Szkło do portera

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • nikita_banita
    Major Piwnych Rewolucji
    • 2003.06
    • 1363

    Szkło do portera

    Wiele piw ma swoisty kształt szkła przeznaczonegp do spożywania tegoż piwa. Mam pytanie: czy jest jakiś specjalny kształt szkła, który najlepiej oddaje walory portera? Osobiście mam w domu ładny pokal do portera Polskiego z Dojlid (foto w galerii), oprócz tego widziałem jeszcze szklaneczkę 0,33l do portera Żywieckiego, ale ta miała pospolity dość kształt.
  • crizz
    Major Piwnych Rewolucji
    • 2003.02
    • 1255

    #2
    Mam pokal Żywca o poj. 0.33 l, w kształcie powiedzmy tulipana. Lubię też wychylić portera z pokala Palma, bardziej przypominającego koniakówkę. Ciemne piwa jakoś mi nie pasują do kufli i szklanek.

    Comment

    • Shlangbaum
      Pułkownik Chmielowy Ekspert
      • 2005.03
      • 5828

      #3
      Ja myślę, że jednak naljepszy jest do portera cieżki kufel ale z gładkiego szkła, niekanelurowany i możliwie bez dużego nadruku.
      Ale pokal też dobrze oddaje takie piwa. Jak dla mnie musi być wtedy nie na za wysokiej nóżce oraz dość szeoki u dołu.
      Ja piję najczęściej portery z pokala Amberu do Koźlaka lub cięższej wersji kufla Tyskiego.
      A poza tym to dobre piwo można wypić z wszystkiego byle nie z puszki

      Krakowski Konkurs Piw Domowych !

      Comment

      • ZIOMEK2
        D(r)u(c)h nieuchwytny
        • 2004.09
        • 2523

        #4
        Dla mnie musi być dobra temp. , aby była dobra temp. ( a Porter pije się długo ) musi być solidne i grube szkło, i właśnie z takiego szkła mi smakuje !

        Tragarze też pili z grubego szkła ?

        Comment

        • lzkamil
          Major Piwnych Rewolucji
          • 2003.01
          • 3611

          #5
          Zgodzę się z przedpijcami
          W ostatnie Boże Narodzenie się napiłem Łódzkiego Portera z mojego ulubionego ciężkiego litrowego kufla - smakował jak nigdy. Tylko nie wiem czy jest kanelurowany czy nie - Shlangbaum oświeć mnie ignoranta co to znaczy
          Lepszy jabol pod okapem
          niż GŻ, CP i KP !


          Kompania Piwowarska obcięła Żubrowi rogi i jaja.

          Wspieraj swój Browar - zostań Premium-Użytkownikiem!

          Moja pierwsza literka to małe L a nie duże I :)

          Comment

          • Marusia
            Marszałek Browarów Rzemieślniczych
            🍼🍼
            • 2001.02
            • 20221

            #6
            Ja porterka też staram się pić w jakimś kielichu, albo w ładnej szklaneczce, jakoś zbyt szlachetny ten trunek, żeby go z kufla łoić
            www.warsztatpiwowarski.pl
            www.festiwaldobregopiwa.pl

            www.wrowar.com.pl



            Comment

            • Alchemych
              Porucznik Browarny Tester
              • 2003.12
              • 349

              #7
              Właśnie zakupiłem solidne i eleganckie kufle 0,33 L (sztuk 2) z myślą o chłodnym porterku na dwa kufle

              Comment

              • Twilight_Alehouse
                D(r)u(c)h nieuchwytny
                • 2004.06
                • 6310

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika lzkamil
                Zgodzę się z przedpijcami
                W ostatnie Boże Narodzenie się napiłem Łódzkiego Portera z mojego ulubionego ciężkiego litrowego kufla - smakował jak nigdy. Tylko nie wiem czy jest kanelurowany czy nie - Shlangbaum oświeć mnie ignoranta co to znaczy
                No proszę, przydały mi się na coś licealne lekcje kultury antycznej
                Kanelury to żłobkowania kolumn w architekturze greckiej. Aczkolwiek przyznam, że to określenie średnio mi pasuje do szkła piwnego, wszak chodzi o wyżłobienia zewnętrzne, a nie o "kanty".
                A żeby wypowiedzieć się w temacie - wg mnie do portera, jako piwa mocnego i ze zdecydowanym charakterem, najbardziej pasuje ciężkie szkło. Zwykle pijam portery w kuflu Żywca (model sprzed jakichś 3-4 lat) albo w dość niskim i szerokim ośmiokątnym kuflu bez nadruków, który w moim domu jest chyba ze 25 lat.
                Last edited by Twilight_Alehouse; 2005-06-07, 18:00. Powód: Bo tak :)

