Polskie piwo a piana...

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • talrasha
    Kapitan Lagerowej Marynarki
    • 2001.11
    • 685

    #16
    Co do pszenicznych to również zauważyłem, że bardzo dobrze się pienią i posiadają gęstą pianę.
    Catalunya es una nación y el Barça es un ejército

    Comment

    • Krzysiu
      D(r)u(c)h nieuchwytny
      • 2001.02
      • 14936

      #17
      Książęce z butelki pieni się ładnie. A z tego co pamiętam , pienistość poprawia się przez zastąpienie kilku procent słodu ryżem, więc aż tak bardzo tą pianą to bym się nie podniecał.
      Zresztą czeskie piwa (Opat, Krakonos, Primator, Vratislav) lane z kranu w mordowniach również pianą nie imponują.

      Comment

      • zythum
        Pułkownik Chmielowy Ekspert
        • 2001.08
        • 8305

        #18
        Za to Budvar u Medviku to jest raj dla piwoszy którzy lubią piankę i jak tu wspomniano piwa pszeniczne (wczoraj uciekło mi ze szklanki). zawsze z pianą dostaniecie Królewskie w Rybitwie.
        To inaczej miało być, przyjaciele,
        To nie o to walczyliśmy, burząc mur,
        Nie ma pracy, nie ma chleba, próżny trud!
        Czy naprawdę aż tak wiele chcemy?
        Chleba i pracy chcemy! Pracy i chleba!

        Rządzący światem samowładnie
        Królowie banków, fabryk, hut
        Tym mocni są, że każdy kradnie
        Bogactwa, które stwarza lud.

        Comment

        • Czes
          Kapitan Lagerowej Marynarki
          • 2001.06
          • 752

          #19
          Czynnikiem pianotwórczym w piwie jest przede wszystkim odpowiednia frakcja białek. Nie bez znaczenia sa też związki pochodzące z chmielu.
          Piwa pszeniczne pienią sie wybitnie właŚnie dzięki białkom, których w pszenicy jest więcej niż w jęczmieniu. W ryżu jest ich natomiast mniej niż w jęczmieniu więc dodatek ryżu pianie raczej służyć nie będzie ( ryż to niemal wyłącznie tania skrobia , jego dodatek rozjaŚnia i smakowo rozcieńcza piwo).
          ObecnoŚć białka w piwie generalnie kłóci się z jego trwałoŚcią i koloidalną stabilnoŚcią. Obniżenie pienistoŚci piwa jest więc ceną za jego wydłużoną trwałoŚć.
          Źle wpływa na pienistoŚć również technika HGB "high gravity brewing" stosowana przez duże browary. Polega na warzeniu i fermentacji przy większych stężeniach i finalnym rozcieńczaniu wodą gotowego już piwa.
          Z kolei w małych browarach często ciągle zaciera się z długą przerwą białkową, nie bacząc na to, że dzisiejsze słody są głębiej niż dawniej zmodyfikowane (rozluźnione).Prowadzi to do nadmiernej hydrolizy białek.
          O!Nanobrowar Domowy "PiwU"

          Comment

          • ANDRO
            Kapitan Lagerowej Marynarki
            • 2001.10
            • 640

            #20
            O kurde...
            Andro z wyspy jednej takiej.
            http://www.bahama.uznam.net.pl/

            Comment

            • yendras
              Major Piwnych Rewolucji
              • 2001.12
              • 2052

              #21
              Pamiętam, że absolutnie do opanowania była piana w grodziskim. Jak się chciało napić piwa w miarę szybko po nalaniu to trzeba było ratować się słomką (wiem, że to herezja, ale czasem bardzo chce się pić )

              Comment

              • zythum
                Pułkownik Chmielowy Ekspert
                • 2001.08
                • 8305

                #22
                Originally posted by Czes
                Czynnikiem pianotwórczym w piwie jest przede wszystkim odpowiednia frakcja białek. Nie bez znaczenia sa też związki pochodzące z chmielu.
                Piwa pszeniczne pienią sie wybitnie właŚnie dzięki białkom, których w pszenicy jest więcej niż w jęczmieniu. W ryżu jest ich natomiast mniej niż w jęczmieniu więc dodatek ryżu pianie raczej służyć nie będzie ( ryż to niemal wyłącznie tania skrobia , jego dodatek rozjaŚnia i smakowo rozcieńcza piwo).
                ObecnoŚć białka w piwie generalnie kłóci się z jego trwałoŚcią i koloidalną stabilnoŚcią. Obniżenie pienistoŚci piwa jest więc ceną za jego wydłużoną trwałoŚć.
                Źle wpływa na pienistoŚć również technika HGB "high gravity brewing" stosowana przez duże browary. Polega na warzeniu i fermentacji przy większych stężeniach i finalnym rozcieńczaniu wodą gotowego już piwa.
                Z kolei w małych browarach często ciągle zaciera się z długą przerwą białkową, nie bacząc na to, że dzisiejsze słody są głębiej niż dawniej zmodyfikowane (rozluźnione).Prowadzi to do nadmiernej hydrolizy białek.
                Dzięki Czes to pozwoliło wszystko ułożyć w głowie
                To inaczej miało być, przyjaciele,
                To nie o to walczyliśmy, burząc mur,
                Nie ma pracy, nie ma chleba, próżny trud!
                Czy naprawdę aż tak wiele chcemy?
                Chleba i pracy chcemy! Pracy i chleba!

                Rządzący światem samowładnie
                Królowie banków, fabryk, hut
                Tym mocni są, że każdy kradnie
                Bogactwa, które stwarza lud.

