Piwa czeskie - co przywieźć z długiego weekendu

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • kopyr
    Pułkownik Chmielowy Ekspert
    • 2004.06
    • 9475

    Piwa czeskie - co przywieźć z długiego weekendu

    Zakładam ten temat dla Zythuma , który obiecał kiedyś opisać krótko nieznane szerzej piwa z małych czeskich browarów i chyba zapomniał Oczywiście wszyscy inni, którzy mają coś ciekawego do napisania w tym temacie mogą się również wypowiadać
    Do rzeczy jednak - długi weekend już za 2-3 dni i na pewno ktoś z nas wybiera się do naszych braci z południa. Taki mini informator co kupić i co zamówić w knajpie będzie chyba bardzo przydatny, zwłaszcza, że nawet jak ktoś teraz nie jedzie to wakacje niedaleko.
    O co by mi chodziło - nazwa browaru, nazwa piw szczególnie polecanych wraz z krótką charakterystyką, czy piwo jest butelkowane i mniej więcej z którego regionu Czech jest browar Oczywiście ten szablon jest tylko propozycją.
    Może być w odcinkach
    blog.kopyra.com
  • zythum
    Pułkownik Chmielowy Ekspert
    • 2001.08
    • 8305

    #2
    Mam mały problem decyzyjny bo
    a) gdzie są browary i jakie piwa warzą jest opisane na stronach www.chody.wz.cz oraz www.pivovary.info i naprawdę żadnym problemem nie jest język
    b) piwa konkretne opisywane są w piwo konkretnie
    W zasadzie powielałbym te informację i przez lenistwo nie mogę się zebrać do opisu który byłby tylko powtórzeniem tego co już jest.
    Na przykład Praga została opisana w oddzielnym temacie więc nie ma co opisywać jej browarów. Z kolei na pewno warto przywieźć każde piwo z jakiejkowliek browarorestauracji a ich adresy są wymienione na podanych wyżej stronach internetowych.
    Wolałbym aby to jakoś skonkretyzować czyli gdy ktoś wie, że jedzie w konkretny rejon - wtedy na takie pytanie mogę odpowiedzieć co warto wypić w danym rejonie.
    Zapewniam, że KAŻDE piwo z małego czeskiego browaru jest warte spróbowania. Z kolei z piwem butelkowym jest ten problem, że często nie oddaje ono oryginału beczkowego więc nawet jeżeli poradzę komuś np.: Opata z Broumova to jako wersja beczkowa jest super ale z butelki już nie.
    To inaczej miało być, przyjaciele,
    To nie o to walczyliśmy, burząc mur,
    Nie ma pracy, nie ma chleba, próżny trud!
    Czy naprawdę aż tak wiele chcemy?
    Chleba i pracy chcemy! Pracy i chleba!

    Rządzący światem samowładnie
    Królowie banków, fabryk, hut
    Tym mocni są, że każdy kradnie
    Bogactwa, które stwarza lud.

    Comment

    • zythum
      Pułkownik Chmielowy Ekspert
      • 2001.08
      • 8305

      #3
      Coś napiszę
      Góry Stołowe (przy granicy od strony Kudowy Zdrój): Opat/ Broumov - butelkuje ale jego produkty lepsze są z beczki, Trutnov (Krakonos) naprawdę warto kupić i przywieźć piwo z tego browaru, Nachod (Primator) - warto przywieźć pszeniczne, inne piwa piłem tylko z beczki, browar butelkuje piwo. W sumie w regionie na pewno można kupić piwo z Pardubic (świetny porter) butelkowe i Novej Paki browarów leżących niedaleko. Poza Regionem leży świetny minibrowar Vrchlabi (butelkuje w PET-y, dostępne w browarze).
      To inaczej miało być, przyjaciele,
      To nie o to walczyliśmy, burząc mur,
      Nie ma pracy, nie ma chleba, próżny trud!
      Czy naprawdę aż tak wiele chcemy?
      Chleba i pracy chcemy! Pracy i chleba!

      Rządzący światem samowładnie
      Królowie banków, fabryk, hut
      Tym mocni są, że każdy kradnie
      Bogactwa, które stwarza lud.

