa w rozlewni Sulimar i dlatego są na nim kapsle rozlewni Sulimar. Posumowując : wg katalogu (przynajmniej wersji B. Sikorskiego) kapsel ten to KAPSEL ROZLEWNIANY (z rozlewni Sulimar w Piotrkowie Tryb używany na piwa z browarów Suwałki i Piotrków T.). Jeżeli z kolei przyjąć identyczne kryteria jak w przypadku zbierania etykiet czyli podzialu jedynie na browary to kapsel ten powinien być liczony jako Piotrków Tryb oraz również jako Suwałki (przynajmniej te odmiany ktore na ząbkach mają napisane iż piwo jest warzone w Suwałkach - nr 8,9,10 i 12 z rozlwni Sulimar, wg katalogu BS).
                        Last edited by Cooper; 2007-02-11, 05:03.
                        Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                        1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                        Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                        Comment

                        • cororo
                          Kapitan Lagerowej Marynarki
                          • 2003.04
                          • 766

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper
                          Żeby namącić dodatkowo to ja z kolei zaliczam (a właściwie zaliczałem gdyż ostatnio zbieram z kapsli tylko rejon) ten kapsel przedewszystkim NIE JAKO KAPSEL BROWAROWY TYLKO JAKO ROZLEWNANY (w przypadku kolekcjonowania etykiet nie wydziela sie osobno etykiet browarowych , w przypadku kapsli - tak). Ten wzor kapsla pojawił się po raz pierwszy w czasie gdy nie istniał jeszcze BROWAR Piotrków Tryb tylko jedynie ROZLEWNIA Sulimar w Piotrkowie i dlatego tak został zaliczony. Z czasem przy rozlewni Sulimar powstał browar Kiper i tak do tej pory funkcjonują na tym samym terenie 2 firmy będące prawdopodobnie jednym przedsiebiorstwem a już prawie na pewno mające tego samego właściciela. Po powstaniu BROWARU , ten zaczał używać kapsli z rozlewni Sulimar a po połaczeniu się firmy z browarem w Suwałkach (jeśli w ogole jeszcze działa ) ten najprawdopodobniej całe swoje piwo rozlewa w rozlewni Sulimar i dlatego są na nim kapsle rozlewni Sulimar. Posumowując : wg katalogu (przynajmniej wersji B. Sikorskiego) kapsel ten to KAPSEL ROZLEWNIANY (z rozlewni Sulimar w Piotrkowie Tryb używany na piwa z browarów Suwałki i Piotrków T.). Jeżeli z kolei przyjąć identyczne kryteria jak w przypadku zbierania etykiet czyli podzialu jedynie na browary to kapsel ten powinien być liczony jako Piotrków Tryb oraz również jako Suwałki (przynajmniej te odmiany ktore na ząbkach mają napisane iż piwo jest warzone w Suwałkach - nr 8,9,10 i 12 z rozlwni Sulimar, wg katalogu BS).
                          Dodatkowo jako Chełm Wist(bo takie kiedyś nabyłem z tym kapslem) i pewnie kilka browarów których piwo rozlewał Sulimar

                          Comment

                          • Cooper
                            Pułkownik Chmielowy Ekspert
                            🍼🍼
                            • 2002.11
                            • 6055

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper
                            (w przypadku kolekcjonowania etykiet nie wydziela sie osobno etykiet browarowych , w przypadku kapsli - tak).
                            Tfu ! Zamiast "browarowych" powinno być "rozlewnianych".
                            Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                            1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                            Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                            Comment

                            Przetwarzanie...