piwo a wegetarianizm

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • tristan_tzara
    Major Piwnych Rewolucji
    • 2007.12
    • 1038

    BTW. Współcześni weganie odchodzą od radykalizmu. Radykalizm coraz częściej napotyka opór u samych wegan i organizacji prozwierzecych. Poprostu radykalizowanie w niczym nie pomaga, wręcz odstrasza normalnych ludzi od zapoznania się z dobrą ideą. Dlatego ten pragmatyczny ruch popiera inzynierie genetyczną, ma w dupie spory czy miód jest weganski czy nie, albo jakiś dodatek do żywności jest pochodzenia zwierzęcego. Chodzi o to aby pokazać że to łatwe, za każdy może to robić, że nie trzeba wertowac codziennie składów potraw i liczyć sobie nutrienty. Akurat klimat wegan 8 stopnia już odchodzi do magii lat 90

    Comment

    • chemmobile
      Major Piwnych Rewolucji
      • 2009.03
      • 2168

      Wszystkożerność człowieka jest ewolucyjnym przystosowaniem, a nie "darem" prawa wyboru. To, że pewna grupa potrafi sobie zsyntetyzować jedzenie nie oznacza, że mamy teraz wybór. Nie znam żadnych wiarygodnych, długotrwałych i powtarzalnych badań, które by potwierdziły, że człowiek może obyć się bez mięsa bez strat czy szkód. Dlatego wege jest tylko ideologią, do której na siłę szuka się argumentów pokazujących, że idea ta jest cool, eko i trendi. Stąd całe to chrzanienie o "energetycznej opłacalności". Energetycznie opłacalne z punktu widzenia jednostki jest NIE POSIADANIE potomstwa, ale jeszcze nikt nie wpadł na pomysł, aby antykoncepcję uzasadniać na płaszczyźnie energetycznej.
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika tristan_tzara
      Skoro mamy wybór, dlaczego nie wybierać tych okupuonych jak najmniejszym cierpieniem. W końcu wszyscy się chyba zgodzimy że niepotrzebne cierpienie, jest czs złym.
      To jest kolejny przykład, jak do wege dorabia się ideologiczne uzasadnienia. Jak nie działają argumenty "energetyczne", to może chwycimy kogoś za jego empatyczne serduszko. Kiedy obserwuję koty, które maltretują swoje ofiary zanim je zjedzą, to stwierdzam, że człowiek należy do zwierząt najbardziej wrażliwych na cierpienie innych stworzeń. Dzikie koty w Afryce zjadają upolowane antylopy prawie żywcem, bez usypiania czy ogłuszania. Poza tym zwierzęta nie odbierają cierpienia w takich kategoriach jak my, a przypisywanie im ludzkich cech sprawdza się tylko w bajkach.
      Last edited by chemmobile; 2015-04-15, 11:32.
      Lwówek Śląski - 800 lat tradycji piwowarskich.
      Kto piwem szynkuje, dawać ma właściwą miarę, kto to ominie, zapłaci 4 białe grosze kary - lwóweckie prawo piwowarskie AD 1609

      Comment

      • tristan_tzara
        Major Piwnych Rewolucji
        • 2007.12
        • 1038

        Chemmo, czy jesteś kotem? Już pisałem tutaj na temat argumentu z "odwołania do natury" który jest uznawany za błąd w duskusji. Koty są zupelnymi zoofagami, nie mogą żyć bez mięsa i onstynktownie trenują w sobie zachowania drapieżne. Ty jesteś małpą wąskonosą i to raczej do nich już można przyrównywać, choć dalej będzie to błędne bo jednak rozpatrujemy wegetarianizm i weganizm w kontekście cywilizacyjnym. Gdyby twoje jedzienie mięsa wiązało się z przeżyciem to nie miałbym z tym problemu.
        U małp wąskonosych, nawet jeśli zoofagia występuje, to stanowi uzupełnienie diety a nie jej punkt centralny. Choć spokojnie, bez negatywnych efektów dla zdrowia, możemy nie spożywać mięsa w ogóle, co właśnie udowadnia wiele badań, opinii gremiów naukowych, raportów. Nie chciało chyba Ci się wpisywać słów do pubmedu, wiec Ciebie wyręczę
        Na początek opinie:
        Ministerwa zdrowia
        'Wegetarianizm praktykowany w prawidłowy sposób jest zdrowy na wszystkich etapach życia' - ogłasza Ministerstwo Zdrowia. To odpowiedź na petycję Magdaleny Sikoń z wegemaluch.pl o 'umożliwienie rodzicom wyboru diety wegetariańskiej lub wegańskiej w publicznych placówkach oświatowych'. Jak było wcześniej? - Usłyszałam nawet, że moje dziecko nie zostanie przyjęte do przedszkola, bo tutaj chodzą dzieci zdrowe - opowiadała w TOK FM Sikoń.

