piwa ciemne! dotkliwy brak na naszym rynku

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • alstro
    Sierżant Pijalniowy Zaprawiacz
    • 2003.04
    • 166

    piwa ciemne! dotkliwy brak na naszym rynku

    od kilku lat, chyba odkąd zacząłem jeżdzić na Słowację szaleję ze ciemnymi piwami. gdziekowlwiek jadę poszukaję najpierw właśnie tego gatunku, z żalem konstatuję, iż wciąż brak rodzimej produkcji tego smacznego piwnego produktu!

    mamy jedynie sławetnego ciemnego Juranda, wiele o nim słyszałem, ale dopiero ostatnio sprubowalem... i jakiż zawód! Piwo nie dość, że nazywa się okropnie (Czrany Top) i ma kiczowata etykietę to jeszcze smakuje dość lurowato. Kilka produkowanych u nas porterow (Żywiec i EB, Strzelec, chyba jeszcze Dojlidy no i troche dziwnych browarów np. Porter Łódzki) nie rewanżuje tego braku (portrer to jednak wyjatkowe piwo ciemne).
    tymczasem przesamczney jest Hubertus Duncel czy Krusovice Tmave, słowacki Topvar (Marina) lub rumuńska Silva Bruna, nawet ciemne piwa ukraińskie samkuja jak nalezy...

    jak myslicie czemu u nas sie ich nie produkuje?
    czyżby nie sprawdzily sie na rynku?
  • żąleną
    D(r)u(c)h nieuchwytny
    • 2002.01
    • 13239

    #2
    Odp: piwa ciemne! dotkliwy brak na naszym rynku

    alstro napisał(a)
    mamy jedynie sławetnego ciemnego Juranda, wiele o nim słyszałem, ale dopiero ostatnio spróbowalem... i jakiż zawód! Piwo nie dość, że nazywa się okropnie (Czrany Top) i ma kiczowata etykietę to jeszcze smakuje dość lurowato.
    Ale sławetny ciemny Jurand to raczej koźlak, ostatnio rozlewany do bączków. Czarny Top rzeczywiście nie jest rewelacją.

    Niezależnie od tego, że w Polsce jest jednak niższa kultura piwna, niż na Słowacji, czy w Czechach, winą za śladową obecność ciemniaków na rynku obarczałbym koncerny, które albo likwidują browary, albo wycofują z ich produkcji wszystko, co nie przynosi konkretnego zysku.

    Comment

    • Pogoniarz
      † 1971-2015 Piwosz w Raju
      • 2003.02
      • 7971

      #3
      Odp: piwa ciemne! dotkliwy brak na naszym rynku

      [QUOTE]alstro napisał(a)
      [B]

      mamy jedynie sławetnego ciemnego Juranda, wiele o nim słyszałem, ale dopiero ostatnio sprubowalem...
      FCJP-

      Spróbowałem
      Niestety to prawda!Jest ciężko w Polsce z zakupem ciemniaka.Nawet mój rodzimy browar warzył.(Dark beer,Bock beer,Koźlak).Wymieniłem wypite przeze mnie ciemniaki i koźlaczka-gdzie te czasy?


      Prawie jak Piwo
      SZCZECIN

      Comment

      • e-prezes
        Generał Wszelkich Fermentacji
        🥛🥛🥛🥛🥛
        • 2002.05
        • 19244

        #4
        Odp: piwa ciemne! dotkliwy brak na naszym rynku

        alstro napisał(a)
        (...) Kilka produkowanych u nas porterow (Żywiec i EB, Strzelec, chyba jeszcze Dojlidy no i troche dziwnych browarów np. Porter Łódzki) nie rewanżuje tego braku (portrer to jednak wyjatkowe piwo ciemne) (...)
        kolega chyba rzeczywiście za mało wypił, bo tychże wyjątkowych ciemnych piwa jakimi są portery jest zdecydowanie więcej niż Żywiec, EB, Strzelec, Dojlidy i Łódzki (notabene Łódzki wcale nie jest dziwnym browarem i aż dziw dlaczego koledzy w Łodzi się nie odzywają). wśród ciemnych jest także porter witnicki i kilka ciemnych niekarmelowych.
        ja w przeciwieństwie do kolegi lubię niesłodzone ciemniaki i mimo, iż jest ich rzeczywiście mało to jednak nie jestem skłonny twierzdić, że koźlaki słowackie są w tej materii lepsze.
        rynek piw ciemnych jest rzeczywiście zdominowany przez portery (odchodzące w niepamięć) i karmelowe (a te właściwie piwami nie są). cała reszto to zwyczajnie nisza rynkowa, która wymaga reklamy, promocji, albo po prostu dobrej woli kupujących i sprzedających, nie wspominając o producentach.
        z własnych doświadczeń wiem, że sklepikarze, nawet ci bardziej przyjaźni boją się zamawiać czegoś co nie jest chodliwe i w dodatku drogie. polskie ciemniaki na podobieństwo niedoścignionego Guinnessa zawsze będą skromnie reprezentowane i drogie.
        można tylko płakać z tego powodu i pisać listy do browarów (bez odpowiedzi zresztą), bo jak ktoś to zgrabnie ujął "...bo tutaj jest jak jest".

