Jaworzno, Stanisława Lema 17, Browar Bury

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • dadek
    Major Piwnych Rewolucji
    🍺🍺
    • 2005.09
    • 4676

    Jaworzno, Stanisława Lema 17, Browar Bury

    24.07.2019 miałem okazję odwiedzić browar Bury. To całkowicie nowy zakład zaprojektowany i zbudowany od podstaw na specjalnie zakupionej w tym celu działce, więc nie dziwne że znajduje się na peryferiach miasta w kształtującej się strefie przemysłowej.
    Sam budynek nie jest zbyt wielki, jednak w bardzo nowoczesnej stylistyce. Nie wiedząc co mieści, raczej ostatnią nasuwającą się myślą by była ta o browarze. Także wewnątrz da się zauważyć wysoki poziom zastosowanej technologii i świetne projektowe dopracowanie wszelkich szczegółów wyposażenia do obiektu, przez co pomimo szczupłości miejsca jest tu wszystko ładnie "upakowane".
    Oprowadzał mnie i barwnie opowiadał o browarze główny piwowar Mateusz Matyaszek (choć wśród pracowników spotkałem też znane skądinąd twarze). Jak to zwykle bywa warzył domowo, z właścicielem znali się długo, więc gdy ten postanowił zainwestować w budowę browaru zatrudnił Mateusza już od momentu dostawy pierwszego sprzętu, by mógł go poznać "co do śrubki".
    Zasadniczy sprzęt piwowarski dostarczyło dwóch producentów. Rzut oka na "kwadratową" warzelnię od razu zdradza firmę RCtronic z Piekar Śląskich (czyli Inomero). Jest ona 4 naczyniowa z rozdzieleniem zacierania i warzenia, co pozwala warzyć dwie warki "na zakładkę". Pojemność max to 25 hl, a według słów Mateusza spokojnie da się wybijać warki 23 hl. Ogrzewa się gazem ziemnym, a czynnikiem jest płaszcz olejowy.
    Natomiast szpaler tankofermentorów dostarczyła kolejna śląska firma - Admar ze Świętochłowic (czyli ReCraft). Jest ich 17 (15x40 hl i 2x20 hl).
    Pomieszczenie obok warzelni zajmują 3 zbiorniki wody gorącej po 20 hl i wielki (40 hl) kwadratowy zbiornik cieczy chłodzącej czyli glikolu. W instalacji krąży go dalsze 30 hl. Niewielkie lecz bardzo wydajne agregaty chłodnicze są również 3, choć podobno jeden dałby sobie radę z całą robotą. Do tego należy jeszcze wymienić urządzenia instalacji wentylacyjno-osuszającej (kompresor 15 kW), które w mgnieniu oka potrafią z siłą huraganu wymienić powietrze na fermentowni (przy wykryciu zbyt dużego stężenia CO2) i usunąć z niej wilgoć. Powyższy sprzęt jest niemiecki, jak widać posiadający spory zapas mocy ale też bardzo ekologiczny i pracujący przy bardzo małych stratach energii, wspomagany zainstalowanymi na dachu budynku solarami.
    Nie sposób nie wspomnieć o kolejnej śląskiej firmie - SPIN FX z Zabrza, tym razem z branży automatyki przemysłowej. Jej młodzi innowacyjni właściciele, napisali program cyfrowego sterowania procesem produkcyjnym w browarze, jednak jak dotąd nikt nie chciał go wykorzystać. Zaryzykował właściciel pan Bury i wszystko na to wskazuje, że była to świetna decyzja. Jak powiedział Mateusz, ma na ekranie przy warzelni lub fermentowni, ale także 24 h na dobę na swoim smartfonie, ciągły podgląd każdego tanku, parametru każdej fazy produkcji piwa, wraz z automatycznym powiadomieniem, że coś jest nie tak. Nie tylko może w środku nocy korygować z domu co do dziesiętnych wartości np. temperatury czy ciśnienia, ale też cały proces produkcji każdej warki piwa jest dokładnie rejestrowany. Można więc przy kolejnej warce skorygować ewentualne błędy lub gdy piwo wyjdzie świetne powtórzyć następną identyczną np. za miesiąc.
    Kolejny dział - rozlew. Tu urządzenia są głównie włoskie. Przez ścianę z tankofermentorami sąsiaduje pasteryzator przepływowy (ogrzewany elektrycznie). To małe urządzenie w porównaniu z tunelowym ale w godzinę zdolne jest zapasteryzować cały 40 hl tank piwa. I choć takiej prędkości raczej się nie stosuje bo linia rozlewnicza ma zdolność 2600 butelek/h, to można się wspomóc buforowym zbiornikiem 10 hl przy pasteryzatorze.
    Triblok to również pełna automatyka. Zaczyna się od depaletyzatora z gracją przestawiającego setki butelek wprost na taśmę. Potem trafiają one do myjki, napełniarki (w atmosferze ochronnej CO2), kapslownicy i etykieciarki. A wszystko to na nie więcej jak 10 metrach długości. Ale to nie koniec, nie trzeba zatrudniać człowieka do pakowania butelek. Taśmą skręcają one na suszarkę, która w sekundę huraganowym fuknięciem pozbawia je zewnętrznej wilgoci i kieruje do pakowaczki. Ta sama składa kartony i jednym ruchem umieszcza w nich razu 20 butelek, po czym zakleja karton kierując na paletę. Tu człowiek już jest potrzebny by paletę przewiózł sztaplarką do magazynu znajdującego się tuż obok (panuje w nim stała temperatura około 6°C.).
    Oczywiście jest też myjka do kegów, napełnia się głównie smukłe 20 litrowe.