        American Dietetic Association
        It is the position of the American Dietetic Association that appropriately planned vegetarian diets, including total vegetarian or vegan diets, are healthful, nutritionally adequate, and may provide health benefits in the prevention and treatment of certain diseases. Well-planned vegetarian diets ar …

        Są to opinie wydane właśnie w oparciu o badania. Ale przejdźmy do ich samych. Tylko metaanalizy bo pojedyńcze badania mało znaczą.
        m.ajcn.nutrition.org/content/89/5/1627S.short
        m.ajcn.nutrition.org/content/70/3/516s.full
        m.ncp.sagepub.com/content/25/6/613.short
        Tak na szybko bo nie mam czasu szukać. Sam możesz sprawdzić, masz takie same możliwości jak ja. Nie sądzę abyś znalazł gdzieś info ze dieta wege/wegan jest mniej zdrowa od prawidłowo zbilansowanej wszystkozernej. Pewnie nawet znajdziesz takie gdzie okazuje się lepsza.
        Argument energetyczny jest dobry, tylko jakoś nie chcecie go zrozumieć. A to dziecinnie proste. Przyjmijmy że aby zrobić 1kg mięsa potrzeba 4 kilo soji(zaniżyłem ale nie chce mi się szukać konkretnych danych). Energia pochodząca z tych 4 kilo soji nie będzie nigdy przez nas odzyskana przy zjedzeniu kilograma mięsa. 400g soji wystarczy mi żeby narobić kotletów dla mnie i mojej partnerki na cały dzień i mawet trochę następnego. To dużo latwo przyswajalnego białka plus inne nutrienty. A zostało jeszcze 3,60kg. Na ile starczy mi kilogram mięsa? Wiadomo, jest to przykład przerysowany, bo nikt nie je tylko soji ani tylko mięsa. W obu przypadkach byłoby to dla nas groźne. Ale o wiele więcej energii uzyskam zjadajac z czasem 4 kilo soji niż kilogram mięsa.
        Oczywistym jest też że inne zwierzęta nie czują jak my, większość nie ma samoświadomosci. Ale dzięki analizie podobieństw naszych układów nerwowych możemy być pewni że odczuwają ból podobnie a do tego nie potrzeba samoświadomości. Zresztą był to szeroko dyskutowany temat w środowisku filozofów/etyków. Łatwo też znajdziesz materiały na temat. Oczywiście opierajace się na danych naukowych z fizjologii. Zresztą posiadanie interesów przez zwierzęta jest czasem przedkladane nad ich potencjalną świadomość(Singer).

        Comment

        • Latarnik
          Premium Lamplighter
          🥛🥛🥛
          • 2004.06
          • 5017

          A co ja mam zrobic, jem mieso krow karmionych tylko trawa.
          Mam zaczac wsuwac trawe?
          Szczaw to jeszcze by sie dalo, ale trawe.
          5450 kapsli z wypitych piw
          874 nowe piwa opisałem na forum (w tym 774 z USA).
          "Beer is proof that God loves us and wants us to be happy."- Benjamin Franklin
          https://sites.google.com/view/latarniknj-galeria/strona-główna
          Freedom is the right to tell people what they do not want to hear– George Orwell
          https://sites.google.com/view/ety-z-...trona-główna

          Comment

          • tristan_tzara
            Major Piwnych Rewolucji
            • 2007.12
            • 1038

            Nie da się trawy bo celuloza
            Ale jestem pewien że w sklepach u siebie znajdziesz jakieś fajne alternatywy dla mięsa, albo przynajmniej warzywa. Będzie też taniej dziekj czemu więcej kasy na dobre piwa

            Comment

            • tristan_tzara
              Major Piwnych Rewolucji
              • 2007.12
              • 1038

              W ogóle polecam spróbować, szczególnie ze niedługo zaczyna się sezon na fajne rośliny, zrezygnować z mięsa na np miesiąc i zobaczyć jak się tak funkcjonuje. Ja jadłem mięso przez większość życia(do osiemnastki), wiec mam porównanie. Dyskutujacy tutaj nie bardzo, a może być ciekawie, może nawet lepiej

              Comment

              • Latarnik
                Premium Lamplighter
                🥛🥛🥛
                • 2004.06
                • 5017

                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika tristan_tzara
                Nie da się trawy bo celuloza
                No wlasnie, to jest ten naturalny lancuch pokarmowy.
                Dzieki krowom mozemy wyzywic sie dzieki niejadalnej dla nas trawie.
                5450 kapsli z wypitych piw
                874 nowe piwa opisałem na forum (w tym 774 z USA).
                "Beer is proof that God loves us and wants us to be happy."- Benjamin Franklin
                https://sites.google.com/view/latarniknj-galeria/strona-główna
                Freedom is the right to tell people what they do not want to hear– George Orwell
                https://sites.google.com/view/ety-z-...trona-główna

                Comment

                • Gringo
                  Major Piwnych Rewolucji
                  🍼
                  • 2007.07
                  • 2156

                  Tristan, wyłącz komuter, wyłącz bezpieczniki energii elektrycznej się połóż w bezruchu do łóżka. Poprawisz bilans energetyczny Ziemi
                  Może cześć tej soi której nie zjesz w związku z mniejszą aktywnością życiową, dotrze do krajów cierpiących głód.

