Piwo grodziskie - lista

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Shedao
    Kapitan Lagerowej Marynarki
    🥛🥛🥛
    • 2007.09
    • 900

    Piwo grodziskie - lista

    Pomyślałem sobie, że dobrze byłoby wzorem listy porterów bałtyckich stworzyć podobną listę, tyle że dla piwa grodziskiego. Jest to nasz narodowy styl, na który dodatkowo ostatnimi czasy jest swoisty boom, także myślę, że warto byłoby spróbować śledzić nowinki na tym polu.

    Artezan - Fafik, 4% alk, 10% ekstr
    Artezan - Piwo Grodziskie, 3% alk, 8% ekstr
    Artezan - Grodzisz Imperialny, 4% alk, 10% ekstr
    Bazyliszek - WKD Grodzisk, 4,5% alk, 10,5% ekstr
    Grodzisk Wielkopolski - Piwo z Grodziska, 3,1% alk, 7,7% ekstr
    Grodzisk Wielkopolski - Bernardyńskie, 6,5% alk, 13% ekstr
    Grodzka 15 - Piwo a la Grodziskie, 2,65% alk, 8% ekstr
    Jan Olbracht Rzemieślniczy - Piotrek z Bagien - Grodziskie, 2,7% alk, 8% ekstr
    Jan Olbracht Rzemieślniczy - Gród Króla, 3,5% alk, 8% ekstr
    Nepomucen - Grodziskie, 3,9% alk, 10% ekstr
    Olimp - Sophia, 3% alk, 7,8% ekstr
    Pinta - A'la Grodziskie, 2,6% alk, 7,8% ekstr
    Pinta - Grodziskie 2.0, 2,5% alk, 7,8% ekstr
    Pinta - Grodziskie 3.0, 2,6% alk, 7,8% ekstr
    Pinta - Grodziskie 4.0, 2,6% alk, 7,8% ekstr
    Piwne Podziemie - Grodzilla Dudette, 4,9%alk, 11,3% ekstr
    Pracownia Piwa - Smoked Cracow, 2,4% alk, 7,7% ekstr
    Pracownia Piwa - Smoked Cracow by Night, 2,4% alk, 7,7% ekstr
    Pracownia Piwa - Smoked Cracow by Sunrise, 2,4% alk, 7,7% ekstr
    Pracownia Piwa - Smoked Cracow Ho Ho Ho, 2,4% alk, 7,7% ekst
    Profesja - Mnich, 3,2% alk, 8,6% ekstr
    Widawa - Siwy Miś, 6,2% alk, 16% ekstr

    Kilka uwag:
    1. Jest to lista piw "bieżących", czyli najstarsze to A'la Grodziskie z Pinty i Piwo a la Grodziskie z Grodzkiej 15.
    2. Nie dzieliłem jej na piwa obecnie dostępne i niedostępne, bo o ile ma to sens w przypadku porterów, które w większości są dostępne cały rok, to grodziszami zajmuje się głównie polski craft, a wiadomo jak to z nimi jest - raz jest, raz nie ma... osiwieć by można od samych aktualizacji dostępności
    3. Nie brałem pod uwagę piw zagranicznych, a wiem że takie są. Stąd pytanie do was: czy uważacie, że powinniśmy skupiać się na polskich, czy też starać się robić kompletny spis grodziskich z całego świata? Dla mnie fakt uwarzenia grodzisza przez np. jakiś minibrowar w USA jest kompletnie nieinteresujący, bo wiem że i tak go nigdy nie spróbuję, no ale chciałem poddać to zagadnienie pod dyskusję.
    4. Uwzględniłem na tej liście także hybrydy stylu, niebędące "czystym" grodziskim. Jeśli uważacie, że należy do tej listy coś dodać bądź usunąć, proszę o komentarze. Ja osobiście mam wątpliwości co do piw znacznie odstających parametrami (Siwy Miś, Bernardyńskie), ale z drugiej strony dubeltowy grodzisz to też grodzisz, dlatego wstępnie go na listę wrzuciłem. Ew. mocno odchylające od stylu piwa możnaby jakoś oznaczać, albo stworzyć dla nich osobną kategorię i przy każdym zaznaczać, czym szczególnym dane piwo się wyróżnia. Mamy też takie Piwo o smaku czerwonej porzeczki i Piwo o smaku kwiatu czarnego bzu, których na liście nie uwzględniłem, a może powinienem? Szczególnie w przypadku tego drugiego się zastanawiam, bo o ile to pierwsze to czysta oranżada, to przy Piwie o smaku kwiatu czarnego bzu wyraźnie czuć wędzonkę, także może to traktować jako hybrydę grodzisza?

    Zapraszam forumowiczów do współtworzenia tej listy
  • yaro74
    PremiumUżytkownik
    • 2012.09
    • 2089

    #2
    Brakuje na tej liście piwa z browaru Dukla:
    Dębowa panienka 2,9% alk. 7,7% ekstr

    Comment

    • e-prezes
      Generał Wszelkich Fermentacji
      🥛🥛🥛🥛🥛
      • 2002.05
      • 19244

      #3
      Nie napisałeś, że chodzi ci o Polskie piwa, a archiwalna lista takich piw istnieje, tylko nikt jej nie aktualizował.

      Comment

      • Cooper
        Pułkownik Chmielowy Ekspert
        🍼🍼
        • 2002.11
        • 6055

        #4
        Jeśli wątek jest na BrowarBizie to podając nazwy browarów dobrze było by pisać je tak jak mamy je w bazie tzn browarami "realnymi" a nie (m.in) kontraktowymi. Np. u nas nie ma Pinty ale jest Zawiercie. Jeśli to produkt browaru kontraktowego to piszemy jego nazwę po nazwie browaru "realnego".
        Ogólnie intencja spisu dobra. Styl to faktycznie nasz i warto go propagować i w ten sposób.
        Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
        1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

        Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

        Comment

        Przetwarzanie...