piwo orkiszowe

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • arcy
    Pułkownik Chmielowy Ekspert
    • 2002.07
    • 7538

    #16
    adam16 napisał(a)
    Dobił mnie ten "oszczypek". To coś w rodzaju chyba... czy ja wiem... śląskiej "mądrej" kapusty.
    Ty się nie śmiej Jakbyś wymówił to poprawnie, a nie po "góralsku", to wyjdzie Ci właśnie oszczypek
    Last edited by arcy; 2005-01-11, 18:30.

    Comment

    • adam16
      Pułkownik Chmielowy Ekspert
      • 2001.02
      • 9865

      #17
      To po "góralsku" jest właśnie poprawnie Po co poprawiać na siłę to co jest dobre
      Browar Hajduki.
      adam16@browar.biz
      Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

      Krasnoludki są na świecie, a w każdym razie w Chorzowie ;) a dowodem jest to, iż do domowego piwa siusiają :D - mam KWASIŻURA :D

      Comment

      • Krzysztof
        Major Piwnych Rewolucji
        • 2001.04
        • 1689

        #18
        Mafar napisał(a)
        Piwo z kaszy
        Czy to takie dziwne? Już kiedyś na praktyce dodawałem kaszę jako surowiec do zacieru.
        Jesteś zainteresowany browarem restauracyjnym napisz do mnie. Znam to od podszewki.
        www.twojmalybrowar.pl

        Comment

        • Twilight_Alehouse
          D(r)u(c)h nieuchwytny
          • 2004.06
          • 6310

          #19
          Krzysztof napisał(a)
          Czy to takie dziwne? Już kiedyś na praktyce dodawałem kaszę jako surowiec do zacieru.
          I jakie to daje efekty w smaku? Pytam, bo sam mam ochotę na taki eksperyment.

          Comment

          • macmon
            Sierżant Pijalniowy Zaprawiacz
            • 2002.10
            • 140

            #20
            Surowce niesłodowane dodaje się po to, aby wykorzystać tańsze węglowodany, niż skrobię ze słodu. W tym celu dodaje się skrobię kukurydzianą w postaci płatków lub grysiku z odtłuszczonej kukurydzy, kasze i grysiki jęczmienne, itp. Powoduje to pewne problemy technologiczne przy warzeniu i filtracji brzeczki.
            Oczywiście w zalezności od regionu Świata robi sie piwo z takich surowców, jakie występują w obfitości, bo to gwarantuje niższe koszty: kukurydza i ryż w Ameryce, ryż w Azji, sorgo w Afryce. Stosuje się dodatek 10-20% zasypu na warkę ziarna niesłodowanego. Np znam Warzelnię gdzie zasyp wynosił 5 ton słodu + 500 kg kukurydzy. Najbardziej widoczny efekt technologiczny, to jaśniejsza barwa brzeczki.

            Comment

            • garfunkel
              Major Piwnych Rewolucji
              • 2005.04
              • 1068

              #21
              W języku francuskim wyraz "orkisz" brzmi: braces i dał początek takim słowom jak
              brais- miażdżony jęczmień;
              brassin-kocioł browarny;
              brasserie - browar;

              melduję, że wiadomości z biblioteki, nie z internetu

              Comment

              • o_slon
                Szeregowy Piwny Łykacz
                • 2005.05
                • 24

                #22
                Dla wszystkich zainteresowanych orkiszem:



                Jak ktoś chce w domu uważyć orkiszowe piwo to może tam zakupić ten bardzo rzadki gatunek pszenicy. Słód trzeba juz samemu pokiełkować

                Wydaje mi się, że to najlepsi fachowcy od tego zboża w Polsce - nie trzeba gonić do Szwajcarii
                naturalnegeny.pl

                Comment

                • arcy
                  Pułkownik Chmielowy Ekspert
                  • 2002.07
                  • 7538

                  #23
                  W sklepie z kawą "Pożegnanie z Afyką" widziałem puszkę po kawie orkiszowej.

                  Trochę to dziwne, że zboże o takich możliwościach wykorzystania zostało jakby zapomniane. Zwłaszcza że sma piwa orkiszowego jest jakby "łagodniejszą" wersją pszenicznego i w dodatku chyba łatwiej je wyklarować, co na polskim rynku byłoby niestety zaletą.

