Spezial, Rauchbier

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Dreamer
    Major Piwnych Rewolucji
    • 05-2003
    • 1576

    Spezial, Rauchbier

    zaw. alk. 4,6% (ekstr. ok. 12%), but. 0,5 l
    zakupione u źródła, w Bambergu

    Jedno z czterech oferowanych wędzonych piw tego browaru i jedyny wędzony lager w Bambergu. Aromatyczne, bardziej podwędzane niż wędzone piwo, w którym wędzonka nie zdołała zdominować całej palety smakowej. Najczęściej zamawiane piwo w piwiarni Spezial.
    kolor - ciemnoherbaciany, pełna klarowność;
    piana - wysoka, drobnoziarnista czapa, która zanika bardzo powoli tworząc apetyczne strzępiaste kształty w kuflu;
    zapach - wędzony, ale z wyczuwalnymi przebiciami chmielowymi;
    smak - dominuje oczywiście wędzony słód, ale ma on tutaj delikatny, podwędzany charakter; spod wędzonki przebija delikatna, ale zdecydowana goryczka chmielowa, jest jeszcze coś fajnego w smaku tego piwa, taki słomiany smaczek (myślę, że to kwestia chmielu aromatycznego); końcówka trochę rozwodniona, ale to można wybaczyć;
    nasycenie - dość słabe;
    opakowanie - etykieta zgodna z prostą, ale "klimatyczną" stylistyką browaru; każdy rauchbier ma tę samą etykietę, różnią się tylko krawatkami; w lagerze - zielona
    Attached Files
    Blog: Piwna Brytania
  • Twilight_Alehouse
    D(r)u(c)h nieuchwytny
    • 06-2004
    • 6310

    #2
    Otrzymałem to piwo w prezencie od Dreamera - dziękuję!
    Wypite jeszcze w trakcie wakacji, ale opisuję dopiero teraz, bo mi kartkę wcięło

    Kolor ciemniejszy niż klasyczny pilsowy, złoto wpadające w pomarańcz.
    Zapach lekko wędzony, trochę podobny do wędzonej makreli W miarę picia coraz bardziej przypomina woń palącego się drewienka, zgaszonego w wodzie.
    W smaku czuć miłą wędzoność, słabszą niż w Schlenkerlach. Poza tym wyraźna słodowość i leciutka chmielowość oraz goryczka.
    Podsumowujac: orzeźwiające, świetne piwo! Jak dla mnie spokojnie na 5. Moja małżonka nie była aż tak zachwycona, ale nie przepada za Rauchbierami
    Last edited by Twilight_Alehouse; 15-10-2006, 16:05.

    Comment

    • becik
      Generał Wszelkich Fermentacji
      🍼🍼
      • 07-2002
      • 14999

      #3
      Kolejny rauchbier otrzymany do degustacji, juz ostatni.
      Ostatni i moim zdaniem najmniej "rauchowy" szczególnie po dwóch poprzednich z Schlenkerla.
      Kolor - jasnomahoniowy, klarowne
      piana-drobna, obfita z lekkim beżowym akcentem, utrzymuje się dłuższy czas
      zapach - głównie chmielow-słodkawy, cały ten "rauch" gdzieś tam daleko, w tle
      smak - dośc pełne w smaku, lekko szczypiące w język ale nie przeszkadza to w łapczywmy pochłanianiupiwa małymi łyczkami, głównie chmielowy smak w lekką wytrawnością (wiśniową?), dopiero pod koniec łyku gdzieś tam wyczuwam lekki wędzony smaczek.
      Gaz- minimalnie za duzo
      Opakowanie- jak na zdjęciu powyżej


      Ogólnie jako piwo calkiem całkiem natomiast jako rauchbier cieniutki - jestem juz skażony intensywnymi piwami z tego gatunku z innego browaru.
      Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

      Comment

      • lzkamil
        Major Piwnych Rewolucji
        • 01-2003
        • 3611

        #4
        Spezial, Spezial Rauchbier

        Brauerei Spezial Bamberg, Spezial Rauchbier.
        Alk. 4.6%, but. 0.5 l.Ciemnobursztynowe, umiarkowanie nagazowane, piana po nalaniu z góry wysoka i sztywna, dosyć trwała.
        Zapach słodowy, lekko „ciemny”, tylko minimalnie podwędzany, średnio intensywny.
        Smak konkretnie słodowy, treściwy, chlebowy, tylko z lekką wędzonką wyczuwalną na podniebieniu, w posmaku umiarkowana goryczka.
        Piwo wędzone dla początkujących którzy chcą potrenować przed spróbowaniem Schlenkerla. Co nie zmienia faktu że smaczne.
        Last edited by sibarh; 11-09-2013, 16:19.
        Lepszy jabol pod okapem
        niż GŻ, CP i KP !


        Kompania Piwowarska obcięła Żubrowi rogi i jaja.

        Wspieraj swój Browar - zostań Premium-Użytkownikiem!

