Piwo pasteryzowane niefiltrowane jakie korzyści względem filtrowanego?

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • backspace
    Szeregowy Piwny Łykacz
    • 2016.06
    • 4

    Piwo pasteryzowane niefiltrowane jakie korzyści względem filtrowanego?

    Witam! Moje pytanie nie dotyczy piwo filtrowane vs nefiltrowane, ale dokładnie pasteryzowane & niefiltrowane vs niepasteryzowane & niefiltrowane i pasteryzowane & niefiltrowane vs pateryzowane & filtrowane.

    Jest sobie w sklepie piwo własnie pasteryzowane niefiltrowane i zastanawiam się na ile rzeczywiście po pasteryzacji będzie różnica w piwie w kontekście samej filtracji lub jej braku. Skoro pasteryzacja zabije bakterie to co się po niej ostanie wartościowego co ocali się brakiem filtracji?

    Pozdrawiam.
  • e-prezes
    Generał Wszelkich Fermentacji
    🥛🥛🥛🥛🥛
    • 2002.05
    • 19243

    #2
    Temat został kiedyś przedyskutowany, wraz z badaniami w tym wątku kiedy to zaczęła się moda na "niepasteryzowane" piwa. W krótszy i bardziej przystępny sposób pisze o tym Kopyr na swoim blogu, gdy jeszcze pisał.

    W skrócie: piwa koncernowe nawet jak są niepasteryzowane to są jałowe, ze względu na mikrofiltrację. W przypadku małych browarów pasteryzacja w przepływie daje szansę na większą trwałość produktu nie niszcząc przy tym samego piwa. Oczywiście niepasteryzowane, niefiltrowane piwo nawet z koncernu potrafi smakować dobrze, ale takiego nie dostaniesz w sklepie czy knajpie.
    Last edited by e-prezes; 2016-06-20, 13:54.

    Comment

    • backspace
      Szeregowy Piwny Łykacz
      • 2016.06
      • 4

      #3
      Dziękuję za odpowiedź.
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes
      W skrócie: piwa koncernowe nawet jak są niepasteryzowane to są jałowe, ze względu na mikrofiltrację.
      Zakładając temat o tym wiedziałem bardzo dobrze. Jednak mi chodzi o bardzo konkretny przypadek. Załóżmy, że większość koncerniaków, które dumnie na etykiecie afiszują się terminem "niepasteryzowane", a są mikrofiltrowane to pic na wodę. Ale odwróćmy. Piwo robione metodą HGB. Pasteryzowane, niefiltrowane. Co w takim przypadku zostanie w piwie zachowane, co byłoby utracone w przypadku dodatkowej filtracji? Też pic na wodę? Weźmy np Specjal niefiltrowany. Albo nowy Amber APA.
      Last edited by backspace; 2016-06-20, 14:18.

      Comment

      • e-prezes
        Generał Wszelkich Fermentacji
        🥛🥛🥛🥛🥛
        • 2002.05
        • 19243

        #4
        IHMO, to złożony proces. To nie tylko ten prawie finalny proces jest ważny. Także styl piwa, zasyp, jakość surowców, prawidłowy przebieg fermentacji i sposób przechowywania.
        Nie bardzo wiem do czego dążysz? napis na etykiecie to dla ciebie fetysz? Ważniejsze chyba jest czy coś ci smakuje i dlaczego niż to w jaki sposób opisano to na opakowaniu piwa.

        Comment

        • telek
          PremiumUżytkownik
          🥛🥛🥛
          • 2011.05
          • 546

          #5
          Pojawia się coraz więcej dobrych piw niefiltrowanych, w których pomimo pasteryzacji możesz trafić na pozostałości z fermentacji i leżakowania, tzn. nie wszystkie drożdże i chmiele pozostały na mikro- lub ultrafiltrach z ziemią okrzemkową.
          W sklepie wybiorę zawsze wersje niefiltrowaną zamiast filtrowanej, natomiast niepasteryzowane tylko jeśli wiem, że nie były mikro- lub ultrafiltrowane.

          Comment

          • Dukat_WSI
            D(r)u(c)h nieuchwytny
            • 2015.03
            • 781

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika backspace
            Dziękuję za odpowiedź.


            Zakładając temat o tym wiedziałem bardzo dobrze. Jednak mi chodzi o bardzo konkretny przypadek. Załóżmy, że większość koncerniaków, które dumnie na etykiecie afiszują się terminem "niepasteryzowane", a są mikrofiltrowane to pic na wodę. Ale odwróćmy. Piwo robione metodą HGB. Pasteryzowane, niefiltrowane. Co w takim przypadku zostanie w piwie zachowane, co byłoby utracone w przypadku dodatkowej filtracji? Też pic na wodę? Weźmy np Specjal niefiltrowany. Albo nowy Amber APA.
            A czemu Ambera porównujesz z HGB-koncerniakami?

            Comment

            Przetwarzanie...