                Comment

                • grzech
                  D(r)u(c)h nieuchwytny
                  • 2001.04
                  • 4592

                  #23
                  Dołączam się do podziękowań. Bez Czesa nasze forum byłoby uboższe.

                  Comment

                  • SAIMIR
                    D(r)u(c)h nieuchwytny
                    • 2001.11
                    • 182

                    #24
                    grzech napisal/a
                    Dołączam się do podziękowań. Bez Czesa nasze forum byłoby uboższe.
                    No nie ,byłoby zbyt poważne ...
                    A czytając to uśmiałem się po pachy.
                    Brawo Czes , czekamy na wytłumacznie różnic pomiędzy piwem wlewanym bezpośrednio do gardła ,a piwem wlewanym do kufla.
                    Proszę o uwzględnienie warunków meteorologicznych ,biorąc pod uwagę średnie zachmurzenie dla obszaru Polski z okresu pomiędzy 1958-2002r oraz ceny piwa ,które mogą miec niewątpliwy wpływ na statystykę spożycia.

                    Comment

                    • Piwofil
                      Kapitan Lagerowej Marynarki
                      • 2002.01
                      • 907

                      #25
                      Mi ostatnio bardzo pienił się Piast pity prosto z butelki w parku ale jestem zadowolony z piany Lech Mocnego ( pity w domu ze szklanki)
                      Co do naukowych wyjasnien to chyba są jeszcze inne czynniki?
                      Temperatura czy sposób nalewania
                      www.plhaft.prv.plPiwo to to co powoduje radość w moim życiu, napędza mnie do działania i jest moją motywacją. Jedynie kobiety są lepsze od niego :DD

                      Comment

                      • zythum
                        Pułkownik Chmielowy Ekspert
                        • 2001.08
                        • 8305

                        #26
                        Originally posted by SAIMIR


                        No nie ,byłoby zbyt poważne ...
                        A czytając to uśmiałem się po pachy.
                        Brawo Czes , czekamy na wytłumacznie różnic pomiędzy piwem wlewanym bezpośrednio do gardła ,a piwem wlewanym do kufla.
                        Proszę o uwzględnienie warunków meteorologicznych ,biorąc pod uwagę średnie zachmurzenie dla obszaru Polski z okresu pomiędzy 1958-2002r oraz ceny piwa ,które mogą miec niewątpliwy wpływ na statystykę spożycia.
                        Teraz Cię Saimir nie rozumiem, prosty człowiek jestem. Albo jesteś bezsensownie ironiczny (bo ironia tutaj jest nie na miejscu, niektórzy są na forum żeby poza pogaduchami dowiedzieć się czegoś konkretnego), prawione złośliwości też są trochę nie na miejscu , bo ośmieszanie niewiedzy i ignorancji jest jak najbardziej potrzebne, ale ośmieszanie wiedzy jest po prostu żałosne. Piszesz, że uśmiałeś się po pachy - z czego???? (bo ja w wypowiedzi Czesa nie widzę nic śmiesznego, za to ogrom wiedzy, którą chce się Mu z nami dzielić). Mam nadzieję, że źle Cię po prostu zrozumiałem.
                        To inaczej miało być, przyjaciele,
                        To nie o to walczyliśmy, burząc mur,
                        Nie ma pracy, nie ma chleba, próżny trud!
                        Czy naprawdę aż tak wiele chcemy?
                        Chleba i pracy chcemy! Pracy i chleba!

                        Rządzący światem samowładnie
                        Królowie banków, fabryk, hut
                        Tym mocni są, że każdy kradnie
                        Bogactwa, które stwarza lud.

                        Comment

                        • grzech
                          D(r)u(c)h nieuchwytny
                          • 2001.04
                          • 4592

                          #27
                          Obawiam się, że dobrze. Ja także, ale moja irytacja była zbyt duża, aby Saimirowi odpowiedzieć i zrobić to w miarę kulturalnie.

                          Comment

                          • zythum
                            Pułkownik Chmielowy Ekspert
                            • 2001.08
                            • 8305

                            #28
                            Oczywiście na Forum jest miejsce także dla ludzi dla których piwo to po prostu napój służący do wlewania w gardło (niezależnie od sposobu i estetyki podania) w celu upicia się lub po prostu zaspokojenia pragnienia i tyle. Ale są też tacy dla których to coś więcej (trochę magii, trochę szaleństwa) i którzy chcą wiedzieć o piwie trochę więcej od tego, że jest to niskoalkoholowy napój.
                            Pewnie mógłbym tu jeszcze dużo pisać ale po co. Kto chce i może zrozumie, a niektórych będzie to tylko śmieszyło. Też dobrze.
                            To inaczej miało być, przyjaciele,
                            To nie o to walczyliśmy, burząc mur,
                            Nie ma pracy, nie ma chleba, próżny trud!
                            Czy naprawdę aż tak wiele chcemy?
                            Chleba i pracy chcemy! Pracy i chleba!

                            Rządzący światem samowładnie
                            Królowie banków, fabryk, hut
                            Tym mocni są, że każdy kradnie
                            Bogactwa, które stwarza lud.

                            Comment

                            • talrasha
                              Kapitan Lagerowej Marynarki
                              • 2001.11
                              • 685

                              #29
                              Dzięki czes za mały wykład - kolejna poracja wiedzy jaką wynosze z browaru.
                              Catalunya es una nación y el Barça es un ejército

                              Comment

                              • pjenknik
                                Major Piwnych Rewolucji
                                • 2001.08
                                • 3388

                                #30
                                Ja tu głównie po to siedzę, żeby się czegos dowiedzieć, czy to o piwie, czy to o technologii. Myślę, że SAIMIR nie do końca wiedział co chce napisać....
                                Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                                Comment

                                Przetwarzanie...