Śmierć Grodzisza i Schenkerli?

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • chemmobile
    Major Piwnych Rewolucji
    • 2009.03
    • 2168

    #16
    To zależy jak zdefiniowane zostały "wyroby wędzone", czy słód można uznać za półprodukt, jak zmierzyć ile benzopirenu pozostało na(w) słodzie, a ile przeszło do piwa. Nie wiem, nie znam się ale tak na chłopski rozum patrząc, to słód podpada pod "wyroby wędzone". Nawet biurokraci mają pewne granice w ustalaniu absurdów i komplikowaniu ustaw...
    Last edited by chemmobile; 2014-01-02, 14:35.
    Lwówek Śląski - 800 lat tradycji piwowarskich.
    Kto piwem szynkuje, dawać ma właściwą miarę, kto to ominie, zapłaci 4 białe grosze kary - lwóweckie prawo piwowarskie AD 1609

    Comment

    • jacer
      Pułkownik Chmielowy Ekspert
      • 2006.03
      • 9875

      #17
      Rozporządzenie dotyczy co prawda również innych produktów żywnościowych takich jak ryby, małże czy przetworzona żywność na bazie zbóż, jednak to branża wędliniarska może najsilniej odczuć jego skutki.

      Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75248,15202410,...#ixzz2pFCTRFWF

      Pytanie brzmi, czy słód Weyermanna, Bestmaltz spełnia czy nie nowe normy?
      Czy są przepisy wykonawcze nakazujące prowadzenia badań na obecność tych związków w gotowych wyrobach?

      Wedle mnie to będzie martwy przepis jakich wiele.
      Milicki Browar Rynkowy
      Grupa STYRIAN

      (1+sqrt5)/2
      "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
      "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
      No Hops, no Glory :)

      Comment

      • zgroza
        Major Piwnych Rewolucji
        🍼
        • 2008.03
        • 3605

        #18




        Zadałem sobie trud przeczytania odnośnej dyrektywy, dyrektywy zmienianej, oraz, poprzez odnośnik 3 załącznika, dyrektywy definiującej kategorię przetworów zbożowych.

        2. Niniejsza dyrektywa obejmuje środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego spełniające szczególne wymagania zdrowych noworodków i małych dzieci we Wspólnocie i są przeznaczone do użytku przez noworodki w czasie, kiedy są odstawiane od piersi, a także małe dzieci jako dodatek do ich diety i/lub ich stopniowego przystosowania się do zwykłego pożywienia. Obejmują one:

        a) "Przetworzoną żywność na bazie zbóż", która jest podzielona na następujące cztery kategorie:

        i) zwykłe zboża, które są lub powinny być odtworzone z mlekiem lub innymi odpowiednimi płynami żywieniowymi;

        ii) zboża z dodatkiem wysokobiałkowej żywności, które są w gotowej postaci odtworzonej lub należy je odtworzyć z wodą lub innymi płynami niezawierającymi białka;

        iii) makarony, których należy używać po ugotowaniu we wrzącej wodzie lub innych odpowiednich płynach;

        iv) sucharki i herbatniki, których należy używać bezpośrednio lub po sproszkowaniu z dodatkiem wody, mleka lub innych właściwych płynów.
        Jako żywo, słód nie zalicza się do produktów wymienionych w cytacie, a tym bardziej piwo!

        Dyrektywa nie obejmuje również serów.

        Osobiście jestem sceptycznie nastawiony do opinii przedsiębiorców i z chęcią bym wysłuchał technologa żywności.
        Last edited by zgroza; 2014-01-08, 21:22.
        Lotna ekspozytura browaru

        Też Was kocham.

        Comment

        • zgroza
          Major Piwnych Rewolucji
          🍼
          • 2008.03
          • 3605

          #19
          Ciekawostka - Niemcy do 2005 roku normę 1 mikrograma, dopiero norma unijna zmusiła ich do podniesienia do 5 mikrogramów!

          Lotna ekspozytura browaru

          Też Was kocham.

          Comment

          • leona
            D(r)u(c)h nieuchwytny
            • 2009.07
            • 5853

            #20
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zgroza
            Ciekawostka - Niemcy do 2005 roku normę 1 mikrograma, dopiero norma unijna zmusiła ich do podniesienia do 5 mikrogramów!

            http://www.lgl.bayern.de/lebensmitte...e_2005_pak.htm
            Aaaa, to dlatego nigdy "nie rozumiałem" szynki szwarcwaldzkiej i jej wędzenia świerkiem, którego niemal nie czułem

            Comment

            • YouPeter
              Major Piwnych Rewolucji
              • 2004.05
              • 2379

              #21
              Nie mogę się powstrzymać z umieszczeniem tego celnego komentarza do całej sytuacji:

              Najlepsze komentarze i cięte riposty z polskich forów oraz zaskakujące skriny z innych stron
              Bo kto piwa nie pije ten jest wywrotowcem, świadomie uszczuplającym dochody państwa, bezideowcem.

              Comment

              • leona
                D(r)u(c)h nieuchwytny
                • 2009.07
                • 5853

                #22
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika YouPeter
                Nie mogę się powstrzymać z umieszczeniem tego celnego komentarza do całej sytuacji:

                http://mistrzowie.org/569226/
                Ale, że co jest celnym komentarzem?

                Comment

                • YouPeter
                  Major Piwnych Rewolucji
                  • 2004.05
                  • 2379

                  #23
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika leona
                  Ale, że co jest celnym komentarzem?
                  Komentarz do artykułu. Nie sam artykuł.
                  Bo kto piwa nie pije ten jest wywrotowcem, świadomie uszczuplającym dochody państwa, bezideowcem.

