Artykuł o Browarze Piastowskim

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • breslauer
    Major Piwnych Rewolucji
    • 2002.05
    • 2690

    Artykuł o Browarze Piastowskim

    W dzisiejszym Słowie Polskim jest artykuł pod tytułem:
    "Browary Dolnośląskie Piast podwyższą kapitał o 50 mln złotych.
    Carlsberg kupi akcje.

    Długi wrocławskich browarów Piast sięgają dzisiaj 100 mln złotych. Ich połowę ma pokryć podwyższenie kapitału spółki przez emisję akcji, które chce kupić Carlsberg. Duński potentat nie zamierza wycofać sięz Dolnego Śląska, przeciwnie, chce promować markę Piast."

    W artykule rzeczniczka Carlsberga w Polsce dementuje pogłoskę o zamknięciu browaru Piastowskiego i zaprzestaniu produkcji piw" Piast, Wrocławski Full i Książ. Podaje, że w 2003 roku w browarze nie przewidują ani wielkich zwolnień , ani też przyjęć do pracy. Stwierdza też, że Carlsbergowi zależy na promocji wymienionych wyżej marek. W artykule pada też stwierdzenie, że nie ma w planach rozpoczęcia we Wrocławiu produkcji innych rodzajów piwa. Ciekawostką jest informacja o browarach Piast, że "przedsiębiorstwo nie należy też do grupy Carlsberg-Okocim, ale kontroluje je firma Dyland (całkowicie zależna od duńskiego potentata piwa), która w Browarach Piast ma większościowy pakiet akcji".

    Najciekawsza jest jednak wiadomość na końcu. Jest to fragment o strachu przed Unią Europejską i niższym podatkiem akcyzowym na piwo u naszych sąsiadów. Wyrażona jest obawa, że bardziej opłacać będzie się import tańszego piwa zza granicy niż kupowanie polskich marek. Cytat: "Jeśli akcyza nie zostanie obniżona, produkcja piwa w naszym kraju może stać się więc nieopłacalna. - Carlsberg nie wyklucza wówczas wycofania się z produkcji w Polsce - twierdzi pani rzecznik".

    Muszę przyznać, że artykuł, a zwłaszcza końcówka dał mi do myślenia. A co wy o tym sądzicie?
  • breslauer
    Major Piwnych Rewolucji
    • 2002.05
    • 2690

    #2
    Chciałbym jeszcze dodać dla porządku:
    Słowo Polskie, poniedziałek 27 stycznia 2003 r., "Carlsberg kupi akcje", autor Tomasz Bonek

    Comment

    • pieczarek
      Pułkownik Chmielowy Ekspert
      • 2001.06
      • 5011

      #3
      Nie bardzo rozumiem ten strach przed akcyzą. Płaci się ją od alkoholu niezależnie od miejsca produkcji. Podobnie VAT. Chyba, że chodzi o to, że mrówki graniczne nie będą już teraz miały jakichkolwiek przeszkód. I ten drobny import bez jakichkolwiek barier mógłby rozłożyć część polskich browarów.
      Mnie boli co innego. Ustawa o wychowaniu w trzeźwości wymaga kształtowania właściwych proporcji cenowych między napojami wysokoprocentowymi i niskoprocentowymi. Preferowane mają być te niskoprocentowe. Ostatnia obniżka akcyzy na wódkę powinna spowodować automatyczne obniżenie akcyzy na wino i piwo. A tu cicho.
      Możliwe jednak, że przeoczyłem jakieś zmiany w ustawie i sprawa jest nieaktualna.

      Comment

      • Krzysiu
        D(r)u(c)h nieuchwytny
        • 2001.02
        • 14936

        #4
        Tak sobie wyciagam ciekawostki o Piastowskim na górę

        Comment

        • Cooper
          Pułkownik Chmielowy Ekspert
          🍼🍼
          • 2002.11
          • 6055

          #5
          ech , kurde zrobiłeś mnie w balona. Niby śmieszne ale jak spojrzałem na datę to już smutno mi się zrobiło
          Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
          1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

          Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

          Comment

          • Krzysiu
            D(r)u(c)h nieuchwytny
            • 2001.02
            • 14936

            #6
            Jest więcej tematów o Piaście, podciągnąłem tylko dwa. Wynika z nich jedna rzecz - wiedzieliśmy, ze tak będzie.

            Comment

            Przetwarzanie...