piwo domowe wg gigantów polskiego rynku

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • zibiolot
    Sierżant Pijalniowy Zaprawiacz
    • 2003.12
    • 195

    #46
    Kupujcie masówkę, nie warzcie piwa sami!

    Artykuł dość długi, ale dla osób, które miały styczność z browarnictwem amatorskim napewno interesujący. Nie muszę dodawać, że się nie zgadzam z tą opinią. Kto jeszcze?

    Kontrowersje wokół piwa domowego

    Ostatni artykuł zamieszczony w Kurierze Piwowarskim dotyczący piwa domowego, wywołał zainteresowanie. Otóż jeden z czytelników informuje nas, że produkcja piwa domowego nie jest wcale trudna. W Polsce działają już specjalistyczne sklepy prowadzące sprzedaż urządzeń i surowców do produkcji piwa. Sklep ten reklamuje się i prowadzi również sprzedaż internetową. Można więc szybko zaopatrzyć się w urządzenia, surowce i inne materiały pomocnicze niezbędne do produkcji piwa domowego. Muszę przyznać, że dla mnie piwowara z dużym już stażem w przemyśle, zainteresowanie piwem domowym jest dużym zaskoczeniem. Mając przecież obecnie w stałej dyspozycji handlowej tak olbrzymi asortyment doskonałych piw nie sądziłem, że piwo domowe jest popularne.

    Dzisiaj na półce sklepowej można znaleźć piwa, które zaspokoją upodobania najbardziej wymagających piwoszy. Powstają też mini-browary, które oferują piwa specjalne górnej lub dolnej fermentacji, produkowane na bazie różnych surowców i dodatków. Tak więc myślę, że tylko ciekawość ludzka i chęć sprawdzenia swoich umiejętności w formie zabawy w piwowara może być uzasadnieniem dla produkcji piwa w warunkach domowych.

    Jednak z całą stanowczością twierdzę, że w warunkach domowych nie zagwarantuje się właściwej kontroli mikrobiologicznej czystości urządzeń, czystości drożdży, jakości surowców, kontroli procesu technologicznego i wyrobu gotowego gwarantującego stabilną jego jakość. Jakość piwa jest raczej dziełem przypadku. Doskonale wiemy, co może spowodować np. zakażenie brzeczki (wodnego wyciągu ze słodu i chmielu), drożdży, piwa, nieprzestrzeganie reżimu temperaturowego itp. Jest zbyt wiele elementów, które decydują o jakości i powtarzalności tzw. profilu piwa, które możemy zagwarantować tylko dysponując odpowiednimi urządzeniami, aparaturą kontrolno-pomiarową oraz systemami zapewnienia jakości. Niestety w warunkach domowych tego nie zapewnimy.

    Chciałbym również sprostować kilka tez postawionych przez naszego sympatycznego czytelnika, który twierdzi, że piwo domowe nie jest krótkotrwałe. I że zachowuje trwałość przez okres od 1 do 3 lat. Otóż piwo to nie wino i niestety im jest starsze tym gorsze. Proszę nie łączyć okresu leżakowania piwa w butelkach z jego trwałością. Np. przy produkcji piwa Grodziskiego- górnej fermentacji, piwo również leżakowało w butelkach. Ten etap należał jeszcze do procesu technologicznego ( tzw. dofermentowanie i klarowanie piwa ) Nie może się on odbywać na półce sklepowej tylko w warunkach niskich temperatur bez dostępu światła.
    Tak więc okres od momentu rozlania do opakowań do spożycia piwa powinien być możliwie krótki, nawet dla piw pasteryzowanych.
    Niestety tzw. procesu starzenia piwa nie zatrzymamy. Możemy go pewnymi metodami- zabiegami technologicznymi tylko spowolnić. Co gorsze, proces szybkiego starzenia piwa powoduje m. innymi tlen. A jak tu w warunkach domowych zabezpieczyć piwo przed dostępem powietrza?
    Przy piwach niefiltrowanych na pewno wystąpi pojawienie się smaku drożdżowego, co jest charakterystyczne dla piw górnej fermentacji, a nie jest dobrze postrzegane przy piwach typu pilzneńskiego. Trzeba też wiedzieć, co jest przyczyną zmętnienia lub osadu, bo są to również objawy "choroby" piwa.
    Przechowywanie piwa rozlewanego z drożdżami z czasem przyczyni się do niekorzystnych zmian smakowych piwa.
    Produkcja piwa w warunkach domowych nie zapewni stabilnej jego jakości. Dzisiejszy konsument oczekuje, że jego ulubione piwo za każdym razem będzie smakowało tak samo i zawsze prezentowało najwyższą jakość.
    Cieszy mnie każde zainteresowanie piwem, w tym i piwem domowym, jego produkcją, problemami z tym związanymi, jakością, a także jego wartościami żywieniowo-zdrowotnymi. Jednak zawsze polecać będę piwo wyprodukowane w browarze posiadającym najnowocześniejsze urządzenia, doskonałą kadrę, sprawdzone tradycyjne receptury oraz wdrożone systemy zapewnienia jakości.

