Fässla, Weizla Helles Hefeweissbier

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Dreamer
    Major Piwnych Rewolucji
    • 05-2003
    • 1576

    Fässla, Weizla Helles Hefeweissbier

    zaw. alk. 5,0% (ekstr. 12,4%), but. 0,5 l
    zakupione u źródła, w Bambergu

    Bamberska Fässla, jak każdy "szanujący się" ( ) niemiecki browar ma w swojej ofercie jasnego i ciemnego pszeniczniaka. Mimo, że Frankonia raczej nie jest krainą piwa pszenicznego (przynajmniej taką opinię słyszałem, pszeniczniaki bardziej popularne są w południowej Bawarii, okolicach Monachium) to pszenica stała się jakiś czas temu po prostu modna. Dane mi było sprawdzić, jak sobie z takim "modnym" tematem poradził browar, któego specjalnością są zgoła inne piwa, a rezultatami mogę się teraz oto podzielić:
    - kolor - słomkowy, wpada w lekki miodzik, silne zmętnienie;
    - piana - drobna, kremowa, typowa pszenica, nie opada właściwie do samego końca;
    - zapach - drożdżowy, ale w wydaniu delikatnym plus aromat chmielowy ( );
    - smak - ciekawa kompozycja; do pewnego stopnia typowy pszeniczniak, choć przewagę nad estrowymi rozmaitościami bananowo-owocowymi bierze aromat drożdżowy (czyli banany w zaniku ); za to od pewnego momentu bamberski pazur daje znać o sobie i mamy wyraźne, mocne i (a jakże) orzeźwiające nutki chmielowo-ziołowo-kwiatowe znane choćby z Gold-Pilsa tegoż browaru. Przyznam szczerze, pierwszy raz piłem chmielowego pszeniczniaka, ale bardzo mi smakował.
    Attached Files
    Blog: Piwna Brytania
  • kopyr
    Pułkownik Chmielowy Ekspert
    • 06-2004
    • 9475

    #2
    Piana: drobniuteńka, biała, średnioobfita.
    Kolor: jasne matowe złoto, piękny, taki najbardziej lubię w pszeniczniakach.
    Wysycenie: średnie.
    Zapach: delikatny banan i lekki goździk.
    Smak:bardzo dobry, pyszny goździk, bardzo wyraźny; banan słaby; spora kwaskowość, taka trochę witbierowa.
    Opakowanie: ciutkę tandetne jak dla mnie. Obciachowy krasnal, jak z niemieckich ogródków, no ale widać taki mają styl.

    W wersji lanej spożywanej przy Moosestrasse 42-44, nie było tyle kwaskowatości, było za to więcej banana. To co łączyło obie wersje, to bardzo wyraźny goździk.

    W Faessli dostępne jedynie z butelki.
    blog.kopyra.com

    Comment

    • hasintus
      Kapitan Lagerowej Marynarki
      • 07-2006
      • 850

      #3
      Zapach najpierw duże uderzenie siarkowe, które wkrótce ustępuje przyjemnemu goździkowi, zawieszonemu w chmielowych oparach.
      Barwa jasnożółta, równomiernie mętne, a właściwie zasnute gęstą mgłą.
      Smak delikatny, lekki z wyraźną bananową nutą przeplataną goździkiem. Bardzo ładnie zrównoważone, nieprzeładowane, lekkie i orzeźwiające.
      Piana dość szybko redukuje się do dywanu, ale jest bardzo gęsta jak krem, także na szkle okłada się białymi, nieregularnymi łatami.
      Bardzo przypadło mi do gustu, a niedawno twierdziłem, że nie przepadam za hefe weizenami.

      Piwo dostane od moich serdecznych przyjaciół Darka i Codera, za co dziękuję.

      Comment

      • coder
        Major Piwnych Rewolucji
        • 10-2006
        • 1347

        #4
        Aromat: niezbyt mocny aromat goździkowo-bananowy, poza tym dość mocna przeszkadzająca nuta której nie mogę zidentyfikować (siarka? drożdże?)

        Barwa: jasnożółte, mętne

        Piana: wysoka, gęsta, nietrwała

        Smak: słodowy, bananowy, ładnie zrównoważony, bardzo smaczny i pijalny. Końcówka owocowo-słodkawa, ale nie klejąca.

        Odczucie w ustach: pełne, kremowe, gładkie, jedwabiste. Mocne nagazowanie daje kłujące odczucie kwaskowatości, mogło by być trochę niższe.

        Ogólne wrażenie: Bardzo dobry weizen, jeden z najlepszych jakie piłem. Świetny smak, aromat wymaga dopracowania.

        Comment

        • Rzeszowiak
          Major Piwnych Rewolucji
          🍼
          • 04-2009
          • 1597

          #5
          Bardzo smaczna pszeniczka. W smaku dominują goździki i drożdże, banan lekko schowany w tle. Zapach drożdżowy i cytrusowy. Piana porządna, utrzymała się do końca.

          Piwo w odbiorze bardzo delikatne, takie bym wręcz powiedział "kremowe". Bardzo mi to odpowiada.

          Moja ocena: -5.

          Comment

          • Pancernik
            Pułkownik Chmielowy Ekspert
            🥛🥛🥛🥛🥛
            • 09-2005
            • 9777

            #6
            Jasnozłote piwo, mętne. Piana zaskakująco słaba, wręcz - jak na pszenicę - żenująca: średniodrobna, niewysoka i nietrwała.
            Silny zapach słodowy z bananowym tłem i minimalnym powiewem cytrusowym (grejpfrut?). W smaku dominuje właśnie grejpfrut, jest także słodowość i banan.
            Nagazowanie - jak na pszenicę - niezbyt wysokie, nie balonuje (i dobrze ). Opakowanie niezmienne z krasnalem z beką.
            Porządna pszenica, ale do owacji na stojąco trochę jej brakuje .

            Comment

            Przetwarzanie...