                Comment

                • grzes_ch
                  Kapitan Lagerowej Marynarki
                  • 2003.10
                  • 612

                  #9
                  A ja spotkałem się z takimi szklankami do piw ciemnych od ale przez stouty do porterków.
                  Rozpowszechnione za oceanem ( mnie nie przypadły do gustu ) - mnie bardziej pasują do coli w dzbanku i takich wynalazków.
                  Attached Files

                  Comment

                  • Twilight_Alehouse
                    D(r)u(c)h nieuchwytny
                    • 2004.06
                    • 6310

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika grzes_ch
                    A ja spotkałem się z takimi szklankami do piw ciemnych od ale przez stouty do porterków.
                    Rozpowszechnione za oceanem ( mnie nie przypadły do gustu ) - mnie bardziej pasują do coli w dzbanku i takich wynalazków.
                    To jest szklanka do piw angielskich, a więc również i angielsko-amerykańskich porterów. Nieśmiało zwracam uwagę, że porter bałtycki i porter brytyjski to dwa zupełnie odmienne piwa...

                    Comment

                    • grzes_ch
                      Kapitan Lagerowej Marynarki
                      • 2003.10
                      • 612

                      #11
                      a czy autor wątku w pierwszym poście zaznaczył , że chodzi o portera bałtyckiego?

                      Comment

                      • Twilight_Alehouse
                        D(r)u(c)h nieuchwytny
                        • 2004.06
                        • 6310

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika grzes_ch
                        a czy autor wątku w pierwszym poście zaznaczył , że chodzi o portera bałtyckiego?
                        Przyznaję, że nie. Zapewne uznasz to za niedopuszczalne uproszczenie z mojej strony, ale sądzę jednak, że gdy jest mowa o porterze, w domyśle chodzi o bałtyckiego.

                        Comment

                        • Shlangbaum
                          Pułkownik Chmielowy Ekspert
                          • 2005.03
                          • 5828

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika lzkamil
                          Tylko nie wiem czy jest kanelurowany czy nie - Shlangbaum oświeć mnie ignoranta co to znaczy
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Twilight_Alehouse
                          No proszę, przydały mi się na coś licealne lekcje kultury antycznej Kanelury to żłobkowania kolumn w architekturze greckiej. Aczkolwiek przyznam, że to określenie średnio mi pasuje do szkła piwnego, wszak chodzi o wyżłobienia zewnętrzne, a nie o "kanty".
                          Nie wiem jak się to nazywa profesjonalnie dlatego użyłem porównania antycznego Mi właśnie chodzi o zewnętrzne wgłębienia na kuflach, przecież są takie i właśnie takie mi nie pasują do porterów. Musi być gładko

                          Krakowski Konkurs Piw Domowych !

                          Comment

                          • Twilight_Alehouse
                            D(r)u(c)h nieuchwytny
                            • 2004.06
                            • 6310

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Shlangbaum
                            Nie wiem jak się to nazywa profesjonalnie dlatego użyłem porównania antycznego Mi właśnie chodzi o zewnętrzne wgłębienia na kuflach, przecież są takie i właśnie takie mi nie pasują do porterów. Musi być gładko
                            Już kapuję o co Ci chodziło, takie kanelury ma właśnie mój żywiecki kufelek i mi pasują do portera, ale wiadomo że to kwestia gustu.

                            Comment

                            • ZIOMEK2
                              D(r)u(c)h nieuchwytny
                              • 2004.09
                              • 2523

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika grzes_ch
                              Rozpowszechnione za oceanem ( mnie nie przypadły do gustu ) - mnie bardziej pasują do coli w dzbanku i takich wynalazków.
                              W Bawarii, Austrii oraz Czechy też zauważone do piwa j.w.
                              Ogólnie grube szkło, u dołu b. grube ( podstawa ) i rozchylone ku górze.

                              Na pewno nie jest to amerykański wynalazek, tylko ogólna zasada podawania tych piw.

                              Comment

                              Przetwarzanie...