Butelka S.Rakszewski w Lublinie.

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Niedzwiadek14
    Sierżant Pijalniowy Zaprawiacz
    • 2006.04
    • 121

    Butelka S.Rakszewski w Lublinie.

    Witam!
    Prośiłbym Szanownych Kolegow ,o jakiekolwiek informacje na temat firmy w/w Pana.
    Chodzi mi przede wszystkim czy ta butelka moze byc od piwa?
    Wiem kształt ma fleta piwnego takiego jak np flet z browaru w Wierzchowisk ,Drozdowa.
    Ale słyszalem takie info ze Pan Rakszewski handlowal towarami kolonialnymi i moze to być butelka od octuChoć to nie wyklucza ze piwem nie handlowal.
    Za wszelkie informacje z gory dziekuje
    Attached Files
  • Gopher
    Porucznik Browarny Tester
    • 2007.10
    • 450

    #2
    Pan Rakszewski miał sklep z artykułami kolonialnymi przy ul.Krakowskie Przedmieście 40. I to raczej nie jest piwna butelka.
    Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát

    Comment

    • Niedzwiadek14
      Sierżant Pijalniowy Zaprawiacz
      • 2006.04
      • 121

      #3
      Dzieki.A moze wiesz w jakich latach posiadał ten sklep?

      Comment

      • Gopher
        Porucznik Browarny Tester
        • 2007.10
        • 450

        #4
        Troszkę poszukałem i znalazłem takie informacje: sklep istniał od początku XXw. na parterze hotelu Victoria na rogu ulic Krakowskie Przedmieście i Kapucyńska. Był to duży i ekskluzywny sklep. Założył go Adolf Rakszewski, a później przejął go jego syn St. Rakszewski (nieznalazłem nigdzie całego imienia). Sklep poza artykułami kolonialnymi miał największy w Lublinie skład win importowanych (może to butelka po winie). A sklep przestał istnieć na początku września 1939 kiedy to po bombardowaniu Lublina spłonął doszczętnie hotel w którym był sklep, a później rozebrano ruiny.
        Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát

        Comment

        • Niedzwiadek14
          Sierżant Pijalniowy Zaprawiacz
          • 2006.04
          • 121

          #5
          Wielkie dzieki!
          Wlasnie handlowal towarami kolonialnymi, a dokladnie czym moze Kolega sie orientuje?
          Wiem na przykład ze J.Waśniewski i J.Kijok / Szumilin i S-ka rowniez handlowali winem i towarami kolonialnymi w ktore wchodziło rowniez piwo na co bezprzecznym dowodem sa nizej przedstawione etykiety ze strony J.Skrzyniarza.
          Mysle sobie ze Rakszewski piwo tez mógł sprzedawac(tak bym sobie marzył )
          A czy moze byc ona od wina?Powiem tak ze kształt to ewidentny flet piwny (sam posiadam w zbiorze idetycznego fleta z Wierzchowisk i Drozdowa)Ale czy takie butelki były uzywane do czegosc innego tego nie wiem. Moze ktos z kolegów cos wie na ten temat?
          Pozdrawiam Andrzej!
          Attached Files

          Comment

          • Niedzwiadek14
            Sierżant Pijalniowy Zaprawiacz
            • 2006.04
            • 121

            #6
            A to jest druga etykieta z Lublina ze skladu J.Kijok / Szumilin i S-ka
            Attached Files

            Comment

            • Marcin76
              Sierżant Pijalniowy Zaprawiacz
              • 2005.11
              • 235

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Gopher
              I to raczej nie jest piwna butelka.
              Dlaczego nie jest to butelka piwna? Jej kształt i charakter działalności firmy wskazuje że jest od piwa. Choć wg mnie była pewnie używana do piwa, wina i innych płynów sprzedawanych w tym składzie kolonialnym ( pewnie firma podpisywała odpowiednie umowy z niektórymi producentami ), a te produkty wyróżniały się tylko różnymi etykietami.

              Comment

              Przetwarzanie...