    Podtrzymuję zaproszenie na przeprowadzenie wspólnej profesjonalnej degustacji piw domowych.

    Andrzej Piotrowski
    Piwowar w Handlu

    Comment

    • arcy
      Pułkownik Chmielowy Ekspert
      • 2002.07
      • 7538

      #47
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zibiolot
      ąDzisiejszy konsument oczekuje, że jego ulubione piwo za każdym razem będzie smakowało tak samo
      Właśnie, konsument. Bo piwosz na pewno nie.

      Comment

      • Marusia
        Marszałek Browarów Rzemieślniczych
        🍼🍼
        • 2001.02
        • 20221

        #48
        Jak na Pana Piotrowskiego to i tak duży postęp. Jeszcze niedawno twierdzł, że w ogóle niemożliwym jest zrobienie smacznego piwa domowego i cytował jakieś receptury z czasów króla Ćwieczka
        www.warsztatpiwowarski.pl
        www.festiwaldobregopiwa.pl

        www.wrowar.com.pl



        Comment

        • Rolek
          Major Piwnych Rewolucji
          • 2001.08
          • 1038

          #49
          Przecież ten artykuł ukazał się na stronach KP już chyba ze trzy lata temu...
          Część 1
          Część 2

          Comment

          • Marusia
            Marszałek Browarów Rzemieślniczych
            🍼🍼
            • 2001.02
            • 20221

            #50
            O, widzisz, to ja miałam na mysli właśnie część pierwszą Na drugą się wcześniej nie załapałam, co za strata
            www.warsztatpiwowarski.pl
            www.festiwaldobregopiwa.pl

            www.wrowar.com.pl



            Comment

            • Rolek
              Major Piwnych Rewolucji
              • 2001.08
              • 1038

              #51
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marusia
              (...) Na drugą się wcześniej nie załapałam, co za strata
              Oj wielka wielka

              Poza tym dyskusja o tym artykule już się odbyła
              Last edited by Rolek; 2005-04-07, 11:01.

              Comment

              • Marusia
                Marszałek Browarów Rzemieślniczych
                🍼🍼
                • 2001.02
                • 20221

                #52
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Rolek

                Poza tym dyskusja o tym artykule już się odbyła
                Ta, i w dodatku brałam w niej udział Moja skleroza zaczyna mnie przerażać
                www.warsztatpiwowarski.pl
                www.festiwaldobregopiwa.pl

                www.wrowar.com.pl



                Comment

                • Hannibal
                  Major Piwnych Rewolucji
                  • 2004.03
                  • 1426

                  #53
                  Przeczytałem po raz kolejny wywód pana Piotrowskiego i jak na razie trudno mi jest cokolwiek znaleźć, co byłoby nawet bliskie prawdy.
                  Nie wiem, czy to jest kompletne zacietrzewienie, czy głupota, a może po prostu brak jakiejkolwiek wiedzy na temat piwowarstwa.
                  Przyjęcie tez tego pana byłoby równoznaczne z uznaniem, że to słońce kręci się wokół ziemi, a nie ziemia wokół słońca.
                  "All the good things for those who wait"

                  Comment

                  • breslauer
                    Major Piwnych Rewolucji
                    • 2002.05
                    • 2690

                    #54
                    Napisał co mu kazali napisać ...

                    Comment

                    • Hannibal
                      Major Piwnych Rewolucji
                      • 2004.03
                      • 1426

                      #55
                      Tylko nie wiem nadal, jaki był cel zamieszczenia takiej propagandy na forum browar.biz. Przecież pana Piotrowski doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nikogo takimi wypowiedziami nie zniechęci do piwowarstwa domowego. Raczej może przynieźć to skutek odwrotny do zamierzonego, bo widać, że wielkie koncerny się czegoś obawiają. A jak się obawiają, to znaczy, że zaczynami rosnąć w siłę. Tak jak, ktoś już powiedział, jest to woda na nasz młyn.
                      "All the good things for those who wait"

                      Comment

                      • Krzysiu
                        D(r)u(c)h nieuchwytny
                        • 2001.02
                        • 14936

                        #56
                        Wszechświat ma około 12 miliardów lat, a dyskusje o wyższości piwa przemysłowego nad domowym najwyżej kilkadziesiąt. Jakoś się nie obawiam opinii "fachowców". Moje niezbyt udane piwo i tak smakuje mi bardziej niz niektóre "najwyzszej jakości" przemysłowe. Proponuje traktować tego typu wynurzenia wzgardliwym milczeniem.