      Comment

      • Piotras
        Porucznik Browarny Tester
        • 2003.08
        • 307

        #4
        Jestem na świeżo z tematem gdyż własnie brat pojechał sobie do Pragi na 3 dni:ja zamówiłem Bernarda z Humpolca(butelki z porcelanką)Svijany,Postrzyzynskie z Nymburka i Platan z Protinova.Dla mnie te są naprawdę 1 ligowe,ale tak naprawdę jak zastosujesz "dobór negatywny" czyli odrzucisz te z dużych browarów to na pewno z Czech wrócisz zadowolony.Aha i ja generalnie polecam Tmave(ciemne) i 12% bo "vycapne"(10%ekstr.)dla mnie są za lekkie.

        Comment

        • zythum
          Pułkownik Chmielowy Ekspert
          • 2001.08
          • 8305

          #5
          Morawy Śląskie (przy granicy z Cieszynem) Hlucin koło Ostravy (butelkuje), Hukvaldy, Koprivnice - nie butelkują
          Morawy Wschodnie (przy Słowacji) Vsetin (butelkuje - dostepne na miejscu), Janacek (butelkuje), Bonver (Zasova) (nie butelkuje, dostepne np.: w Novym Jicinie), Uhersky Brod (Balkan nie butelkuje).
          Morawy Centralne (okolice Ołomuńca) W Przerowie minibrowar U Krale Jecminka (nie butelkuje), Lipnik nad Becvou (nie butelkuje). Warto zajrzeć do Ołomuńca do knajpki Ponorka - info w Piwo Gdzie.
          Dolne Morawy (okolice Brna) Przede wszystkim znakomita Cerna Hora, poza tym Vyskov, Oslavany (nie butelkuje), Sentice u Tisnova (nie butelkuje), Hodonin (Kunc, nie butelkuje). W Brnie minibrowary Pegas i U Richarda.
          To inaczej miało być, przyjaciele,
          To nie o to walczyliśmy, burząc mur,
          Nie ma pracy, nie ma chleba, próżny trud!
          Czy naprawdę aż tak wiele chcemy?
          Chleba i pracy chcemy! Pracy i chleba!

          Rządzący światem samowładnie
          Królowie banków, fabryk, hut
          Tym mocni są, że każdy kradnie
          Bogactwa, które stwarza lud.

          Comment

          • zythum
            Pułkownik Chmielowy Ekspert
            • 2001.08
            • 8305

            #6
            Czechy południowe
            Platan Protivin, Regent Trebon, Strakonice oraz minibrowary Zvikov i Lipan
            Czechy zachodnie:
            Zamiast wycieczki do Pilzna proponuję Cheb (nie butelkuje) i Chodovą Planę (świetny browar).
            W Czechach północnych na pewno warto odwiedzić Żatec (butelkuje).
            Czechy centralne to multum browarów: Nymburk, Klaster, Podkovan, Kutna Hora, Rakovnik (blisko Pragi), Benesov, Kacov oraz minibrowary Pruhonice, Chyne, Beroun w bezpośredniej bliskości Pragi oraz Sezemice. Większość piw z tych browarów dostaniecie w Pradze w Pivni Galerie (Piwo Gdzie jest adres) i w knajpach (wyszukiwarka na www.svetpiva.cz)

            Góry Izerskie i okolice
            Liberec (Vendelin) nie butelkuje. Svijany, Maly Rohozec, Harrachov (minibrowar tuż przy granicy).

            Okolice Pardubic i Hradca Kralove
            Pardubice, Policka, Zamberk (minibrowar), Medlesice (2 km od Pardubic minibrowar)

            I to byłoby na tyle tej wyliczanki. Nie wiem czy kopyrowi na coś się przyda. Tak czy tak warto pamiętać - unikając piw z dużych grup piwowarskich na pewno będziecie zadowoleni szczególnie pijąc piwo z beczki.
            To inaczej miało być, przyjaciele,
            To nie o to walczyliśmy, burząc mur,
            Nie ma pracy, nie ma chleba, próżny trud!
            Czy naprawdę aż tak wiele chcemy?
            Chleba i pracy chcemy! Pracy i chleba!

            Rządzący światem samowładnie
            Królowie banków, fabryk, hut
            Tym mocni są, że każdy kradnie
            Bogactwa, które stwarza lud.

