Zakładanie browaru kontraktowego

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Ranger
    Szeregowy Piwny Łykacz
    • 2016.07
    • 5

    Zakładanie browaru kontraktowego

    Witam,
    Chciałbym poprosić o podzielenie się wiedzą na temat zakładania browaru kontraktowego. Jestem na chwile obecną zapalonym konsumentem ale TYLKO konsumentem i o stronie produkcyjnej oraz logistycznej nie mam pojęcia.

    Mam kilka pytań:

    1. Jakie są minimalne (i sensowne ekonomicznie) warki pojedynczych piw których uwarzenia podejmą się browary?

    2. Czy jest możliwość współpracy z browarem na takiej zasadzie, że ja wysyłam recepturę i dostaję gotowy produkt czy muszę mieć zatrudnionego piwowara który będzie czuwał nad produkcją?

    3. Jak wygląda w Polsce dystrybucja piw kraftowych? Czy jak już odbiorę z browaru gotowy produkt (siłą rzeczy w niezbyt duże ilości jak na początkujący browar kontraktowy przystało) to muszę sam zajmować się organizowaniem dystrybucji czy są hurtownie które oferują stałą współpracę z małymi browarami i biorą na siebie dystrybucję ich piwa (a browar zajmuje się tylko reklamą) czy raczej trzeba rozmawiać z wieloma hurtowniami?

    4.Jak wygląda magazynowanie piwa zanim trafi do hurtowni? Czy trzeba mieć własny magazyn czy z browaru jedzie od razu do hurtowni?

    5. Jak wygląda pozyskiwanie surowców do podstawowych styli jak IPA, AIPA, Portery, Stouty itd. do masowej produkcji? Czy trzeba kupować surowce samemu i wysyłać do browaru w którym się warzy czy browary biorą to na siebie?

    6. Jaki jest orientacyjny koszt wyprodukowania butelki piwa dobrej jakości (np. AIPA) które obecnie na rynku kosztują 6-9 zł. Ile w tym jest marży browaru, hurtowni, detalisty, browaru kontraktowego (nie chodzi mi o dokładne liczby oczywiście a o rząd wielkości)

    7. Jak wygląda struktura rynku? Czy większość piw to butelki czy kegi i współpraca z pubami? (wiem, że każdy browar ma inaczej no ale może ktoś na ten temat ma coś do powiedzenia)


    Z góry dziękuję za każdą wnoszącą coś do tematu odpowiedź.
    Pozdrawiam.
  • Pess09
    Porucznik Browarny Tester
    • 2013.12
    • 284

    #2
    Co do drugiego punktu to z pewnością jest taka możliwość ale to kwestia dogadania sie z konkretnym browarem. Co do reszty sam jestem ciekaw, juz nie raz zastanawiałem się jak to wszystko wychodzi przy browarze kontraktowym.

    Comment

    • Promil03
      D(r)u(c)h nieuchwytny
      • 2007.10
      • 2833

      #3
      1. Minimalne zamówienie wynika z wielkości tanka w konkretnym browarze. Nikt nie uwarzy Ci pół tanka, bo to jest mało opłacalne.

      2. Piwowara nie musisz mieć swojego. Nawet odwrotnie, w żadnym browarze nikt nie wpuści na warzelnię samodzielnie obcej osoby.

      3. Dystrybucją musisz zająć się sam. W momencie odbioru piwa z browaru jest to Twój produkt i na Twojej głowie jest jego sprzedaż. Jeśli będziesz miał dobry kontakt w browarze może podpowiedzą z jakimi hurtowniami współpracują.

      4. Browar kontraktowy to nic innego niż hurtownia piwa, więc musisz mieć magazyn (możesz dogadać się i wynajmować magazyny w browarze).

      5. Surowce możesz zamawiać sam, ale chyba korzystniej (taniej) "odkupić" je od browaru, który kupuje je w ilościach hurtowych.

