Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Piwa skandynawskie

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • paveuek
    Senior
    • 09-2001
    • 410

    Piwa skandynawskie

    Może mnie ktoś oświecić o co chodzi z tymi kalsami piwa? I,II,III,IV itd.
    Nic z tego nie kapuję...
    Katalog polskich kapsli od piwa: www.kapsle.xon.pl
    Polskie forum kolekcjonerów kapsli: www.forum.kapsle.xon.pl
  • paveuek
    Senior
    • 09-2001
    • 410

    #2
    Re: Piwa skandynawskie

    paveuek napisal/a
    kalsami piwa? I,II,III,IV itd.
    Oczywiście miało być "klasami".
    Katalog polskich kapsli od piwa: www.kapsle.xon.pl
    Polskie forum kolekcjonerów kapsli: www.forum.kapsle.xon.pl

    Comment

    • albeertos
      Senior
      • 10-2001
      • 2313

      #3
      Ty chyba chodzi o klasyfikację % alkoholu do celów podatkowych.
      Ale nie jestem pewien.
      (_)>
      Nigdy się nie poddawaj!!!
      Browar "Pyrlandia" Poznań - albeertos & kiler
      Lech jest tam gdzie jego wiara
      Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

      Comment

      • yendras
        Senior
        • 12-2001
        • 2052

        #4
        Chodzi o to, że w Finlandii, Szwecji i może jeszcze gdzieś funkcjonuje monopol państwa na sprzedaż wysokoprocentowych alkoholi. W Finlandii można je nabyć tylko w państwowej sieci sklepów monopolowych ALKO. Jest ich bardzo mało, trudno je znaleźć i otwarte są w jakichś chorych godzinach. Tylko w ALKO można kupić piwa klasy IVA i IV B - czyli takie powyżej 4% i jeszcze mocniejsze. Pozostałe, tzn. klasy I (lekkie) i III (ok. 3,8 - 4 %) można kupić w normalnych spożywczakach. Klasy II jakoś sobie nie przypominam.
        Możliwe, że klasyfikacja ta jest związana również z innymi stawkami akcyzy, ale tego nie wiem.

        Comment

        • slavoy
          Senior
          • 10-2001
          • 5053

          #5
          Ci to dopiero mają przegibane... A jak u Nich z knajpami? Wie ktoś coś o tym?
          Dick Laurent is dead.

          Comment

          • yendras
            Senior
            • 12-2001
            • 2052

            #6
            Po knajpach specjalnie się nie włóczyłem, byłem w dwóch - trzech i wszystko było normalnie - piwo też. Tyle, że ceny raczej z tych kosmicznych.

            Comment

            • yendras
              Senior
              • 12-2001
              • 2052

              #7
              PS

              A w ogóle to fińskie piwko jest całkiem do rzeczy, a niektóre nazwy głęboko zapadają w pamięć: Sininen, Lapin Kulta, Karjala ...

              Comment

              • Kemp
                Senior
                • 03-2002
                • 357

                #8
                W Szwecji w zwykłych sklepach są praktycznie wszystkie znane światowe marki piw, ale z alkoholem do 2 %. Normalne piwo można kupić w sklepach Systembolaget. Jest ich b. mało, towar stoi w przeszklonych wegałach,najpierw pobiera się numerek jak na poczcie, następnie wypełniasz blankiet zamówienia i przynoszą ci piwo z zaplecza.
                Parę lat temu za każdym razem jak robiłem piwne zakupy musiałem pokazywać paszport, że mam skończone 21 lat, później to już mnie tam znali...
                Natomiast w Dani to jest już inna bajka, piwo jest dostępne wszędzie i bez ograniczeń.
                Kemp

                Comment

                • marcopolok
                  Senior
                  • 10-2001
                  • 2334

                  #9
                  Mam kumpla finna
                  Cholerny obieżyświat ale najbardziej na świecie ceni żywiecki Porter
                  coś w tym chyba jest
                  Jak mu obiecałem skrzynkę to mmentalnie mnie do Finlandii zaprosił
                  bez brody...

                  Comment

                  • ART
                    mAD'MINd
                    • 02-2001
                    • 23816

                    #10
                    mentalnie czy momentalnie?
                    - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                    - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                    - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                    Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                    Comment

                    • żąleną
                      Sojowe Oddziały Bojowe
                      • 01-2002
                      • 13239

                      #11
                      Kemp napisal/a
                      W Szwecji w zwykłych sklepach są praktycznie wszystkie znane światowe marki piw, ale z alkoholem do 2 %. Normalne piwo można kupić w sklepach Systembolaget. Jest ich b. mało, towar stoi w przeszklonych wegałach,najpierw pobiera się numerek jak na poczcie, następnie wypełniasz blankiet zamówienia i przynoszą ci piwo z zaplecza.
                      Parę lat temu za każdym razem jak robiłem piwne zakupy musiałem pokazywać paszport, że mam skończone 21 lat, później to już mnie tam znali...
                      Poprawiło im się. Monopolowych jest kapkę więcej i funkcjonują jak normalne sklepy samoobsługowe, tylko, że otwarte są do 19-tej (lub 18-tej, nie pomnę już), w sobotę chyba jakoś krócej, a w niedzielę zawarte na cztery spusty. Poza tym siatki dają takie, że nie pomylisz ich z żadnymi innymi - od razu widać, skąd wracasz i co niesiesz Tylko, że ja zawsze chodzę z plecakiem

                      Są to informacje sprzed dwóch lat - możliwe, że teraz jest jeszcze trochę bliżej normalności.
                      Last edited by żąleną; 11-04-2002, 01:06.

                      Comment

                      Przetwarzanie...
                      X
                      😀
                      🥰
                      🤢
                      😎
                      😡
                      👍
                      👎