Prawo a oznaczanie butelek/puszek

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • S3jT4N
    D(r)u(c)h nieuchwytny
    • 2003.07
    • 25

    Prawo a oznaczanie butelek/puszek

    Hej,

    tak sobie czytalem prase ostatnio i w zwiazku z tym mam pytanko
    co wlasciwie powinno byc napisane na butelce/puszce ?

    chodzi mi o np. producenta, alkohol, temperature, ekstrakt i takie tam.
    czy to co musi obowiazkowo byc opisane reguluja jakies ustawy ?
    czy polska norma na piwo jest dalej obowiazujaca jesli chodzi o taki opis ?


    s3jt4n
  • Kemp
    Porucznik Browarny Tester
    • 2002.03
    • 357

    #2
    Tego typu sprawy regulują rozporządzenia Ministra Zdrowia i Ministra Rolnictwa. Ostatnie pochodzi ze stycznia tego roku jednakże zakłady mają czas na wprowadzenie tych wytycznych do końca 2004 roku.
    Na dobrze oznakowanym opakowaniu powinny znajdować się :
    - nazwa własna
    - nazwa i adres producenta
    - wykaz stosowanych, dozwolonych dodatków ( nazwa funkcyjna + oznaczenie np. przeciwutleniacz wit. C, E300)
    - minimalny termin trwałości lub termin przyd. do spożycia
    - zawartość alkoholu ( nie ma już obowiązku podawania ekstraktu)
    - pojemność opakowania ( pojemność do 1 l wielkość czcionki 4 mm)
    - jeśli zakład pracuje w oparciu o PN należy podać, ale nie ma już takich wymogów,
    - sposób utrwalenia np. pasteryzacja
    - mozna również podać skład surowcowy, nie ma takiego obowiązku
    - można podać skład chemiczny np. białka, węglowodany itp, wartość energetyczna, również nie ma takiego obowiązku.
    Kemp

    Comment

    • Misza
      Szeregowy Piwny Łykacz
      • 2003.04
      • 11

      #3
      przepraszam a jaka to ustawa i z którego dnia?

      Comment

      • MAW
        Kapral Kuflowy Chlupacz
        • 2002.10
        • 78

        #4
        Kemp napisał(a)
        ...- pojemność opakowania ( pojemność do 1 l wielkość czcionki 4 mm)...
        Dodatkowo pojemność do 1 l powinna byc podana w ml, a nie tak jak kiedyś w litrach.
        Yesterday is History, Tomorrow is a Mystery and Today is a gift. That's why we call it - The Present ...

        Comment

        • Misza
          Szeregowy Piwny Łykacz
          • 2003.04
          • 11

          #5
          Czy mogę się dowiedzieć z którego dnia jest to rozporządzenie?Szukałem na sejm gov pl, ale nie znalazłem...

          Comment

          • zythum
            Pułkownik Chmielowy Ekspert
            • 2001.08
            • 8305

            #6
            Przeraża mnie to, że nie ma obowiązku, podawania składu surowcowego. Uważam, to za bardzo złe dla konsumenta. Oczywiście dla konsumenta świadomego, który chciałby wybierać produktu, a nie kierować się tylko reklamą. Uważam to za błąd ustawodawcy lub ukłon w kierunku dużych, którzy teraz pewnie będą dodawać do piwa z 50 procent ryżu.
            To inaczej miało być, przyjaciele,
            To nie o to walczyliśmy, burząc mur,
            Nie ma pracy, nie ma chleba, próżny trud!
            Czy naprawdę aż tak wiele chcemy?
            Chleba i pracy chcemy! Pracy i chleba!

            Rządzący światem samowładnie
            Królowie banków, fabryk, hut
            Tym mocni są, że każdy kradnie
            Bogactwa, które stwarza lud.

