Sternquell, Weihnachtsbier

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • yendras
    Major Piwnych Rewolucji
    • 12-2001
    • 2052

    Sternquell, Weihnachtsbier

    Sternquell-Brauerei GmbH, Plauen
    Weinachtsbier
    alk. 5,8% obj.
    but. 500 ml
    cena 0,58 EUR

    Kolor miodowo - bursztynowy, obfita piana. Zapach trochę słodowy, trochę drożdżowy. W smaku wyczuwalny słód, lekka goryczka oraz jakieś takie dziwne, piernikowe (?) nutki. Niby wszystko się zgadza, ale czegoś temu piwu brakowało, dlatego oceniam je tylko na 3+.
    Attached Files
    Last edited by yendras; 17-01-2006, 19:07.
  • Dreamer
    Major Piwnych Rewolucji
    • 05-2003
    • 1576

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika yendras
    W smaku wyczuwalny słód, lekka goryczka oraz jakieś takie dziwne, piernikowe (?) nutki.
    Tego piwa jeszcze nie testowałem, ale wiem, że w piwach świątecznych takie piernikowo-waniliowe nutki są dość powszechnie spotykane i decydują o wyjątkowym charakterze tych właśnie piwek (natknąłem się na nie i w niemieckich weihnachtach, i w belgijskich winterbierach, i w angielskich christmas-ale'ach).
    Blog: Piwna Brytania

    Comment

    • darekd
      PremiumUżytkownik
      🍺🍺🍺
      • 02-2003
      • 12365

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Dreamer
      Tego piwa jeszcze nie testowałem, ale wiem, że w piwach świątecznych takie piernikowo-waniliowe nutki są dość powszechnie spotykane i decydują o wyjątkowym charakterze tych właśnie piwek (natknąłem się na nie i w niemieckich weihnachtach, i w belgijskich winterbierach, i w angielskich christmas-ale'ach).
      W przypadku klasycznych piw niemieckich piwa świąteczne to zazwyczaj klasyczne wersje z nieco większym ekstraktem i alkoholem, ale jeszcze nie w zakresach koźlakowych.
      Tu jest: ekstr. 13,2%, alk. 5,8%

      Aromat - znikomy, ciemniejsze słody, trochę karton, słabo
      Piana - spora, niezbyt trwała, ale nie znika całkiem
      Barwa - nieco jaśniejszy brąz
      Wysycenie - średnie, musujące
      Smak - łagodne ciemne słody z łagodnymi palonymi słodami , goryczka bardzo delikatna, też ciut palona
      Treściwość - pełne



      Piwo nie przynosi żadnych oryginalnych doznań. Jeśli się od 2006 nie zmieniło (raczej jednak nie), to te "świąteczne" posmaki była raczej autosugestia, wynikająca może z tego, że w tym czasie na naszym rynku ciemniejszych piw było mało i skala porównania też niewielka. Te lekkie tony ciemniejszych słodów w tym piwie są przyjemne. Mi odpowiadają takie piwa i to jest poprawne. Bardziej jednak może się kojarzyć jako popychacz świątecznego piernika, niż osobne świąteczne danie

      Comment

      • darekd
        PremiumUżytkownik
        🍺🍺🍺
        • 02-2003
        • 12365

        #4
        Zdjęcie:
        Attached Files

        Comment

        • darekd
          PremiumUżytkownik
          🍺🍺🍺
          • 02-2003
          • 12365

          #5
          Piwo na Boże Narodzenie z browaru z Plauen w Saksonii ma obecnie 13,4% ekstr. i nadal 5,8% alk.

          Po latach prezentuje się następująco:

          Aromat - słodowy z karmelem, trochę podpalanego słodu
          Piana - wysoka, zwarta, dość trwałą z koronką
          Barwa - ciemny bursztyn
          Wysycenie - umiarkowane/średnie, musujące
          Smak - słodowy z karmelem, nieco słodyczy, delikatne prażone tony z takąż minimalną goryczką
          Treściwość - jak na ekstrakt niska, lekka pełnia

          Płaskie, dość nijakie. Minimalne podniesienie ekstraktu chyba niewyczuwalne. Oczywiście jest poprawne i pijalne, szkoda że przyjemniejsze tony są raczej w tle.
          Takie piwo, co można wypić co najwyżej... od święta

          Comment

          • darekd
            PremiumUżytkownik
            🍺🍺🍺
            • 02-2003
            • 12365

            #6
            Click image for larger version

Name:	P1100366.JPG
Views:	45
Size:	24,0 KB
ID:	2323751

            Comment

            Przetwarzanie...