Sonda nt. sprzedaży Browaru Belgia

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Krzysiu
    D(r)u(c)h nieuchwytny
    • 2001.02
    • 14936

    #16
    Moc produkcyjna a moc "rozlewcza" to dwie różne sprawy. Wiele browarów się tak ratowało swego czasu. Wystarczy planowany dłuższy remont, a piwo gdzieś trzeba rozlać.

    Nie widzę celu w blokowaniu tej fuzji. Gdyby był jeden moloch i kilka średniaków, walczących o zwiększenie udziału w rynku, miałoby to sens. A w sytuacji, gdy trzech graczy ma 90% rynku, a reszta się nie liczy, nie ma dobrego wyjścia. Po prostu nie ma innej firmy poza tymi trzema, które byłyby w stanie zakupić tak duży browar. Więc w takiej sytuacji produkcja byłby kontynuowana, aż właściciel stwierdziłby, że zaczyna ponosić straty, i wtedy zamknął zakład i sprzedał na złom.

    Nie śledzę rynku kapitałowego, ale wydaje mi się, że UOKiK zatwierdzał już bardziej "monopolizujące" transakcje. Nie widzę podstaw do jej zakazania, ponieważ nowy podmiot nie będzie miał dominującej pozycji na rynku (łączna "siła" dwóch następnych podmiotó jest znacznie większa - konkurencyjność w pojęciu kodeksowym jest zachowana).

    Ale generalnie to jest ciekawa koncepcja, żeby zmusić właściciela, aby robił to, czego robić nie chce. Podobne głosy pojawiły się w dyskusji o zabytkach olsztyńskich. Wybaczcie, koleżanki i koledzy, ale tego nie uda się zwalić na totalitaryzm Kaczyńskich.
    Last edited by Krzysiu; 2007-08-18, 07:37.

    Comment

    • e-prezes
      Generał Wszelkich Fermentacji
      🥛🥛🥛🥛🥛
      • 2002.05
      • 19245

      #17
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu
      Moc produkcyjna a moc "rozlewcza" to dwie różne sprawy. Wiele browarów się tak ratowało swego czasu. Wystarczy planowany dłuższy remont, a piwo gdzieś trzeba rozlać.
      ...
      Masz rację, nie pomyślałem o tym. Wolałbym jednak, by browar dostał się w "ręce" CO niż H-Ż, gdyż ten pierwszy przynajmniej się stara robić coś innego niż jasne lagery. Byłaby wtedy szansa na utrzymanie produkcji części piw niszowych, zwłaszcza, że CO nie ma takich w swoim portfolio. Wiem, wiem, naiwny jestem.
      Głosoałem jednak na "nie", bo uważam, że nie mają prawa tego blokować.
      Last edited by e-prezes; 2007-08-18, 10:34.

      Comment

      • delvish
        Major Piwnych Rewolucji
        • 2004.11
        • 3508

        #18
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes
        Masz rację, nie pomyślałem o tym. Wolałbym jednak, by browar dostał się w "ręce" CO niż H-Ż, gdyż ten pierwszy przynajmniej się stara robić coś innego niż jasne lagery.
        Czy masz na myśli chemiczne Palone i portera którego nie można kupić w Polsce? Czy coś jeszcze? Bo przecież nie chodzi ci o serię Karmi, czy się mylę?
        "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
        (Frank Zappa)

        "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

        Comment

        • e-prezes
          Generał Wszelkich Fermentacji
          🥛🥛🥛🥛🥛
          • 2002.05
          • 19245

          #19
          mam na myśli Palone, Portera (piłem) oraz serię piw świątecznych (też piłem). Oczywiście nie licząc Palonego nie trafia to do zwykłego konsumenta. CO nie ma też piw jasnych aromatyzowanych.

          Comment

          • remfire
            Major Piwnych Rewolucji
            • 2004.03
            • 1334

            #20
            W sondzie klinąłem za opcją, że trzeba zezwolić na sprzedaż Belgii KP. Co by to zmieniło, gdyby sprzedaż została zablokowana ? Właściciele i tak juz "postawili krzyżyk" na tym browarze , więc jeśli ktoś by im zabronił sprzedaży, to sądzicie że inwestowali by w rozwój , a nie szukali innego nabywcy ?
            A tak wogóle to dlaczego ktos ma wyrażać zgode na sprzedaż ? I dlaczego akurat przy pułapie 40 % rynku , a nie np przy 43%, 50% albo 51,89 % ? To tylko magia procentów, zawsze można to wyliczyć zgodnie z oczekiwaniami - ale to dyskusja nie w tym wątku.

            Comment

            Przetwarzanie...