Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar Ćmielów

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • roman-n
    Senior
    • 10-2001
    • 183

    Browar Ćmielów

    dostałem w prezencie szklankę z napisem "Browar Ćmielów" ? Czy ktoś z Was słyszał o takim browarze ?
    Пиво не чай, стакана не хватит ;-)
  • adam16
    Senior
    • 02-2001
    • 9865

    #2
    Oto informacje jakie uzyskałem od Łukasza Kryji z Ćmielowa:
    W Cmielowie sa ruiny zamku zwane dzis "browarami". Nazwa ta pochodzi od faktycznie znajdujace sie tu w XIX w. browaru. W 1800 r. Zamek (podzamcze) zostal przerobiony na browar. Browar ten nie przestrwal dlugo i juz kilkanacie lat po otwarciu ulegl zniszczeniu.

    Szklanka twojego kolegi zapewne pochodzi z zakladow Porcelany Cmielow, ktore oprocz wyrobu ceramiki trudnia sie takze tworzeniem kufli do piwa. Te kufle (szklanki, beczki itp) mozna kupic do dzisiaj.
    Browar Hajduki.
    adam16@browar.biz
    Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

    Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D

    Comment

    • Shlangbaum
      Senior
      • 03-2005
      • 5828

      #3
      1773 r. - Małachowscy, dzięki którym powstała w Ćmielowie słynna fabryka porcelany, próbowali odbudować zamek, ale budynki zaadaptowano w końcu na browar w 1800 roku. A w 1905 r. była tu już łaźnia.
      Attached Files

      Krakowski Konkurs Piw Domowych !

      Comment

      • becik
        Senior
        • 07-2002
        • 14999

        #4
        Autor powyższego zdjęcia może użyczyć go do wykorzystania/skopiowania pod warunkiem uprzedniego zapytania o zgodę oraz podania źródła.
        Wiem, że zgody takiej nie udzielił , a żródło to www.zamki.res

        więcej zdjęć Ćmielowskiego browaru/zamku mozna obejrzeć pod adresem
        ZamkoMania przedstawia Przebudowany zamek magnacki w Ćmielowie. Szczegółowy opis zabytku, mapy, zdjecia, plany, rekonstrukcje, informacje praktyczne i sporo ciekawostek.
        Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

        Comment

        • Shlangbaum
          Senior
          • 03-2005
          • 5828

          #5
          Podaje informację, która nie tyczy się browaru w Ćmielowie lecz spożycia tam piwa ale może się sprzyda komuś

          Człowiek nazwiskiem Budzeń w 1945 roku zamówił piwo z browaru w Częstochowie za kwotę 1 048 zł. Informacja pochodzi z książki Dariusza Złotkowskiego, Dzieje spólki Akcyjnej Browaru w Częstochowie (dawniej K. Szwede).

          Krakowski Konkurs Piw Domowych !

          Comment

          Przetwarzanie...
          X
          😀
          🥰
          🤢
          😎
          😡
          👍
          👎