            Comment

            • dryx
              † 1966-2017 Piwosz w Raju
              • 2002.04
              • 1735

              #7
              zythum napisał(a)
              [Bteraz pewnie będą dodawać do piwa z 50 procent ryżu. [/B]
              lub grysu kukurydzianego

              Comment

              • MAW
                Kapral Kuflowy Chlupacz
                • 2002.10
                • 78

                #8
                Misza napisał(a)
                Czy mogę się dowiedzieć z którego dnia jest to rozporządzenie?Szukałem na sejm gov pl, ale nie znalazłem...
                Znam dwa akty prawne które regulują oznaczenia na opakowaniach:

                1. "Rozporządzenie MRiRW z 16.12.2002 r. w sprawie znakowania środków spożywczych i dozwolonych substancji dodatkowych" (przedtawia wymagania ogólne)
                2. "Rozporządzenie RM z 05.11.2002 r. w sprawie szczegółowych wymagań dotyczacych oznakowań towarów paczkowanych"

                Oprócz tego sprawdź też Ustawię z 21.12.2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno - spożywczych

                Być może są jakieś nowsze akty, ale niestety nie wiem.
                Yesterday is History, Tomorrow is a Mystery and Today is a gift. That's why we call it - The Present ...

                Comment

                • Qak
                  Gość
                  • 2004.01
                  • 26

                  #9
                  USTAWA
                  z dnia 16 kwietnia 1993 r.
                  o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

                  (Dz. U. Nr 47, poz. 211, zmiany: Dz. U. z 1996 r. Nr 106, poz. 496; z 1997 r. Nr 88, poz. 5541; z 1998 r. Nr 106, poz. 668)



                  Art. 8.

                  Czynem nieuczciwej konkurencji jest opatrywanie towarów lub usług fałszywym lub oszukańczym oznaczeniem geograficznym wskazującym bezpośrednio albo pośrednio na kraj, region lub miejscowość ich pochodzenia albo używanie takiego oznaczenia w działalności handlowej, reklamie, listach handlowych, rachunkach lub innych dokumentach.

                  Art. 9.

                  Jeżeli towar lub usługa w miejscu pochodzenia korzysta z ochrony, a z pochodzeniem z określonego regionu lub miejscowości związane są ich szczególne cechy lub właściwości, czynem nieuczciwej konkurencji jest fałszywe lub oszukańcze używanie takich geograficznych oznaczeń regionalnych, nawet z dodatkiem ”rodzaj, ”typ“, ”metoda“ albo równoznacznym.

                  Art. 10.

                  1. Czynem nieuczciwej konkurencji jest takie oznaczenie towarów lub usług albo jego brak, które może wprowadzić klientów w błąd co do pochodzenia, ilości, jakości, składników, sposobu wykonania, przydatności, możliwości zastosowania, naprawy, konserwacji lub innych istotnych cech towarów albo usług, a także zatajenie ryzyka, jakie wiąże się z korzystaniem z nich.
                  2. Czynem nieuczciwej konkurencji jest również wprowadzenie do obrotu towarów w opakowaniu mogącym wywołać skutki określone w ust. 1, chyba że zastosowanie takiego opakowania jest uzasadnione względami technicznymi.

                  Comment

                  • neinei2
                    D(r)u(c)h nieuchwytny
                    • 2003.07
                    • 20

                    #10
                    Przykladowo (dane z dzialu piwo konkretnie 1.03.2004):

                    Grudziądz: Kunter Specjał Pomorski - Ekstrakt: 11.0% wag. | Alkohol: 5.7% obj. - z norma niezgodny.

                    Lwówek Śląski: Książęce
                    Ekstrakt: 12.5% wag. | Alkohol: 6.8% obj. - z norma niezgodny

                    Grudziądz: Hubal Super Mocny
                    Ekstrakt: 16.5% wag. | Alkohol: 8.4% obj. - z norma niezgodny

                    BG SA Zabrze: Diament
                    Ekstrakt: 10.5% wag. | Alkohol: 3.0% obj. - z norma niezgodny

                    Smialo niech ktos sprawdzi czy na etykietach jest PN-A-79098...

                    Comment

                    Przetwarzanie...