Köstritzer, Pale Ale

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • erudyta
    D(r)u(c)h nieuchwytny
    • 11-2008
    • 189

    Köstritzer, Pale Ale

    Barwa: pomarańczowa, lekko zmętniona, na dnie butelki osad drożdżowy
    Piana: złamana biel, gęsta, wysoka, redukuje się do cienkiej warstewki, która utrzymuje się do samego końca, zostawia ślady na szkle
    Zapach: niezbyt intensywny, dominują nuty owoców tropikalnych: mango, ananas, liczi, marakuja, grejpfrut a także agrest oraz nuty ziołowe
    Smak: tu się dzieje o wiele więcej niż w aromacie, chmiele "robią robotę" goryczka jest wyraźna (myślę że ponad 50 IBU spokojnie tu jest), nie jest zalegająca, słodowa kontra sprawia, że piwo jest bardzo pijalne. W smaku głownie owoce cytrusowe i tropikalne (j.w.)
    Wysycenie: średnie
    Opakowanie: butelka 0,5l l. dedykowana z tłoczeniami, etykieta w kolorystyce czarno-pomarańczowej, na kontrze informacje i użytych słodach i chmielach, kapsel dedykowany

    Cena: 1,25 €
    Poziom alkoholu 6,4%
    Ekstrakt: 15,2%
    Słody: pilzneński, monachijski, karmelowy
    Chmiele: Citra, Delta, Hallertau Blanc, Galaxy, Calypso

    Edycja limitowana.
    Bardzo dobre IPA, może nie jakieś doskonałe, ale naprawdę dobre. W Niemczech nie jest łatwo spotkać IPA, a dobre IPA naprawdę ciężko. Piwna rewolucja w Niemczech drobnymi krokami wychodzi z ukrycia, skoro nawet browar nieleżący do koncernu Bitburger Holding sięga po amerykańskie i australijskie chmiele.
    W kolejce czeka również Witbier z tego browaru.
    Attached Files
  • wpadzio
    Major Piwnych Rewolucji
    🍼🍼
    • 06-2011
    • 2648

    #2
    Butelka z limitowanej edycji 2x2 w gustownym czteropaku, wraz z witbierem i anonsowanym na opakowaniu rzeczonego czteropaku szkłem... którego nie było w środku. Może się utleniło albo cuś?...

    Bursztynowo-pomarańczowa barwa. Lekko zamglona.
    Mięsista, nieco strzępiasta piana, barwy złamanej bieli, o lekkiej tendencji do oklejania szkła. Obecna w postaci burzliwej szumowiny bardzo długo.
    Przyjemny, aczkolwiek nie agresywny, słodko-cytrusowy bukiet, z udziałem rześkich sosnowo-żywicznych i trawiastych nut. W dalszym tle nieco ziarnistej słodowości i drożdży.
    Smak ipowy, z wyraźną, ale nie przesadzoną goryczką. Pomimo zdrowego miksu wyrazistych chmieli piwo nie zatyka. Profil smakowy oparty na aromatycznych estrach w klimacie cytrusów i słodkich tropikalnych owoców oraz iglaków. Gdzieś majaczy retronosowo zbożowa słodowość. W posmakach długo gasnąca grejfrutowa goryczka.
    Nagazowanie żywe, odczuwalne w ustach. W pewnym momencie odbiło mi się nawet takim drożdżem niesfornym.
    Smukła butelka z wytłoczeniami. Etykieta elegancka, nieco winna optycznie, mającą podkreślać ekskluzywność produktu liternictwem i kolorystyką. Na kontrze dodatkowa pomoc dla mniej wyrobionych odbiorców czego mogą oczekiwać podczas spożycia, oraz szczegółowo podany skład. I przypisany piwu kapsel.

    No. Solidna ipa-sripa od Niemca. I to koncernowego Piwo raczej do degustacji a nie podlewania frytek-srytek w pubie na rogu. 8,5 w skali 1-10.
    Rzeczywistość jest po to, by podstawiać jej pod nos krzywe zwierciadła.
    Serviatus status brevis est
    3603 etykiety z zagranicznych piw wypitych osobiście, 1148 recenzji piw na browar.biz (z czego 733 zagraniczne opisałem i sfotografowałem jako pierwszy) - stan na 31.01.2020

    Comment

    • jacekwerner
      Major Piwnych Rewolucji
      🍼
      • 05-2004
      • 2841

      #3
      Kolejny udany zakup z Kerfura. Cytrusy, nuty żywiczne, muśnięcie karmelu, wyraźna ziołowa goryczka. Alkohol wzrósł do 7 %. Etykieta i kapsel jak na zdjęciu Erudyty.
      Ochotnicza Straż Piwna
      BAZA = 7446

      Comment

      • e-prezes
        Generał Wszelkich Fermentacji
        🥛🥛🥛🥛🥛
        • 05-2002
        • 19238

        #4
        Rzeczywiście zacne piwo. Bez przegiętej goryczki, ale jednocześnie solidne zarówno chmieleniem jak i słodową bazą. Aromat trochę za słaby, ale wszystko co potrzeba jest. No i nazwa proste "Pale Ale" bez żadnych kraftowych fanaberii.

        Comment

        • darekd
          PremiumUżytkownik
          🍺🍺🍺
          • 02-2003
          • 12365

          #5
          Ekstr. 15,2%
          Alk. 7,0%



          Ciekawa kombinacja użytych chmieli, nada ta sam jak wymienił Erudyta

          Aromat - przez moment przy otwarciu trawiasty chmiel, potem dochodzą tony słodkich owoców z cytrusami. Po ociepleniu zaczyna dominować słodowy profil - ciasto drożdżowe z owocami.
          Piana - jak u Wpadzia, lepiej bym nie opisał
          Barwa - zmętniona, "brudna", ciemniejsza pomarańcza
          Wysycenie - średnie, ale żywe, musujące
          Smak - dla mnie spora goryczka (szczególnie jak na określenie "pale ale"), dodatkowo przyjemnie złożona - grejpfrut z żywicznością iglakową, podstawa słodowa pełna z tonami ciasta z owocami. Długi, żywy, chmielowy finisz
          Treściwość - zdecydowanie pełne

          Złożone piwo, pełne, ciekawy chmielowy profil. Bardzo porządne. Biorąc pod uwagę, że zakupiłem je wczoraj w Kerfurze za ok. 6 PLN w promocji, to myślę iż w tej cenie zdecydowanie warte dokupienia

          Comment

          Przetwarzanie...