Czy osiągnięcie „czystego” 22º Plato to taki uciążliwy proces?

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Dukat_WSI
    D(r)u(c)h nieuchwytny
    • 2015.03
    • 781

    Czy osiągnięcie „czystego” 22º Plato to taki uciążliwy proces?

    Pytam, bo Komes i Kormoran produkują „bałtyki” o ekstrakcie 21º Plato i to podbijanym ekstraktem słodowym. Żywiec, Cieszyn są podbijane cukrem i mają odpowiednio: 21º, 22º.
    „Czyste” 22º z samych słodów wyciąga Ciechan, skład porteru z Okocimia (też 22º) jest niejawny. Inne "regionalne" portery (poza „osiemnastkami” - piszemy o „wadze ciężkiej”) bardzo często mają 20-21º, rzadko pełne 22.
    Czy to wynika z przyczyn ekonomicznych, czy raczej technologicznych?
    Last edited by Dukat_WSI; 2017-05-03, 16:30.
  • fidoangel
    Major Piwnych Rewolucji
    🥛🥛🥛
    • 2005.07
    • 3489

    #2
    Ekonomia jest zapewne na pierwszym planie, ile się uda ukryć w smaku tyle jesteśmy do przodu u księgowej a technologicznie wiele browarów nie jest w stanie wyciągnąć powyżej 16-18 blg z max zasypu.
    "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

    Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

    Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
    Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
    Sprawdź >>>Przewodnik<<<

    Comment

    • Dukat_WSI
      D(r)u(c)h nieuchwytny
      • 2015.03
      • 781

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika fidoangel
      Ekonomia jest zapewne na pierwszym planie, ile się uda ukryć w smaku tyle jesteśmy do przodu u księgowej a technologicznie wiele browarów nie jest w stanie wyciągnąć powyżej 16-18 blg z max zasypu.
      Tylko, że taki Kormoran robi też Imperium Prunum z większym Blg, a Fortuna uwarzyła RIS-a. Wiem, że kiedyś GŻ deliberowało nad tym, ile czasu leżakować porter, nie wiem czy wówczas skrócona czas leżakowania - wtedy chodziło w 100% o ekonomię.

      Comment

      • anteks
        maruda
        🥛🥛🥛
        • 2003.08
        • 10759

        #4
        Można uzyskać tylko będą duże straty, chyba że uwarzy się jakiegoś cienkusza( ale to upierdliwe)
        Mniej książków więcej piwa

        Comment

        • oberzine
          Sierżant Pijalniowy Zaprawiacz
          • 2012.02
          • 228

          #5
          cukier jest czasem dodawany umyślnie aby było głębsze odfermentowanie

          Comment

          • Dukat_WSI
            D(r)u(c)h nieuchwytny
            • 2015.03
            • 781

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika oberzine
            cukier jest czasem dodawany umyślnie aby było głębsze odfermentowanie
            Wysokie odfermentowanie w porterze bałtyckim trudno uznać za zaletę.

            Comment

            • Jimmy_jb
              Kapitan Lagerowej Marynarki
              • 2005.11
              • 911

              #7
              Polemizowałbym. Jak jest za słodki to mi nie smakuje. Do swoich zawsze dodaję co najmniej 10% cukru i wychodzą bardzo dobre.
              Mona Browar Prywatny, Pruszcz Gdański Słoneczna

              Comment

              • Dukat_WSI
                D(r)u(c)h nieuchwytny
                • 2015.03
                • 781

                #8
                Mógłbym się dowiedzieć, dlaczego warzenie "tłustego" piwa może powodować duże straty i co w wypadku tego tematu rozumiemy pod pojęciem "cienkusz"'i dlaczego jego warzenie jest upierdliwe? Z góry dzięki.

                Comment

                • e-prezes
                  Generał Wszelkich Fermentacji
                  🥛🥛🥛🥛🥛
                  • 2002.05
                  • 19245

                  #9
                  Na pewno krzywa blg nie jest prostą, czyli w miarę wzrostu blg wydajność maleje. Zarówno przy zacieraniu jak i potem straty są większe. Można to rekompensowac odbiorem wód wyslodkowych, które mają jeszcze sporo blg i warzyc cienkusza z nich. Jest to na pewno kłopotliwe w warunkach przemysłowych gdzie zaplanowane są już kolejne regularne warki.

                  Comment

                  • bzium1986
                    Kapral Kuflowy Chlupacz
                    • 2009.06
                    • 86

                    #10
                    to głównie kwestia technologiczna. Zazwyczaj mała kadź filtracyjna ogranicza możliwość zrobienia piwa na większym zasypie, no i filtruje się trudno (i długo), więc ekonomiczne staje się użycie cukru czy nawet ekstraktu.

                    Comment

                    Przetwarzanie...