        Comment

        • yendras
          Major Piwnych Rewolucji
          • 2001.12
          • 2052

          #5
          Alstro, a Irlandzkie Mocne z browaru Krajan w Nakle piłeś ? Jest dostępne m.in. w sieci "Intermarche". Porter z Nakła też godzien uwagi. Jest też Czarna Fortuna, choć trochę zbyt cocacolowa to na pewno warta spróbowania.
          Przejrzyj ten lekko zakurzony wątek - może znajdziesz tam coś interesującego: http://www.browar.biz/forum/showthre...&highlight=ptc

          Comment

          • Petrax
            Kapitan Lagerowej Marynarki
            • 2001.12
            • 662

            #6
            Wydaję mi się, że kolega alstro miał na myśli nie porównanie jakościowe, ale ilościowe. Oczywiście, że w Polsce produkuje się piwa ciemne (skądinąd również dobre), są one jednak spychane na margines do tego stopnia, że trzeba się nieźle nalatać, żeby na jakieś trafić. Na Słowacji czy Ukrainie są one w takiej samej dostępności jak lagery i nie ma w tym nic dziwnego.
            In cervisia veritas
            http://www.ptxc.de.vu
            Пиво - вот мое экотопливо

            Comment

            • iron
              Pułkownik Chmielowy Ekspert
              • 2002.08
              • 6717

              #7
              Po opanowaniu wzburzenia (że został tak haniebnie pominięty) śpieszę donieść że istnieje jeszcze Porter Warszawski przez piszącego te słowa najbardziej lubiany (i nie jest to przejaw lokalnego patriotyzmu).
              To znaczy jeszcze jest - kto nie próbował niech się pospieszy - po przejęciu Browarów Warszawskich przez grupę żywiec pewnie zniknie z rynku
              bigb@n-s.pl; na Allegro jestem jako "moczu" :)
              Nasze uszatki do podziwiania na stronie www.n-s.pl/bigb
              Rock, Honor, Ojczyzna

              Comment

              • breslauer
                Major Piwnych Rewolucji
                • 2002.05
                • 2690

                #8
                A ja zapraszam kolegę do Wrocławia na ciemne Granatowe ze Spiża. Tylko nie wiem, skąd kolega miałby jechać, bo kolega nie wypełnił Profilu ...

                Comment

                • e-prezes
                  Generał Wszelkich Fermentacji
                  🥛🥛🥛🥛🥛
                  • 2002.05
                  • 19244

                  #9
                  no w C.K. Browarze w Krakowie trzy jakże różne ciemniaki: Ciemne Mocne, pszeniczne ciemne i imbirowe ciemne.

                  Comment

                  • Petrax
                    Kapitan Lagerowej Marynarki
                    • 2001.12
                    • 662

                    #10
                    We Wrocławiu, w Krakowie... Nie każdy ma czas i 100% zniżki na przejazdy PKP.
                    In cervisia veritas
                    http://www.ptxc.de.vu
                    Пиво - вот мое экотопливо

                    Comment

                    • breslauer
                      Major Piwnych Rewolucji
                      • 2002.05
                      • 2690

                      #11
                      Petrax napisał(a)
                      We Wrocławiu, w Krakowie... Nie każdy ma czas i 100% zniżki na przejazdy PKP.
                      Nie przejmuj się Petrax - ja tak samo mogę sobie powzdychać do portera z Witnicy, koźlaka z Ambera, lanego Belfasta z Jabłonowa ... We Wrocławiu nie uświadczysz tych piw.

                      Comment

                      • piwowar2
                        Kapitan Lagerowej Marynarki
                        • 2001.11
                        • 588

                        #12
                        Ale Kozlaki czy Portery to specyficzne rodzaje ciemnego piwa. Mysle, ze oglonie chodzi o brak zwyklego pelnego ciemnego piwa w Polsce i tu sie zgadzam. Jest go malo albo wcale.

                        Comment

                        • ANDRO
                          Kapitan Lagerowej Marynarki
                          • 2001.10
                          • 640

                          #13
                          Może problem polega na tym , że ciemniaka nie da się wypić na szybko pod sklepem?? Chociaż ja znam takie zdolne bestie. Myślę , że tu jest pies pogżebany - w kulturze picia. Ciiemne się delektuje a tu nie ma na to czasu. Ja znajdę chwilkę , ale czy specjalnie dla mnie wyprrodukują znów okocimskiego portera?
                          Andro z wyspy jednej takiej.
                          http://www.bahama.uznam.net.pl/

                          Comment

                          • breslauer
                            Major Piwnych Rewolucji
                            • 2002.05
                            • 2690

                            #14
                            ANDRO napisał(a)
                            Myślę , że tu jest pies pogżebany - w kulturze picia.
                            FCJP - pogrzebany

                            Ciiemne się delektuje a tu nie ma na to czasu. Ja znajdę chwilkę , ale czy specjalnie dla mnie wyprrodukują znów okocimskiego portera? [/QUOTE]

                            Na to bym nie liczył ...

                            Comment

                            • wriggle
                              Porucznik Browarny Tester
                              • 2002.12
                              • 322

                              #15
                              No właśnie. Nie dość że ciągle znikają kolejne portery, to jeszcze zwykłych ciemniaków u nas tak naprawdę nie ma (myślę o piwach ogólnodostępnych). Piwo ciemne jest do tego stopnia nieobecne w świadomości Polaków, że większość nie odróżnia np. 'Irlandzkiego' od portera, lub np. uważa za takowego Beamish'a czy Guiness'a. Dziwne...myślę że ciemne piwo przyjęło by się na naszym ultramonotonnym rynku. Poza tym jest ładne
                              Attached Files
                              ONE LOVE

                              Comment

                              Przetwarzanie...