    Na piętrze znajduje się obszerny magazyn opakowań i słodu (Viking). Śrutownik o wydajności 2 t/h też się tu znajduje, a ześrutowany słód przekazywany jest na dół rurą wprost do kadzi zaciernej.
    Pierwsza warka była uwarzona pod koniec kwietnia, (do tej pory powstało 7 piw),
    premiera nastąpiła 7 czerwca. Mi bardzo smakowała pita jeszcze w Warszawie w Samych Kraftach Czeska 10°, z tanku próbowałem m. in. fajnego Pilsa 12°, a trafiłem na warzenie Hefeweizena. Podobno dużą robotę robi świetna wodociągowa woda, która w Jaworznie jest jedną z najlepszych w Polsce. Na razie produkcja będzie się opierać głównie na tych klasycznych gatunkach (oczywiście nie tylko), by dotrzeć do szerszej klienteli, poza tym szef lubi tradycyjne piwa.

    We wszystkich nowych browarach rzemieślniczych w Polsce jeszcze nie byłem ale ten w Jaworznie wydaje się być najnowocześniejszy i z dużym potencjałem, więc czekam na kolejne piwa w Warszawie (możliwe, że zadebiutują na WFP).
    Chcący zakupić dostępny asortyment piw, mogą to uczynić wprost w browarze w sklepiku tuż przy wejściu. 24.07.2019 był w sprzedaży cały komplet:
    - Czeska 10°
    - Pilzner 12°
    - Session IPA 12°
    - Pszeniczne 12°
    - Sweet Stout (kawa i tonka) 15°
    - Milk Stout 15°
    - Vermont IPA 15°
    Ceny piw 5-8 zł. Poza tym można nabyć koszulki firmowe i etykiety.
    Zapomniałem spytać ale sądzę, że można dokonać zakupów w czasie gdy w browarze się pracuje.
    Wielkie dzięki dla Mateusza za pokazanie browaru i drobiazgową o nim opowieść. Zdrowie.

    Fotki w galerii:
















    Last edited by dadek; 2019-08-30, 03:54.
  • heckler
    Major Piwnych Rewolucji
    🥛🥛🥛🥛🥛🥛
    • 2012.09
    • 1906

    #2
    A dlaczemu to Browar Bury wylądował w temacie ,piwo ogólnie,???

    Jednak stwierdzam, że 15 kilometrów to jest kawał drogi, bo taka odległość dzieli mnie od browaru, a pomimo wstępnych uzgodnień to do dnia dzisiejszego tam nie dotarłem .
    Tzn. obok przejeżdżałem i to mnóstwo razy, wszak browar stoi przy głównej drodze, ale zawsze jadę ,nie w godzinach, otwarcia browaru. 29.06 czyli w sobotę zawitałem tam po raz pierwszy, ale okazało się, że browaru nie ma kto pokazać, bo ekipa wyjechała na Festiwal Piwa do Katowic. Oczywiście i ja planowałem tam zawitać, więc ucieszyłem się, że tam będzie można spróbować lanych piw z Browaru Bury.

    W Katowicach z ich firmowego truck-ka można było spróbować całej oferty, a ja z pośród siedmiu pozycji skosztowałem czterech:

    - Desitka-Czeski Lager 7/10 zł. Również ciekawe i smaczne piwo. Mnie swoim smakiem trochę przypominało smak starego, dobrego Gronie.

    - Mocno chmielony Pils 12-ka 7/11 zł. Duże, pozytywne zaskoczenie. Na prawdę smaczne, mocno nachmielone piwo. Smakowało mi Oba piwka na pierwszej fotce.

    - Vermont Ipa 10/13 zł. Wypite ze smakiem.