        Moja pierwsza literka to małe L a nie duże I :)

        Comment

        • jacer
          Pułkownik Chmielowy Ekspert
          • 03-2006
          • 9875

          #5
          Zakupione w Bambergu za 0,59 euro.

          Piana: bardzo drobna, kremowa, pozostaje cienki dywan,
          kolor: lekka herbata, wpadająca w pomarańcz,
          zapach: lekkie nutki wędzone, lekkie chmielowe,
          smak: czuć lekką wędzonkę a wraz z nią goryczkowość od niej pochodzącą, później dochodzą słodowe posmaki, pije się z przyjemnością, pod koniec smak wędzonki niknie a zostaje być wyczuwalna przyjemna goryczka odchmielowa,
          wysycenie: delikatne, leiutko szczypiące język.


          Bardzo smaczny Lager, pijąc go wróciły obrazy z browaru. Trzeba będzie tam powrócić .
          Milicki Browar Rynkowy
          Grupa STYRIAN

          (1+sqrt5)/2
          "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
          "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
          No Hops, no Glory :)

          Comment

          • jacer
            Pułkownik Chmielowy Ekspert
            • 03-2006
            • 9875

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacer
            Trzeba będzie tam powrócić .
            No i powróciłem po dwóch latach, choć nie do samego browaru.

            Smak słodowy, czuć wędzonkę wydaje mi się, że jest większa niż dawniej. Kolor herbaciany. Przyjemne piwo.

            Trzyma poziom.
            Milicki Browar Rynkowy
            Grupa STYRIAN

            (1+sqrt5)/2
            "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
            "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
            No Hops, no Glory :)

            Comment

            • darekd
              PremiumUżytkownik
              🍺🍺🍺
              • 02-2003
              • 12365

              #7
              piana - średniotrwała, lekko oblepia szkło
              aromat - wędzonka, potem leciutki chmiel
              wysycenie - nie jest niskie, przyjemnie musuje podkreślając smak piwa
              smak - wędzoność wyraźna, ale aż tak zdecydowana jak wśród pewnej lokalnej konkurencji, goryczka chmielowa, jakby delikatny winny kwasek w tle. W ustach zalega przyjemna podwędzona goryczka
              treściwość - niewysoka

              Smaczna lekka wędzonka najlepiej do wielokrotnej konsumpcji

              Zakupione w Drink Hali - Wrocław

              Comment

              • Kwadri
                Major Piwnych Rewolucji
                • 10-2009
                • 1216

                #8
                Spezial, Rauchbier Lager

                Kolor: Jasnobursztynowy, klarowny.
                Piana: Średniowysoka, średniobąblowa. Szybko opada do cienkiej powłoki. Nie została do końca.
                Zapach: Przyjemny, mocno wędzony, ze słodowym tłem. Całkiem intensywny.
                Smak: Początek delikatnie słodowy, ale szybko pojawia się mocna goryczka, która długo się utrzymuje w posmaku. W tle cały czas wędzone akcenty. Sprawia wrażenie treściwego. Według mnie lepsze od Märzena z tego browaru.
                Wysycenie: Średniowysokie.
                Opakowanie: Nie zmieniło się od fotki Dreamera z tym, że jest dedykowany kapsel.
                www.lkschmielowice.futbolowo.pl

                Comment

                • Pancernik
                  Pułkownik Chmielowy Ekspert
                  🥛🥛🥛🥛🥛
                  • 09-2005
                  • 9777

                  #9
                  Piwo bursztynowe. Piana białokremowa, bardzo drobna, buduje wysoką czapę, średniotrwała.
                  Pachnie oczywiście wędzonką, ale delikatnie, w tle zapach słodowy. W smaku delikatna goryczka i łagodny posmak wędzonki,
                  Nagazowanie stonowane, odpowiednie. Butelka euro, wzornictwo typowe dla browaru, krawatka tutaj zielona.
                  Delikatna wędzonka, nie dla prawdziwych facetów .

                  Comment

                  • coder
                    Major Piwnych Rewolucji
                    • 10-2006
                    • 1347

                    #10
                    Aromat: wędzona śliwka, wędzony ser, nieco słodu

                    Barwa: jasnomiedziana, klarowne

                    Piana: niewysoka, dość rzadka, nietrwała

                    Smak: posmak wędzonej śliwki, lekko owocowy, lekko kwaskowy ze słodowo-słodkawą podbudową, goryczka mało wyczuwalna. Końcówka owocowo-słodowa.

                    Goryczka: niska, krótka, podwędzana

                    Odczucie w ustach: pełne, nagazowanie niewysokie

                    Ogólne wrażenie: przyjemne, pijalne piwo wędzone. Wędzonka nie przytłacza, ale jest wyraźnie obecna.

