Piwo z kończącym się terminem.

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • zibiolot
    Sierżant Pijalniowy Zaprawiacz
    • 2003.12
    • 195

    Piwo z kończącym się terminem.

    Niektóre sklepy, gdy kończy się termin przydatności do spożycia, znacząco obniżają cenę piwa w butelce lub puszce. W związku z tym mam kilka pytań:
    1.Czy dokonywaliście zakupu takiego piwa? Na lie było przecenione?
    2.Jeśli tak to czy w smaku nie było różnicy?
    3.Ile czasu piwo po terminie jest "zdatne do spożycia?"
  • zythum
    Pułkownik Chmielowy Ekspert
    • 2001.08
    • 8305

    #2
    1. Niezbyt często. Z reguły około 50 procent.
    2. To zależy. W przypadku porterów nawet lepszy ale w przypadku piw niepasteryzowanych filtrowanych kwaśne i nie do picia.
    3. Nikt nie da arbitralnej odpowiedzi. Zależy od typu piwa, jego ekstraktywności, warunków przechowywania i itp. Czasem zdarza się też (np.: Czarnków), że datuja swój wyrób z mniejszą liczbą dni niż by mógł być antycypując jego złe przechowywanie. W tym przypadku gdy piwo jest przechowywane właściwie (jak piwo niepasteryzowane powinno być) można spokojnie pić i tydzień po dacie ale gdy piwo jest źle przechowywane (szczególnie w lecie) to może być zepsute w terminie przydatności.
    To inaczej miało być, przyjaciele,
    To nie o to walczyliśmy, burząc mur,
    Nie ma pracy, nie ma chleba, próżny trud!
    Czy naprawdę aż tak wiele chcemy?
    Chleba i pracy chcemy! Pracy i chleba!

    Rządzący światem samowładnie
    Królowie banków, fabryk, hut
    Tym mocni są, że każdy kradnie
    Bogactwa, które stwarza lud.

    Comment

    • YouPeter
      Major Piwnych Rewolucji
      • 2004.05
      • 2379

      #3
      U mnie przeważnie przeceniają o 20%. Ostatnio łączyli 2 puszki i dokłądali kufel (co dziwne akurat nie z tego piwa co była przecena ) Jak działa na organizm ? Nie wiem bo nie próbowałem. Ale jak ostatnio znajomemu kupiłem Brackie i jak się później okazało było przetermiowane o pół roku , wiem że wypił i ztego co pamiętam to nawet mu smakowało.
      Bo kto piwa nie pije ten jest wywrotowcem, świadomie uszczuplającym dochody państwa, bezideowcem.

      Comment

      • nikita_banita
        Major Piwnych Rewolucji
        • 2003.06
        • 1363

        #4
        Właśnie wciągam sobie porterka po terminie i mam same miłe wrażenia smakowe. Co do innych piw to do spożycia po terminie ryzykowałbym jedynie te mocniejsze - alkohol sprawia, że są dłużej dobre. Co do ceny to raczej unikam kupowania piwek po terminie (chyba,że jest to porter ).

        Comment

        • Chris
          Kapitan Lagerowej Marynarki
          • 2004.05
          • 812

          #5
          Piłem ostatnio wraz z Jerzym Primatora 24' z datą przydatności do bodajże listopada Byłem niesamowicie smaczny.
          chickkiller :)

          Comment

          • arcy
            Pułkownik Chmielowy Ekspert
            • 2002.07
            • 7538

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Chris_1987
            Byłem niesamowicie smaczny.
            Jerzy Cię smakował?

            Comment

            • kiszot
              Pułkownik Chmielowy Ekspert
              🍼🍼
              • 2001.08
              • 8106

              #7
              Obok mnie jest sklep który sprzedaje chyba tylko przeterminowane piwo.Ostatnio byłem tam ze 2 dni temu i z 4 piw wszystkie były przeterminowane.Co ciekawe każde piwo z innego browaru.Chyba byłem ostatni raz w tym sklepie.

              Natomiast w innym sklepie był Porter Łódzki z kończącą się datą w rewelacyjnej cenie 1.80.Niestety wczoraj kupiłem ostatnie 2 butelki.
              Lwów zawsze polski,Bytom zawsze niemiecki.
              1 FOLKSDOJCZ BROWARU :D

              Da seufzt sie still, ja still und flüstert leise:
              Mein Schlesierland, mein Heimatland,
              So von Natur, Natur in alter Weise,
              Wir sehn uns wieder, mein Schlesierland,
              Wir sehn uns wieder am Oderstrand.

              Comment

              • Wujcio_Shaggy
                Major Piwnych Rewolucji
                • 2004.01
                • 4628

                #8
                Generalnie - im piwo mocniejsze, tym dłużej zachowuje się po terminie. Np. Dobre Mocne przeterminowane o 4 mies. nadal było dobre. Ale reguły nie ma - bo i piwo przecenione na kilka dni przed upływem terminu potrafi być zepsute...

                Spotkałem się z jeszcze innym typem przeceny. Było to tak:
                Jakoś z miesiąc temu wchodzę do sklepu i widzę na półce Porter Żywiecki, cena 3,50 za 0,33. Termin przydatności oczywiście miniony, na co zwróciłem uwagę sprzedawczyni; jednocześnie podjąłem negocjacje nt. zakupu po obniżonej cenie. Pani była jednak twarda (może podejrzewała, żem prowokator z PIH-u czy innego SANEPID-u?).
                Ostatnio zajrzałem tam znowu - i co widzę? Ten sam Porter Żywiecki w "promocji" - 2,20 zł...
                Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                Browar Szlachecki w Warszawie (działalność zawieszona)

                @WujcioShaggy Wuj na Twitterze, czasem coś napisze nawet

                Comment

                • Pepek
                  Major Piwnych Rewolucji
                  • 2003.04
                  • 1500

                  #9
                  Z tymi piwami mocnymi możliwymi do spożycia po terminie to różnie bywa. Mój sąsiad kiedyś połaszczył się na 10 szt. "promocyjnego" Rycerskiego Mocnego po 1 zł za butelke euro przeleżałych ok. tygodnia po terminie. Dwoma butelkami się struł, osiem trafiło do kanalizy.
                  Pepek

                  Piwo pijesz - dłużej żyjesz !!!