    - Session Ipa na nowozelandzkich chmielach 10/13 zł. j/w W kolejności od lewej na drugiej fotce.

    Generalnie piwa, a w szczególności ,jasne, mocno pozytywnie mnie zaskoczyły i oby tak dalej Panowie . A ja może w końcu wpadnę do Was w odwiedziny i na zakupy oczywiście
    Attached Files
    Last edited by heckler; 2019-09-03, 10:37.

    Comment

    • dadek
      Major Piwnych Rewolucji
      🍺🍺
      • 2005.09
      • 4676

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika heckler
      A dlaczemu to Browar Bury wylądował w temacie ,piwo ogólnie,???
      Taki rozkaz szefostwa adminostwa .

      Comment

      • becik
        Generał Wszelkich Fermentacji
        🍼🍼
        • 2002.07
        • 14999

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika heckler
        A dlaczemu to Browar Bury wylądował w temacie ,piwo ogólnie,???
        Bo ten browar ani jest ani restauracją ani lokalem, jest to tylko zakład produkcyjny
        Last edited by becik; 2019-09-06, 09:31.
        Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

        Comment

        • heckler
          Major Piwnych Rewolucji
          🥛🥛🥛🥛🥛🥛
          • 2012.09
          • 1906

          #5
          Jak tam chcecie, ale według mnie jest to bez sensu. Wrzucanie opisu browaru do bez urazy ,śmieciowego, tematu piwo ogólnie mija się z celem.
          W zagranicy takiego podziału nie stosujemy, to czemu w polskim temacie robimy bałagan? Wystarczyłoby zaznaczać, że jest bez wyszynku i po sprawie .
          Po za tym browar Bury w jakimś tam stopniu jest sklepem firmowym. W browarze można zakupić piwo na wynos .

          Comment

          • e-prezes
            Generał Wszelkich Fermentacji
            🥛🥛🥛🥛🥛
            • 2002.05
            • 19251

            #6
            Legalnie? Ma koncesję detaliczną i kasę fiskalną?

            Comment

            • heckler
              Major Piwnych Rewolucji
              🥛🥛🥛🥛🥛🥛
              • 2012.09
              • 1906

              #7
              Skoro handlują po festynach to pewnie mają.
              Last edited by heckler; 2019-09-06, 15:43.

              Comment

              • e-prezes
                Generał Wszelkich Fermentacji
                🥛🥛🥛🥛🥛
                • 2002.05
                • 19251

                #8
                To zupełnie inna koncesja.

                Comment

                • becik
                  Generał Wszelkich Fermentacji
                  🍼🍼
                  • 2002.07
                  • 14999

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika heckler
                  Jak tam chcecie, ale według mnie jest to bez sensu. Wrzucanie opisu browaru do bez urazy ,śmieciowego, tematu piwo ogólnie mija się z celem.
                  W zagranicy takiego podziału nie stosujemy, to czemu w polskim temacie robimy bałagan? Wystarczyłoby zaznaczać, że jest bez wyszynku i po sprawie .
                  Po za tym browar Bury w jakimś tam stopniu jest sklepem firmowym. W browarze można zakupić piwo na wynos .
                  W dziale piwo-gdzie opisujemy miejsca gdzie każdy może przyjść i jak nie zjeść to chociaż napić się piwa w sali do tego dedykowanej. Bez przesady ale zakłady stricte przemysłowe w tej kategorii miejsca nie mają.
                  Kto i gdzie w zagranicy takie browary bez wyszynku opisuje?

                  A jesli Ci browar sprzedał piwo bez koncesji i bez paragonu to módl się aby ktoś ze skarbówki tego nie przeczytał
                  Last edited by becik; 2019-09-06, 17:23.
                  Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                  Comment

                  • heckler
                    Major Piwnych Rewolucji
                    🥛🥛🥛🥛🥛🥛
                    • 2012.09
                    • 1906

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika becik
                    Kto i gdzie w zagranicy takie browary bez wyszynku opisuje?

                    A jesli Ci browar sprzedał piwo bez koncesji i bez paragonu to módl się aby ktoś ze skarbówki tego nie przeczytał
                    A co mnie obchodzi czy oni mają koncesję, czy nie . Jak idziesz do baru na piwo, czy na zakupy do sklepy to pytasz kogoś o koncesję??
                    O sklepiku wspominał w opisie także dadek ( pomodlimy się we dwójkę) , wystarczy przeczytać. Ja zakupów tam nie robiłem, ale pytanie czy chcę coś kupić na wynos padło. Asortyment ich piw również jest wyeksponowany, więc widocznie temat mają legalny, a jak nie to jest to ich problem .