                  Comment

                  • Seta
                    Pułkownik Chmielowy Ekspert
                    • 2002.10
                    • 6964

                    #24
                    Słuchałem przed chwilą krótkiej audycji w Trójce. Wypowiadał się m.in. ktoś z GISu twierdząc, że zakazane rakotwórcze substancje powstają, jeśli ktoś "wędzi ogniem". Chodzi o wytapiający się np z kiełbasy tłuszcz, który kapiąc do ognia wydziela ową substancję. Jeśli palenisko znajduje się obok wędliny (a nie bezpośrednio pod nią) i wędzi się rzeczywiście dymem ilość zakazanej substancji nie wzrasta. Nie wiem, czy to prawda, powtarzam, co usłyszałem w radio.
                    Na wędzeniu znam się słabo (moja siostra ma domową wędzarnie i czasem jej pomagam), ale wydaje mi się prawdziwe wędzenie nie powinno nigdy odbywać się W ogniu.
                    Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

                    Comment

                    • Pendragon
                      Generał Wszelkich Fermentacji
                      🥛🥛🥛
                      • 2006.03
                      • 13952

                      #25
                      Zatem zakazane będzie też mięso z grilla?
                      Last edited by Pendragon; 2014-01-15, 18:10.

                      moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                      Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                      Comment

                      • Seta
                        Pułkownik Chmielowy Ekspert
                        • 2002.10
                        • 6964

                        #26
                        No ja pomyślałem o kiełbasie z ogniska. Nie wiem. Znaczy obostrzenia dotyczą sprzedaży, to że sam sobie je ugrillujesz to Twoja sprawa, nie wiem jak np z grillami w knajpach.
                        Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

                        Comment

                        • Pendragon
                          Generał Wszelkich Fermentacji
                          🥛🥛🥛
                          • 2006.03
                          • 13952

                          #27
                          To ja wiem. Miałem na myśli lokale z żywym ogniem.

                          moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                          Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                          Comment

                          • rivendel
                            Porucznik Browarny Tester
                            • 2010.06
                            • 262

                            #28
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Seta
                            Słuchałem przed chwilą krótkiej audycji w Trójce. Wypowiadał się m.in. ktoś z GISu twierdząc, że zakazane rakotwórcze substancje powstają, jeśli ktoś "wędzi ogniem". Chodzi o wytapiający się np z kiełbasy tłuszcz, który kapiąc do ognia wydziela ową substancję. Jeśli palenisko znajduje się obok wędliny (a nie bezpośrednio pod nią) i wędzi się rzeczywiście dymem ilość zakazanej substancji nie wzrasta. Nie wiem, czy to prawda, powtarzam, co usłyszałem w radio.
                            Na wędzeniu znam się słabo (moja siostra ma domową wędzarnie i czasem jej pomagam), ale wydaje mi się prawdziwe wędzenie nie powinno nigdy odbywać się W ogniu.
                            Z tego co wiem to są trzy metody wędzenia, tak jak przy fermentacji (górna i dolna).
                            Wędzenie na zimno ok. 20 st C, na ciepło ok. 40 st. C i na gorąco nawet do 80 st. C.
                            Pozdrawiam.
                            Jest wiele sposobów zabijania czasu, ale nikt nie potrafi go wskrzesić

                            Comment

                            • Marcin_wc
                              Major Piwnych Rewolucji
                              • 2005.09
                              • 2115

                              #29
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika rivendel
                              Z tego co wiem to są trzy metody wędzenia, tak jak przy fermentacji (górna i dolna).
                              Wędzenie na zimno ok. 20 st C, na ciepło ok. 40 st. C i na gorąco nawet do 80 st. C.
                              Pozdrawiam.
                              Mówisz o całkowicie czym innym. Temperatura nie ma tutaj znaczenia, umiejscowienie paleniska, tak jak pisał seta. Normalnie nie jest ono pod wędzonymi produktami, jednak niektórzy idą na skróty i tylko ma chwilę podpalają trociny pod kiełbasami, czy mięsem.

                              Comment

                              • chemmobile
                                Major Piwnych Rewolucji
                                • 2009.03
                                • 2168

                                #30
                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Seta
                                Słuchałem przed chwilą krótkiej audycji w Trójce. Wypowiadał się m.in. ktoś z GISu twierdząc, że zakazane rakotwórcze substancje powstają, jeśli ktoś "wędzi ogniem". Chodzi o wytapiający się np z kiełbasy tłuszcz, który kapiąc do ognia wydziela ową substancję. Jeśli palenisko znajduje się obok wędliny (a nie bezpośrednio pod nią) i wędzi się rzeczywiście dymem ilość zakazanej substancji nie wzrasta. Nie wiem, czy to prawda, powtarzam, co usłyszałem w radio.
                                Nie prawda Albo pół prawda. Benzopireny, o których mowa, powstają także jako produkty spalania m.in. drewna i tytoniu. W książkach do chemii ze szkoły średniej straszyli, że można dostać raka z powodu obecności tychże związków w dymie tytoniowym. Wędzenie obok paleniska nie likwiduje "zagrożenia", bo benzopiren "unosi się" wraz z cząstkami dymu i ma styczność z wędzonką.
                                Lwówek Śląski - 800 lat tradycji piwowarskich.
                                Kto piwem szynkuje, dawać ma właściwą miarę, kto to ominie, zapłaci 4 białe grosze kary - lwóweckie prawo piwowarskie AD 1609

                                Comment

                                Przetwarzanie...