                  Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                  Comment

                  • Pinio74
                    Major Piwnych Rewolucji
                    • 2003.10
                    • 3881

                    #10
                    Nie wiem, czy już o tym nie pisałem, ale ten temat jest w sam raz. Jakieś pół roku temu w płockim Oszołomie zauważyłem czteropaki jurandowego Koźlaka. Teraz to piwo jest już do nabycia w miarę regularnie, ale wtedy to chyba był pierwszy raz. Bardzo się napaliłem, ale zauważyłem, że termin do spożycia minął około 7 dni temu, więc pomyślałem, że jakaś cena promocyjna by się przydała (zniżka 50% na przykład). Zwróciłem się zatem z taką propozycją do "menedżera stoiska". Sprawdził, czy data jest faktycznie taka jak mówię i zniknął mówiąc, że musi to skonsultować. Już się nie pojawił, przyszedł za to smutny, szary pan, który bez słowa zwinął wszystkie butelki i zniknął na zapleczu. Nie było ani zniżki, ani piwa.
                    BIRRARE HUMANUM EST

                    Comment

                    • Pijak
                      Sierżant Pijalniowy Zaprawiacz
                      • 2002.10
                      • 170

                      #11
                      Nie zgadzam się z teorią że piwa mocne generalnie dłużej wytrzymują. Kmicic mocny z Częstochowy tydzien "przed datą" posiadał fuzle na dnie i smak zbliżony do kiszonej kapusty. Natomiast spożywałem: Dubliny z "datą" sprzed 3 miesięcy,Diament zabrzański z "datą" sprzed dwóch tygodni i były smaczne. Rekord pobiła jednak moja mama wypijając pamiątkową puszke atom'a ktorej "data" byla sprzed 1,5 roku, co prawda była przechowywana przeze mnie w lodówce, ale jak twierdziła smakowało dobrze...może tak długie leżakowanie pomogło... Jako ciekawostkę dodam że przechowuję jeszcze 0,33 żywca które jest juz 2 lata i 10 miesięcy po dacie) a zmętnienia jeszcze się nie pojawiły

                      Comment

                      • sloniatko
                        Major Piwnych Rewolucji
                        • 2004.02
                        • 1014

                        #12
                        Swego czasu nabyłem w ś.p. Michasiu Noteckie przeterminowane około 3 dni po złotówce za sztukę. Niestety okazało sie one skwaśniałe i wszytko trawiło do zlewu (naszczęście tylko 3 butelki).
                        Zupełnie inne doświadczenia miałem z niepasteryzaowanymi (zasada cgyba taka jak we Lwówku) czeskimi Svijanami. Piłem je jeszcze około 1-1.5 po terminie i były wyśmienite.
                        Piwo czyni każdą czynność przyjemniejszą

                        Comment

                        • Małażonka
                          Major Piwnych Rewolucji
                          • 2003.03
                          • 4602

                          #13
                          1-1,5 po terminie czego? Dnia, tygodnia, miesiąca czy roku?

                          Comment

                          • iron
                            Pułkownik Chmielowy Ekspert
                            • 2002.08
                            • 6717

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pinio74
                            Nie wiem, czy już o tym nie pisałem, ale ten temat jest w sam raz. Jakieś pół roku temu w płockim Oszołomie zauważyłem czteropaki jurandowego Koźlaka. Teraz to piwo jest już do nabycia w miarę regularnie, ale wtedy to chyba był pierwszy raz. Bardzo się napaliłem, ale zauważyłem, że termin do spożycia minął około 7 dni temu, więc pomyślałem, że jakaś cena promocyjna by się przydała (zniżka 50% na przykład). Zwróciłem się zatem z taką propozycją do "menedżera stoiska". Sprawdził, czy data jest faktycznie taka jak mówię i zniknął mówiąc, że musi to skonsultować. Już się nie pojawił, przyszedł za to smutny, szary pan, który bez słowa zwinął wszystkie butelki i zniknął na zapleczu. Nie było ani zniżki, ani piwa.
                            No bo zgodnie z prawem, nie miał on prawa sprzedać żadnego produktu któremu skończył się termin przydatności do spożycia. Widocznie menagier się przestraszył i zwinął towar. Może wziął Ciebie za np. dziennikarza albo jakiegoś tajniaka, bo w marketach raczej nie przejmują się terminami ważności produktów. No a poza tym, piwa nie można przepakować i dać nowej daty ważności

                            A my ostatnio kupiliśmy namysłowskie Zamkowe w konserwie z datą 25.01.04, a było całkiem zacne.
                            bigb@n-s.pl; na Allegro jestem jako "moczu" :)
                            Nasze uszatki do podziwiania na stronie www.n-s.pl/bigb
                            Rock, Honor, Ojczyzna

                            Comment

                            • sloniatko
                              Major Piwnych Rewolucji
                              • 2004.02
                              • 1014

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Małażonka
                              1-1,5 po terminie czego? Dnia, tygodnia, miesiąca czy roku?
                              miesiąca
                              Piwo czyni każdą czynność przyjemniejszą

                              Comment

                              Przetwarzanie...