Belgia, Bruksela, Anna Bochdreef 19, Brasserie de la Senne

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • dadek
    Major Piwnych Rewolucji
    🍺
    • 2005.09
    • 4662

    Belgia, Bruksela, Anna Bochdreef 19, Brasserie de la Senne

    Kolejny browar w Brukseli jaki odwiedziliśmy 9.08.2024 jest odległy w prostej linii od La Source o 300 m https://www.browar.biz/forum/piwo/pi...re-4-la-source. Jednak bezpośredniego przejścia nie ma, należy obejść kwadrat terenów przemysłowo-magazynowych w stronę rzeki Senne (stąd nazwa browaru), co zajmie 10-12 minut.
    Gdy La Source to mały browarek będący zarazem pubem, to Senne istniejący od grudnia 2010 roku, jest sporym browarem zajmującym wcale niemałą halę produkcyjną. Na szczęście pomyślano o piwoszach lubiących spijać piwa widząc warzelnię i tanki, w których ono powstało i otwarto Zennebar. Znajduje się on w drugiej hali, praktycznie na całej długości przylega do browaru, oddzielony jedynie szklaną ścianą, pozwalającą w trakcie spożywania na niemal nieograniczoną obserwację całej technologii. Miejsca dla gości jest bardzo dużo. Wewnątrz po obu stronach długiego baru i wzdłuż otwartej kuchni, a dodatkowo na zewnątrz w letnim ogródku pod firmowymi parasolami. Jest przyjemnie i swojsko choć nie silono się na jakieś ekstrawagancje - tak wewnątrz jak i w ogródku podstawą wyposażenia są proste drewniane składane stoły i ławki, szpule po kablach i stare beczki, klasyczne stoły są nieliczne. Ściany betonowo szare, podłoga z kamiennych płytek bądź zwykłych desek. Oświetlenie w postaci zwisających na kablach gołych żarówek ale dość gęsto, więc nie ma półmroku i jest jasno. Na barze dwie kolumny po 5 kranów ale piw było 9, jeden kran zajmował holenderski cydr. Piwa podawane są na bar poprzez tablicę przepływu na hali produkcyjnej, widocznej za szybą. Część bezpośrednio z tanków, część z kegów.
    Nad barem można podziwiać podwieszoną długą półkę z kolekcją butelek po piwie. Na antresoli (tego dnia zamkniętej) widać było 200 litrowe drewniane beczki, lecz ciężko stwierdzić czy puste czy zalane piwem.
    Jak wspomniałem, cześć produkcyjna jest w większości dobrze widoczna przez szyby. Czteronaczyniowa warzelnia ma wybicie co najmniej 30 hl (jak nie więcej), tankofermentory są różnej wielkości ale na oko można sądzić, że te największe mogą mieć 100 hl.
    Obowiązuje samoobsługa, za wybrane piwa płacimy przy kasie z boku baru po czym odbieramy przy nalewakach.

    9.08.2024 na kranach zastaliśmy takie piwa:

    - Petit Boulba 2,8 % - Hoppy Light Ale. 3/ 3,50/ 5,50 € za 0,25/ 0,33/ 0,5 l

    - Taras Boulba 4,5% - Hoppy Session Ale. 2,50/ 3/ 4,50 €. Słomkowej barwy, mętne, mocna piana ścieląca szkło. Wyraźnie chmielowe już w aromacie, w smaku wyraźna, przyjemna, trawiasta goryczka pozostająca na podniebieniu, lekkie nuty cytrusowe. Bardzo pijalne, lekkie piwo (10-11°Blg?), szczególnie w upał smakowało.

    - Zenne Pils 4,9%. 2,50/ 3/ 4,50 €. Trzeba przyznać, że nawet Czesi by się tego piwa nie powstydzili. Żółte, mętne (mi to akurat w pilsie nie wadzi), słodowo-owocowy aromat, piękna, gęsta, ścieląca się piana, w smaku wyraźny chlebek, leciutka nuta kwiatowa i przyjemna, dość wyraźna goryczka pojawiająca się po przełknięciu. Bardzo dobre. Przy zamówieniu 0,5 l nalewane w firmowe kufle. A słyszałem, że w Belgii takiego szkła nie znają.

