Metaliczny zapach / smak a tzw. test skórny

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • dlugas
    Major Piwnych Rewolucji
    🍼
    • 2006.04
    • 4014

    #46
    No wiem, wiem. Dlatego o tym napisałem.

    Idąc tokiem, że podgrzanie piwa uwypukla wady i to jest błędne w sędziowaniu, można pójść dalej i na konkursach podać wszystkie piwa w temperaturze 5C.



    Jedno piwo piję w 7C, inne w 10 a jeszcze inne tak długo "męczę", że po godzinie mam zupę 15-20C

    W każdym z tych piw nie chcę czuć metaliczności, kalafiora czy skarpet.
    Last edited by dlugas; 2014-10-31, 20:20.
    Google Zdjęcia - wypite piwa PL [brak częstych aktualizacji]
    Instagram [zawsze świeże zdjęcia, nie zawsze świeże piwa]
    FaceBook -To co na Instagramie, tylko że na FB

    Comment

    • Komar_Pafnucy
      Major Piwnych Rewolucji
      • 2005.08
      • 1114

      #47
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dlugas
      W każdym z tych piw nie chcę czuć metaliczności, kalafiora czy skarpet.
      To nie rób testu skórnego. Zminimalizujesz ryzyko.

      Multitap Crawl
      Multitap Crawl na Facebook

      "Kilgore Trout napisał kiedyś opowiadanie w formie rozmowy między dwoma drożdżami.
      Spożywając cukier i dusząc się we własnych ekskrementach dyskutowały nad celem życia."

      Comment

      • zgoda
        Major Piwnych Rewolucji
        • 2005.05
        • 3516

        #48
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marusia
        No nie można. Napuszczę tutaj Maćka Chołdrycha, może się wypowie
        Jest równie sensowny, jak cała reszta jego enuncjacji. Niechże więc zostanie.
        Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

        Comment

        • dlugas
          Major Piwnych Rewolucji
          🍼
          • 2006.04
          • 4014

          #49
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Komar_Pafnucy
          To nie rób testu skórnego. Zminimalizujesz ryzyko.
          Robię test skórny raz na kilkanaście piw.
          Czynię go dopiero wtedy jak wyczuję dość wyraźnie metaliczność czy inne francuskie sery. Tak dla skonfrontowania czy ten test faktycznie "wzmacnia doznania"

          Nie szukam wad w piwie, ale jak pojawia się nutka niepewności to zaczynam bełtać pokalem czy szklanką i niuchać.
          Last edited by dlugas; 2014-11-02, 11:35.
          Google Zdjęcia - wypite piwa PL [brak częstych aktualizacji]
          Instagram [zawsze świeże zdjęcia, nie zawsze świeże piwa]
          FaceBook -To co na Instagramie, tylko że na FB

          Comment

          • chemmobile
            Major Piwnych Rewolucji
            • 2009.03
            • 2168

            #50
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dlugas
            Czy jednak chodzi o to, że dane piwo do +10C czy 15C wadę ma, ale nie jesteśmy jej w stanie wyczuć. Za to w +30C wada się uwidacznia, co potwierdza, jej obecność, ale nie wpływa na konsumpcję w normalnych warunkach?
            No jeśli tak, to wystarczy na każdym piwie na pisać "PIĆ TYLKO W TEMPERATURZE 1-2C". Wtedy żadne piwo nie będzie miało wad i świat będzie piękniejszy :]
            Smak i zapach piwa to nie jest coś, nad czym masz pełną kontrolę. O tych aspektach w dużej części decyduje np. fermentacja, a więc proces nie do końca kontrolowany. Dobry browarnik, dobry rzemieślnik, w skrócie fachowiec, potrafi tak kierować procesem produkcyjnym piwa, aby minimalizować powstawanie niepożądanych nut w smaku i zapachu. Diacetyl, DMS, bakterie, utlenienie, "apteka", i spleśniały ser - związki chemiczne odpowiedzialne za te wady są w każdym piwie bez wyjątku, bo piwo to żywy twór. Substancje te można wykryć zawsze. Jak nie wyjdą na teście skórnym, to ujawnią się w badaniach za pomocą chromatografu, spektroskopu czy w innym analizatorze chemicznym. Tylko po co to robić? Jaki ma sens analizowanie bukietu piwa w temperaturze, w której nikt go nie będzie pić?

            Można iść w drugą stronę i np. spróbować ocenić portera żywieckiego czy łódzkiego w temperaturze bliskiej 0 st.C. W takiej ocenie wyjdzie z pewnością opinia, że piwo ma słaby, płaski i monotonny aromat bez wielu składowych charakterystycznych dla piwa typu porter bałtycki. Czy uznasz taka opinię za miarodajną, uczciwą i obiektywną?

            Wada to nie jest coś, co bezwzględnie jest, albo bezwzględnie jej nie ma.
            Lwówek Śląski - 800 lat tradycji piwowarskich.
            Kto piwem szynkuje, dawać ma właściwą miarę, kto to ominie, zapłaci 4 białe grosze kary - lwóweckie prawo piwowarskie AD 1609

            Comment

            • dlugas
              Major Piwnych Rewolucji
              🍼
              • 2006.04
              • 4014

              #51
              związki chemiczne odpowiedzialne za te wady są w każdym piwie bez wyjątku
              i to stwierdzenie mi wyjaśnia wszystko.
              Czyli "wady" są zawsze. Nie zawsze są jednak dla nas wyczuwalne, bo jest to zależne od ich stężenia, warunków w jakiś się pije piwo i naszych predyspozycji itp.

              Dzięki za cierpliwość i wyjaśnienie.

              Pozdrawiam
              Last edited by dlugas; 2014-11-04, 11:51.
              Google Zdjęcia - wypite piwa PL [brak częstych aktualizacji]
              Instagram [zawsze świeże zdjęcia, nie zawsze świeże piwa]
              FaceBook -To co na Instagramie, tylko że na FB

              Comment

              Przetwarzanie...