                  Comment

                  • tristan_tzara
                    Major Piwnych Rewolucji
                    • 2007.12
                    • 1038

                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Latarnik
                    No wlasnie, to jest ten naturalny lancuch pokarmowy.
                    Dzieki krowom mozemy wyzywic sie dzieki niejadalnej dla nas trawie.
                    Jest taki kultowy film Troll 2. Są tam gobliny które są wege, więc zamieniają ludzi w rośliny i dopiero potem zjadają Polecam.
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Gringo
                    Tristan, wyłącz komuter, wyłącz bezpieczniki energii elektrycznej się połóż w bezruchu do łóżka. Poprawisz bilans energetyczny Ziemi
                    Może cześć tej soi której nie zjesz w związku z mniejszą aktywnością życiową, dotrze do krajów cierpiących głód.
                    No właśnie o to chodzi ze ja wszystko z telefonu. Komputera prawie nie używam bo często jestem poza domem. To korci niestety do odppwiedzi w każdej porze dnia
                    Soji nie można za dużo i za często bo fitoestrogen
                    Last edited by tristan_tzara; 2015-04-15, 13:55.

                    Comment

                    • zebediach
                      Kapral Kuflowy Chlupacz
                      • 2012.03
                      • 96

                      Wybacz Tristan ale nie zgodzę się z Tobą, wegetarianizm jest to droga zabawa dla ludzi z miasta.
                      Ja niby też w mieście mieszkam ale mnie nie stać na jedzenie tylko warzyw, bo mam dosyć duże potrzeby energetyczne, których "trawą" nie pokryje. Poza tym mięso jest tanie i wolę za 3 zł kupić wieprzowe serce ważące pół kilograma niż 2 kg. marchewki, bo soji to u mnie ni ma.
                      A jeszcze z innej beczki, ludzie mięso traktują lepiej niż rośliny, jakoś z większym szacunkiem bo to kiedyś żyło, nie marnuje się tak często mięsa(ja nigdy nie wyrzuciłem mięsa) a np. pomidora czasem mi się zdaży do śmieci wyrzucić. Zwierzęta hodowlane są takimi żywymi utylizatorami, bo lepiej dać psu niż miałoby się zepsuć i wyrzucić do kosza a jeszcze lepiej świni bo z tego kotlecik smakuje lepiej.

                      Comment

                      • tristan_tzara
                        Major Piwnych Rewolucji
                        • 2007.12
                        • 1038

                        Nie wiem. Jeśli chcesz jeść codziennie wegeburgery, tofu itp to wyjdzie drogo. Ale jak zależy ci na kasie to można za kilka zł dziennie a nawet za darmo(jeśli masz targ niedaleko to sprzedawcy odkladają brzydsze, nadgnile warzywa. Dawniej trochę tak żyłem, gotowalo się z tego np leczo i było żarcia na tydzień). Zależy czy chcesz frykasy, czy wystarczą ci warzywa z ryżem lub kaszą. Co do reszty to takie sobie tłumaczenie. Równie dobrze można usprawiedliwiać gwałty bo dzieci się czasem rodzą z tego a przyrost ujemny i trzeba się cieszyć.

                        Comment

                        • zebediach
                          Kapral Kuflowy Chlupacz
                          • 2012.03
                          • 96

                          Nie masz innych porównań? Te są co najmniej nietrafione. Co ma gwałt do jedzenia mięsa?
                          Jeśli chcesz żeby ludzie szanowali swój pokarm i zwierzęta,najpierw niech przestaną wyrzucać
                          nadwyżki żywności. Tak, kwestia z targiem bardzo słuszna, czasem jak jestem przed końcem handlu, sprzedawca sam proponuje ostatki taniej. Ale zupa ugotowana nie na kościach to nie zupa tylko wywar do przygotowania zupy.

                          Comment

                          • tristan_tzara
                            Major Piwnych Rewolucji
                            • 2007.12
                            • 1038

                            Nie, to zupa tylko przyzwyczailes się do czegoś innego. I o to chodzi, kwestia zmiany przyzwyczajeń. Z tym jest najtrudniej ale da się zrobić. No i masz wywar z warzyw, możesz z tego zrobić każda inna zupę jak dotychczas.
                            Przykład myślę że dobry, bo jest to właśnie usprawiedliwianie robienia czegoś złego, wbrew komuś/czemuś.

                            Comment

                            • Promil03
                              D(r)u(c)h nieuchwytny
                              • 2007.10
                              • 2833

                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika tristan_tzara
                              ... Gdyby twoje jedzienie mięsa wiązało się z przeżyciem to nie miałbym z tym problemu.
                              ...
                              Czyli Ty masz problem z tym, że my jemy mięso? Nie jesz mięsa, Twoja sprawa, mnie to wali, ale dlaczego moje mięsożerstwo jest dla Ciebie problemem?

                              Comment

                              • zebediach
                                Kapral Kuflowy Chlupacz
                                • 2012.03
                                • 96

                                No właśnie zły, "wyrzucanie" nadpsutych warzyw zwierzętom nie jest zbrodnią, która jest gwałt.

                                Comment

                                Przetwarzanie...