      6. Tutaj informacji niestety nie mogę udzielić.

      7. Tutaj sam musisz wyczuć rynek. Jak załapiesz kontakt z pubami to część piwa będziesz musiał lać w kegi. Warto przed rozlewem mieć mniej więcej rozeznanie ile kegów bedziesz potrzebował.

      Comment

      • Ranger
        Szeregowy Piwny Łykacz
        • 2016.07
        • 5

        #4
        Dziękuję za odpowiedź.

        1. Minimalne zamówienie wynika z wielkości tanka w konkretnym browarze. Nikt nie uwarzy Ci pół tanka, bo to jest mało opłacalne.
        Jakie są minimalne wybicia tanków w liczących się na rynku browarach oferujących warzenie kontraktowe? Z tego co czytałem na stronach browarów to na ogół minimalne wybicie to 50 hekto i wydaje mi się to dość dużo jak na mały browar kontraktowy i w konsekwencji problemy ze zbytem.

        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Promil03
        4. Browar kontraktowy to nic innego niż hurtownia piwa, więc musisz mieć magazyn (możesz dogadać się i wynajmować magazyny w browarze).
        W tym wypadku chodzi mi głównie o kwestie formalne. Czy da się to zrobić tak aby browar kontraktowy nie był "browarem" tak aby browar z którym współpracuje sprzedawał piwo na swojej koncesji tak aby nie trzeba było występować o koncesję i bawić się w biurokrację. Może ktoś wie czy małe browary kontraktowe same handlują swoimi produktami na swoich koncesjach czy współpracują z browarami które bezpośrednio sprzedają do hurtowni na zlecenie zewnętrznej firmy jaką są browary kontraktowe. (ale zagmatwane... ale chyba rozumiecie o co chodzi)

        Comment

        • becik
          Generał Wszelkich Fermentacji
          🍼🍼
          • 2002.07
          • 14999

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Promil03
          6. Tutaj informacji niestety nie mogę udzielić.
          Dlaczego?
          Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

          Comment

          • bayern71
            Major Piwnych Rewolucji
            • 2006.06
            • 1004

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Ranger
            Dziękuję za odpowiedź.



            Jakie są minimalne wybicia tanków w liczących się na rynku browarach oferujących warzenie kontraktowe? Z tego co czytałem na stronach browarów to na ogół minimalne wybicie to 50 hekto i wydaje mi się to dość dużo jak na mały browar kontraktowy i w konsekwencji problemy ze zbytem.



            W tym wypadku chodzi mi głównie o kwestie formalne. Czy da się to zrobić tak aby browar kontraktowy nie był "browarem" tak aby browar z którym współpracuje sprzedawał piwo na swojej koncesji tak aby nie trzeba było występować o koncesję i bawić się w biurokrację. Może ktoś wie czy małe browary kontraktowe same handlują swoimi produktami na swoich koncesjach czy współpracują z browarami które bezpośrednio sprzedają do hurtowni na zlecenie zewnętrznej firmy jaką są browary kontraktowe. (ale zagmatwane... ale chyba rozumiecie o co chodzi)
            Musisz założyć hurtownię. Koszt 4000 zł za dwa lata ale płatne z góry. No i magazyn który musi spełnić wymogi Sanepidu (czyli pod schodami u ciotki się nie da).
            Całości do hurtowni nie sprzedasz a więc musisz się liczyć z własnymi dostawami (samochód).
            Last edited by bayern71; 2016-07-04, 12:15.

            Comment

            • Promil03
              D(r)u(c)h nieuchwytny
              • 2007.10
              • 2833

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika becik
              Dlaczego?
              Obowiązuje mnie tajemnica handlowa.

              Comment

              • Ranger
                Szeregowy Piwny Łykacz
                • 2016.07
                • 5

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika bayern71
                Musisz założyć hurtownię. Koszt 4000 zł za dwa lata ale płatne z góry. No i magazyn który musi spełnić wymogi Sanepidu (czyli pod schodami u ciotki się nie da).
                Całości do hurtowni nie sprzedasz a więc musisz się liczyć z własnymi dostawami (samochód).
                4000 zł za dwa lata? Gdzieś czytałem, że za rok 4000 zł?

