Gutmann, Hefeweizen

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • lzkamil
    Major Piwnych Rewolucji
    • 2003.01
    • 3611

    Gutmann, Hefeweizen

    Kupione gdzieś na norymberskiej autostradzie...
    Złoty kolor, wyjątkowo mętne nawet jak na pszeniczne. Mocno nagazowane i z trwałą, dużą pianą.
    Zapach średnio mocny, drożdżowo-cytrynowy, pod koniec jakby minimalnie podwędzany?
    Smak typowo pszeniczny, świeżo cytrynowy, kwaskowaty, umiarkowanie goryczkowy i jednocześnie lekko slodowy, nie popada w żadną z tych skrajności. Może się niczym nie wyróżnia ale bardzo poprawne w swojej kategorii.
    Lepszy jabol pod okapem
    niż GŻ, CP i KP !


    Kompania Piwowarska obcięła Żubrowi rogi i jaja.

    Wspieraj swój Browar - zostań Premium-Użytkownikiem!

    Moja pierwsza literka to małe L a nie duże I :)
  • Dreamer
    Major Piwnych Rewolucji
    • 2003.05
    • 1576

    #2
    zaw. alk. 5,2%, but. 0,5 l
    przywiezione z Niemiec

    Jeszcze jedno wspomnienie odległych wakacji... Tak jak Izkamilowi, piwo wpadło mi do koszyka w którymś piwnym markecie na norymberskiej autostradzie. I zdaje się, że tylko w tamtych okolicach dostępne, bo Gutmann wciąż pozostaje browarem regionalnym. Stary browar, założony w 1759 r., stał się słynny ze swoich pszeniczniaków. Mnie się trafiła jasna pszenica, choć podobno ciemna lepsza...
    Kolor - żeby go należycie ocenić, trzeba koniecznie piwo dolać do samego końca: początkowo bowiem ma jasną, cytrynową barwę, ale po dolaniu drożdżowego osadu robi się śliczny, opalizujący bursztyn;
    piana - kremowa, gęsta i bardzo długa;
    nasycenie - w język szczypie należycie, choć samo w sobie wydaje się słabe;
    zapach - intensywny drożdżowo-słodkawo-miodowy; bardzo pachnący pszeniczniak;
    smak - trafnie Izkamil opisał to piwo, choć uważam, że był bardzo powściągliwy - smak jest świetny; nutki smakowe są rzeczywiście bardzo wyważone, nie uciekają w żadną stronę, ale czuć w tym wszystkim prawdziwy kunszt; słodkawy miodowy wątek na tle aromatycznych drożdży tworzy aksamitną kompozycję, która po prostu rozpływa się w ustach, banany i goździki zostały tu zastąpione cystrusami, ale też bardzo delikatnymi, raczej rześkimi niż kwaskowymi.
    Piwo zachwyca delikatnością smaków.
    Attached Files
    Blog: Piwna Brytania

    Comment

    • Viktor
      Kapitan Lagerowej Marynarki
      🍼
      • 2002.04
      • 617

      #3
      Gutmann, hafeweizen

      Znakomity pszeniczniak zakupiony w radomskim Kacusiu ( jedyna wada tego piwa to cena - 7,5 zł / 0,5 l ). Kolor miodowy, mętne, pięknie gazuje, orzeźwiające - szczypie w język, piana biala, drobna, trwała - prawie idealna, smak i zapach drożdzowo - owocowy z nutami wanilii, lekko kwaskowe, mała goryczka. Całość dopełnia ciekawa ( co do kształtu) etykieta i kapsel do kolekcji.

      Comment

      • Pancernik
        Pułkownik Chmielowy Ekspert
        🥛🥛🥛🥛🥛
        • 2005.09
        • 9782

        #4
        Trzy lata temu Brauerei Gutmann z Titting obchodziła jubileusz 300-lecia. Szacun, choć w Bawarii to żadna większa sensacja... Warzą pięć róznych pszeniczniaków .
        Piwo, jak to pszenica, jest złotopomarańczowe, nieprzejrzyste. Piana dość obfita, biała, średniotrwała.
        Pachnie owocowo, cytrusowo-grejpfrutowo-bananowo. Świeżo i bardzo ładnie. W smaku dominuje banan, aksamitne goździki, w tle słód.
        Gaz sporawy, pasuje - OK. Butelka euro, kapsel browaru, wzornictwo czytelne i estetyczne, wszędzie bawarskie romby.
        Kolejny, łagodny weizen. Smacznego!

        Comment

        • darekd
          PremiumUżytkownik
          🍺🍺🍺
          • 2003.02
          • 12380

          #5
          Trudno napisać coś odkrywczego po powyższych opisać.
          Może tak - w moim przypadku obfita piana, nie jest się wstanie nalać piwo za jednym razem, dość trwała. Piwo jest mocno mętne i dobrze bo zdrowsze Wysycenie jak na pszenicę w tym przypadku stosunkowo niskie, na finiszu troszkę go brakuje /i to jest moim zdaniem malutki i chyba jedyny mankament tego piwa/. Wyczuwalne goździki, ale głównie w smaku dominuje cytrusowa kwaskowatość. Bananowość moim zdaniem minimalnie wyczuwalna na finiszu. Piwo pozostawia bardzo przyjemny owocowy posmak w ustach.
          Nie uważam się za specjalistę od weizenów, ale myślę że miłośnikom tego gatunku może przypaść do gustu i piwo to jest godne polecenia.
          Zakupiono we wrocławskim Browarku na Szczęśliwej.