                    Jakby nie patrzeć to w dziale Czechy opisane browary nie zawsze mają sklepik, czy wyszynk. W innych krajach nie wiem, nie czytałem.
                    Róbcie i rządźcie jak tam wam wygodnie, ja swoją opinie przedstawiłem. Opis browaru jest ważny i sądzę, że powinien być w innym miejscu .

                    Comment

                    • e-prezes
                      Generał Wszelkich Fermentacji
                      🥛🥛🥛🥛🥛
                      • 2002.05
                      • 19251

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika heckler
                      ... sądzę, że powinien być w innym miejscu .
                      A dlaczego?

                      Comment

                      • becik
                        Generał Wszelkich Fermentacji
                        🍼🍼
                        • 2002.07
                        • 14999

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika heckler
                        A co mnie obchodzi czy oni mają koncesję, czy nie . Jak idziesz do baru na piwo, czy na zakupy do sklepy to pytasz kogoś o koncesję??
                        Sklep/bar to inna bajka niż browar.

                        Browar nie musi mieś koncesji na sprzedaż detaliczną, a jeśli komuś z odwiedzających chce zrobić przyjemność i mimo to sprzedać coś w detalu mimo, że prawnie nie może, a ta osoba później publicznie ogłasza, że ma to w dupie czy sprzedano mu piwo legalnie czy nie, to ja pozostawię to bez komentarza.

                        Browary bez wyszynku to nie knajpy do których możesz sobie wpaść na piwko lub dwa.
                        Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                        Comment

                        • heckler
                          Major Piwnych Rewolucji
                          🥛🥛🥛🥛🥛🥛
                          • 2012.09
                          • 1906

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes
                          A dlaczego?
                          Gdyż uważam, że poświęcenie dwóch-trzech godzin na opisanie browaru zasługuje na większy szacunek niż opis promocji Żubra w Biedronce. I dla tego browar powinien wylądować w przynależnym mu województwie z dopiskiem np. bez wyszynku. Wtedy dany i opisany browar będzie na pewno łatwiej znaleźć, a zawarta w tym opisie treść będzie dla kogoś na pewno pomocna. A tak to ląduje on w wielkim koszu zwanym ,piwo ogólnie, wraz z ważnymi i kompletnie nieistotnymi tematami.
                          Również do ogólnego tematu można by dodać : Knajpy / puby polskie / browary bez wyszynku i było by o wiele czytelniej. Osobiście szukałem opisu browaru Bury w województwie Śląskim i przez chwilę myślałem, że opis został usunięty.
                          Taka jest moja opinia w tym temacie, ale ja Wam forum nie chcę zmieniać, tym bardziej, że nikomu oprócz mnie, jak widzę to nie przeszkadza .

                          Comment

                          • e-prezes
                            Generał Wszelkich Fermentacji
                            🥛🥛🥛🥛🥛
                            • 2002.05
                            • 19251

                            #14
                            Wam czyli komu? Ja już dawno opanowałem za umieszczaniem tego typu miejsc tutaj. Ale jak widać bardziej kogoś interesuje moje nazewnictwo innostrańcow niż to co mam do powiedzenia akurat w tej kwestii. Forum jest własnością Arta i tylko tak jak on widzi daną kwestię tak będzie. Dyskusja jest zbędna.
                            Last edited by e-prezes; 2019-09-07, 11:06.

                            Comment

                            • heckler
                              Major Piwnych Rewolucji
                              🥛🥛🥛🥛🥛🥛
                              • 2012.09
                              • 1906

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika becik
                              ...że prawnie nie może, a ta osoba później publicznie ogłasza, że ma to w dupie czy sprzedano mu piwo legalnie czy nie, to ja pozostawię to bez komentarza
                              Ale co Ty chcesz komentować Może zacznij czytać ze zrozumieniem, albo wolniej i dokładniej. Pokaż Ty mnie kochany w którym to miejscu napisałem, że kupiłem tam piwo.
                              Jak już to bardziej szczegółowo opisał to wcześniej dadek i tego nie widzisz?? Jego wpis nie ma znaczenia??
                              A po trzecie i ostatnie, to dlaczego cały czas doszukujesz się i sugerujesz, że piwo tam sprzedają nielegalnie?? Byłeś tam, sprawdziłeś to?? Jak nie to siej fermentu, nie strasz skarbówką itd.
                              Ludziska zapewne wiedzą co robić i jak handlować, a jak nie wiedzą to jak to mówią ich cyrk i ich zabawki. Mnie nic do tego i do póki tam czegoś nie kupię tematu nie będę drążył, bo w jakim celu? Zresztą pierwsze moje pytanie dotyczyło zgoła czegoś innego, a skończyło sie na ich koncesji .

                              Comment

                              Przetwarzanie...