Życica i inne dodatki do piwa

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • grzech
    D(r)u(c)h nieuchwytny
    • 2001.04
    • 4592

    Życica i inne dodatki do piwa

    W zasadzie, można by umieścić ten temat także w historii, czy browarnictwie amatorskim, ale ad rem.

    Wyczytałem otóż, iż jedną z okoliczności zatrucia życicą roczną (Lolium temulentum) było spożycie piwa z jęczmienia zanieczyszczonego jej ziarnami.Jest to trawa, zachwaszczająca uprawy zbóż. Znana już od starożytności z racji "wzbogacania" chleba Zatrucia,kiedyś powszechne, niekiedy nawet śmiertelne manifestowały się objawami ze strony okładu nerwowego przypominającymi ciężkie upojenie alkoholowe. Piwo było trujące w wyniku zaniedbania, lub przytrafiały się wypadki umyślnego dodawania jej nasion do jęczmienia dla zwiększenia "rauszu".
    Smacznego.
  • grzech
    D(r)u(c)h nieuchwytny
    • 2001.04
    • 4592

    #2
    Wynalazłem inny "polepszacz" - bagno zwyczajne (Ledum palustrae) - krzew zimozielny, stosowany na wsiach do zwalczania insektów. Zapodanie jego pobudzało ośrodkowy układ nerwowy - drgawki, podniecenie), niestety w cięższych wypadkach dochodziło do śpiączki i zatrzymania oddechu. A bywało, że onegdaj dodawano je do piwa dla zwiększania właściwości upajających. Smacznego po raz kolejny.

    Comment

    • kangurpl
      Major Piwnych Rewolucji
      • 2002.03
      • 2660

      #3
      Rozumiem, że ty tylko mineralkę
      Świat należy do młodzieży, młody robi - stary leży.
      "W niebie nie ma piwa, więc pijmy je tutaj."

      "denerwować się - mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych"

      Comment

      • grzech
        D(r)u(c)h nieuchwytny
        • 2001.04
        • 4592

        #4
        Jak nadmieniłem na początku są to informacje o charakterze historycznym.

        Comment

        • grzech
          D(r)u(c)h nieuchwytny
          • 2001.04
          • 4592

          #5
          Kolejnym jest pokrzyk wilcza jagoda (Atropa belladonna), wielce trująca roślina, zawierająca alkaloidy tropanowe (hyoscjaminę, atropinę), którego to korzenie, dodane do piwa, a także i wódki, zwiększały ich właściwości upajające. Zdecydowanie nie polecam.

          Comment

          • grzech
            D(r)u(c)h nieuchwytny
            • 2001.04
            • 4592

            #6
            W zasadzie mogłem się tego spodziewać, ale wolałem być pewny. Do opisywanego tu procederu stosowano także lulka czarnego (Hyoscyamus niger), zawierającego podobnie jak pokrzyk alkaloidy tropanowe.

            Comment

            • ART
              mAD'MINd
              🥛🥛🥛🥛🥛
              • 2001.02
              • 23860

              #7
              tja... co by to powiedzieć...

              Podstawa to baza surowcowa, czyli co jest potrzebne by uwarzyć swoje piwo.
              - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
              - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
              - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

              Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

              Comment

              • grzech
                D(r)u(c)h nieuchwytny
                • 2001.04
                • 4592

                #8
                W temacie Krzysia nie znalazłem danych na temat krwawnika (Achillea millefolium), popularnego zioła, które w krajach północnej Europy, szczególnie w Skandynawii było stosowane jako przyprawa do piwa.

                Comment

                • grzech
                  D(r)u(c)h nieuchwytny
                  • 2001.04
                  • 4592

                  #9
                  Ponadto ostatnio wyczytałem, że rośliną używaną do zaprawiania piwa była także pokrzywa zwyczajna, być może innej jak p. żegawka także.

                  Comment

                  • grzech
                    D(r)u(c)h nieuchwytny
                    • 2001.04
                    • 4592

                    #10
                    Szanta zwyczajna (Marrubium vulgare), bylina, biało kwitnąca, zaw. związki goryczowe, garbniki, olejek lotny, stosowana była jako dodatek do piwa.

                    Comment

                    • grzech
                      D(r)u(c)h nieuchwytny
                      • 2001.04
                      • 4592

                      #11
                      Kolejna jest szałwia muszkatołowa (Salvia sclarea), z basenu Morza Śródziemnego i terenów zakaukaskich.Stosowana jako przyprawa do likierów, wina muszkatołowego, a także i piwa.

                      Comment

                      • grzech
                        D(r)u(c)h nieuchwytny
                        • 2001.04
                        • 4592

                        #12
                        Nazwa ciekawa - rybitrutka indyjska (Anamierta cocculus), krzew pochodzenia azjatyckiego, stosowany tam zgodnie z nazwą. Roslina lecznicza znana jus w średniowieczu. Szczególnie w Anglii stosowana była także do zaprawiania piwa.

                        Comment

                        • grzech
                          D(r)u(c)h nieuchwytny
                          • 2001.04
                          • 4592

                          #13
                          Tym razem średniowieczny rywal pieprzu - amomek rajski (Amomum melegueta), bylina egzotyczna. Niekiedy bywa dodawany do piwa, także likierów.

                          Comment

                          Przetwarzanie...