                    Comment

                    • wrednyhawran
                      Major Piwnych Rewolucji
                      • 07-2010
                      • 1784

                      #11
                      Piwko kupione w gdańskim Smaku.
                      Butelka euro, ładna stylowa etykieta i śliczny kapselek browaru Spezial.
                      Kolor niezbyt mocnej herbaty.
                      Piana gruboziarnista, szybko pęka i znika niemal do zera.
                      Zapach wędzonki, ale taki bardzo "słony" i ostry, nieco inny niż np. w Schlenkerli.
                      Smak lekkiego lagera podrasowany kwaskowatą wędzonką i nutami dymnymi, w przeciwieństwie do zapachu te akcenty są z tyłu. Na pierwszym planie nuty słodowe.
                      Wysycenie nieco zbyt wysokie, piwo syczy przy nalewaniu, rozwala pianę, ale dodaje mu lekkości i wlaściwiści orzeźwiających.

                      Ogólne wrażenia pozytywne, ale na pewno nie jest to najlepszy rauchbier z jakim się spotkałem, a wręcz jeden z gorszych. Na szczęście piłem już kilka piw w tym stylu i zdążyłem go polubić, lecz jeśli to miałby być mój pierwszy rauch to mógłby mnie nieco zrazić.
                      Last edited by wrednyhawran; 08-02-2012, 01:21.
                      Czy jest coś lepszego niż piwo? - Dwa piwa!
                      Małe Piwko Blog
                      Małe Piwko Blog na facebooku
                      Domowy Browar Demon

                      Comment

                      • Aleksandros
                        Porucznik Browarny Tester
                        • 05-2011
                        • 352

                        #12
                        Kolor: Bursztynowo-herbaciany, przechodzący w czerwień. Piwo jest klarowne.
                        Piana: Początkowo dość wysoka, syczy przy nalewaniu. Potem szybko opada do obwódki przy ściankach szkła. 3
                        Zapach: Średnio intensywny. Czuć wyraźną wędzonkę i nieco słodu. 4
                        Smak: Słodkawe, ale nie za słodkie, harmonijne. Fajna goryczka o średniej mocy i przyjemna wędzoność. Przydałaby się tylko odrobinę większa treściwość. 4,5
                        Wysycenie: Średnie, w kierunku niskiego. 4,5
                        Opakowanie: Eleganckie. Ładna etykieta, dedykowany kapsel. Nieprzeładowane. Brak info o ekstrakcie. 4,5
                        Uwagi: Smakowało. Prawie tak samo dobre jak Weiherer Rauch. Piana zdecydowanie do poprawy.

                        Comment

                        • szczawik
                          Sierżant Pijalniowy Zaprawiacz
                          • 09-2011
                          • 103

                          #13
                          Kolor - ciemne złoto, jaśniejszy niż się spodziewałem, z pewnością jaśniejszy od zdjęcia kilka postów wyżej
                          Piana - kiepska, po minucie czy dwóch tylko obwódka, ale mi to osoboście bez różnicy
                          Zapach: wyraźna wędzonka, za wędzonką słodkie (jakby owocowe?) nuty, ale to tylko tło, na pierwszym planie wędzonka
                          Smak: trochę jak zapach - na początku dość intensywna wędzonka (nie piłem innym Rauchbierow, oprócz Jak w Dym - jak na moje tutaj wędzonka dużo wyraźniejsza niz w rauchu Pinty), po chwili lekka, przyjemna goryczka, piwo jest konkretne, bynajmniej nie wodniste, spodziewałem się lżejszego piwa na to 4,6%, ale to jako zaleta
                          CO2 - spore, ale nie za duże, w sam raz
                          Opakowanie - mi się podoba, być może przez zamiłowanie do butelek EURO, ładna, choć trochę trącająca myszką etykieta, zajebisty kapsel.

                          Uwagi - cóż, bardzo dobre piwo, może w Polsce troche za drogie (7,1 zł w Centrali Piwnej w Poznaniu), ale podejrzewam ze w Niemczech nie przekraca 1e, mimo swojego dość mocno wędzonego smaku to dzięki goryczce całkiem orzeźwiające, lekko wchodzi, polecam.

                          Comment

                          • tfur
                            Major Piwnych Rewolucji
                            🍼🍼
                            • 05-2006
                            • 1305

                            #14
                            dla mnie rewelka. pierwszy łyk znakomity
                            a do wstępu mam największe upodobanie
                            wędzoność nie wychodzi przed szereg
                            jest bogata podbudowa słodowa, nieco goryczki
                            i jakieś lekkie smaczki kwaskowo-owocowe
                            do tego sentyment podbity butelką euro
                            piję z wielką przyjemnością
                            gdybym popił piw tej klasy przez dłuższy czas
                            to chyba nie byłoby już dla mnie ratunku w naszem kraju
                            (prócz oczywiście wydania ostatniej krwawicy na pinty i alebrowary)
                            Last edited by tfur; 12-10-2012, 20:41.
                            veni, emi, bibi

                            Comment

                            • kurgan
                              Gość
                              • 04-2004
                              • 315

                              #15
                              mało wędzonki w wędzonce
                              Attached Files

                              Comment

                              Przetwarzanie...