            Comment

            • zythum
              Pułkownik Chmielowy Ekspert
              • 2001.08
              • 8305

              #7
              Aha spędzający wykend w okolicach Kudowy niech zachaczą jeszcze o Belec nad Orlici (niedaleko granicy)(minibrowar) Detenice (zamek i minibrowar) oraz Dobruskę (minibrowar).
              Last edited by zythum; 2005-04-27, 12:44.
              To inaczej miało być, przyjaciele,
              To nie o to walczyliśmy, burząc mur,
              Nie ma pracy, nie ma chleba, próżny trud!
              Czy naprawdę aż tak wiele chcemy?
              Chleba i pracy chcemy! Pracy i chleba!

              Rządzący światem samowładnie
              Królowie banków, fabryk, hut
              Tym mocni są, że każdy kradnie
              Bogactwa, które stwarza lud.

              Comment

              • kopyr
                Pułkownik Chmielowy Ekspert
                • 2004.06
                • 9475

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zythum
                Nie wiem czy kopyrowi na coś się przyda.
                Mam nadzieję, tzn. na pewno się przyda o ile pojadę bo jestem lekko podziębiony. W każdym bądź razie wybieram się w okolice browaru Svijany do Czeskiego Raju, więc myślę, że jednego pewniaka mam, a za pozostałe kilka dzięki.
                blog.kopyra.com

                Comment

                • żąleną
                  D(r)u(c)h nieuchwytny
                  • 2002.01
                  • 13239

                  #9
                  Ten temat jest źle zatytułowany. Powinno być "komu co przywieźć z długiego weekendu".

                  Comment

                  • zythum
                    Pułkownik Chmielowy Ekspert
                    • 2001.08
                    • 8305

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr
                    Mam nadzieję, tzn. na pewno się przyda o ile pojadę bo jestem lekko podziębiony. W każdym bądź razie wybieram się w okolice browaru Svijany do Czeskiego Raju, więc myślę, że jednego pewniaka mam, a za pozostałe kilka dzięki.
                    Poszukaj na Piwo Gdzie była dyskusja o piwach w Czeskim Raju, znajdziesz tam na pewno sporo informacji. Ja teraz nie pamiętam jaki był tytuł tej dyskusji ale pewnie można ją odnaleźć.
                    To inaczej miało być, przyjaciele,
                    To nie o to walczyliśmy, burząc mur,
                    Nie ma pracy, nie ma chleba, próżny trud!
                    Czy naprawdę aż tak wiele chcemy?
                    Chleba i pracy chcemy! Pracy i chleba!

                    Rządzący światem samowładnie
                    Królowie banków, fabryk, hut
                    Tym mocni są, że każdy kradnie
                    Bogactwa, które stwarza lud.

                    Comment

                    • zgroza
                      Major Piwnych Rewolucji
                      🍼
                      • 2008.03
                      • 3605

                      #11
                      Odświeżyłem trochę temat, bo przydał mi się w molestowaniu braci Czechów o dobre piwo.
                      Lotna ekspozytura browaru

                      Też Was kocham.

                      Comment

                      • vociek
                        Sierżant Pijalniowy Zaprawiacz
                        • 2002.09
                        • 119

                        #12
                        Co prawda nie w trakcie długiego łykendu, ale podczas wędrówki przez Brumovską vrchovinę i Jestrebi Hory nabyłem taki oto siedmiopak. Kupiony w markecie tuż przy granicy w Nachodzie. Bardzo ciekawy (przynajmniej dla mnie) zestaw.
                        Attached Files

                        Comment

                        • pioterb4
                          Major Piwnych Rewolucji
                          • 2006.05
                          • 4322

                          #13
                          Też ten zestaw widziałem i zastanawiałem się czy nie wziać. Ale zdecydowałem że lepiej mi będzie kompletować pakiet pojedynczo bo niektóre pozycje niespecjalnie mi się widziały np Kvasar i Velen.

                          Comment

                          • Pendragon
                            Generał Wszelkich Fermentacji
                            🥛🥛🥛
                            • 2006.03
                            • 13952

                            #14
                            Skład zestawu sugeruje, że może mieć coś wspólnego z http://www.cestapivnichznalcu.cz/katalog-piv/

                            moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                            Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                            Comment

                            • kruger_nr1
                              Kapitan Lagerowej Marynarki
                              🍼
                              • 2005.11
                              • 801

                              #15
                              to już chyba trzecia wersja tego siedmiopaku, zmieniała się zawartość, były w nim też inne piwa. Drugi rok już można go spotkać w sklepach.
                              Kolekcja puszek piwnych:
                              http://puszkikrugera.web-album.org/

                              Comment

                              Przetwarzanie...