Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Piwne ulice

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • becik
    Senior
    • 07-2002
    • 14999

    #46
    breslauer napisał(a)
    Ciekawe, czy w którymś z niemieckich miast jest Breslauer Strasse?
    jest
    w małej miejscowości pod Hannoverem (teraz nazwy nie pamiętam), a sam mieszkałem na Pommern Strasse
    Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

    Comment

    • breslauer
      Senior
      • 05-2002
      • 2690

      #47
      celt_birofil napisał(a)
      Warszawa:

      ART-emidy
      ART-yleryjska
      ART-ystów
      ART-ystyczna
      No, to już chyba za bardzo odbiegamy od tematu ...

      Z półki historycznej: uliczka biegnąca przy dawnym browarze Kipkego we Wrocławiu nazywała się przed wojną Kipke Weg. Dziś jest to mała uliczka koło mostu Dmowskiego (nosi imię Kazimierza Michalczyka - nawet nie wiem, kto to zacz ...).

      Comment

      • breslauer
        Senior
        • 05-2002
        • 2690

        #48
        We Wrocławiu jest też ul. Piwna - jest to niewielka uliczka równoległa do ul. Szczytnickiej. Przed wojną nazywała się Laurentiusstr., zaś według spisu M. Friedricha w latach 1885-1906 funkcjonował przy niej Browar Parowy Juliusa Gunthera (Dampfbierbrauerei Julius Gunther). W tej chwili po zabudowaniach nie ma śladu, ale wydaje mi się, że coś musiało przetrwać do 1945 r. (może rozlewnia, może jakiś lokal), skąd bowiem pomysł, by nadawać ulicy około roku 1946-1948 nazwę Piwna?

        Natomiast ul. Piwowarska znajdująca się dość daleko od centrum, bo na Praczach Odrzańskich, przed wojną nazywała się Am Bierstieg, co autor książki "Polsko-niemiecki spis ulic, placów i mostów Wrocławia" tłumaczy jako "Wąska droga koło browaru". Jest to bardzo ciekawa informacja, bowiem obecnie jest to raczej szczere pole, zaś może być to sygnał, iż mógł tam istnieć jakiś browar folwarczny lub coś podobnego; coś w każdym bądź razie musiało być na rzeczy, skoro przed wojną istniała taka, a nie inna nazwa.

        Comment

        Przetwarzanie...
        X
        😀
        🥰
        🤢
        😎
        😡
        👍
        👎