                        Comment

                        • Sven
                          Major Piwnych Rewolucji
                          • 2003.09
                          • 1211

                          #57
                          Piwo koncernowe, jest piwem masowym i przez to gorszym!
                          Czy wolelibyście mieć Rollsa (większość elementów robiona ręcznie) czy jakieś autko składane przez roboty? To apropos jakości a cena, nie wypada zbyt niekorzystnie dla piw domowych. Masówka nie jest aż tak znacząco tańsza.
                          Piwo domowe ma duszę, jest tam wysiłek i starania browarnika domowego. Koncernówka jest wykastrowana, przecież tam tylko o zysk chodzi!
                          Celia, cerevisia et conventus.

                          Comment

                          • endrio
                            Sierżant Pijalniowy Zaprawiacz
                            • 2004.10
                            • 222

                            #58
                            No cóż,pozstało tylko wylać wszystko z fermentorów i butelek i iść do sklepu po wspaniałe piwa Kampanii .Może na stronie głównej forum i np. browamatora powinno być na 1\3 strony ostrzeżenie"Warzenie piwa w domu poważnie szkodzi Tobie i osobom w Twoim otoczeniu"

                            Comment

                            • Krzysztof
                              Major Piwnych Rewolucji
                              • 2001.04
                              • 1689

                              #59
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Hannibal
                              Przeczytałem po raz kolejny wywód pana Piotrowskiego i jak na razie trudno mi jest cokolwiek znaleźć, co byłoby nawet bliskie prawdy.
                              Nie wiem, czy to jest kompletne zacietrzewienie, czy głupota, a może po prostu brak jakiejkolwiek wiedzy na temat piwowarstwa.
                              Przyjęcie tez tego pana byłoby równoznaczne z uznaniem, że to słońce kręci się wokół ziemi, a nie ziemia wokół słońca.
                              Myślę, że autor ma pojęcie o tym co pisze i nie można mu odmówić racji. Jednakże inne są cele piwowarstwa domowego i przemysłowego. W przemyśle robi sie piwo dla mas i ogromnych zysków. Dla ludzi produkujących takie piwa jakością jest np. trwałość handlowa w warunkach handlu w Polsce. W domowych warunkach piwo robi się dla siebie i grona przyjaciół. Nie ma potrzeby wielomiesięcznego przechowywania takiego piwa w hurtowniach czy sklepach. W domu piwko leży sobie w piwnicy i dojrzewa do .... czasu spożycia. Piwowara domowego nie interesuje zawartość tlenu i piwie - bo po co mu takowa? Jeżeli piwo się nie zepsuje czyli nie skwaśnieje to Ok. Smak i zapach jest sprawą wzgledną i zależną od wyczucia Piwowara domowego.
                              Myślę, że warto w przyszłości podjąć rękawicę rzuconą przez Autora. Może warto takową degustację zorganizować?
                              Last edited by Krzysztof; 2005-04-11, 17:40.
                              Jesteś zainteresowany browarem restauracyjnym napisz do mnie. Znam to od podszewki.
                              www.twojmalybrowar.pl

                              Comment

                              • Hannibal
                                Major Piwnych Rewolucji
                                • 2004.03
                                • 1426

                                #60
                                Jeśli pan Piotrowski twierdzi, że na rynku jest tyle świetnych piw, że nie potrzebne jest piwowarstwo domowe, to muszę powiedzieć, że jest zupełnie na odwrót. W porównaniu do niepasteryzowanych i niefiltrowanych piw, na polskim rynku "piwa przemysłowe" są raczej mizernej jakości. Taka jest po prostu prawda.
                                Dla mnie masówka zawsze będzie masówką. Nigdy nie dostanę np. dobrej kiełbasy robionej przez duże koncerny. Tylko małe, lokalne masarnie potrafią dogodzić moim gustom. Analogicznie jest z piwem.
                                "All the good things for those who wait"

                                Comment

                                Przetwarzanie...