Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Kod kreskowy

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • remfire
    Senior
    • 03-2004
    • 1334

    #46
    Jak to jest z tymi kodami paskowymi.
    Jeśli jest ktoś dobrze zorientowany w tym zagadnieniu , to prosze o wyjaśnienia.
    Przykładem może być to:

    Początek kodu musi oznaczać kraj producenta, czy nie musi? Kody miały chyba coś porządkować, a okazuje się że wprowadzają klienta w błąd.
    O podobnej sytuacji pisał już wcześniej Kibi.

    Comment

    • kony
      breweriarz
      • 08-2005
      • 1701

      #47
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika remfire
      Kody miały chyba coś porządkować, a okazuje się że wprowadzają klienta w błąd.
      Kody nie są dla klienta !!!
      Kody służą identyfikacji towaru w łańcuchu dostaw.

      W podanym przez ciebie przykładzie włascicielem kodu jest:

      Cobra Beer Ltd
      GLN: 5021889000009
      Address:
      Alexander House
      SW6 3BN London
      Great Britain
      Contact details:
      tel: 0207 731 6200
      fax: 0207 731 6201

      To anglicy wprowadzają towar na rynek, występują na fakturach jako sprzedawcy i dlatego oni nadali swój numer dla tego piwa. To że jest warzone gdzie indziej nie ma znaczenia, ponieważ browar Belgia nic do tego piwa nie ma poza jego produkcją. W momencie zapuszkowana nie mają do niego żadnych praw.

      Comment

      • remfire
        Senior
        • 03-2004
        • 1334

        #48
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kony
        Kody nie są dla klienta !!!
        Kody służą identyfikacji towaru w łańcuchu dostaw.
        Zdaje sobie z tego sprawę, bo liznąłem troszkę spraw związanych z handlem, ale sądziłem że dzięki nim mozna przynajmniej określić kraj producenta. Dzięki Twoim wyjaśnieniom wiem juz ze tak wcale nie jest.
        Widocznie jest w tym trochę dowolności , bo Van Pur warzy i puszkuje piwo Santo Mario ( czyli tak jak Belgia z Cobrą) na rynek skandynawski , ale kod zaczyna sie od 590 - czyli Polska. Domyślam się więc , że kod może nadawać producent , lub kontrahent który zamawia towar (i stąd różne oznakowania krajów).
        Jako konsumenta trochę mnie to niepokoi , bo mając do wyboru coś polskiego i zagranicznego starałem sie wybierać towary polskie. Teraz zdałem sobie sprawę, że tak naprawdę moge nie mieć najmniejszych szans na określenie kraju producenta.
        Napis na piwie głoszący że wyprodukowano przez : ...... W-wa ul. Bokserska ... może oznaczać równie dobrze że piwo przyjechało niekoniecznie z drugiego końca Polski , ale z Niemiec, Czech lub innego dowolnego kraju. I nikt spoza tej firmy nie będzie mógł tego sprawdzić ....
        Mimo wszystko dziękuję za wyjaśnienia.
        Last edited by remfire; 24-01-2007, 11:13.

        Comment

        • kruger_nr1
          Senior
          • 11-2005
          • 801

          #49
          Dla nas kolekcjonerów kody kreskowe powinny służyć tylko jako pomoc ,a nie jak podstawa przy określaniu kraju pochodzenia. Po prostu jak pisał Kony kody są dla producenta. Ale wiele krajów można bezbłędnie wyróżniać właśnie po kodach.
          Kolekcja puszek piwnych:
          http://puszkikrugera.web-album.org/

          Comment

          • Pendragon
            Senior
            • 03-2006
            • 13952

            #50
            Odświeżam temat. Ponieważ w temace "Nowe piwa" rozwinęła się krótka dyskusja o pochodzeniu pewnego piwa, postanowiłem udostępnić moją bazę kodów browarów polskich. Może znajdzie się ochotnik, który stworzy bazę wszystkich polskich marek?
            4 cyfry po 590 określają konkretny browar, lub inny podmiot na rzecz którego piwo zrobiono, kolejnymi pięcioma cyframi (których tu nie ma) przypisuje siękonkretne marki piw i/lub ich wersje (butelka - puszka, 0.5 - 0.3 litra).

            Amber 590 6591
            Amber 733 0172 jakt dla firmy szwedzkiej
            Amber 89 6518 kopernik inny system kodowy
            BG SA Zabrze 590 0535 kod van pura wcześniej 2760
            Bosman 590 1594
            Boss 590 2995
            Boss 912 0026 core beer dla firmy austriackiej
            Brok 590 0535 kod van pura wcześniej 1512
            Browar na Jurze 590 5331
            Ciechanów 590 5912
            Czarnków 590 5053
            Dojlidy 590 0877
            Elbląg 590 0699
            Edi 590 5156 obecnie brak kodów ?
            Fortuna 590 2709
            Fortuna 590 1445 piwa benedyktyńskie
            Gab 590 8299
            Głubczyce 590 2325
            Gościszewo 590 3364
            Grybów 590 2516
            Grybów 80 7274 Zagłoba do USA
            Imielin 590 ?
            Jabłonowo / Tarczyn 590 2705
            Jagiełło 590 7764
            Jędrzejów 590 3538 lub kod RU 1512 ?
            Jędrzejów 590 4445
            Kasztelan 590 3082
            Konstancin 590 1335
            Koreb 590 7542 do 2008 - 6726
            Kormoran 590 2528
            Krajan 590 7582 kiedyś 7804
            Lech 590 0490
            Lech 83 5609 exportowa wersja lecha premium
            Leżajsk 590 1559
            Lwówek Śląski 590 8254 poprzednio 7641
            Łomża 590 3538
            Łódzkie 590 2055
            Namysłów 590 3870
            Okocim 590 0014
            Okocim 590 0940 piast, książ
            Perła 590 5927
            Połczyn-Zdrój 590 7766
            Racibórz 590 7506
            Staropolski 590 8244
            Sulimar 590 5689
            Tyskie 590 1359
            Van Pur 590 0535
            Van Pur 590 7458 Hoff dla Eko Holding
            Warka 590 2746
            Warka 590 2093 Królewskie
            Zamkowy 590 7786
            Zodiak 590 7431
            Żywiec 590 1559
            Last edited by Pendragon; 22-07-2010, 20:10.

            moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


            Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

            Comment

            • kopyr
              Senior
              • 06-2004
              • 9475

              #51
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi
              Odświeżam temat. Ponieważ w temace "Nowe piwa" rozwinęła się krótka dyskusja o pochodzeniu pewnego piwa, postanowiłem udostępnić moją bazę kodów browarów polskich. Może znajdzie się ochotnik, który stworzy bazę wszystkich polskich marek?
              4 cyfry po 590 określają konkretny browar, lub inny podmiot na rzecz którego piwo zrobiono, kolejnymi pięcioma cyframi (których tu nie ma) przypisuje siękonkretne marki piw i/lub ich wersje (butelka - puszka, 0.5 - 0.3 litra).

              Amber 590 6591
              Amber 733 0172 jakt dla firmy szwedzkiej
              Amber 89 6518 kopernik inny system kodowy
              Na tym przykładzie świetnie widać, że kod kreskowy niczego nie koduje. A już poważnie, te kody są kompletnie różne, bo kto inny je zamawiał. Piwo zostało wyprodukowano w Polsce, zarówno Jakt, jak i Kopernik, aczkolwiek właścicielem/składającym wniosek o przyznanie kodu są różne podmioty, w różnych krajach. Także nie można bezkrytycznie wnioskować o producencie piwa na podstawie kodu kreskowego, a zwłaszcza w przypadku piw kontraktowych. Właściciel marki, może sprzedawać piwo wyprodukowane w różnych browarach (a nawet w różnych krajach), opatrzone tym samym kodem kreskowym.
              blog.kopyra.com

              Comment

              • Pendragon
                Senior
                • 03-2006
                • 13952

                #52
                Czasami jednak wprowadzając nowe marki browarom nie chciało się nawet zmieniać kodu. Dzięki temu wiadomo że piwo X to jest tak naprawdę Y pod nową nazwą. Oczywiście można to stwierdzić organoleptycznie lub zdroworozsądkowo, tym niemniej jest to też jakaś metoda śledcza

                moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                Comment

                • anteks
                  maruda
                  • 08-2003
                  • 10742

                  #53
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi
                  Czasami jednak wprowadzając nowe marki browarom nie chciało się nawet zmieniać kodu. Dzięki temu wiadomo że piwo X to jest tak naprawdę Y pod nową nazwą. Oczywiście można to stwierdzić organoleptycznie lub zdroworozsądkowo, tym niemniej jest to też jakaś metoda śledcza
                  Kod służy do identyfikacji towaru i myślę że przy innym piwie ( inna nazwa )będzie jednak inny kod
                  Mniej książków więcej piwa

                  Comment

                  • Pendragon
                    Senior
                    • 03-2006
                    • 13952

                    #54
                    Zapewniam Cię, że tak przynajmniej kiedyś nie przywiązywano do tego aż takiego znaczenia. Śledziłem sprawę przy segregacji etykiet. Oczywiście dowody są do odnalezienia, ale wybacz, w tej chwili mi się nie chce Jeśli mi się napatoczy coś pod oczy, to podrzucę.
                    Last edited by Pendragon; 22-07-2010, 21:13.

                    moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                    Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                    Comment

                    • zulu
                      Senior
                      • 04-2004
                      • 299

                      #55
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi
                      Odświeżam temat. Ponieważ w temace "Nowe piwa" rozwinęła się krótka dyskusja o pochodzeniu pewnego piwa, postanowiłem udostępnić moją bazę kodów browarów polskich. Może znajdzie się ochotnik, który stworzy bazę wszystkich polskich marek?
                      4 cyfry po 590 określają konkretny browar, lub inny podmiot na rzecz którego piwo zrobiono, kolejnymi pięcioma cyframi (których tu nie ma) przypisuje siękonkretne marki piw i/lub ich wersje (butelka - puszka, 0.5 - 0.3 litra).

                      Taka lista już istnieje. Każdy (prawie) producent lub dystrybutor, aby umieszczać kod kreskowy na produktach przeznaczonych do obrotu w handlu musi być zarejestrowany w polskiej organizacji GS1 - Centrum Kodów Kreskowych, w Instytucie Logistyki i Magazynowania (Poznań) gdzie dostaje numerek identyfikacyjny.
                      W najpopularniejszych kodach EAN-13 to jest właśnie ten numer po 590 (najczęściej 4 cyfry). Na stronie instytutu jest nawet wyszukiwarka firm po kodach:

                      GS1 Polska zaprasza ✅ Kody kreskowe: GS1, EAN, LEI, Etykiety ✅ Międzynarodowy system standardów i rozwiązań biznesowych ✅ Sprawdź!


                      Super sprawa, tylko sprawdzam co mam dostępne pod ręką i dla kodu z Noteckiego wszystko jest OK, ale już dla kodu z Gniewosza nic się nie wyświetla.

                      Comment

                      Przetwarzanie...
                      X
                      😀
                      🥰
                      🤢
                      😎
                      😡
                      👍
                      👎