    - Zinnebir 5,8% - Belgian Pale Ale. 3/ 3,50/ 5,50 €.

    - Stouterik 5% - Dry Stout. 3/ 3,50/ 5,50 €. Niestety, nim zdążyłem zamówić skończyła się beczka A że było 30 minut do zamknięcia więc już nie podłączali nowej. Więc zamówiłem:

    - Saison du Meyboom 5,2%. 3,50/ 4,50/ 7 €. Piwo warzone raz do roku na specjalnych niemieckich chmielach i dostępne tylko w sierpniu więc dobrze trafiliśmy. Żółciutkie, mętne, piękna piana jak krem. Aromat owocowo-kwiatowy, w smaku pszeniczna zbożowość, biała bułka, lekko wytrawne nuty owocowe. Bardzo smaczne, treściwe, przekracza na plus pojęcie klasycznego saisona. Zamówiłem 0,33 l ale i tu skończyła się beczka więc nalano mniej niż 0,25 l. Za to na 5 minut przed zamknięciem baru dostałem gratis:

    - 100 Pap 6% - Pale Ale. 4,20/ 5,50/ 8,30 €. Bursztynowej barwy, pachnie słodowo, piana mocna, lepi szkło. W smaku trochę chmielowej żywiczności, nuty melanoidowe, karmelowe ale wkrada się wodnistość. Piwo dość bezpłciowe, mało treściwe, nie wiem ile ma Blg ale nie smakowało na deklarowane 6 % alk.

    - Vergueza 7,5% - Double IPA. 3,80/ 5/ 7,50 €. Uwarzone we współpracy z browarem Menaresta z Włoch.

    - Jambe de Bois 8% - Hoppy Triple. 3,50/ 4,50/ 7 €.

    Jak widać z powyższego ceny piw w stosunku do litra za 0,33 i 0,5 l są takie same więc można spróbować więcej rodzajów w mniejszej dawce. Podawane są w szkle firmowym, którego mają tu sporo w różnych rodzajach (łącznie ze wspomnianymi kuflami). Podkładki dostępne na stołach, zarówno firmowe dedykowane piwom, jak i innych browarów.
    Obok browaru istnieje sklep firmowy gdzie można zakupić piwa w butelkach 0,33 l, są też różne zestawy ze szkłem oraz piwne gadżety. Sklep jest czynny pn-pt. 12-18, sob. 11-19.

    Natomiast Zennebar zaprasza wt-pt. 16-23, sob. 12-23, nd. 12-21.30. Aczkolwiek jak zauważyłem, godzina zamknięcia nie jest równoważna z wyganianiem ludzi, jeszcze przed północą sporo osób piwkowało, a piwa dało się zamówić praktycznie już po oficjalnym końcu pracy baru. Warto wpadać. Kolejny browar zaprzeczający tezie o nudnej piwnej Belgii.

    Fotki:
    1. Browar (po prawej) i knajpa firmowa (biała część po lewej)
    2. Zbiorniki słodu na zewnątrz
    3. Warzelnia
    4. Część tankofermentorów
    5. Tablica przepływu skąd podawane są piwa na bar
    Attached Files
  • dadek
    Major Piwnych Rewolucji
    🍺
    • 2005.09
    • 4662

    #2
    6. Bar
    7. Piwkując można podziwiać część produkcyjną
    8. Ogródek letni
    9. Zenne Pils
    10. Saison du Meyboom

    Click image for larger version

Name:	DSC00545.jpg
Views:	18
Size:	40,1 KB
ID:	2342685 Click image for larger version

Name:	DSC00552.jpg
Views:	18
Size:	39,1 KB
ID:	2342686 Click image for larger version

Name:	DSC00550.jpg
Views:	16
Size:	33,9 KB
ID:	2342687 Click image for larger version

Name:	DSC00549.jpg
Views:	19
Size:	58,9 KB
ID:	2342688 Click image for larger version

Name:	DSC00556.jpg
Views:	17
Size:	54,3 KB
ID:	2342689

    Comment

    Przetwarzanie...