                Comment

                • bayern71
                  Major Piwnych Rewolucji
                  • 2006.06
                  • 1004

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Ranger
                  4000 zł za dwa lata? Gdzieś czytałem, że za rok 4000 zł?
                  Źle czytałeś. Koncesja jest wydawana na 2 lata

                  Comment

                  • anteks
                    maruda
                    🥛🥛🥛
                    • 2003.08
                    • 10755

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Ranger
                    Dziękuję za odpowiedź.



                    Jakie są minimalne wybicia tanków w liczących się na rynku browarach oferujących warzenie kontraktowe? Z tego co czytałem na stronach browarów to na ogół minimalne wybicie to 50 hekto i wydaje mi się to dość dużo jak na mały browar kontraktowy i w konsekwencji problemy ze zbytem.
                    Zalezy od browaru od 10 do 100hl
                    Mniej książków więcej piwa

                    Comment

                    • Ranger
                      Szeregowy Piwny Łykacz
                      • 2016.07
                      • 5

                      #11
                      Ktoś kto ma doświadczenie z branżą mógłby może wypisać browary które oferują uwarzenie pojedynczej warki do 10-30 hekto ? (lub kiedyś oferowały, do których jest sens się zgłaszać z ofertą)

                      Comment

                      • Promil03
                        D(r)u(c)h nieuchwytny
                        • 2007.10
                        • 2833

                        #12
                        Tu masz mapę Pendragona, na której są zaznaczone wszystkie browary kontraktowe w Polsce z adnotacją gdzie warzą:
                        utworzenie: 2010.11.06 (knajpy) 2012.04.13 (browary) 2015.01.29 (jako Piwna Mapa Polski) własność: Piwny Informator beershare - postaw autorowi piwo, albo dwa oznaczenia - patrz warstwa LEGENDA gdy brakuje pubu, sklepu, browaru, lub jeśli chcesz zgłosić imprezę piwną przejdź na mapę: https://goo.gl/Cpmuxu i uzupełnij dane. Jeśli tego nie potrafisz, nie chcesz - to pisz wiadomość prywatną na profil facebookowy Piwny informator lub Mapy piwne.

                        Comment

                        • Pankracy
                          Major Piwnych Rewolucji
                          🥛🥛🥛🥛🥛
                          • 2007.10
                          • 2793

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Ranger
                          Ktoś kto ma doświadczenie z branżą mógłby może wypisać browary które oferują uwarzenie pojedynczej warki do 10-30 hekto ? (lub kiedyś oferowały, do których jest sens się zgłaszać z ofertą)
                          Warzelnie 5,5-10 hl i unitanki 10-20 hl to przede wszystkim browary restauracyjne. Podzwoń, powysyłaj e-maile do browarów restauracyjnych. Popytaj czy obsługują browary kontraktowe, jakie oferują kontrahentowi warunki, jaka jest cena za usługę.

                          Przykładowo do:
                          - Księży Młyn (Łódź)
                          - Tleń
                          - Trzy Korony (Nowy Sącz)
                          - Trzy Korony (Puławy)
                          - Tumski (Płock)

                          Comment

                          • bayern71
                            Major Piwnych Rewolucji
                            • 2006.06
                            • 1004

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Ranger
                            Ktoś kto ma doświadczenie z branżą mógłby może wypisać browary które oferują uwarzenie pojedynczej warki do 10-30 hekto ? (lub kiedyś oferowały, do których jest sens się zgłaszać z ofertą)
                            Dam Ci dobrą radę. Zanim zainwestujesz kasę to skup się na sprzedaży a nie na produkcji. Kilka osób się już przejechało na tym biznesie.

                            Comment

                            • Ranger
                              Szeregowy Piwny Łykacz
                              • 2016.07
                              • 5

                              #15
                              UP
                              Zdaję sobie z tego sprawę i dlatego wolę zostać z 10 hekto piwa a nie z 50.. w razie czego.

                              Comment

                              Przetwarzanie...