Chmiel dawniej i dziś

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Tumry
    Sierżant Pijalniowy Zaprawiacz
    • 2003.01
    • 204

    Chmiel dawniej i dziś

    Gdy miałem 8 lat trafiłem do chmielarni - przedwojennego budynku, do którego przywożono ciężarówki świeżo zerwanego chmielu (plantację też mi pokazano) - na końcu cyklu produkcyjnego była prasa wysoka na jakieś 6-8 metrów (czyli jej góra tkwiła gdzieś w otworze sufitu), która wtłaczała oskubane szyszeczki w jutowe, cylindryczne worki (miały chyba z 80 cm średnicy i metr wysokości - może ciut mniejsze bo ja byłem kajtek).
    I tu zaczyna się problem, bo we wszystkich reklamach pokazują szyszki zielone a ja jestem gotów przysięgać że tamte szelesciły bo były suche i PACHNIAŁY !!!
    Czy ktoś kiedyś obecny przy tradycyjnym procesie technologicznym napisze jak to jest na prawdę?
    Chyba nie trzeba mówić że tamto miejsce już nie istnieje. :-(
    Tumry
    sasiad47@gmail.com.pl
    (gdyby wszyscy piwosze dobrej woli ...)
  • ART
    mAD'MINd
    🥛🥛🥛🥛🥛
    • 2001.02
    • 23879

    #2
    Szyszki zielone są w czasie zbioru, przed suszeniem. Gdzieś tam może paru browarników używa sezonowo do chmielenia szyszek niesuszonych zaraz po zbiorach, ale to na bardzo małą skalę. Nawet z suszonej szyszki w formie sprasowanej jaką opisujesz prawie się nie korzysta, bo ta szybciej traci aromat no i zajmuje bardzo dużo miejsca.

    Tak naprawdę browary prezentujące w reklamach te piękne szyszunie korzystają co najmniej z granulatu chmielowego (też nie ma się co bać, to tylko zmielona i zgranulowana w niskiej temperaturze szyszka ale słabo się prezentuje w reklamie) a także (jeśli nie przede wszystkim w dużych browarach) z ekstraktów chmielowych które jeszcze gorzej nadają się do reklamy w TiVi.

    Pamięć Cię nie myli, a jak będziesz przypadkiem w Żatcu to w muzeum chmielarstwa stoi podobna maszyna którą można obejrzeć pod zadaszeniem przed budynkiem. W Polsce na pewno też takie są i działają, bo ten etap produkcji chmielu się niespecjalnie zmienił.
    Last edited by ART; 2019-09-24, 08:56.
    - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
    - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
    - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

    Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

    Comment

    • Tumry
      Sierżant Pijalniowy Zaprawiacz
      • 2003.01
      • 204

      #3
      Szyszki zielone czt suche

      Dzieki za info
      (a tamta chmielarni to Równe w 1955 roku)
      Tumry
      sasiad47@gmail.com.pl
      (gdyby wszyscy piwosze dobrej woli ...)

      Comment

      • Tumry
        Sierżant Pijalniowy Zaprawiacz
        • 2003.01
        • 204

        #4
        szyszki

        a zbiór (odcinanie pędów z rozpiętej sieci drucianej) nie czeka na zżółknięcie szyszek (oczywiście zanim zaczną same spadać) ?
        Tumry
        sasiad47@gmail.com.pl
        (gdyby wszyscy piwosze dobrej woli ...)

        Comment

        Przetwarzanie...