The best of... czyli najlepsze IPA/DIPA

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Chmielnicki
    Porucznik Browarny Tester
    • 2012.07
    • 324

    The best of... czyli najlepsze IPA/DIPA

    Cześć!

    Nigdzie nie mogłem znaleźć tematu "zbiorczego" poświęconemu temu stylowi piwa, a że sam jestem jego wielkim miłośnikiem, ośmieliłem się taki temat założyć. Nie da się bowiem zaprzeczyć, że IPA wdarło się przebojem na polską scenę piwną i wydaje mi się, że rok 2013 również będzie należeć do tego stylu (o czym może świadczyć chociażby liczba IPA do spróbowania na nadchodzących Birofiliach - 72 z 534 piw).

    Sam staram się próbować większości IPA oraz Imperial IPA (osobiście wolę nazwę Double IPA), jakie pojawiają się na naszym rynku. Ale zdaję sobie sprawę, jak wiele jeszcze przede mną. I tu chciałbym zwrócić się do Was z prośbą o inspirację - jakich IPA/DIPA koniecznie trzeba spróbować? Które rzucają na kolana? Może jakieś "czarne konie" (nie mam tu na myśli piw dobrze znanych i w miarę powszechnie dostępnych, typu Rowing Jack czy Atak Chmielu)? Niekoniecznie najbardziej gorzkie czy najbardziej cytrusowe - po prostu najpyszniejsze! Innymi słowy - jakie są Wasze ulubione IPA? Ja postawiłbym chyba na: Red AIPA (Haust), Karel (Nomad), Hop Ottin IPA (Anderson Valley) i Hardcore IPA (BrewDog).

    Przewertowałem niedawno na wyrywki forum Ratebeer, żeby sprawdzić, które IPA cieszą się największą popularnością w USA i wynotowałem sobie kilka często powtarzających się przykładów. Oto one:

    1. Dogfish Head - 90 Minute IPA
    2. Bell's - Hopslam
    3. Russian River - Pliny the Elder/Younger
    4. Three Floyds - Dreadnaught Imperial IPA
    5. Stone - Ruination IPA
    6. Goose Island - Imperial IPA
    7. Marin - White Knuckle DIPA
    8. AleSmith - YuleSmith Imperial IPA
    9. Great Divide - Hercules DIPA
    10. Smuttynose - Big A IPA

    Czy spotkaliście się z którymkolwiek z tych piw w Polsce?
  • Cannabee776i99
    Kapitan Lagerowej Marynarki
    • 2009.08
    • 658

    #2
    Stone - Ruination to ekstrema smakowa, ale warte spróbowania. Hardcore IPA, które ostatnio piłem nie miało startu do Imperium Atakuje, choć najlepsza imperialna IPA, z jaką miałem przyjemność, to ta pochodząca z Anderson Valley. Z polskich najlepsze wrażenie zrobiła na mnie Artezanowska IPA na amerykańcach. Bardzo dobrze wspominam też Odell IPA - ścisła czołówka moim zdaniem.

    Comment

    • Latarnik
      Premium Lamplighter
      🥛🥛🥛
      • 2004.06
      • 5018

      #3
      Moja pierwsza piatka przedstawia sie nastepujaco:

      1. Firestone Walker, Double Jack

      2. Two Brothers, Hop Juice

      3. Sierra Nevada, Ruthless Rye IPA

      4. Oskar Blues, Deviant Dale's IPA

      5. Green Flash, Palate Wrecker
      Last edited by Latarnik; 2013-05-17, 04:07.
      5450 kapsli z wypitych piw
      874 nowe piwa opisałem na forum (w tym 774 z USA).
      "Beer is proof that God loves us and wants us to be happy."- Benjamin Franklin
      https://sites.google.com/view/latarniknj-galeria/strona-główna
      Freedom is the right to tell people what they do not want to hear– George Orwell
      https://sites.google.com/view/ety-z-...trona-główna

      Comment

      • Cannabee776i99
        Kapitan Lagerowej Marynarki
        • 2009.08
        • 658

        #4
        Del Borgo Re Ale Extra rownież znakomite.

        Comment

        • e-prezes
          Generał Wszelkich Fermentacji
          🥛🥛🥛🥛🥛
          • 2002.05
          • 19244

          #5
          Podepnę się pod ten wątek...

          Dziś degustując ReCraft IPA naszło mnie wspomnienie z początków mojej przygody z tym stylem (IPA) a jednocześnie zadałem sobie pytanie dlaczego tak sporadycznie je kupuję?

          Chyba pierwszym degustowanym był Atak Chmielu w Omercie 13.08.2011 roku. BrewDog Punk IPA i Hardcore IPA testowałem, gdy Omerta uruchomiła zagraniczną część - tj. później. Sierra Nevada Torpedo Extra IPA też raczej z tego okresu. Tylko Fuller's IPA lub Bengal Lancer IPA mogłem testować wcześniej, ale czy było to przed Atakiem, nie pamiętam.

          Atak już nie robi wrażenia a wspomniane wyżej piwa dawno nie miałem okazji kupić (co jak mi się uda to się odniosę do wrażeń). Tym niemniej bardzo miło wspominam równie dobre Double IPA z Zamkowego i Grand Champion IIPA. Szkoda, że już nie można do nich wrócić...
          Last edited by e-prezes; 2024-09-20, 16:27.

          Comment

          Przetwarzanie...