          Comment

          • karol1000
            Major Piwnych Rewolucji
            • 2007.09
            • 1823

            #6
            Ostatnio coraz częściej sięgam po Hefeweizeny i jest ku temu powód. Co jeden to lepszy.
            Praktycznie wszystko zostało już napisane. Piwo REWELACJNE. Wiele nutek smakowych ale żadna nie jest nachalna i przesadzona. Troszkę trwalsza piana by się przydała
            Tak mętnego Weizene jeszcze nie widziałem.
            Zakupione w Berlinie w Hoffmanie
            LP

            Comment

            • coder
              Major Piwnych Rewolucji
              • 2006.10
              • 1347

              #7
              Aromat: goździkowo - bananowy, ale nie przeperfumowany, dopuszcza do głosu także aromaty słodowe, bardzo przyjemny.

              Piana: wysoka, gęsta, trwała

              Kolor: jasnopomarańczowy, mętne

              Smak: rześki, kwaskowy, lekki, typowo weizenowy, posmaki słodowe, chlebowe mieszają się z owocowymi aromatami. Dobrze zrównoważony, czysty.

              Goryczka: niska, ale wyczuwalna, dobrze balansująca słodycz, smaczna

              Odczucie w ustach: pełne, kremowe, mocno wysycone CO2

              Ogólne wrażenie: bardzo dobry weizen, z tych lżejszych, orzeźwiających. Bardzo pijalny, zrównoważony i dopracowany, najwyższa półka.

              Comment

              • almin
                Kapral Kuflowy Chlupacz
                • 2007.12
                • 83

                #8
                Ja od siebie dodam tylko jedno:

                w maju byłem w okolicach Norymbergii i gospodarz wiedząc, że uwielbiam piwo, a pszeniczniaki szczególnie, powiedział mi na dzień dobry jedno: "chcesz dobre piwo - tylko Gutmann - nie ma lepszego".

                Rzeczywiście piwo rewelacja jak dla mnie. Każdorazowo jak w knajpie zamawiałem i kelner przelewał z butelki do szkła, to robił to kilka dobrych minut - tak się pieniło pięknie.

                Comment

                • karol1000
                  Major Piwnych Rewolucji
                  • 2007.09
                  • 1823

                  #9
                  Ja strasznie żałuje ze piwo zniknęło z berlinskich Hofmannow (markety z napojami). Kurcze ale smaka zrobiłeś
                  LP

                  Comment

                  • karol1000
                    Major Piwnych Rewolucji
                    • 2007.09
                    • 1823

                    #10
                    a jednak udało mi się ponownie trafić na to piwo i z wielkim entuzjazmem zabrałem się do kosztowania

                    barwa: pomarańczowo-grejpfrutowa, po wlaniu osadu miedziana i mętna
                    piana: ładna wysoka, maślana
                    zapach: pszeniczny z drożdżami i bananami
                    smak: delikatny ale smaczny, pszenica, delikatne drożdże i banany, leciuteńkie cytrusy
                    gaz: w normie

                    Chyba trochę za dużo po tym piwie oczekiwałem, rewelacji tym razem nie było, ale piwo i tak godne polecenia

                    Fotkę wklejam bo piwo wygląda znacznie inaczej niż na pięknym zdjęciu dreamera
                    Attached Files
                    LP

                    Comment

                    • Javox
                      PremiumUżytkownik
                      🥛🥛🥛🥛🥛
                      • 2009.11
                      • 6322

                      #11
                      Piwo dalej ma 5,2% alko.

                      Piana - sporo, na dłużej pełna, grubsza warstwa.
                      Lacing - trochę było.
                      Gaz - średni.
                      Barwa - zamglony, matowy, żółty pomarańczowy jasny.
                      Aromat - banan i goździk lekko, nutki cytrusowe i drożdżowe.
                      Smak - słodkawe, mini kwaskowe, kwaskowy banan, leciutko cierpkie.

                      Ta pszenica spokojnie mogłaby być na stałe w lodówce.
                      Attached Files

                      Comment

                      • darekd
                        PremiumUżytkownik
                        🍺🍺🍺
                        • 2003.02
                        • 12380

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Javox

                        Ta pszenica spokojnie mogłaby być na stałe w lodówce.
                        Nie tylko w Twojej
                        Niezmiennie świetnie pijalne, pełne, zbalansowane (może tym razem ze wskazaniem na banany) piwo z przyjemną i żywą korzennością.
                        Bardzo dobre.

                        Comment

                        Przetwarzanie...