Tajemnicza butelka.

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • winczer
    Sierżant Pijalniowy Zaprawiacz
    • 2002.05
    • 233

    Tajemnicza butelka.

    Serdecznie proszę o identyfikację butelki - ma ona napisy SCHöSSLER-QUELLEN GRAFENORD UNVERKAUFLICH

    Butelka ma 27cm "wzrostu" jest z zielonego szkła, o pojemności 0,5L.

    Podobno jest to browar GORZANÓW powiat Bystrzyca Kłodzka istniejący w latach 1880-1890

    Z góry dziękuję za info.
    Attached Files
    Pij piwo.....będziesz wielki!!!

    ZAPRASZAM DO OGLĄDANIA: http://www.youtube.com/watch?v=NyjkqS-TwFs
  • Cooper
    Pułkownik Chmielowy Ekspert
    🍼🍼
    • 2002.11
    • 6055

    #2
    Wykaz niemiecki faktycznie wskazuje na tą miejscowość (co prawda lekko ją przekręciłeś bo pisze się z "T" a nie "D" na końcu ale nieistotne). Czy pochodzi z tego browaru to już tak nie jest pewne bo miał on zupełnie inną nazwę niż reszta napisów na flaszce. Nie znam zbytnio niemieckiego ale txt "Quellen" kojarzy mi się bardziej z jakimś zdrojem , źródłem a to pasuje bardziej do wody mineralnej. W tamtych okolicach mogła być również jakaś wytwornia/rozlewnia takiej właśnie wody. Sama flaszka - sądząc po zamknięciu na kapsel i sygnaturze huty z liczbą "31" - jest raczej młodsza niż lata ktore podaleś. Inna sprawa ze browar mógł istnieć przez znacznie dłuższy okres czasu niż te 10 lat. Spis FvB najprawdoppodbniej był pisany na podstawie żródeł z tego okresu pochodzących i dlatego okres podanej działalności małych browarów jest tam często zawężony do tej dekady.
    Last edited by Cooper; 2009-05-17, 12:42.
    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

    Comment

    • pieczarek
      Pułkownik Chmielowy Ekspert
      • 2001.06
      • 5011

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper
      Nie znam zbytnio niemieckiego ale txt "Quellen" kojarzy mi się bardziej z jakimś zdrojem , źródłem a to pasuje bardziej do wody mineralnej. W tamtych okolicach mogła być również jakaś wytwornia/rozlewnia takiej właśnie wody.
      Browar we Frankfurcie nad Odrą, który stał się posiadaczem Schlossbrauerei w Świebodzinie, w końcowym okresie swojej działalności nazywał się Ostquell-Brauerei. Gdzie Ostquell znaczy krynica, źródło wschodu. Użycie w nazwie firmy słów źródło, zdrój nie wyklucza, że chodzi o browar. Oczywiście, jak niemal wszystkie browary w tamtym czasie, prowadził on produkcję i sprzedaż oranżadek i wody selterskiej, czyli mineralizowanej.

      Comment

      • Krzysiu
        D(r)u(c)h nieuchwytny
        • 2001.02
        • 14936

        #4
        Jest to butla od wody mineralnej z fabryki w Gorzanowie. Dość pospolity wzór. Ta fabryka nie miała nic wspólnego z browarem, to było przedsięwzięcie powiązane z uzdrowiskiem.

        Comment

        Przetwarzanie...