                  Comment

                  • o_slon
                    Szeregowy Piwny Łykacz
                    • 2005.05
                    • 24

                    #24
                    Nic tylko próbować. Sam piwa nie robię bo jeszcze wiedza nie ta i brak warunków, ale może któryś z piwowarów się pokusi? Ziarno można kupić, kwestia wysłodowania - zdaje się że niektórzy to robią. Skoro są bio-makarony i mąka orkiszowa to czemu nie piwo? Tym bardziej, że orkisz rośnie tylko w Polsce i Szwajcarii - może przyszła pora na stare-nowe patenty i odkurzanie zapomnianych tradycji... ?
                    Pomarzyć zawsze można... Ale jak się ktoś zdecyduje to proszę o info
                    naturalnegeny.pl

                    Comment

                    • zbysia
                      Kapitan Lagerowej Marynarki
                      • 2004.09
                      • 907

                      #25
                      Pytanie może lekko idiotyczne (nie znam niemieckiego, a być może info o tym jest przy opisie piwa),czy do warzenia używa się słodu orkiszowego, czy ziarna li i tylko ześrutowanego?
                      fANIAtic www.faktoria-ukraina.pl

                      Comment

                      • workus
                        Szeregowy Piwny Łykacz
                        • 2006.07
                        • 3

                        #26
                        witam serdecznie, zapraszam po węgierski orkisz odmiany OKO-10 www.bogutynmlyn.pl

                        Comment

                        • Pierre_Dolchee
                          Sierżant Pijalniowy Zaprawiacz
                          • 2005.04
                          • 152

                          #27
                          Widziałem u nas w Bio-Laden piwo orkiszowe, czyli Dinkel Bier. Jak będę tam następnym razem to kupię butelkę i spróbuję. Jak narazie niewiem jaki to browar, ale się dowiem.

                          Comment

                          • szyszka
                            Kapral Kuflowy Chlupacz
                            • 2007.05
                            • 53

                            #28
                            z orkiszu robili piwo już w starożytności Sumerowie, a po nich Babilończycy. niektóre źródła podają pszenicę, ale tak naprawdę chodzi o orkisz, bo tylko taką pszenicę znano w tamtych czasach.

                            ale co do tego szwajcarskiego piwka, to sama jestem ciekawa, czy orkisz dodali jako dodatek niesłodowany, czy rzeczywiście zrobili to z orkiszowego słodu? ja nie wiem, ale skoro umieścili słowo "orkisz" na etykiecie, to sugeruje tę drugą możliwość (surowcami niesłodowanymi to się raczej producenci na etykietach tak nie chwalą )

                            Comment

                            • Dreamer
                              Major Piwnych Rewolucji
                              • 2003.05
                              • 1576

                              #29
                              Swojego czasu opisywałem piwo z udziałem słodu orkiszowego:


                              Dość ciekawa kompozycja smakowa
                              Blog: Piwna Brytania

                              Comment

                              • biereczapplistes
                                Porucznik Browarny Tester
                                • 2007.05
                                • 325

                                #30
                                wreszcie!

                                jakiś czas temu myślałem o uważeniu piwa orkiszowego, ale nie miałem pojęcia czy słód uzyskany z tego rodzaju przenicy będzie pełnowartościowy
                                widzę, że temat jest w Polsce w zerowym stopniu zaawansowania, więc chyba będziemy musieli przecierać szlaki
                                nie miałem nawet pojecia, że takie piwo już gdzies na swiecie jest, ale kiedy przeczytałem, że Szwajcarzy już je uważyli, wcale się nie zdziwiłem...trochę zdarłem podeszwy w Szwajcarii i wiem, jakie tam są cuda
                                postaram się za jakis czas doczytać wszystkie posty i za pare tygodni przedstawię tu efekty moich poszukiwań - nie będzie to jeszcze piwo, ale postaram się zamieścić jakieś cenne informacje

                                dzieki ARCY za temat, wreszcie nie jestem sam z moją orkiszową fanaberią
                                Pijast Piwodziej :D

                                Comment

                                Przetwarzanie...